Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 24.09.2010, 23:46:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
''Iar Iisus i-a chemat la Sine, zicând: Lăsați copii să vină la Mine și nu-i opriți, căci împărăția lui Dumnezeu este a unora ca aceștia. ''(Luca, 18,16)

"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Stimată soră, nu cred că-l poți acuza pe Tertullian de necunoașterea Scripturii, ori a puterii lui Dumnezeu:

Domnul a spus: ‘Să nu-i opriți de la Mine’. Să vină dar la Domnul când se fac mari, să vină când deja pot învăța, când vor înțelege la cine trebuie să meargă; atunci să devină creștini când Îl pot recunoaște pe Hristos. Această vârstă inocentă de ce s-ar grăbi pentru iertarea păcatelor? Oare, legea civică să fie mai prudentă față de prunci, că nu le dă în sarcină administrarea de bunuri pământești, iar noi să le punem în seamă pe cele dumnezeiești? Cel puțin să ajungă până acolo să poată fi capabil să ceară mântuirea, și să apară că i se dă aceasta unui solicitant” (Tertullian, De baptismo, XVIII, 5)
Reply With Quote
  #632  
Vechi 24.09.2010, 23:58:51
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

[quote=Pr.Gheorghe;291529]Nici doctor (medic) daca erai, nu o ziceai asa frumos. Frumos, frumos, da' bine nu-i! Pentru ca vaccinu' nu te apara de toate bolile si oricum nu minimiza puterea lui Dumnezeu! Lucrarea Botezului este in plan spiritual iar acolo Domnul binecuvanteaza! Crezi ca se aseamana cu ce face omul cu vaccinul?

Nu eu am creeat acesta poveste. A fost postata de un ortodox chiar in primul post al topicului. Eu doar am modificat finalul.

Sincer nu prea inteleg ce vreti sa spuneti. Cu ce am gresit?
Reply With Quote
  #633  
Vechi 25.09.2010, 00:14:52
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
''Iar Iisus i-a chemat la Sine, zicând: Lăsați copii să vină la Mine și nu-i opriți, căci împărăția lui Dumnezeu este a unora ca aceștia. ''(Luca, 18,16)


"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Copii de care vorbeste Mantuitorul, cel putin mergeau in picioare. Si ei nu vroiau sa ajunga la Iisus ca sa fie botezati.
Scoate-ti textul din context si faceti din el un pretext?

Noi nu oprin pruncii sa se boteze. Sa spuna ca vor sa fie botezati si vor fi botezati.

Eu chiar nu inteleg: Intreaba pruncul si raspunde matusa. Atunci de ce mai intreaba pruncul? Sa intreba matusa...
Reply With Quote
  #634  
Vechi 25.09.2010, 00:48:45
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
Copii de care vorbeste Mantuitorul, cel putin mergeau in picioare. Si ei nu vroiau sa ajunga la Iisus ca sa fie botezati.
Scoate-ti textul din context si faceti din el un pretext?

Noi nu oprin pruncii sa se boteze. Sa spuna ca vor sa fie botezati si vor fi botezati.

Eu chiar nu inteleg: Intreaba pruncul si raspunde matusa. Atunci de ce mai intreaba pruncul? Sa intreba matusa...
Dar totusi ii opriti! Indirect!
Reply With Quote
  #635  
Vechi 25.09.2010, 01:09:35
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
Noi nu oprin pruncii sa se boteze. Sa spuna ca vor sa fie botezati si vor fi botezati.
Dumneata trebuia, cand erai mic, sa fii hranit, se fii imbracat, sa fii spalat, doar cand cereai; poate acum stateam de vorba cu un alt om! Sau poate nu mai stateam deloc de vorba!!!

Spun acestea ca sa scot in evidenta ca logica aceasta are continu "doua taisuri". Eu am spus doar ca nu se poate compara cireasa cu cioara chiar daca au prima litera identica. Si mai spun ceva: dincolo de aceste, clar, certuri de cuvinte fara rost, se scapa din vedere faptul ca vointa se solicita spre fapta cea mantuitoare, conform Sfintei Scripturi; mai spun o data: fapta cea mantuitoare! Adica orice act de vointa, in cadrul biblic nu poate fi despartit de Mantuire (ca act spiritual ce este administrat doar de Dumnezeu). Sau mai... altfel spus: lasati-l pe Domnul sa se ocupe de botez si vedeti ce faceti cu viata de dupa acesta!

Daca ai primit botezul cand esti prunc si te comporti toata viata ca un misel, nu botezul este de vina; daca nu intri in comuniune prin fapta ta cu El (sa faci ce face Domnul) poti sa mai primesti an de an cate un botez ca tot baie se "numeste". Si reversul: poti sa ai botezul de la trei zile chiar (se poate, botezul de urgenta) si cand ajungi la 11 -12 poate 13 ani sa devii martir al lui Hristos (Sf. Mucenita Filofteia de exemplu). Oricum ar fi, am vorbit doar ca sa nu tac, fiindca un crestin ortodox stie ca asa este bine, iar un eretic va cere continuu dovezi de tot felul nu ca sa afle ci doar ca sa sminteasca.

De ce stie ortodoxul ce este bine? Asta nu-ti spun, e Taina! Daca esti curios totusi, ai posibilitatea sa te faci ortodox. Daca nu esti curios, taci si nu mai incerca sa smintesti! Ai spus ce aveai de spus, nu? Ca si mine pe aceasta tema, dealtfel. Ce-i mai mult este de la diavol!

Last edited by Pr.Gheorghe; 25.09.2010 at 02:10:52.
Reply With Quote
  #636  
Vechi 25.09.2010, 02:38:52
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Dumneata trebuia, cand erai mic, sa fii hranit, se fii imbracat, sa fii spalat, doar cand cereai; poate acum stateam de vorba cu un alt om! Sau poate nu mai stateam deloc de vorba!!!

Spun acestea ca sa scot in evidenta ca logica aceasta are continu "doua taisuri". Eu am spus doar ca nu se poate compara cireasa cu cioara chiar daca au prima litera identica. Si mai spun ceva: dincolo de aceste, clar, certuri de cuvinte fara rost, se scapa din vedere faptul ca vointa se solicita spre fapta cea mantuitoare, conform Sfintei Scripturi; mai spun o data: fapta cea mantuitoare! Adica orice act de vointa, in cadrul biblic nu poate fi despartit de Mantuire (ca act spiritual ce este administrat doar de Dumnezeu). Sau mai... altfel spus: lasati-l pe Domnul sa se ocupe de botez si vedeti ce faceti cu viata de dupa acesta!

Daca ai primit botezul cand esti prunc si te comporti toata viata ca un misel, nu botezul este de vina; daca nu intri in comuniune prin fapta ta cu El (sa faci ce face Domnul) poti sa mai primesti an de an cate un botez ca tot baie se "numeste". Si reversul: poti sa ai botezul de la trei zile chiar (se poate, botezul de urgenta) si cand ajungi la 11 -12 poate 13 ani sa devii martir al lui Hristos (Sf. Mucenita Filofteia de exemplu). Oricum ar fi, am vorbit doar ca sa nu tac, fiindca un crestin ortodox stie ca asa este bine, iar un eretic va cere continuu dovezi de tot felul nu ca sa afle ci doar ca sa sminteasca.

De ce stie ortodoxul ce este bine? Asta nu-ti spun, e Taina! Daca esti curios totusi, ai posibilitatea sa te faci ortodox. Daca nu esti curios, taci si nu mai incerca sa smintesti! Ai spus ce aveai de spus, nu? Ca si mine pe aceasta tema, dealtfel. Ce-i mai mult este de la diavol!
Nu intreb ca sa smintesc. De ce aduceti intotdeauna invinuiri neoprotestantilor? Pardon sectarilor?
Daca intreb ceva, intreb ca sa aflu de ce ganditi asa. Unele lucruri nu mi se par Biblice.
Deci considerati ca botezul este un lucru folositor copilului asa cum e folositoare si mancarea sau imbracamintea. Dar eu sincer nu inteleg la ce-i foloseste. Chiar va rog sa-mi dati un raspuns daca doriti.

Vad ca si dumneavoastra considerati ca botezul fara comuniune prin fapta cu El e doar o "baie". Cu asta sunt si eu deacord.
Copilul mic nu poate intra in comuniune prin fapta cu El! Ce fapte poate sa faca un copil?
Deci e o "baie" in cazul asta sau nu?

Oare botezul nu trebuie sa fie un act public prin care persoana respectiva declara ca a ales sa se increada in Domnul Isus si sa-L slujeasca?
Reply With Quote
  #637  
Vechi 25.09.2010, 02:58:19
octavian_cde octavian_cde is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Dar totusi ii opriti! Indirect!
Ce vor sa faca pruncii si noi ii oprim chiar si indirect?

Tot spunundu-se ca smintim sau ca suntem smintiti de cel rau, am cautat in dex sa vad daca nu cumva am luat-o razna....

OPRÍ, opresc, vb. IV. 1. Tranz. A întrerupe (brusc) o mișcare, o acțiune, un proces, un fenomen în desfășurare, a face să înceteze, să stea pe loc; a stăvili, a curma.

Ca sa opresc pe cineva, acea persoana trebuie sa faca ceva, sa-si doreasca ceva, altfel nu am ce opri.
Renunt la aceasta discutie....

Last edited by octavian_cde; 25.09.2010 at 03:01:13.
Reply With Quote
  #638  
Vechi 25.09.2010, 04:39:00
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de octavian_cde Vezi mesajul
Nu intreb ca sa smintesc. De ce aduceti intotdeauna invinuiri neoprotestantilor? Pardon sectarilor?
Daca intreb ceva, intreb ca sa aflu de ce ganditi asa. Unele lucruri nu mi se par Biblice.
Incerci sa folosesti arma ironiei ca sa scoti in evidenta ceea ce vrei sa transmiti de fapt: "Pardon sectarilor". Daca eu folosesc aceasta arma aici pe forumul acesta ortotox, pot fi catalogat cel mult drept "prea glumet", privitor doar la forma, pentru ca privitor la fond, nimeni nu se va indoi de faptul ca am tot dreptul sa-mi apar "casa" (sa zicem). Daca dumneata faci acelasi lucru, sunt sanse mari sa fii catalogat drept nesimntit (in cel mai bun caz), deoarece incalci regulile casei. Diferenta de perceptie apare nu pentru ca eu, ortodoxul nemernic, cred apriori despre dumneata, neoprotestantul vesnic-jignit in Romania, ca esti sectar! Nu, ci apare, cel putin in cazul acesta, fiindca modul dumitale de a ne batjocori constant nivelul intelectual si teologic si peste acestea si credinta mea (noastra), te da pe fata si te arata ca un veritabil nesimtit (in cel mai bun caz) sau chiar ca pe un sectar sadea!

Vrei sa afli de ce gandesc asa, intrebi mai sus. Daca as fi nesimtit din clasa de jos ti-as spune doar ca "nu-i treaba magarului de unde beau oile apa!". Dar eu sunt un nesimtit din clasa de mijloc, asa ca mai incerc inca sa fiu elegant, cu toate ca stiu ca nu se merita si te intreb mai intai de a-ti da un raspuns: de ce vrei sa afli cum gandesc eu, vrei sa te faci ortodox cumva? Sau esti interesat doar de cum poti sa devii un nesimtit (sectar) mai mare dupa ce vei tropai cu picioarele peste tot ce am eu mai sfant? Daca-i prima, zic ca bine faci, dar trebuie sa te duci la un duhovnic bun sa te calauzeasca. Daca-i a doua, zic ca o astfel de apucatura este clar de la belzebul si nu de la Hristos! Ptiu, drace!!! Numai Domnul te mai scapa, de-i asa!

Last edited by Pr.Gheorghe; 25.09.2010 at 04:43:35.
Reply With Quote
  #639  
Vechi 25.09.2010, 08:28:54
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
No, o mai vini unu! Dă slana 'ncoa, Marie. Adă și pălinca, a faină.

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Iarta-ma Maica mea cea preabuna, acum cateva posturi am strigat la tine spunandu-ti "Marie".
Off topic: cata slana a mancat si cata palinca a baut Maica Domnului, in viata ei pamanteasca?

On topic: nu mi-ati spus ce parere aveti despre invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli referitoare la botez si conditiile acestuia (propovaduirea Evangheliei, ascultarea celor propovaduite, credinta si marturisirea credintei, pocainta)?
Reply With Quote
  #640  
Vechi 25.09.2010, 08:41:50
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Off topic: cata slana a mancat si cata palinca a baut Maica Domnului, in viata ei pamanteasca?

On topic: nu mi-ati spus ce parere aveti despre invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli referitoare la botez si conditiile acestuia (propovaduirea Evangheliei, ascultarea celor propovaduite, credinta si marturisirea credintei, pocainta)?
Despre "off-topic": Lasa, tata, ca-i prea greu pentru mata!
Despre "on-topic": N-are rost sa mai scriu inca o data ce-am postat in postul de mai inainte! E si pentru tine valabil, chiar si pentru toti neoprotestantii mult prea insistenti.


Last Edit:
Sa dau un "paste" totusi ca mi-e ca citesti altceva!!!
--------
Vrei sa afli de ce gandesc asa, intrebi mai sus. Daca as fi nesimtit din clasa de jos ti-as spune doar ca "nu-i treaba magarului de unde beau oile apa!". Dar eu sunt un nesimtit din clasa de mijloc, asa ca mai incerc inca sa fiu elegant, cu toate ca stiu ca nu se merita si te intreb mai intai de a-ti da un raspuns: de ce vrei sa afli cum gandesc eu, vrei sa te faci ortodox cumva? Sau esti interesat doar de cum poti sa devii un nesimtit (sectar) mai mare dupa ce vei tropai cu picioarele peste tot ce am eu mai sfant? Daca-i prima, zic ca bine faci, dar trebuie sa te duci la un duhovnic bun sa te calauzeasca. Daca-i a doua, zic ca o astfel de apucatura este clar de la belzebul si nu de la Hristos! Ptiu, drace!!! Numai Domnul te mai scapa, de-i asa!
--------

Last edited by Pr.Gheorghe; 25.09.2010 at 08:44:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34