Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.03.2008, 14:51:55
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
aseara m-a trezit o lumina puternica ,care imi batea in geam,era luna ,era o noapte cu luna plina;am luat aparatul sa-i fac o poza ,simteam cum o iubesc,era superba!
iar altzii zic ca au fost in cer shi n-au gasit nimic...mint spune Cuvantul Lui Dumnezeu, ca doar este scris ca cerul este locul cetatzii Marelui Imparat, iar Pamantul este locul unde-si ashterne picioarele Sale... deci noi sa nu ne juram hulind nici pe cer shi nici pe pamant shi nici pe noi inshine ca ce este mai mult decat da da shi nu nu, vine de la cel rau... iar Luna e ca un ochi ce se deschide shi se inchide ca sa vada Soarele... sa fie oare o aseamnare duhovniceasca intre ea shi ochiul nostru cel drept? dar daca te poticneshte, sau mana ta cea dreapta, atunci scoate-o, sleieshte-o de fortza ca mai bine intri in imparatzie cu un madular fara putere, fara fortza decat sa fi aruncat in afara de amanare shi uitare sau din poticnirile celui viclean... ca shi tu eshti rau shi viclean chiar daca ai parere buna despre tine... asha cum are Soarele despre el insushi, dar el arde pentru noi... pe cand noi... glumim ........???:(
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.03.2008, 15:03:53
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

as vrea sa intru in imparatie intreaga ,cu sufletul treaz ,cu inima curata ,fara efecte secundare datorate mandriei si vicleniei care ma pandesc .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.03.2008, 15:15:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
as vrea sa intru in imparatie intreaga ,cu sufletul treaz ,cu inima curata ,fara efecte secundare datorate mandriei si vicleniei care ma pandesc .
:) deci luna clipeshte in 28 de zile o singura data... noi clipim mereu dar niciodata cu dragoste curata, sfanta... :(
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.03.2008, 15:40:02
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73

eu cred ca trebuie sa traim cu' gandul iubirii',Dumnezeu este iubire.iubirea nu este o necesitate ,este sensul vietii .fara iubire suntem nimic.


Eu vorbesc din experienta. Am încercat tot felul de astfel de miscari de gânduri.

Scopul nostru este dobândirea Duhului Sfânt si miscarile deliberate ale mintii împiedica venirea Duhului.



nu ma refer la iubirea stricta intre un barbat si o femeie,ci la iubirea a tot ceea ce ne inconjoara.

Iubirea pe care trebuie s-o dobândim (fata de oameni si de Dumnezeu) ne-o descopera Dumnezeu. Ce facem noi dupa impresiile noastre e rau. Si progresul în iubirea nu are sfârsit.


aseara m-a trezit o lumina puternica ,care imi batea in geam,era luna ,era o noapte cu luna plina;am luat aparatul sa-i fac o poza ,simteam cum o iubesc,era superba!

E primavara si totul e minunat. Eu merg ]n toiul noptii prin parc vreo ora, e magnific. Dar nu sunt aceste lucruri cele care ne dau bucurie ci Duhul Sfânt care e în ele.



Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.03.2008, 15:49:45
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Chiar ma intreb daca bucurii de genul celor pe care le povestiti, voi imi sunt permise(le am si eu), pentru ca e un mod de a iubi creatia, materia nu Creatorul. Nu stiu sa delimitez bine aceste aspecte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.03.2008, 16:00:36
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Chiar ma intreb daca bucurii de genul celor pe care le povestiti, voi imi sunt permise(le am si eu), pentru ca e un mod de a iubi creatia, materia nu Creatorul. Nu stiu sa delimitez bine aceste aspecte.
cred ca daca respecti prima porunca aceea de a -l iubi pe Dumnezeu ,trebuie sa iubesti si tot ceea ce a creat.nu?:dozingoff:
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.03.2008, 16:36:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mai bine nu mai vorbesc de iubire....fiindca mi se face lehamite doar "sa vorbesc" de iubire!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.03.2008, 16:40:13
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Da, cred ca asta este cel mai greu lucru. Monica, ai putea sa iubiesti un tigan care tocmai ti-a furat portofelul punandu-ti cutitul la gat? :)
De ce nu fratioare!...si el e tot om, numai ca nu reuseste s-o arate!

Data viitoare cand ti se mai intampla..., dá-i singurel si telefonul si ceasul ...si sa vezi ce eliberat si fara de griji ai sa te simti...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.03.2008, 16:50:47
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Corinteni 13
1. De as grai în limbile oamenilor si ale ingerilor, iar dragoste nu am, facutu-m-am arama sunatoare si chimval rasunator.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiinta, si de as avea atata credinta incat sa mut si muntii, iar [color=red]dragoste nu am, nimic nu sunt.[/color]
3. Si de as imparti toata avutia mea si de as da trupul meu ca sa fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul.
6. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar.
7. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
8. [color=red]Dragostea nu cade niciodata.[/color] Cât despre proorocii - se vor desfiinta; darul limbilor va înceta; stiinta se va sfarsi;

Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.03.2008, 16:53:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ma bucur ca am parte de o sotie care se preocupa mai mult de mine decat de ea. Multumesc lui Dumnezeu pentru acest mare dar. Ce minunat e sa auzi: Sa multumim lui Dumnezeu ca ne-am cunoscut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23