Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.10.2009, 11:24:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Spovedania trebuie tinuta

Am citit ca diavolul nu cunoaste dialogul dintre credincios si duhovnic. Insa, diavolul nu sta si astfel, il ispiteste pe cel ce s-a marturisit ca sa marturiseasca povatuirile date de duhovnic, ca sa stie care este punctul slab al omului. Poate ca acesta este si sensul cuvintelor din rugaciune: "caci nu voi spune Taina Ta vrajmasului Tau". Asadar, sa luam aminte ca taina sa ramana taina.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.10.2009, 12:24:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am citit ca diavolul nu cunoaste dialogul dintre credincios si duhovnic. Insa, diavolul nu sta si astfel, il ispiteste pe cel ce s-a marturisit ca sa marturiseasca povatuirile date de duhovnic, ca sa stie care este punctul slab al omului. Poate ca acesta este si sensul cuvintelor din rugaciune: "caci nu voi spune Taina Ta vrajmasului Tau". Asadar, sa luam aminte ca taina sa ramana taina.
Prin citire si sfat cu duhovnicul am ajuns la parerea pe care tu ai postat-o.Mai este de adaugat ca pacatele marturisite (pare evident)ca si canonul primit sunt lucruri de taina ,nu se spun nimanui din cauza ca ispititorul aflind porunca primita pt. mintuire(canonul) va incepe sa te munceasca si sa te incurce ca sa nu-ti poti implini nevointa si vazind de care pacate voiesti sa te curatesti sa te arunce mai abitir in ele pt. impatimire.
De aceea de multe ori, cind vad ,din asa zisa dorinta de ,,socializare" si ,,ajutorare" frateasca,cum isi spun crestinii canomul (sa faci asa, si asa, ca mie asa mi-a zis sa fac ca este bine...)si sfaturile de taina (din taina spovedaniei)imi dau seama ca multe ii invata bunii duhovnici dar sa le spuna ,de la prima marturisire,ce este si ce insusiri are canonul nu, asta urmind sa se invete ,,dupa ureche" din zbor,uneori ca mai toate lucrurile. Vai de duhovnicii care nu-si traiesc jertfa !
Totusi ,pt. intarirea fratilor si experimentarea in lupta cu ispititorul le putem povesti esenta pildei schimbind personajele si lasind doar contextul !

Last edited by zaharia_2009; 06.10.2009 at 12:39:28.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.10.2009, 21:32:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cate lucruri interesante si utile aflu pe acest forum! O sa imi intreb si eu parintele. Va multumesc frumos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2010, 01:46:42
ioanda ioanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanda
Lightbulb :)

Orice spovedanie se face dupa indreptar de spovedanie... :) Altfel, riscam sa omitem anumite pacate si daca tinem unul, degeaba le-am mai spus si pe celelalte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2010, 20:33:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dar marturisirea se face cu voce tare si diavolul nu o aude? Eu stiam ca ceea ce este scris nu stie, dar cand vorbim afla si incepe intrigile... E prima data cand aud ca nu stie diavolul convorbirea cu duhovnicul, si totusi rusinea de la spovedanie diavolul o da, deci stie ca ne spovedim dar nu aude ce?!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2010, 04:18:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dar marturisirea se face cu voce tare si diavolul nu o aude? Eu stiam ca ceea ce este scris nu stie, dar cand vorbim afla si incepe intrigile... E prima data cand aud ca nu stie diavolul convorbirea cu duhovnicul, si totusi rusinea de la spovedanie diavolul o da, deci stie ca ne spovedim dar nu aude ce?!
Rusinea ti-o da ca opreliste , iar amanarea este bucuria si victoria lui . Deci sa nu amanam , sa nu ne incarcam sufletul mai mult decat trebuie si fara rost . Cu cat amanam , povara creste si vrajmasul sporeste in puterea lui asupra noastra !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2010, 10:24:15
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanda Vezi mesajul
Orice spovedanie se face dupa indreptar de spovedanie... :) Altfel, riscam sa omitem anumite pacate si daca tinem unul, degeaba le-am mai spus si pe celelalte.
Asta nu e chiar asa. Indreptarul e bun sa iti aduca aminte de ce pacate ai fi putut sa faci, insa spovedania trebuie sa urmareasca in cele din urma miscarile tainice ale inimii catre pacat. Daca folosest indreptarul ca sa bifezi pe el, e ca si cum Dumnezeu ar fi un contabil si mergi la un audit.

Pe de alta parte, orice pacat marturisit aduce o imbunatatire starii noastre duhovnicesti. Ce zici tu cu "degeaba", e ca si cum ai zice ca din moment ce nu sunt sfant, degeaba ma stradui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.01.2010, 14:56:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dar marturisirea se face cu voce tare si diavolul nu o aude? Eu stiam ca ceea ce este scris nu stie, dar cand vorbim afla si incepe intrigile... E prima data cand aud ca nu stie diavolul convorbirea cu duhovnicul, si totusi rusinea de la spovedanie diavolul o da, deci stie ca ne spovedim dar nu aude ce?!
Rusinea de a ne spovedi pacatele o da diavolul inainte de a ajunge la spovedanie. Cand esti acolo, si daca esti hotarat sa spui si sa scapi de pacate, atunci rusinea dispare.
Rusinea apare si pentru ca ne imaginam ca trebuie sa spunem la spovedanie mai mult de cat trebuie despre pacatele noastre. Ele in principal trebuie numite doar, iar preotul intreaba de cate ori ai gresit, pentru a sti daca e un pacat facut o data, sau daca s-a ajuns la patima.
Pe preot nu-l intereseaza amanuntele "picante", care intr-adevar sunt jenante, putand sa-l sminteasca si pe preot, ci doar numele si amploarea pacatului, pentru a sti ce trebuie iertat si vindecat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2010, 15:25:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am citit ca diavolul nu cunoaste dialogul dintre credincios si duhovnic. Insa, diavolul nu sta si astfel, il ispiteste pe cel ce s-a marturisit ca sa marturiseasca povatuirile date de duhovnic, ca sa stie care este punctul slab al omului. Poate ca acesta este si sensul cuvintelor din rugaciune: "caci nu voi spune Taina Ta vrajmasului Tau". Asadar, sa luam aminte ca taina sa ramana taina.
Frate Costel, te rog spune-mi si mie ce carte ai citit ca vreau sa citesc si eu!

Din ce stiu eu din cartea Mantuirea Pacatosilor, carte editata de parintii athoniti de la Schitul Prodromul, stiu ca diavolul aude tot, mai putin gandurile... atunci cand le martuirsesti, satana crapa... Cum? el nu ti le pune in minte... dar se foloseste de ureche... iti sopteste parerea lui... apoi pleaca! Dar revine ca sa vada daca soapta lui a prins radacina in mintea omului! Cum vede? Prin faptele sale si prin felul cum se roaga! El vede fiecare cuvant care iese din gura omului la rugaciune si asa stie de ce e slab omul... il vede si ce ii place ce il atrage mai mult din lumea asta!
cat de marturisire, el vede si aude tot! Dar nu stie ce gandeste ce intentioneaza omul sa faca, de aceea el apeleaza la ceea ce i-a luat inainte de a gresi: rusinea! Nu vrea sa fie pârât... ca prin pâră satana nu mai are putere asuora omului numai daca acesta ii acorda vointa sa libera!

Diavolul e tare smecher... se uita la relatiile omului cu semenii... daca e bland... daca e manios... daca e suparacios... daca ii place mancarea... bautura... curvia... si el acolo il ataca! Daca nu are patimi, cauta sa vada spre ce este predispus... dar nu se lasa... e tare nesimtit satana asta si tare smecher! Te lasa.. te ia! te lasa ... te iar dar mai tare! Si mai aduce un drac doi trei pe langa el...

Vedem in pateric N exemple de parinti singuri in pesteri si atacati de mii de draci in toate felurile... arunca tot felul de „sageti”... patimi!! Si care se „prinde” de el, cu aceea il ataca mai departe!

Cat de „nu voi spune Taina Ta vrajmasului Tau” nu se leaga de Taina Spovedaniei, ci tine de (Matei 7,6): "să nu dați câinilor lucrurile sfinte și să nu aruncați mărgăritarele voastre înaintea porciloradica dupa primirea Sf.Taine nu ne mai intoarcem ca si cainii la borâtura sau ca porcii in mocirla, ci ne tinem curati si viata aleasa inaintea Sa.
Si mai are un inteles acela ca NU vom spune hulitorilor lui Hristos despre Sf.taina a Sa, atata timp cat ei nu vor sa primeasca, ca sa nu gresim spunandu-le si ei sa huleasca pe Hristos si Jertfa Sa! (ex: Pavel Corut).

Te rog iarta-ma daca te-am suparat sau daca nu am inteles bine!!! Doamne ajuta!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 29.01.2010 at 15:27:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.01.2010, 16:05:02
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Rusinea ti-o da ca opreliste , iar amanarea este bucuria si victoria lui . Deci sa nu amanam , sa nu ne incarcam sufletul mai mult decat trebuie si fara rost . Cu cat amanam , povara creste si vrajmasul sporeste in puterea lui asupra noastra !
Stiu asta, ai dreptate insa nu mi-e clar aude sau nu diavolul spovedania noastra?!
Am citit raspunsul lui Geo si m-am lamurit ca aude asa cum stiam si eu!

Last edited by gabriela8; 29.01.2010 at 16:07:45.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
spovedanie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 19:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 20:23:54
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 23:02:57