Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.04.2008, 20:49:35
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Romani 14
6. Cel ce tine ziua, o tine pentru Domnul; si cel ce nu tine ziua, nu o tine pentru Domnul. Si cel ce mănancă pentru Domnul mănancă, căci multumeste lui Dumnezeu; si cel ce nu mănancă pentru Domnul nu mănancă, si multumeste lui Dumnezeu.
7. Căci nimeni dintre noi nu trăieste pentru sine si nimeni nu moare pentru sine.


Atentie insa pentru ca daca la mancare poti sa o mananci singur... la subiectul despre care se vorbeste aici, este vorba de 2 ( DE DOI OAMENI ) si in cazul asta Domnul porunceste ca partenerul are dreptul de veto daca celalalt vrea sa posteasca in privinta intimitatii:

1 Corinteni 7
4. Femeia nu este stăpană pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpan pe trupul său, ci femeia.
5. [color=red]Să nu vă lipsiti unul de altul[/color], [color=green]decat cu bună invoială pentru un timp[/color], ca să vă indeletniciti cu postul si cu rugăciunea, si iarăsi să fiti impreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neinfranării voastre.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.04.2008, 11:23:39
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Romani 14
6. Cel ce tine ziua, o tine pentru Domnul; si cel ce nu tine ziua, nu o tine pentru Domnul. Si cel ce mănancă pentru Domnul mănancă, căci multumeste lui Dumnezeu; si cel ce nu mănancă pentru Domnul nu mănancă, si multumeste lui Dumnezeu.
7. Căci nimeni dintre noi nu trăieste pentru sine si nimeni nu moare pentru sine.


Atentie insa pentru ca daca la mancare poti sa o mananci singur... la subiectul despre care se vorbeste aici, este vorba de 2 ( DE DOI OAMENI ) si in cazul asta Domnul porunceste ca partenerul are dreptul de veto daca celalalt vrea sa posteasca in privinta intimitatii:

1 Corinteni 7
4. Femeia nu este stăpană pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpan pe trupul său, ci femeia.
5. [color=red]Să nu vă lipsiti unul de altul[/color], [color=green]decat cu bună invoială pentru un timp[/color], ca să vă indeletniciti cu postul si cu rugăciunea, si iarăsi să fiti impreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neinfranării voastre.
Prietene, legea care reglementeaza relatiile dintre soti este dragostea!
Copiii se nasc din dragoste, nu din desfranare! Nu am auzit de canon care se opune iubirii/dragostei, ci numai de canoane care "pedepsesc" desfranarea.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.04.2008, 22:47:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Citat:
În prealabil postat de anita
Necunoscute sunt caile Domnului ,intr-adevar.
Nu e nevoie sa cerem sfaturi ,avem carti scrise de sfinti despre viata in familie si acolo scrie cum se tine postul(cine vrea sa il tina).
Daca vrei sa iti faci voia ,nu e nevoie sa te justifici pe forum ,e ca si cum te-ai duce sa te spovedesti ,dar te prezinti cu scuzele de rigoare ,ori se stie ,la spovedanie nu se prezinta scuze ,caci Hristos vrea pocainta noastra ,nu scuzele.
Par.Arsenie Boca ,si aici dau doar un exemplu ,la man.Simbata a vazut o femeie cu un copil handicapat in carut.I-a spus ca acel copil a fost conceput in noaptea de Inviere si femeia a confirmat.
Sa nu simtim pe pielea noastra proverbul biblic:"parintii maninca agurida iar la copii se strepezesc dintii"
Dar uitasem ,in zilele noastre la ecografie se poate vedea daca un copil este handicapat si unele persoane pot renunta la sarcina.
Anita, postul este o stare asumata. Postul nu este un scop in sine. Este doar un mijloc de a dobandi ceva! Acel ceva se numeste nepatimire! Din cele scrise de tine si din tonul tau se vede ca mai ai mult pana sa ajungi la starea aceasta. Si nici nepatimirea nu e scopul final al postului. Scopul final este induhovnicirea, starea de a fi alaturi de Duhul Sfant si de a fi locas al Duhului Sfant. Daca tii post din obligatie sau de frica si nu pentru a dobandi aceasta stare esti intr-o mare ratacire. Esti pe marginea prapastiei care se cheama maniheism (si asta-i erezie in Biserica Ortodoxa). Daca lasi frustrarile cauzate de asprimea postului pe care t-il impui, fara a fi ajuns la masura lui, vei avea un efect exact contrar celui scontat. Hristos vrea, intr-adevar, pocainta noastra (starea de nepatimire), dar judecata si mandria (ca sa nu spun infatuarea) sunt departe de ea.
N-am inteles remarca despre avort, dar o pun tot pe seama starii in care te afli (n-o numesc, cauta-i tu un nume). Si ecografia, iarasi, n-are nici un amestec in cele spuse de mine. Iar in ce priveste copii conceputi in post, ar insemna ca anumite perioade din calendar (la distanta de 9 luni de posturi) sa fie "sterpe" in ceea ce priveste nasterile de prunci. Fa o socoteala; ar insemna, de exemplu, ca in septembrie sa nu se nasca niciodata nici un copil. Ar insemna ca nici un copil sa nu se nasca de ziua Sfantului Dumitru!. Ce trist ar fi Sfantul, nu crezi?
Draga mea,
Postul nu este un scop in sine ,este un mijloc de a te curati si pentru a-ti infrange patimile si de ce nu ,de a te face placut lui Dumnezeu.
"16. Cand postiti, nu fiti tristi ca fatarnicii; ca ei isi smolesc fetele, ca sa se arate oamenilor ca postesc. Adevarat graiesc voua, si-au luat plata lor.
17. Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fata ta o spala,
18. Ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie."(Matei).
Daca vei citi pe alte site-uri otrtodoxe vei vedea parereile unor duhovnici moderni ,contemporani ,de ex.Par.Nistea-biserica romana din Paris unde spune ca postul trebuie tinut si cu infranare trupeasca.
Cine vrea sa mearga pe drumul ingust sa mearga ,cine alege calea larga este liber sa o faca.
Dumnezeu mi-a dat copiii sanatosi ,o fi oranduit El sa nu ii concep in post ,cine stie, ca nici eu nu stiam.Dar am auzit de la o colega de la servici ca acei copii conceputi in sapt.Mare mai ales vinerea Mare ajung criminali.Nu o fi asa , dar am luat aminte.Pe vremea aia aveam deja un copil.
Si apoi fiecare este liber sa faca ce vrea ,sunt atatea mijloace de a nu avea copii ,incat pt.multi nici nu mai conteaza asta.
Asa e oi fi ratacita ,tu poate stii mai bine ,nici eu nu stiu daca stau bine ,caci atunci cand zici ca stai bine poti sa si cazi.
De judecat nu te judec ,dar ai grija sa nu ia alte persoane ideile tale drept corecte .
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.04.2008, 22:47:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancalpop
Citat:
În prealabil postat de anita
Necunoscute sunt caile Domnului ,intr-adevar.
Nu e nevoie sa cerem sfaturi ,avem carti scrise de sfinti despre viata in familie si acolo scrie cum se tine postul(cine vrea sa il tina).
Daca vrei sa iti faci voia ,nu e nevoie sa te justifici pe forum ,e ca si cum te-ai duce sa te spovedesti ,dar te prezinti cu scuzele de rigoare ,ori se stie ,la spovedanie nu se prezinta scuze ,caci Hristos vrea pocainta noastra ,nu scuzele.
Par.Arsenie Boca ,si aici dau doar un exemplu ,la man.Simbata a vazut o femeie cu un copil handicapat in carut.I-a spus ca acel copil a fost conceput in noaptea de Inviere si femeia a confirmat.
Sa nu simtim pe pielea noastra proverbul biblic:"parintii maninca agurida iar la copii se strepezesc dintii"
Dar uitasem ,in zilele noastre la ecografie se poate vedea daca un copil este handicapat si unele persoane pot renunta la sarcina.
Anita, postul este o stare asumata. Postul nu este un scop in sine. Este doar un mijloc de a dobandi ceva! Acel ceva se numeste nepatimire! Din cele scrise de tine si din tonul tau se vede ca mai ai mult pana sa ajungi la starea aceasta. Si nici nepatimirea nu e scopul final al postului. Scopul final este induhovnicirea, starea de a fi alaturi de Duhul Sfant si de a fi locas al Duhului Sfant. Daca tii post din obligatie sau de frica si nu pentru a dobandi aceasta stare esti intr-o mare ratacire. Esti pe marginea prapastiei care se cheama maniheism (si asta-i erezie in Biserica Ortodoxa). Daca lasi frustrarile cauzate de asprimea postului pe care t-il impui, fara a fi ajuns la masura lui, vei avea un efect exact contrar celui scontat. Hristos vrea, intr-adevar, pocainta noastra (starea de nepatimire), dar judecata si mandria (ca sa nu spun infatuarea) sunt departe de ea.
N-am inteles remarca despre avort, dar o pun tot pe seama starii in care te afli (n-o numesc, cauta-i tu un nume). Si ecografia, iarasi, n-are nici un amestec in cele spuse de mine. Iar in ce priveste copii conceputi in post, ar insemna ca anumite perioade din calendar (la distanta de 9 luni de posturi) sa fie "sterpe" in ceea ce priveste nasterile de prunci. Fa o socoteala; ar insemna, de exemplu, ca in septembrie sa nu se nasca niciodata nici un copil. Ar insemna ca nici un copil sa nu se nasca de ziua Sfantului Dumitru!. Ce trist ar fi Sfantul, nu crezi?
Draga mea,
Postul nu este un scop in sine ,este un mijloc de a te curati si pentru a-ti infrange patimile si de ce nu ,de a te face placut lui Dumnezeu.
"16. Cand postiti, nu fiti tristi ca fatarnicii; ca ei isi smolesc fetele, ca sa se arate oamenilor ca postesc. Adevarat graiesc voua, si-au luat plata lor.
17. Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fata ta o spala,
18. Ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie."(Matei).
Daca vei citi pe alte site-uri otrtodoxe vei vedea parereile unor duhovnici moderni ,contemporani ,de ex.Par.Nistea-biserica romana din Paris unde spune ca postul trebuie tinut si cu infranare trupeasca.
Cine vrea sa mearga pe drumul ingust sa mearga ,cine alege calea larga este liber sa o faca.
Dumnezeu mi-a dat copiii sanatosi ,o fi oranduit El sa nu ii concep in post ,cine stie, ca nici eu nu stiam.Dar am auzit de la o colega de la servici ca acei copii conceputi in sapt.Mare mai ales vinerea Mare ajung criminali.Nu o fi asa , dar am luat aminte.Pe vremea aia aveam deja un copil.
Si apoi fiecare este liber sa faca ce vrea ,sunt atatea mijloace de a nu avea copii ,incat pt.multi nici nu mai conteaza asta.
Asa e oi fi ratacita ,tu poate stii mai bine ,nici eu nu stiu daca stau bine ,caci atunci cand zici ca stai bine poti sa si cazi.
De judecat nu te judec ,dar ai grija sa nu ia alte persoane ideile tale drept corecte .
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.04.2008, 16:03:54
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Dar am auzit de la o colega de la servici ca acei copii conceputi in sapt.Mare mai ales vinerea Mare ajung criminali.Nu o fi asa , dar am luat aminte.
HRISTOS A INVIAT!
Vezi ca asta suna a predestinare si e erezie in Biserica Ortodoxa. Indiferent cand este conceput un copil nu-i stabileste nimeni traiectoria vietii. Dumnezeu ii lasa fiecaruia liberul arbitru si posibilitatea de a se mantui.
Praznic fericit!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.04.2008, 21:45:27
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Adevarat a inviat si sa va aduca pace in suflet si in casele voastre!

Draga Anca ,nu prea mai vreau sa continui polemica dar iata ce a spus Domnul nostru Iisus Hristos:

"2. Si El, raspunzand, le-a zis: Credeti, oare, ca acesti galileieni au fost ei mai pacatosi decat toti galileienii, fiindca au suferit aceasta?
3. Nu! zic voua; dar daca nu va veti pocai, toti veti pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece insi, peste care s-a surpat turnul in Siloam si i-a ucis, ganditi, oare, ca ei au fost mai pacatosi decat toti oamenii care locuiau in Ierusalim?
5. Nu! zic voua; dar de nu va veti pocai, toti veti pieri la fel. "

Deci nu toti cei ce pacatuim suntem pedepsiti ,caci mila lui Dumnezeu e mare .El se mai uita si la faptele noastre bune ,la sacrificiile parintilor nostri etc.,de aceea se spune ca judecatile Lui nu le stim noi.
Pe de alta parte sfinti parinti spun ca acei copiii conceputi in post nu au asupra lor harul sf.Duh ,sunt incapatinati ,rai ,sa nu mai vorbim ca unii au chiar defecte fizice.
Bineinteles ca sunt si exceptii ,de aceea am citat din sf.Evanghelie.
Dar cu atat mai mult ,copiii conceputi la zile mari pot fi nascuti cu probleme.
Pe de alta parte ,mi-a spus cineva de o statistica referitoare la nr.de persoane nascute in lunile anului.Stii in care luni erau cei mai putini nascuti ,chiar in ianuarie si februarie ,lunile care corespund perioadei de sfarsit a postului ,sapt.Mare.Era vorba de o statistica facuta la nivelul unui judet.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.04.2008, 22:02:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Pt.Wp:
Sa stii ca daca as fi cunoscut invatatura ortodoxa din tinerete as fi fost scutita de multe probleme ,desi pot spune ca Dumnezeu a fost prea bun cu mine ,nevrednica.
Ma refer la modul cum mi-as fi crescut copiii.
Cunosc persoane pe care Dumnezeu le-a scos din saracie ,din muncitor la firma de constructii cu minim pe economie , acum patron cu familie si o casa de copii,ca sa nu mai spun de realizarile materiale.Acesta a mers catre Dumnezeu de buna voie ,si am citit ca mult sunt placuti Lui cei ca el.Si alte exemple unde am vazut lucrarea minunata a Lui Dumnezeu ,este vorba de persoane care urmeaza calea cea stramta si nu am auzit odata sa se plinga de duhovnic ,de post etc.
Dumnezeu ne vrea mantuirea si pe unii ne aduce la El prin diferite scarbe ,boli ,necazuri.Iar copiii pierduti prematur sunt ingerasi in lumea cerurilor.

Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.04.2008, 23:56:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trianul
Sunt sotie de preot si de doua luni urmez un tratament pentru a avea un copil, iar zilele fertile in aceasta luna sunt 22.23.24.25 martie (vineri, sambata,duminica si luni, iar daca sotul meu este preot nu stiu daca este bine sa facem acest copil. Va rog sa ma ajutati!

Va multumesc!
Luna martie a trecut. Oare ce hotarare ati luat?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.04.2008, 17:02:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pentru a avea copii ,scrie GHE. BABUT in cartea pelerinul roman ,mi se pare, ca sotii tre sa tina post 40 zile si sa citeasca acatistul SFINTILOR IOACHIM SI ANA. Nu cred ca este admis ca un preot ,slujitor a lui Dumnezeu sa recurga la metode lumesti ,aceasta situatie putin fi si o incercare a credintei pt o familie de preot ,mai ales.Trecind peste voia lui Dumnezeu s-ar putea ca sa aveti un copil debil sau handicapat ,daca nu lasi la voia lui Dumnezeu acest aspect .Sau poate iesi un copil ca re sa va creze greutati foarte mari familiei ,cind va fi mare.Asa ca e bine sa nu fortam voia lui Dumnezeu prin metode moderne ci prin metode religioase ,caci EL asa vrea.Daca veti avea un copil neaparat pt ca asa doriti ,peste voia lui Dumnezeu ,sa va pregatiti si de ce e mai rau in privinta problemelor care pot apatrea de-a lungul timpului in leg. cu el.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 29.04.2008, 10:43:57
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
pentru a avea copii ,scrie GHE. BABUT in cartea pelerinul roman ,mi se pare, ca sotii tre sa tina post 40 zile si sa citeasca acatistul SFINTILOR IOACHIM SI ANA. Nu cred ca este admis ca un preot ,slujitor a lui Dumnezeu sa recurga la metode lumesti ,aceasta situatie putin fi si o incercare a credintei pt o familie de preot ,mai ales.Trecind peste voia lui Dumnezeu s-ar putea ca sa aveti un copil debil sau handicapat ,daca nu lasi la voia lui Dumnezeu acest aspect .Sau poate iesi un copil ca re sa va creze greutati foarte mari familiei ,cind va fi mare.Asa ca e bine sa nu fortam voia lui Dumnezeu prin metode moderne ci prin metode religioase ,caci EL asa vrea.Daca veti avea un copil neaparat pt ca asa doriti ,peste voia lui Dumnezeu ,sa va pregatiti si de ce e mai rau in privinta problemelor care pot apatrea de-a lungul timpului in leg. cu el.
Mi se pare ciudat ca monahii isi dau cu parerea, despre ce trebui sau nu trebuie facut "pentru a avea copii". Mai ales cand acestia nu cunosc sau ignora pozitia/recocomandarea Bisericii. Riscul unor asemenea pareri, "adoptate" de crestini inaintea pozitiei oficiale a Bisericii este, cel putin, extremismul, ca sa nu mai vorbim despre riscul derapajelor si "rupturilor".

Pentru mai multe detalii.
http://www.crestinortodox.ro/Procrearea_medical_asistata-p365-15256
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20