Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.07.2007, 14:08:04
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

eu cred ca fiecare femeie simte nevoia de a arata bine si ma refer sa fie cu bun gust, dupa o anumita varsta si dupa cateva nasteri ai nevoie de retusuri, asa ca sa-i placi sotului. Eu nu m-am machiat pana la varsta de 31 de ani, dar acum simt nevoia asta pt a ma simti bine in pielea mea, un machiaj natural eu zic ca e bine venit. Macar un machiaj usor daca de chilograme nu mai scap ???...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.07.2007, 15:42:32
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Mai cred ca cerceii in nas,sprancene si alte parti mutileaza,uratesc.Nu sunt adepta naturaletii 100%,,sunt pentru mici retusuri prin machiaj (discrete),dar unde se intervine cu v
iolenta,cu ace,bisturie etc inseamna mutilare..jignesti creatia lui Dumnezeu.
Nici macar dupa nastere nu ai nevoie de retusuri asa cum cred fetele mai tinere,decat daca ai luat f.mult in greutate se atrofiaza musculatura (,daca nu muncesti,nu faci efort )..Astea-s mofturi..un steper,o bicicleta statica rezolva;sunt pentru miscare(munca fizica,exercitii,metanii- dar nu amestecam scopurile).Si apoi femeile care-si tot fac operatii liftinguri si altele,ajung sa se asemene intre ele de parca-s trase la xerox,doua baloane-n loc de buze ,fata impersonala ,mimica- grimasa ,lipseste expresivitatea,prospetimea,originalitatea,unicitat ea.Suntem diferiti,nu ?Eu una nu vreau sa fiu nici Pamela nici Angelina Jolie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.07.2007, 15:42:37
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Mai cred ca cerceii in nas,sprancene si alte parti mutileaza,uratesc.Nu sunt adepta naturaletii 100%,,sunt pentru mici retusuri prin machiaj (discrete),dar unde se intervine cu v
iolenta,cu ace,bisturie etc inseamna mutilare..jignesti creatia lui Dumnezeu.
Nici macar dupa nastere nu ai nevoie de retusuri asa cum cred fetele mai tinere,decat daca ai luat f.mult in greutate se atrofiaza musculatura (,daca nu muncesti,nu faci efort )..Astea-s mofturi..un steper,o bicicleta statica rezolva;sunt pentru miscare(munca fizica,exercitii,metanii- dar nu amestecam scopurile).Si apoi femeile care-si tot fac operatii liftinguri si altele,ajung sa se asemene intre ele de parca-s trase la xerox,doua baloane-n loc de buze ,fata impersonala ,mimica- grimasa ,lipseste expresivitatea,prospetimea,originalitatea,unicitat ea.Suntem diferiti,nu ?Eu una nu vreau sa fiu nici Pamela nici Angelina Jolie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.07.2007, 18:27:59
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Imi place sa ma uit la oameni pe strada; si imi place cand vad oameni frumosi. Am trecut prin diferite perioade in ceea ce priveste vestimentatia..de la tricouri negre cu formatii, bratari cu tine, blugi negri, geaca de piele, la stilul mai hippy, floricele, margele, ii si esarfe colorate. Acum aleg ceea ce imi place.(inca sunt moarta dupa esarfe si geci de piele). Imi plac atat bocancii cat si balerinii. Imi plac parfumurile. Iarna imi place sa port negru si grena cu esarfe asortate, palton, cizme inalte, fuste si chiar pantaloni raiati. Imi place bunul gust si eleganta in general. Imi plac oamenii care stiu sa asorteze culorile. De obicei fac nota discordanta cu oamenii din jurul meu, pentru ca nu ma ghidez dupa tendintele modei. Nu as putea sa ma imbrac intr-un anumit stil impus pentru ca nu as mai fii eu. Aspectul meu fizic trebuie sa fie o oglinda a celui interior. Ar insemna sa fiu ipocrita daca as adopta stilul "religios"- fara machiaj, pensat, cu fuste pana in pamant(sa fiu sincera, unele im plac, dar cu siguranta ca cele care imi plac mie nu se incadreaza in acest gen), batic pe cap, camasi tepene si mai stiu eu ce.
am crezut ca sunt singura pe aici....:D:rolleyes:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.07.2007, 22:39:17
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Imi place sa ma uit la oameni pe strada; si imi place cand vad oameni frumosi. Am trecut prin diferite perioade in ceea ce priveste vestimentatia..de la tricouri negre cu formatii, bratari cu tine, blugi negri, geaca de piele, la stilul mai hippy, floricele, margele, ii si esarfe colorate. Acum aleg ceea ce imi place.(inca sunt moarta dupa esarfe si geci de piele). Imi plac atat bocancii cat si balerinii. Imi plac parfumurile. Iarna imi place sa port negru si grena cu esarfe asortate, palton, cizme inalte, fuste si chiar pantaloni raiati. Imi place bunul gust si eleganta in general. Imi plac oamenii care stiu sa asorteze culorile. De obicei fac nota discordanta cu oamenii din jurul meu, pentru ca nu ma ghidez dupa tendintele modei. Nu as putea sa ma imbrac intr-un anumit stil impus pentru ca nu as mai fii eu. Aspectul meu fizic trebuie sa fie o oglinda a celui interior. Ar insemna sa fiu ipocrita daca as adopta stilul "religios"- fara machiaj, pensat, cu fuste pana in pamant(sa fiu sincera, unele im plac, dar cu siguranta ca cele care imi plac mie nu se incadreaza in acest gen), batic pe cap, camasi tepene si mai stiu eu ce.
am crezut ca sunt singura pe aici....:D:rolleyes:
Si eu :D:D:D
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.07.2007, 12:39:13
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
aspectul fizic. carte de vizita? sau prejudecata? frumusetea si normele de frumusete s-au schimbat mereu. insa astazi asistam la o revolutie industriala in ceea ce inseamna produs de infrumusetare.

parfum, machiaj, vopsea de par, stilist, dieteticean, chirugie estetic, tatuaje, piercing, bijuterii, depilare definitiva.

stim cu totii cat de importante sunt acestea in societate. biserica cere un cod vestimentar. locul de munca de asemenea. elevii la scoala. tinuta de seara, de oras, de discoteca, de plaja, de calatorie.

care sunt limitele voastre. cum rationati cand va ganditi la aspectul vostru fizic?
Societatea si timpurile in care traim dau o foarte mare importanta aspectului fizic...cel putin la prima vedere inaintea profesionalismului sau a altor calitati umane pe care le poate avea cineva.Actualmente sunt alte valori pe care se pune accent iar cine nu tine cont de asta se autoexclude.
Din acest motiv cred ca ingrijirea de propria persoana este primordiala pt a face fata modernismului, si mai cred ca depinde mult de proprile pretentii si de telul pe care il ai.
De ex daca doresti cariera intr-un domeniu (sport, avocatura, industrie...etc)trebuie sa te adaptezi si integrezi cerintelor (un anumit tip de comportament si vestimentatie).
Daca doresti sa fii pe placul cuiva anume faci tot posibilul sa te integrezi in preferintele lui (stil, parfum, machiaj, haine...etc)
Daca doresti sa placi lui Dzeu ignorand societatea sau sa fii tu insuti asa cum iti place, fara sa te intereseze ceilalti iti asumi riscul si responsabilitatea repercursiunilor.
Sunt f multe variante de exemple si de aprofundare a lor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.07.2007, 16:37:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
eu cred ca fiecare femeie simte nevoia de a arata bine si ma refer sa fie cu bun gust, dupa o anumita varsta si dupa cateva nasteri ai nevoie de retusuri, asa ca sa-i placi sotului. Eu nu m-am machiat pana la varsta de 31 de ani, dar acum simt nevoia asta pt a ma simti bine in pielea mea, un machiaj natural eu zic ca e bine venit. Macar un machiaj usor daca de chilograme nu mai scap ???...
vrei sa spui ca tu te machiezi stand acasa?! oricum, nu crezi ca sotul tau te stie foarte bine de-acum, iar machiajul de fapt nu mai are sens?!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.07.2007, 16:42:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
In ceea ce priveste organismul, miscarea chiar ajuta!
De acord cu tine. Dar de aici si pana la obsesia lumii moderne pentru sport, fitness, jogging si tot felul de diete menite sa tina in forma corpul este cale lunga.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.07.2007, 10:32:06
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi
eu cred ca fiecare femeie simte nevoia de a arata bine si ma refer sa fie cu bun gust, dupa o anumita varsta si dupa cateva nasteri ai nevoie de retusuri, asa ca sa-i placi sotului. Eu nu m-am machiat pana la varsta de 31 de ani, dar acum simt nevoia asta pt a ma simti bine in pielea mea, un machiaj natural eu zic ca e bine venit. Macar un machiaj usor daca de chilograme nu mai scap ???...
vrei sa spui ca tu te machiezi stand acasa?! oricum, nu crezi ca sotul tau te stie foarte bine de-acum, iar machiajul de fapt nu mai are sens?!
ma refeream la cum arat pe strada. Iar barbatii se tot schimba, daca isi vede sotia mai grasa (cu 23kg cum e la mine) sa sti ca nu e fff placut. Barbatul are impresia ca o femeie dupa 3 nasteri poate arata ca la 23 de ani (cand aveam 50kg) si ca E OBLIGATORIU SA SLABESC numai sa vreau eu. Sunt barbati inconstienti care uneori isi jigneste sotia mai in gluma mai in serios ca e grasa...le fug ochii dupa femei mai slabe, femei ce arata bine...zic ei ca nu e ceva rau...nu mai comentez.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.07.2007, 11:08:46
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Pai aste este o dovada ca sotia nu trebuie sa se complaca in aceasta situatie, si sa accepte un astfel de comportament; sa gaseasca o solutie.Este evident ca o femeie dupa un numar de nasteri nu va arata niciodata ca la inceput decat daca este vedeta hollywood. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa se complaca cu acest gand, ca arata rau si ca asa va fi restul vietii,trebuie sa se accepte intai ea. Dar pe de o alta parte, sunt unele femei care depasesc limita bunului simt...dupa casatorie adopta ideea "sunt casatorita, cine ma mai alege?" Si renunta sa se mai ingrijeasca, depasesc suta de kg si se mira ca sotii lor sunt distanti si rautaciosi. Un compromis trebuie facut din ambele parti. Sa te aranjezi intr-o zi cand iesiti impreuna in oras este o dovada de atentie ce nu va trece neobservata. Si poate atunci nici sotul nu se va mai uita dupa altele.


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 22:43:56
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
Blasfemia satanelor adventiste: Trupul lui Hristos este un simplu trup fizic !!! doctor_faustus Secte si culte 22 28.11.2010 12:40:00
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 13:01:09