Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2008, 10:42:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe prima pagina se poate urmari acum un film video, infatisand Randuiala Dumnezeiestii Proscomidii.
Este foarte impresionant.
Intrebarea mea se refera la modul in care preotul face semnul Sfintei Cruci.
Am observat modul acesta de a face semnul Crucii si cu alte ocazii si ma intreb daca asa trebuie facuta Sf. Cruce?

http://www.crestinortodox.ro/Proscomidia___VIDEO-video796
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2008, 10:58:55
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Pe prima pagina se poate urmari acum un film video, infatisand Randuiala Dumnezeiestii Proscomidii.
Este foarte impresionant.
Intrebarea mea se refera la modul in care preotul face semnul Sfintei Cruci.
Am observat modul acesta de a face semnul Crucii si cu alte ocazii si ma intreb daca asa trebuie facuta Sf. Cruce?

http://www.crestinortodox.ro/Proscomidia_VIDEO-video796.html
Este ca si cum ai inchina o alta persoana. In cazul acesta este ptr preot de la stanga la dreapta, iar ptr ce se binecuvinteaza de la dreata la stanga, in cazul cand sunt fata catre fata (comunitatea)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2008, 11:16:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MA refeream in special la nivelul la care se face miscarea mainii, atunci cand spunem "si Sfantului Duh". Miscarea se face in mod normal de pe un umar pe celalat, ori aici preotul nu duce bratul atat de sus. Si in plus nu il duce drept, ci oblic.
Cu alte cuvinte mi se pare ca face o cruce stramba.
Intreb caci am vazut de multe ori facuta astfel. Mai ales la binecuvantari, unii preoti ridica foarte sus mana cand spun "Slava Tatalui", dar cand spun "si Sfantului Duh", mana e dusa mai aproape de "si Fiului" decat de "Slava Tatalui". Cu alte cuvinte se face o cruce rasturnata. OAre nu trebuie aordata o mai mare atentie felului in care isi fac si preotii semnul Sf. Cruci, mai ales in timpul Sf. Liturghii?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.06.2008, 22:27:58
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
MA refeream in special la nivelul la care se face miscarea mainii, atunci cand spunem "si Sfantului Duh". Miscarea se face in mod normal de pe un umar pe celalat, ori aici preotul nu duce bratul atat de sus. Si in plus nu il duce drept, ci oblic.
Cu alte cuvinte mi se pare ca face o cruce stramba.
Intreb caci am vazut de multe ori facuta astfel. Mai ales la binecuvantari, unii preoti ridica foarte sus mana cand spun "Slava Tatalui", dar cand spun "si Sfantului Duh", mana e dusa mai aproape de "si Fiului" decat de "Slava Tatalui". Cu alte cuvinte se face o cruce rasturnata. OAre nu trebuie aordata o mai mare atentie felului in care isi fac si preotii semnul Sf. Cruci, mai ales in timpul Sf. Liturghii?
Acum am inteles, ai dreptate, Crucea este dreapta, atunci dreapta trebuie facuta.
Reply With Quote
Răspunde