Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.06.2007, 11:48:53
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

ca orice forum e bun pentru ca primesti sfaturi de la persoane care te ajuta dezinteresat pentru ca nu te cunosc, si raspund cerintelor si problemelor puse din pct de vedere al celui care apeleaza. Din mai multe idei se poate alege varinata cea mai buna. Si in afara de asta vedem cum gandesc oamenii din jur, pentru ca cei cunoscuti nu cred ca sunt asa deschisi, dar pe forum pt ca nu ne cunoastem spunem tot.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.06.2007, 14:03:35
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

:satisfied:Un forum interesant.....care face bine tuturor....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.06.2007, 23:42:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma simt aici ca intr-o mare familie. Am invatat multe, fapt pentru care tin sa va multumesc.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.06.2007, 23:49:19
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citeodata ma minunez si eu de cemi-a trecut prin cap :).

maria
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2009, 21:26:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Imi cer iertare ca va deranjez cu un mesaj dar marturisirea lui Clausemi in seara aceasta m-a impresionat atat de mult ,ca am vrut sa spun cateva cuvinte . Daca considerati ca nu era necesar , puteti sa-l stergeti .

Dupa cum se vede un prim avantaj al acestui forum este rugaciunea . In ce sens :
Prin mesajele noastre facem o continua marturisire , nu stiu daca santeti de aceeasi parere . Nu cuvintele definesc ci mesajul care se desprinde .
Sant convinsa ca unii din cei cunoscatori isi mai arunca cate o pivire din cand in cand si ne vad patimile de care suferim : mandria , grija de multe ,clevetirea , lipsa de dragoste , iubire de stapanire , contrazicere etc.
Deci fara sa zicem , am facut asta si asta cum se spune la spovedanie , ne deschidem sufletele cu stiinta sau fara ,si asa ne vad parintii nostri de ce suferim .
Sant convinsa ca multi s-au rugat pentru noi in postul asta si nu numai . Si efectul este , indreptarea .

Al doilea ar fi ajungerea cu timpul in situatia de a zice
"am gresit ,imi pare rau" , si aceasta nu e posibil decat prin rugaciune
( a ta si a altora), cum spuneam mai sus. Mare bucurie mi-a facut marturisirea lui Clausemi , nici nu va dati seama ! Este scris ca cei care isi vad pacatele sant mai mari decat cei care fac minuni .
Multi am facut-o ( de cerut iertare vorbesc )altii n-au apucat inca , dar sant convinsa ca fiecare isi va cere odata iertare pentru ca stim cu totii ca nu e nimeni vrednic "sa ridice piatra ". Dar fiecare suflet are nevoie de timpul lui si in speranta si nadejdea asta , invatam ce e rabdarea .

Eu personal am invatat sau am ajuns la alt mod de a privi oamenii stapaniti de patimi (si sexuale ). Imi dau seama ca unii au anumite probleme pe care eu poate nu le cunosc si n-am nici un drept "sa ma uit urat sau sa-i desconsider" ,tot ce pot sa fac e sa ma rog pentru unul ca acesta , deci iar exersez rabdarea , pentru ca fara , nu se poate . In orice caz nu se rezolva nimic prin violenta ,asta e ultimul sfat care l-asi da cuiva .

De dezavantaje nu vreau sa vorbesc pentru ca daca vorbim de "crestere" e normal sa fie si piedici . Trag nadejde ca Dumnezeu le va netezi pana la urma , (iar rabdarea ).

Si un ultim punct multumesc tuturor care s-au rugat si pentru mine .
Mare bucurie imi face cel care se roaga fara sa-i cer eu .
Domnul sa va binecuvinteze !
Of Doamne ! ! ! Se pare că Maria nu mai este printre noi de aproape un an . Era bolnavă, era un suflet mare. Iertare că readuc pe prima pagină aceastâ postare minunată a Mariei. Readuc această postare ca un "Remembăr" . Toți vom fi mai devreme sau mai târziu un "Remembăr". Să învățăm ceva din "Remembărul" , Mariei 55 !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.06.2009, 06:04:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Of Doamne ! ! ! Se pare că Maria nu mai este printre noi de aproape un an . Era bolnavă, era un suflet mare.
Cristi, ce-i cu vestea asta, de unde stii de Maria??
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.06.2009, 08:17:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Cristi, ce-i cu vestea asta, de unde stii de Maria??
Eu mai vorbeam pe privat cu ea , puțin dar cu rod. Era foarte bolnavă ! A dispărut dintr o dată . . . ( iubea mult forumul acesta, ne citea mai mereu . . . )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
apel important!



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
forum=comunitate? Veronica 18 Generalitati 4 28.07.2011 20:31:53
De pe un alt forum.. xanixade Generalitati 1 04.06.2011 15:30:51