Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.11.2006, 00:50:21
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Acum te-ai dus sa te culci ? Vrei sa lasi frica la mine peste noapte ?
Mai adauga un mesaj sa scap de ea ? (silver..)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.11.2006, 05:46:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

silverstar,

sunt de acord cu ceea ce spune negroponte, nici nu avea ce altceva sa se inteleaga (si sa se aleaga) dintr-un asemenea articol, pe care l-ai postat la deschiderea topicului. negroponte a facut un comentariu succint si la obiect, care insa se pare ca nu a fost pe lungimea ta de unda.

iar cat despre d., prefer sa nici nu ii rostesc numele ca nu cumva sa vina peste mine... iar daca gasesti ca asta e de ras (ca unii il pomenesc prea des), imi pare tare rau de tine.

intr-adevar, maria55, mesajul conteaza, dar si cuvintele puse la locul lor contribuie substantial la asta.

iar in privinta interpretarilor tendentioase, e plin forumul de ele....

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.11.2006, 08:24:54
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Autorul articolului vorbeste despre frica, ca mijloc de creatie, de inspiratie pentru marii artisti ai lumii. Nu are conotatie religioasa.
Ce comentariu pertinent a facut Negroponte ca nici macar nu a citit articolul, cum nici tu nu l-ai citit. Ideea articolului e cea de sus, nimic in plus.
Cat desre diavol, toti care va credeti credinciosi, il pomeniti si-l invocati la fiecare postare. Cei care se cred credinciosi au ajuns exact ca niste roboti: cum se spune ceva, vezi titlul articolului, se invoca numele diavolului, si-apoi se apeleaza la rugaciune. Vezi postarea lui Negroponte. Cum sa nu razi?
Da, repet, ia o pagina, care o vrei, citeste-o si noteaza de cate ori apare numele necuratului. E uluitor cat de multi de pe acest forum au facut casa in mintea si imaginatia lor acestei inchipuiri a raului. Si-am tras concluzia, este parerea mea! ca cei care procedeaza asa, si-au construit aici, pe pamant, propriul iad.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.11.2006, 09:30:37
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca tot n-ai inteles ce vrea sa spuna Negroponte si mirelat .
Nu ne intereseaza orice lectura , fiecare citeste ce crede el de cuviinta ce-i de folos sufletului . Ori citim Vietile Sfintilor , ori puteri paranormale nu se poate si una si alta . Vezi ca si cei rataciti (nici un apropo ) stiu rugaciuni si le recita cum vor . Noi am vrut sa-ti spunem ca nu impartasim parerea ta cum ca ai fi dotata cu nu stiu ce . Sau chiar daca e asa nu e directia care ne intereseaza .
Pentru asta nu trebuie sa bati cu pumnul in masa . Pentru ce ai nevoie de confirmarea noastra ? Si asa ne consideri inculti si care "nu gindesc " .
Ramai cu convingerea ta ,nu ti-o ia nimeni , dar sa nu te miri daca intr-o zi n-o sa mai poti dormi sau ca zboara farfuriile prin casa , sau se deschide usa si nu intra
nimeni . Cu alte cuvinte noi zicem ca e gresit ce crezi tu .Daca ai nevoie de sfat mai stam de vorba ,daca nu ,nu .Nimic nu se face cu sila . Mie mi-e mila de tine (nu e vorba de mila lumeasca ca "vai saraca " ), mi-e mila de un suflet creat de Dumnezeu care este chemat la cunoasterea adevarului ca toate celelalte . E pacat sa rataceasca .
Eu te respect asa cum esti ,asta nu inseamna ca n-am voie sa-mi spun parerea de frica sa nu aud ce nu trebuie .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.11.2006, 09:41:57
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Silvestar,(nu ai ghicit),ti-am citit articolul.Nu obisnuiesc sa raspund fara sa citesc ce cuprinde articolul.Si cred ca asa fac si altii.Si daca-mi dau cu parerea,care nu este numai a mea,ci a Bisericii,o fac din dragoste pentru adevar.Cine nu iubeste adevarul,nu iubeste pe Dumnezeu si cauta motive(sau nod in papura}.Doamne ajuta!


Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.11.2006, 09:59:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

In ceea ce ma priveste nu am cerut ajutorul nimanui. Cand am nevoie de ajutor, ma rog la Dumnezeu si primesc ajutorul.
Da-mi, te rog, macar un pasaj, un citat, in care eu cer batand cu pumnul in masa, va oblig adica sa credeti sau sa impartasiti ideile mele? Cum poti, Maria55 sa spui asemenea lucruri neadevarate? Ti-am cerut eu vreo confirmare? De ce umbli cu insinuari?
Daca am nevoie de vreo confirmare, eu stiu cui sa ma adresez.
In afara de tine, nimeni, nici chiar eu, nu am folosit cuvantul "paranormal". Da-mi, te rog, pasajul in care eu sa fi folosit acest cuvant.
Cand voi avea nevoie de un sfat, de asemenea, il gasesc la preot. Noi, aici pe forum doar schimbam idei, ne impartasim din experientele noastre. Unii da! isi permit sa mai si judece, e problema lor.
Maria55, sunt un om obisnuit. Daca eram altfel, nu stateam aici, pe acest forum. Diferenta dintre noi e ca unii judecam, adica apelam la logica, altii primesc totul fara sa intrebe nimic. Asa cred eu. In rest de ce te-ai crede tu un om superior sau inferior mie? Nu cred ca e bine nici sa ne supraevaluam, dar nici sa ne subestimam. De ce? Nimeni nu cunoaste mai bine valoarea sau limitele noastre decat noi insine. Si nu vad, nu inteleg de ce adevarul supara asa de tare. Sigur! Si pe mine ma supara uneori, ca sunt om, dar imi dau seama si incerc sa invat cate ceva, chiar daca tac si nu spun...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.11.2006, 10:31:38
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Pentru cine vrea sa citeasca, am sa povestesc un fragment din cartea mea, "Viitorul incepe azi". Este un moment al copilariei cand, pentru prima data, din cauze diverse, am constientizat, am inteles ce este FRICA.
Mama adusese o fata sa aiba grija de noi, de mine si de fratii mei, pentru ca ea era foarte ocupata cu actele pentru casa care trebuia ridicata si cred ca-i era si greu cu trei copii, toti mici. Eu eram rea, ce mai! Nu ma intelegeam cu Maricica si o necajeam tot timpul. Dar, i-a venit si randul ei.
Cand au inceput pregatirile pentru prima mea zi de scoala, au inceput si amenintarile Maricicai: ca nu ma mai intorc niciodata de la scoala, ca voi ramane acolo pentru totdeauna, ca parintii mei deja sunt pregatiti sa cumpere o alta fetita mai cuminte si mai frumoasa decat mine... Eram ingrozita, la 7 ani crezi tot ce vezi si auzi. Mi-era mila de fratii mei ca nu vor mai avea cu cine sa se joace, mi-era mila si de tata ca nu va mai avea pe cine lua pe genunchi ca sa-i cante "Tigancusa esti frumoasa"... Dar de mine eram ingrozita. Nu indrazneam sa-i vorbesc mamei de amenintarile Maricicai. Ma gandeam ca si ea vrea sa scape de mine. Prea era fericita mama ca eu merg la scoala si bucuria ei o puneam tot pe seama faptului ca scapa de mine...
Asa se face ca-n dimineata cu pricina, am pandit un moment cand nu era nimeni atent si am rasturnat in ghiozdan, peste carti si caiete, toate gogosile din platou, asa ca sa am ce manca daca tot era sa nu mai vin acasa.
La scoala mi-a venit putin inima inapoi cand am auzit-o pe doamna invatatoare spunandu-i mamei sa vina sa ma ia la ora 12. Am asteptat cu sufletul la gura sa treaca timpul sa vad daca mama ma mai vrea sau nu acasa.
Prima zi de scoala a fost pentru mine un calvar. Nimeni nu stia cat eram de speriata, ce frica imi era, si cat de tare batea inimioara mea speriata de necunoscut.
Dar, dupa amiaza, cand mama m-a dus la fotograf pentru traditionala poza din prima zi de scoala, s-a lamurit de ce am luat gogosile... Asa ca seara, dupa ce ne-am intors din oras, cu alte carti si caiete, desigur, pentru ca primele erau naclaite de ulei, Maricica a plecat, a iesit pentru totdeauna din casa noastra si din viata mea...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.11.2006, 21:47:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

silverstar, tu scrii fara iubire, cred ca asta e problema ta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.11.2006, 21:52:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Iubire pentru cine? Cum? Te rog explica! Sa inteleg unde gresesc!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.11.2006, 21:54:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
In ceea ce ma priveste nu am cerut ajutorul nimanui. Cand am nevoie de ajutor, ma rog la Dumnezeu si primesc ajutorul.
Da-mi, te rog, macar un pasaj, un citat, in care eu cer batand cu pumnul in masa, va oblig adica sa credeti sau sa impartasiti ideile mele? Cum poti, Maria55 sa spui asemenea lucruri neadevarate? Ti-am cerut eu vreo confirmare? De ce umbli cu insinuari?
Daca am nevoie de vreo confirmare, eu stiu cui sa ma adresez.
In afara de tine, nimeni, nici chiar eu, nu am folosit cuvantul "paranormal". Da-mi, te rog, pasajul in care eu sa fi folosit acest cuvant.
Cand voi avea nevoie de un sfat, de asemenea, il gasesc la preot. Noi, aici pe forum doar schimbam idei, ne impartasim din experientele noastre. Unii da! isi permit sa mai si judece, e problema lor.
Maria55, sunt un om obisnuit. Daca eram altfel, nu stateam aici, pe acest forum. Diferenta dintre noi e ca unii judecam, adica apelam la logica, altii primesc totul fara sa intrebe nimic. Asa cred eu. In rest de ce te-ai crede tu un om superior sau inferior mie? Nu cred ca e bine nici sa ne supraevaluam, dar nici sa ne subestimam. De ce? Nimeni nu cunoaste mai bine valoarea sau limitele noastre decat noi insine. Si nu vad, nu inteleg de ce adevarul supara asa de tare. Sigur! Si pe mine ma supara uneori, ca sunt om, dar imi dau seama si incerc sa invat cate ceva, chiar daca tac si nu spun...
silverstar :

1. nu ti se pare ca e cam multa vorbarie si faci prea mult caz de nimic in postarile tale?...

2. si de ce afirmi ca noi nu citim post-urile inainte de a scrie?... sau esti clarvazatoare ?!...

3. de unde stii tu cum iti trimite Dumnezeu ajutorul ?? poate chiar unul ca noi sa fie mesagerul.

Sper ca data viitoare sa fii mai blanda si mai constructiva.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 22:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 17:23:06
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 16.08.2010 00:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 23:22:02