Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.10.2006, 13:58:04
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu vorbiti singuri. Sunt aici si citesc tot ce-mi transmiteti. Un singur lucru intreb deocamdata: se poate opri vantul sa nu mai bata?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.10.2006, 14:53:34
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Nu vorbiti singuri. Sunt aici si citesc tot ce-mi transmiteti. Un singur lucru intreb deocamdata: se poate opri vantul sa nu mai bata?
Eu cred ca se poate."Daca ai credinta cat un bob de mustar,poti sa muti si muntii din loc" si cred ca poti sa opresti si vantul ...:D;):D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.10.2006, 16:17:08
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Nu vorbiti singuri. Sunt aici si citesc tot ce-mi transmiteti. Un singur lucru intreb deocamdata: se poate opri vantul sa nu mai bata?
poisigur ca se poate, daca te-ai referit chiar la vantul vant, adica la furtuna, atunci sigur ca se poate, numai ca nu se ocupa nimeni cu asta, doar armata romana a inventat ceva anti grindina, trag in nor cu diferite proiectile si grindina nu mai se manifesta... pentru vant foarte puternic ar fi ceva idei, de exemplu, similar cazului cu grindina se poate incerca, daca esti pe pozitzie si faci parte din armata ce lupta cu calamitatile in agricultura sa trimitzi cateva proiectile cu explozie foarte puternica nedistructiva in afara extremitatzilor vantului, meteorologii pot afirma turbulentzele maximale cum este cazul satelitzilor, si astfel creind presiuni si depresiuni de mare anvergura se pot stinge efectele devastatoare pe anumite zone..., dar cine se ocupa cu asha ceva... nici macar armata romana...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.10.2006, 16:39:13
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Sovidiu, cati ani ai tu, puisor?
Hai, ca m-ai facut sa rad cu lacrimi. Macar una pe zi ca asta si totul e OK!
Stii ca diseara e Huluin? Hai sa trecem pe "Amuzante"... si sa vorbim despre... subiectul zilei: fantome, vrajitoare etc. Asta pana nu ne iau de mot... Cei de la administratie sunt baieti buni. Nu de ei trebuie sa ne temem...
Care-ncepe primul?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.10.2006, 16:41:00
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga ,sau mai bine zis "Stimate" sovidiu , sa stii ca ai haz .Mi-ai descretit fruntea pentru un moment . Nu stiu insa daca e locul si momentul potrivit .Mai bine muta-ti mesajul pe "intimplari hazlii" sau cum se chiama capitolul sa nu se supere silverstar pe noi ca am deviat de la subiect .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.10.2006, 16:42:54
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

O ,silverstar , gind la gind cu bucurie , imi pare bine ca mi-ai luat-o inainte .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.10.2006, 18:49:24
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de CM
Oameni buni, traim in anul 2006.
Incercati sa fiti cat se poate de rationali si echidistanti cu informatia care ne bulverseaza.
Mesajul Mioarei, din pacate, este de tip "sablon". Adica copiat din ce zic altii despre... in cazul nostru clarviziune.
Clarviziunea este recunoscuta oficial de biserica ortodoxa. Ea se numeste, in ortodoxism, "inainte vedere" si este unul din darurile Sfantului Duh.
Exista, spre exemplu, 3 volume tiparite de editura Humanitas despre Darurile Sfantului Duh.
In afara de inainte vedere exista si alt dar intitulat stravedere care inseamna vederea "la distanta" in acelasi timp. Aplicatia stiintifica a acestui dar a facut-o Einstein prin ceea ce cunoastem sau am auzit ca fiind "experimentul Philadelphia".

Ceea ce povesteste Silverstar ca i se intampla este foarte firesc si natural, nu trebuie condamnat si criticat de absolut nimeni. Asa am fost creati de Dumnezeu. Nu putem nega ceea ce suntem, adica fiinte extraordinare, de fapt cele mai perfecte fiinte din creatia lui Dumnezeu.
Nu mai suntem in epoca "vrajitoriei" in care tot ceea ce nu convenea Bisericii, ca institutie, era condamnat si judecat aspru.
Nu vad cum ar putea-o ajuta un duhovnic care, nu are voie sa vorbesca despre "Sfintele taine".
Am fost si am vorbit cu nenumarati duhovnici, cei mai curati, pe care i-am intalnit eu, sunt calugarii din manastirile mai izolate, unde nu este trafic intens si se pot concentra pe rugaciune.
Din ce spune Mioara intelegem ca asa numita clarviziune este un "pacat".
Din cartile pe care le-am citit, cele mai multe despre rugaciunea inimii, din practica rugaciunii inimii, nu am ajuns niciodata sa inteleg notiunea de "pacat" in sensul dogmei religioase.
Cand te rogi, si rugaciunea "curge" nu exista pacat, judecata, condamnare, frica, de fapt toat notiunile de tip negativ pe care ni le induce dogma religioasa. De fapt, rugaciunea cu inima "curata" este o stare fara ganduri, nici de un tip nici de altul.
Poate ar trebui sa o ajutam pe Silverstar in alt mod, nu negand ci incercand sa intelegem, chiar daca noua nu ni se intampla, nu inseamna ca nu exista.

Eu cred ca tu ar trebui sa fi rationala ,si sa studiezi mai bine informatia care te inconjoara inainte sa-ti exprimi punctul de vedere ,tocmai pentru ca traim in anul 2006,in acest secol al decadentei vietii sufletesti ,cand au aparut tot felul de secte satanice de tip New Age (eu din pacate am fost pe la o astfel de secta ,dar m-am lasat de vreo cativa ani,si de aceea stiu ce zic),care raspandesc chiar in mijlocul crestinilor mizeriile lor sincretiste.Ei sunt o adunatura de vrajitori,de antihristi sau premergatori a lui Antihrist .Ei sunt cei care prin cursurile tinute de ei ,prin cartile lor imprastie tot felul de informatii necrestine si neconforme cu traditia si invatatura Sfintilor Parinti,imprastie o invatatura bolnava ,demonica ,vicleana si mincinoasa :despre astrologie,magie,yoga,parapsihologie,reincarnare,m editatie,ocultism,clarviziune,intuitie,si alte bazaconii si mizerii…

Asa ca Mioara are dreptate 100% .Asa trebuie sa vada un crestin ortodox lucrurile : « cred ca problema ta isi va gasi rezolvarea numai in urma unei spovedanii sincere si curate la un duhovnic.Imi pare foarte rau de copilul tau-Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!-dar cred ca exact durerea provocata de moartea lui te-a facut vulnerabila.Parca spuneai ca atunci ti-ai dat seama cat de puternica poate fi o vraja.Cel rau ne ataca exact cand suntem mai necajiti si avem mai multa nevoie de ajutor. NUMAI RUGACIUNEA, POSTUL SI SPOVEDANIA NE VOR AJUTA SA BIRUIM. »



CM te contrazic total,ca unul care a trait si a trecut prin tot felul de rataciri de la dreapta credinta ortodoxa.Exista o diferenta fundamentala intre clarviziunea unor oameni care pot fi patimasi (deci care au patimi) si vederea cu duhul a Sfintilor care au simturile,mintea si sufletul curatite prin post si rugaciune,prin pocainta si vederea pacatului propriu,prin lacrimi,prin asceza,prin iubire adevarata.Sfintii dupa zeci de ani de post si rugaciune,dupa ce au trecut prin tot felul de incercari si ispitiri,dupa ce au ajuns la smerita cugetare,dupa toate acestea Dumnezeu le da darul inainte –vederi,sau vederea cu duhul.

In schimb Silvestar (Dumnezeu sa-i odihneasca in Imparatia Lui copilul) a suferit un soc afectiv si sufletesc,in urma caruia poate a trecut prin momente de tristete ,de deznadejde,de necredinta oricum ,nu stiu care a fost fenomenul dar in nici un caz aceasta intuitie a ei nu este de la Dumnezeu,cred ca este de la vrajmasul.Daca cititi cartea « Despre inselare » a sfantului Ignatie Briancianinov ,ve-ti gasi acolo mai multe exemple de inselare in care au cazut diferiti pustici si monahi,care totusi duceau o viata de rugaciune si post ,numai ca aveau patima mandriei si a slavei desarte.Si ei puteau sa vada ce se va intampla peste o perioda de timp,sau unde se afla anumite lucruri furate etc dar toate aceste puteri paranormale (ca sa le zic asa ) le aveau nu de la Dumnezeu,ci de la diavol.

Si toate aceste experimente ciudate de tip "experimentul Philadelphia", nu au nici o legatura cu credinta ortodoxa,dar de fapt nu au legatura cu Dumnezeu ci cu demonii,care -in acest secol al materialismului, al necredintei,si la ratacirilor –vor sa atraga prin astfel de experimente si prin altele oamenii la o invatatura gresita si sa-i indeparteze de calea cea dreapta.

Am fost creati ca niste fiinte extraordinare dar totusi sa nu uitam ca suntem supusi pacatului,suntem supusi tentatiilor ,ispitelor,chiar si aceasta clarviziune este o ispita demonica,desi Silvestar nu si-a dorit-o dar totusi ceva s-a intamplat fara voia ei,si numai demonii actioneaza asa,Dumnezeu lasa libertate omului si daca ii da anumite daruri (cum este si vederea cu duhul) o face numai cand omul merita,cand omul a fost curatit de patimi,prin post si rugaciune,si mai ales prin smerenie si lacrimi de pocainta. Si astfel omul vede cu duhul dar are smerenie si nu cade in mendrie,el este in comuniune cu Dumnezeu si deci are liniste si pace interioara,bucurie si nadejde,iubire si smerenie. In schimb pt Silvestar acest “dar” este o povara ,ea singura recunoaste.
Am citit in anumite carti care prezentau tot felul de fenomene bizare de intuitie,premonitie,clarviziune sau comunicare cu duhurile « celor morti « (care de fapt erau niste demoni) ca exista anumite fiinte mai sensibile,un fel de mediumuri care vedeau si intrau in legatura cu anumite entitati din lumea de dincolo care le ziceau ce are sa se intample in viitor,dar de fapt intrau in legatura cu niste demoni.
Silvestar poate nu a intrat constienta in legatura cu niste entitati de genul asta ,numai ca lumea vazduhului este plina de astfel de entitati ,care pot sa joace feste oamenilor,sa le « daruiasca » anumite intuitii,premonitii si clarviziuni –mai ales in urma unor socuri psihice si sufletesti cand mintea si sufletul omului sunt deschise din cauza suferintei,si deznadejdii unor influente demonice- fara ca respectivul om care primeste aceste « daruri » sa fie constient de unde vin.
Deci in concluzie Silvestar poate scapa de aceste fenomene prin spovedanie,prin post si rugaciune sincera catre Dumnezeu,prin smerenie si prin citirea vietilor sfintilor,a invataturii lor,si a Noului Testament.Oricum cel mai bine ar fi sa vorbeasca cu un duhovnic experimentat.

Eu am trecut prin tot felul de experiente demonice si sper sa nu ma insel in ceea ce am afirmat mai sus .Daca Silvestar povesteste mai pe larg ce simte ,ce vede ,ce intuieste si cum s-a petrecut prima data acest fenomen poate o sa intelegem mai mult…
Ce v-ati face daca ati afla ca nu exista demoni?
Cred ca multe din explicatii nu ar mai avea continut.
Si cred ca disparitia demonului ar fi o mare pierdere pentru dogma religioasa.
In toate expicatiile apare si necuratul, uratul care-si baga codita.
Este de fapt foarte simplu sa presupui ca toate relele i se datoreaza.
Si incercati sa nu va mai postati ca detinatori ai adevarului absolut. Pana la a dobandi asemnarea lui Dumnezeu este drum lung, si sincer, numai ce vine de la El mi se pare veridic 100%, in rest, fiecare ne dam cu parerea, intr-o incercare de a ne imbogati cunoasterea si intr-un fel, de ce nu, de a ne cunoaste.


Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.10.2006, 22:51:35
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Clarviziunea e una, vederea cu duhul e alta.Clarviziunea este "darul diavolului",vederea cu duhul este darul lui Dumnezeu.Clarvazatorii sunt oameni inselati de vrajmasul(din cauza mandriei),vazatorii cu duhul sunt oamenii cu viata sfanta si care au multa smerenie.Important este sa ne vedem pacatele noastre.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.11.2006, 03:58:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, bine a zis negroponte. unii confunda prea tare lucrurile.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.11.2006, 11:39:43
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Ce v-ati face daca ati afla ca nu exista demoni?
Cred ca multe din explicatii nu ar mai avea continut.
Si cred ca disparitia demonului ar fi o mare pierdere pentru dogma religioasa.
In toate expicatiile apare si necuratul, uratul care-si baga codita.
Este de fapt foarte simplu sa presupui ca toate relele i se datoreaza.
Si incercati sa nu va mai postati ca detinatori ai adevarului absolut. Pana la a dobandi asemnarea lui Dumnezeu este drum lung, si sincer, numai ce vine de la El mi se pare veridic 100%, in rest, fiecare ne dam cu parerea, intr-o incercare de a ne imbogati cunoasterea si intr-un fel, de ce nu, de a ne cunoaste.

Din pacate demonii exista. Asa cum exista si ingerii. Initial au existat numai cete ingeresti care erau cu Dumnezeu si iL slujeau. Dar la un moment dat Lucifer (Satana), din cauza mandriei s-a considerat Dumnezeu si atunci a cazut din comuniunea cu Dumnezeu, si din inger al luminii a devenit inger al intunericului si, in caderea lui a atrasa mai multe cete de ingeri care, astfel, au devenit demoni.

Demonii exista si ii ispitesc pe oameni. Satana si demonii L-au ispitit si pe Iisus Hristos. Si dupa aceea pe toti Sfintii, mucenicii si crestinii care au dus o viata ortodoxa, si L-au cautat pe Dumnezeu. De fapt, cred ca toti oamenii sunt ispititi de demoni, intr-un fel sau altul.

Conform invataturii ortodoxe, lumea vazduhului, nevazuta ochilor fizici, este populata de demoni. Demonii exista dar nu se arata oamenilor, pentru ca demonii sunt vicleni si vor sa-I atraga pe oameni spre pierzare, sa-I indeparteze de Dumnezeu, fara ca oamenii sa-si dea seama, fara ca oamenii sa fie constienti de prezenta demonilor, fara ca oamenii sa inteleaga cum actioneaza demonii pentru ai impinge la rau pe oameni.

Intr-adevar, numai Sfintii care sunt in comuniune cu Dumnezeu, care toata viata lor s-au rugat si au postit, care au facut milostenie, care s-au luptat cu patimile si cu viclenia demonilor, care s-au rugat pentru oameni si pe care Dumnezeu I-a luminat, I-a curatit de patimi, I-a indumnezeit, numai sfintii deci sunt detinatorii adevarului, nu noi care suntem pacatosi. Din aceasta cauza noi trebuie sa citim scrierile Sfintilor, patericul, vietile Sfintilor, filocaliile etc pentru ca astfel mintea noastra se lumineaza, cunoastem mai multe, si intelegem invatatura ortodoxa, si ne ajuta si la mantuirea sufletului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
clarviziunea anablandiana Despre Biserica Ortodoxa in general 14 30.10.2009 07:08:30