Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 29.09.2008, 09:18:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic
"Biserica te invata sa fii echilibrat" este o afirmatie discutabila deoarece au fost destule scandaluri cu preoti/calugari care au comis fapte reprobabile. Daca biserica nu are efectul pe care il spui asupra persoanelor din interiorul ei, atunci ce pretentii mai are cand vine vorba de oamenii de rand? Eu asta incerc sa explic. Abordari "extremiste" de genu "totul sau nimic" nu sunt cele mai potrivite. Sunt si preoti care fac mult bine, dar sunt si preoti care fac tot felul de "minuni".
Uite unde era omul perfect. Voi astia care va credeti asa sfinti, nu intelegei ca si calugatii aia, sau preotii sunt oameni. Si cum e vorba aia: NU exista padure fara uscaturi. Cine esti tu sa judeci? Dar imi dau seama ca ma obosesc degeaba cu tine.Vei veni din nou cu fraze gen:invatati sa scrieti, sau mai stiu eu ce.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 01.10.2008, 13:52:12
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07
Uite unde era omul perfect. Voi astia care va credeti asa sfinti, nu intelegei ca si calugatii aia, sau preotii sunt oameni. Si cum e vorba aia: NU exista padure fara uscaturi. Cine esti tu sa judeci? Dar imi dau seama ca ma obosesc degeaba cu tine.Vei veni din nou cu fraze gen:invatati sa scrieti, sau mai stiu eu ce.
De unde ai inteles ca ma cred perfect? Eu doar subliniam o greseala in mesajul tau. Te-ai exprimat in mod vadit partinitor fara sa iei in considerare toate aspectele.
Cum sa ma cred sfant cand nu cred ca exista sfinti?
De judecat, amandoi judecam. Singura diferenta apare la concluzii.
De ce sa vin cu fraze legate de cum scriu unii cand asta nu ar contra-argumenta mesajul tau?

Nici eu nu prea mai am chef sa ma obosesc repetand aceleasi lucruri. Raman la parerea mea: avem nevoie de educatie si responsabilitate. Asta ar diminua mult din problemele cu care va confruntati pe acest forum. Daca voi credeti ca amenintarea cu pedeapsa divina va da mai multe rezultate va urez numai bafta!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 01.10.2008, 13:57:49
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acidironic
Citat:
În prealabil postat de mihai07
Uite unde era omul perfect. Voi astia care va credeti asa sfinti, nu intelegei ca si calugatii aia, sau preotii sunt oameni. Si cum e vorba aia: NU exista padure fara uscaturi. Cine esti tu sa judeci? Dar imi dau seama ca ma obosesc degeaba cu tine.Vei veni din nou cu fraze gen:invatati sa scrieti, sau mai stiu eu ce.
De unde ai inteles ca ma cred perfect? Eu doar subliniam o greseala in mesajul tau. Te-ai exprimat in mod vadit partinitor fara sa iei in considerare toate aspectele.
Cum sa ma cred sfant cand nu cred ca exista sfinti?
De judecat, amandoi judecam. Singura diferenta apare la concluzii.
De ce sa vin cu fraze legate de cum scriu unii cand asta nu ar contra-argumenta mesajul tau?

Nici eu nu prea mai am chef sa ma obosesc repetand aceleasi lucruri. Raman la parerea mea: avem nevoie de educatie si responsabilitate. Asta ar diminua mult din problemele cu care va confruntati pe acest forum. Daca voi credeti ca amenintarea cu pedeapsa divina va da mai multe rezultate va urez numai bafta!
Eu ti-am zis ca te crezi pentru faptul ca te legi de oamenii din biserica. Nu era vorba de faptul ca ai subliniat tu o gresala in masajul meu. Data viitoare urmareste postarile mai atent ;)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 01.10.2008, 15:46:09
nevrednic nevrednic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2008
Mesaje: 5
Implicit

Haideti sa va povestesc ceva. La biserica unde merg este o familie foarte frumoasa. Tatal canta in cor si ajuta preotul la slujba. Mama nu stiu cu ce se ocupa dar ii vad in fiecare duminica la slujba, indiferent cat au fost copiii de mici. I-am cunoscut cand aveau doi baietei frumosi foc. Dupa o perioada mamica nu mai vine la biserica ulterior aparand cu al treilea prunc, tot un baiat. Cand avea baiatul cel mic cam 2-3 anisori ma intalnesc cu ei si aflu ca e iar insarcinata. Iata ce ii explica unei alte mamici cu doi copii: asa a vrut Dumnezeu... unde cresc trei poate creste si al patrulea! Si le-a dat Domnul acu, si o mandrete de fata!

Citat:
În prealabil postat de silverstar
... Efecte - unul dintre ele fiind refuzul femeilor de a avea copii. Ce poate o mama sa ofere puiului/puilor ei? Nimic. Si-atunci ce creste? Niste ratati.
Insa, tare as vrea sa stiu cati copii au cei/cele care pledeaza pe aici impotriva avortului... Ar fi interesant de stiut...
Daca refuza sa aiba copii atunci sa nu faca avort si sa aiba grija si sa se gandeasca de doua ori inainte de a ramane insarcinata. Avortul nu e metoda contraceptiva! E crima!
De ce sa creasca niste ratati? Daca are nevoie de ajutor trebuie doar sa il ceara. Sunt centre de ajutor, se poate duce la biserica, la preot. Exista chiar un program de ajutorare al BOR. Fiecare caz este atent studiat, facut dosar si se acorda ajutor in functie de caz (se acorda bani si pt spitalizare in strainatate, cazuri de leucemie la copii... etc...)
Stiu cum e sa cresti un copil. Mi-am facut ucenicia devreme, la 12 ani, cand mama a nascut atunci al treilea copil. Asa ca am avut pregatirea necesara pentru cand a venit vremea. Ma trag din familie cu multi copii, noi suntem 3, jumatatea mea e tot din familie cu trei frati, parintii au fost 5, bunicii tot 5 si asa mai departe. Si din putinul pe care l-au avut au muncit si si-au ridicat copii de sunt acum profesori, croitori, medici sau farmacisti, ofiteri in armata...

Florina, bravo tie!
Reply With Quote
  #145  
Vechi 01.10.2008, 16:04:34
acidironic acidironic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07
Eu ti-am zis ca te crezi pentru faptul ca te legi de oamenii din biserica. Nu era vorba de faptul ca ai subliniat tu o gresala in masajul meu. Data viitoare urmareste postarile mai atent ;)
Cand m-am legat de oamenii bisericii am subliniat o greseala in mesajul tau! Dupa mine e acelasi lucru. Daca vrei sa nuantezi ok. Eu am criticat exemplul dat. Daca era vb despre alte persoane si nu mi s-ar fi parut ok mesajul tot as fi criticat, fara sa ma cred perfect nici in acest caz.
De unde rezulta ca te crezi perfect daca iti permiti sa critici pe cineva(chiar si oameni ai bisericii)?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Biblia fara numele lui Iisus Hristos delia31 Despre Sfanta Scriptura 10 23.04.2012 13:06:25
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos Ioan_Ciobota Generalitati 9 04.10.2007 11:53:51