Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.04.2011, 21:36:38
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Ne trebuie cont ca sa ascultam.Ne poti spune cine canta sau sa ne dai un link you tube?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 01.04.2011, 21:58:11
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=fNCeY...eature=related

Este concertul pt vioara al lui Ceaikovski. E impartit in 3 parti (le gasiti acolo in lateral). Asta e prima parte.:)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 01.07.2011, 15:41:49
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

As dori sa va pun in fata urmatorul exemplu:
O violoncelista, in timpul sarcinii, pentru a se linisti, interpreta o anume lucrare. Odata cu ea, se linistea si copilul. Dupa nastere, cand copilul era nelinistit si mama lui canta ACEEASI piesa, copilul se linistea. Credeti ca acea muzica nu era buna, deoarere am vazut aici multe opinii contrare muzicii clasice?
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.07.2011, 22:10:06
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit

Azi dupa-masa am ascultat la TV Trinitas o suita de George Enescu, deci muzica clasica nu e chiar NEbuna...
Reply With Quote
  #85  
Vechi 11.07.2011, 20:09:21
omul_2011
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit muzica este foarte buna pentru suflet

daca este pe o anumita lungime de unda vibratorie potrivita cu anumite caracteristici pozitive ce iti lasa in adancul tau o stare de liniste, armonie si pace. In general orice piesa clasica, dar pot fi si exceptii, te acordeaza clar la astfel de stari. De altfel si muzica religioasa, se aseamana foarte mult in ritmul si melodicitatea ei, cu muzica clasica.
S-a demonstrat deja stiintific ca muzica poate influienta moleculele de apa sa se grupeze intr-o anumita ordine, astfel incat sa rezulte o asezare armonioasa, sau una haotica. Omul este in cea mai mare parte apa, ceea ce reiese clar ca muzica ne influienteaza nu numai spiritual, ci si la nivel molecular. De aici si aparitia terapiei prin muzica. Mai exista deasemeni si alte constatari cu privire la puterea de influienta a muzicii asupra organismelor animalelor de exemplu: s-a constatat ca un anumit ritm muzical, poate influienta pasarile sa produca mai multe oua, iar vacile mai mult lapte. Acea muzica era din repertoriul clasic.

S-a constatat ca muzica hard-rok de ex. influienteaza asezarea moleculelor de apa, intr-o forma haotica, foarte urata, imaginativa ce influiente poate avea atat fizice cat si spirituale. Muzica psaltica, ortodoxa, dar si cea catolica, pot avea efecte terapeutice, atat la nivel spiritual, mental, cat si fizic. Avem printre noi un conational, cunoscut sub numele de Iovu. Muzica lui, iar poate fi considerata sacra, asa cum si muzica boliviana si peruana spirituala este in stare sa atinga foarte profund sufletul nostru. Bine vor fi unii extremisti pe aici care se vor stramba urat, ca amintesc si de alte surse de muzica, in afara celor de provenienta ortodoxa, dar este problema lor. Eu pot face trimiteri la experimente stiintifice, ca si celelalte spiritualitati, pot detine muzica la fel de minunata ptr suflet ca si cea ortodoxa. Desigur ca asa cum cele mai potrivite alimente, legume, fructe si carne, ptr om sunt cele de provenienta locului in care acesta s-a nascut si crescut, asa este mai bine asimilabila ptr sufletul unui om si muzica de aceiasi provenienta cultural-religioasa, din care acesta provine. Dar asta nu inseamna ca daca cineva asculta muzica spirituala ce apartine altor culturi si religii, ar fi "otravitor" pentru sufletul lui, asa cum nici daca mananca un aliment comestibil in alte zone geografice, nu i-ar face rau organismului, ci tot iar folosi ca hrana trupului sau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.07.2011, 18:49:12
romanbun romanbun is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2011
Mesaje: 95
Implicit Felicitari omule din anul 2011

Excelent spus! Eu am si muzica de-a domnului Iovu. Este o muzica ce se foloseste in scop terapeutic in mai multe tari din Europa, in spitale sau clinici. E absurd sa spui ca doar muzica ortodoxa sau religioasa este spirituala si e si benefica.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.02.2015, 09:14:02
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

cred ca muzica e pt suflet un ingredient important care hraneste sufletul, asa cum spre exemplu fructele hranesc trupul

la fel cum painea pt trup e echivalentul rugaciunii pt suflet - ar trebui sa fie zilnica, altfel devenim subnutriti (duhovniceste, spiritual) si ne imbolnavim

in acelasi mod vegetalele pot fi considerate cititul din Sf Scriptura si Sf Parinti

de noi depinde cum ne asortam mesele duhovniceste si ce introducem in ele

spune-mi ce mananci si iti spun cine esti!

in ce priveste ce anume sa ascultam pot spune din proprie experienta ca la inceput ascultam house apoi gusturile mi s-au indreptat spre greceasca, a urmat muzica clasica si acum ascult aproape exclusiv muzica religioasa

deci nu conteaza ce anume asculti, asculti ce iti place, ce te impresioneaza!

esti pe drumul spre mantuire nu ai ajuns deja acolo ca at ai fi deja sfant si n-ai mai citi ce se scrie pe aici ca nu ti-ar mai fi de folos

Mie muzica imi vorbeste despre Dumnezeu (acea muzica in stare sa ma emotioneze), ma gândesc cata inteligenta are Dumnezeu sa creeze prin oameni ceva atat de frumos si imi dau lacrimile!

Si at simt ca iubesc pe toata lumea pt simplul motiv ca e creatia Lui
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ce gen sa ascultam, gen de muzica, muzica, sfaturi muzica, sfintii parinti si muzica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 19:52:48
sa ne vedem la poarta raiului! lore86 Generalitati 11 31.08.2010 22:29:54
Despre muzica...o intrebare. tigerAvalo9 Generalitati 17 30.04.2010 13:04:16
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 01:08:07