Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.11.2012, 19:26:51
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parabolele lui Iisus

Deschid acest topic cu intenția de a discuta/ a primi explicații despre diverse parabole din Noul Testament, mai puțin clare/ evidente.

Ideea mi-a venit în urma cărții lui Andrei Pleșu "Parabolele lui Iisus. Adevărul ca poveste", care cuprinde o multitudine de explicații pentru mai multe pericope evanghelice, studiate și structurate de autor cât se poate de serios.

Totuși, o prietenă mi-a pus următoarea întrebare:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.11.2012, 19:28:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parabola copiilor din piețe

Cine sunt copiii din această parabolă, de ce sunt împărțiți în două tabere, strigând unii către alții?

Matei 11, 16-19:
16. Dar cu cine voi asemăna neamul acesta? Este asemenea copiilor care șed în piețe și strigă către alții,
17. Zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și nu v-ați tânguit.
18. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, și spun: Are demon.
19. A venit Fiul Omului, mâncând și bând și spun: Iată om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor. Dar înțelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei.

Luca 7, 31-35:
31. Cu cine voi asemăna pe oamenii acestui neam? Și cu cine sunt ei asemenea?
32. Sunt asemenea copiilor care șed în piață și strigă unii către alții, zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și n-ați plâns.
33. Căci a venit Ioan Botezătorul, nemâncând pâine și negustând vin, și ziceți: Are demon!
34. A venit și Fiul Omului, mâncând și bând, și ziceți: Iată un om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor!
35. Dar Înțelepciunea a fost găsită dreaptă de către toți fiii ei.

Last edited by Annyta; 24.11.2012 at 19:31:46.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2012, 19:50:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unul din comentariile lui Andrei Pleșu ref la această parabolă este acela că spiritul critic, exagerat, nu este folositor, căci ne poate duce la a rata mari ocazii, mari întâlniri, mari momente de bucurie și cunoaștere...

Rămâne însă întrebarea prietenei mele...
Să fie oare cele două "tabere" cea a copiilor veseli, care cântă și joacă, și cea a copiilor triști? Fiecare propune celorlalți un scenariu care nu este însă acceptat, așa că în final nimeni nu mai are chef de joacă?
Prin analogie, adulții nu îl plac nici pe Ioan Botezătorul, nici pe Iisus, astfel încât ei încremenesc, după cum afirmă autorul, dezamăgiți și nelucrător, în propria lor exigență...

Last edited by Annyta; 24.11.2012 at 20:01:06.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.11.2012, 21:37:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu m-am întrebat niciodată cine sunt acei copii și nu cunosc vreo tâlcuire cu privire la parabola asta. Dar pare a fi un fel de a le reproșa iudeilor faptul că stăteau pe margine cârtind la tot ce li se oferea. Adecvat ar fi fost să se pocăiască la îndemnurile lui Ioan și să se bucure la vestea cea bună a lui Hristos.

Subiectul pe care l-ai deschis îmi pare deosebit de interesant. Din păcate, însă, n-am cartea, așa că sper că ne vei împărtăși mai mult din ce ai citit sau reflectat în legătură cu aceasta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2012, 22:10:28
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De ce le vorbești în parabole?

Marcu 4, 10-12:
10. Iar când a fost singur, cei ce erau lângă El, împreună cu cei doisprezece, Îl întrebau despre pilde.
11. Și le-a răspuns: Vouă vă e dat să cunoașteți taina împărăției lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde,
12. Ca uitându-se, să privească și să nu vadă, și, auzind, să nu înțeleagă, ca nu cumva să se întoarcă și să fie iertați.

Luca 8, 9-10:
9. Și ucenicii Lui Îl întrebau: Ce înseamnă pilda aceasta?
10. El a zis: Vouă vă este dat să cunoașteți tainele împărăției lui Dumnezeu, iar celorlalți în pilde, ca, văzând, să nu vadă și, auzind, să nu înțeleagă.

Matei 13, 10-17:
10. Și ucenicii, apropiindu-se de El, I-au zis: De ce le vorbești lor în pilde?
11. Iar El, răspunzând, le-a zis: Pentru că vouă vi s-a dat să cunoașteți tainele împărăției cerurilor, pe când acestora nu li s-a dat.
12. Căci celui ce are i se va da și-i va prisosi, iar de la cel ce nu are, și ce are i se va lua.
13. De aceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd și, auzind, nu aud, nici nu înțeleg.
14. Și se împlinește cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veți auzi, dar nu veți înțelege, și cu ochii vă veți uita, dar nu veți vedea".
15. Căci inima acestui popor s-a învârtoșat și cu urechile aude greu și ochii lui s-au închis, ca nu cumva să vadă cu ochii și să audă cu urechile și cu inima să înțeleagă și să se întoarcă, și Eu să-i tămăduiesc pe ei.
16. Dar fericiți sunt ochii voștri că văd și urechile voastre că aud.
17. Căci adevărat grăiesc vouă că mulți prooroci și drepți au dorit să vadă cele ce priviți voi, și n-au văzut, și să audă cele ce auziți voi, și n-au auzit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2012, 22:24:43
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Răspunsul lui Iisus la întrebarea ucenicilor privind vorbirea în parabole este surprinzător pentru că este discriminatoriu, ceea ce contrazice stilului hristic în genere.

În carte sunt oferite mai multe explicații. Mă voi opri asupra celei care mi-a plăcut mie:
"Iisus afirmă, deci, că vorbește în parabole, mai ales celor care nu fac parte din familia lui spirituală, pentru a amenda, de la bun început, orice tentativă de comprehensiune facilă, orice împietrire cognitivă, orice rezistență inerțială a minții și a sensibilității. El nu oferă, acolo unde ceea ce oferă nu e primit sau măcar așteptat. Nu dă, fără o garanție de receptivitate.... pentru că știe că ceea ce are de oferit nu are nici o valoare dacă nu răspunde unor nevoi și întrebări vii."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2012, 23:25:18
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cine sunt copiii din această parabolă, de ce sunt împărțiți în două tabere, strigând unii către alții?

Matei 11, 16-19:
16. Dar cu cine voi asemăna neamul acesta? Este asemenea copiilor care șed în piețe și strigă către alții,
17. Zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și nu v-ați tânguit.
18. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, și spun: Are demon.
19. A venit Fiul Omului, mâncând și bând și spun: Iată om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor. Dar înțelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei.

Luca 7, 31-35:
31. Cu cine voi asemăna pe oamenii acestui neam? Și cu cine sunt ei asemenea?
32. Sunt asemenea copiilor care șed în piață și strigă unii către alții, zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și n-ați plâns.
33. Căci a venit Ioan Botezătorul, nemâncând pâine și negustând vin, și ziceți: Are demon!
34. A venit și Fiul Omului, mâncând și bând, și ziceți: Iată un om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor!
35. Dar Înțelepciunea a fost găsită dreaptă de către toți fiii ei.
Talcuirile Sfintelor Evanghelii le putem gasi in mai multe variante, si pe net. Va pun la dispozitie una dintre variante. Despre talcuirea Evangheliei lui Matei, Cap. 11 puteti afla aici, iar despre vresetele 16-19, aflati dupa minutul 10.
Pentru cap. 13 dupa Matei, gasiti aici, iar pentru 10-17, incepand de la minutul 7. Dar va asigur ca daca subiectul va intereseaza cu adevarat, va desprindeti cu greu din ascultare. Recomand inregistrare pe memory-stik, pentru a asculta in orice ocazie (autobuz, metrou, tren, tramvai, masina, parc, etc).
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 24.11.2012 at 23:38:23.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2012, 08:11:55
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Talcuirile Sfintelor Evanghelii le putem gasi in mai multe variante, si pe net. Va pun la dispozitie una dintre variante. Despre talcuirea Evangheliei lui Matei, Cap. 11 puteti afla aici, iar despre vresetele 16-19, aflati dupa minutul 10.
Pentru cap. 13 dupa Matei, gasiti aici, iar pentru 10-17, incepand de la minutul 7. Dar va asigur ca daca subiectul va intereseaza cu adevarat, va desprindeti cu greu din ascultare. Recomand inregistrare pe memory-stik, pentru a asculta in orice ocazie (autobuz, metrou, tren, tramvai, masina, parc, etc).
Doamne-ajuta!
Vă mulțumesc pentru link-uri. Sunt într-adevăr foarte interesante și la subiect :-)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2013, 14:27:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Deschid acest topic cu intenția de a discuta/ a primi explicații despre diverse parabole din Noul Testament, mai puțin clare/ evidente.

Ideea mi-a venit în urma cărții lui Andrei Pleșu "Parabolele lui Iisus. Adevărul ca poveste", care cuprinde o multitudine de explicații pentru mai multe pericope evanghelice, studiate și structurate de autor cât se poate de serios.
Pe langa carte, Andrei Plesu dezbate problematica parabolelor Mantuitorului si in cadrul unor conferinte. Una dintre acestea am intalnit-o chiar pe acest site:

De ce le vorbesti lor in parabole?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2013, 21:54:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cine sunt copiii din această parabolă, de ce sunt împărțiți în două tabere, strigând unii către alții?

Matei 11, 16-19:
16. Dar cu cine voi asemăna neamul acesta? Este asemenea copiilor care șed în piețe și strigă către alții,
17. Zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și nu v-ați tânguit.
18. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, și spun: Are demon.
19. A venit Fiul Omului, mâncând și bând și spun: Iată om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor. Dar înțelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei.

Luca 7, 31-35:
31. Cu cine voi asemăna pe oamenii acestui neam? Și cu cine sunt ei asemenea?
32. Sunt asemenea copiilor care șed în piață și strigă unii către alții, zicând: V-am cântat din fluier și n-ați jucat; v-am cântat de jale și n-ați plâns.
33. Căci a venit Ioan Botezătorul, nemâncând pâine și negustând vin, și ziceți: Are demon!
34. A venit și Fiul Omului, mâncând și bând, și ziceți: Iată un om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor!
35. Dar Înțelepciunea a fost găsită dreaptă de către toți fiii ei.
Domnul nostru (cred eu) le reprosa iudeilor ca erau plini de prejudecati si ca au inima inghetata; pentru iudei, trimisii lui Dumnezeu trebuiau sa fie dupa cum isi doreau ei. Din acest motiv nu aveau puterea sa-i recunoasca pe trimisii Domnului, pentru ca ei cautau ceea ce doreau ei sa gaseasca, nu ceea ce dorea Domnul sa le transmita. A venit Ioan, trimisul Domnului, om care postea, traia in desert, manca doar miere si lacuste si nu l-au ascultat. A venit Fiul Domnului si i-au reprsosat ca mananca cu vamesii si pacatosii. Ei practic nu doreau sa primeasca voia Domnului. Iar motivul, ni-l spune apostolul Ioan, este ca iubeau prea mult lumea.

Lucru acesta s-a intamplat si cu ucenicii Domnului care nu L-au recunoscut pe drumul spre Emaus. Domnul era langa ei, dar ei nu L-au recunoscut, pentru ca aveau propria imagine despre ce trebuia sa faca Mantuitorului Lui Israel;cu alte cuvinte, aveau propria prejudecata despre cum trebuie sa fie Mantuitorul.

Last edited by nutucutu; 10.01.2013 at 07:18:16.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 17:49:47
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 21:31:41
Rugaciunea lui Iisus MadalinS Rugaciuni 8 10.04.2011 20:11:36
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 22:30:22