Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.01.2008, 14:41:38
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Nu mai exista dragoste in ziua de azi ci doar interes
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.01.2008, 18:29:43
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el
Nu mai exista dragoste in ziua de azi ci doar interes
Exista.
Noi suntem alaturi de tine cu tot sufletul. Gratis. :)
Iar prietenii care ii ai doar daca ai bani aceia nu sunt prieteni.
Cauta-ti prieteni dintre oamenii credinciosi. Vino la biserica mai des si vei gasi acolo si prieteni.


Imi pare rau pentru pierderea mamei tale. Dumnezeu sa o odihneasca in pace.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.01.2008, 18:45:51
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Ai rabdare si asteapta! Am avut perioade in viata mea cand am crezut ca tine ca nu am prieteni. Bani nu am avut de fel,traiam din bursa la un moment dat. Mergeam la biserica, a fost singurul sprijin. Apoi mi-am facut prietene si niciuna nu a urmarit interes. Decat acela de a ne sprijini reciproc. Atunci cand nu ma asteptam, cineva mi-a deschis usa. A fost inceputul- poate al recastigarii increderii in oameni. Am pastrat prieteniile de atunci, au trecut mai mult de 10 ani. Cat eram necasatorita si locuiam singura in Bucuresti, au fost ani in care vorbeam cu prietenele zilnic. Mai serveam cate o cafea, nu mare lucru. Mergeam impreuna la biserica.
Exista persoane pe care nu le intereseaza banii, trebuie sa astepti si sa te rogi sa le gasesti.
Cand mi-am ales sotul nu am cautat pe cineva cu avere mostenita, pe cineva care sa nu stie ce sunt greutatile. Am ales pe cineva care nu avea bani, dar stiam ca are capacitatea sa ii aiba, adica un om harnic; un om care a trecut prin multe in viata si e destul de matur sa construiasca o familie. Pe cineva care crede in Dumnezeu si care isi doreste sa aiba o familie. Pe cineva de care m-am indragostit, in ciuda ambelor familii de parinti care considera ca amandoi am fi putut "castiga" prin casatorie o zestre considerabila, in "schimbul" celorlalte calitati pe care le avem. (evident niciunul nu avem avere). Eu nu am crezut ca ar putea functiona un asemenea aranjament de avere, pe post de casatorie. Nu mult timp.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.01.2008, 23:04:23
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

"cam conteaza banii ptr tine....? "
probabil ca atunci cand treci prin momente f grele, abia te mai descurci cu banii si si mai pierzi si o persoana draga care trebuie inmormantata conteaza
;)...oricum, nu e adevarat ca ai prieteni doar daca ai bani, numai ca iti este mai usor sa iti petreci timpul cu ei intr-un mod placut, sa ii bucuri cu un cadou sau sa ii ajuti la nevoie:)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.01.2008, 23:12:55
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

eu sincer nici nu stiu cum as fi reactionat in situatia ta, cred ca moartea mamei este cel mai dureros moment din viata unui om, mai ales in acest mod...nu cred ca experienta imi permite sa-ti dau un sfat, dar sper ca Dumnezeu te va ajuta sa treci peste aceasta pierdere...:|
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.01.2008, 23:18:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el
Nu mai exista dragoste in ziua de azi ci doar interes
Dragule, ai trecut prin clipe grele, dar cred ca acum la inceput de an nu ti-ar strica putin optimism... contul respectiv este deschis pe numele tau? la ce sucursala a ING Bank? nu de alta, dar ca sa poti face transferuri bancare se cer stiute toate aceste date. Sa ai un an mai bun ca cel care a trecut!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.01.2008, 23:25:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
cunosc un baiat ,locuieste cu mama lui tatal parasindu-i de cand el avea cateva luni.are 24 de ani...
poate ar fi buna si o incercare de regasire a tatalui... se mai inmoaie sufletul omului cu timpul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.01.2008, 19:13:10
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
"cam conteaza banii ptr tine....? "
probabil ca atunci cand treci prin momente f grele, abia te mai descurci cu banii si si mai pierzi si o persoana draga care trebuie inmormantata conteaza
;)...oricum, nu e adevarat ca ai prieteni doar daca ai bani, numai ca iti este mai usor sa iti petreci timpul cu ei intr-un mod placut, sa ii bucuri cu un cadou sau sa ii ajuti la nevoie:)
Ba este foarte adevarat ca am trecut prin asta si stiu foarte bine cum gandesc mai ales femeile din ziua de azi: "are bani? ma bag cu el gata." acum un an de zile m-am despartit de o tipa care am stat cu ea c-am 1 an de zile, ne facuse-m planuri pt nunta, copil etc, dar totul s-a destramat dupa ce am ajutat-o sa ia licenta si sa ia permisul, care pana cand m-a intalnit pe mine nu a avut nici-o sansa de a le lua.M-am rugat la Dumnezeu cand a dat ea examen ca sa-l ia si sa ne fie la amandoi bine adik sa facem ceea ce ne-am propus dar ea mi-a dat papucii dupa ce s-a vazut cu licenta luata. Drept dovada cum explicati asta? Nu inseamna INTERES? Dupa ce s-a vazut cu ele ea cica: stii nu prea mai merge relatia dintre noi. Eu pe ea am iubit-o enorm, am facut totul pt ea ca sa-i fie bine si ea a vazut asta si mi-a dat peste nas.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.01.2008, 19:17:50
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
eu sincer nici nu stiu cum as fi reactionat in situatia ta, cred ca moartea mamei este cel mai dureros moment din viata unui om, mai ales in acest mod...nu cred ca experienta imi permite sa-ti dau un sfat, dar sper ca Dumnezeu te va ajuta sa treci peste aceasta pierdere...:|
Da e foarte greu , nici mie nu-mi vine sa cred ca casa e goala, si mama a plecat si m-a lasat singur. In ultimile clipe mi-a zis sa o iert si a inceput sa planga, si am iertat-o si i-am zis sa nu mai planga ca o sa fie bine pt ea. Dar eu acum am ramas doar cu amintirile si mie greu sa cred ca am ramas singur pe lume la doar 24 de ani.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.01.2008, 19:21:42
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de dulcineea
cunosc un baiat ,locuieste cu mama lui tatal parasindu-i de cand el avea cateva luni.are 24 de ani...
poate ar fi buna si o incercare de regasire a tatalui... se mai inmoaie sufletul omului cu timpul.
De tatal meu nici sa nu aud ca daca il prind la mine in casa il omor.
1. Pt ca m-a dat in judecata pt pensia alimentara cand eu faceam postliceala(el zicea ca eu sunt vagabont si de ce sa-mi dea el pensie )
2. O batea pe mama, era un betivan a si inselat-o si m-a lasat singur numai cu ea(putea sa-si schimbe atitudinea dar nu a vrut)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37