Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.03.2008, 18:33:37
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
'daca simtim suferinta fara asemanare a lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru,cea din iubirea de oameni,aceasta curateste si viata noastra'
Nu stiu daca vom putea simti vreodata suferinta aceasta, si iubirea lui Dumnezeu.
Cine citeste cartea Osea din Sfanta Scriptura isi poate forma o idee.
Dar capacitatea noastra de a suferi si a iubi este infinit mai mica decat cea a lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.03.2008, 08:17:50
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Cred ca notiunea de iubire este intelesa foarte gresit in societatea noastra.Oamenii au impresia ca iubirea aceea mare trebuie s-o avem pentru persoana de sex opus.Unele persoane isi iubesc partenerul chiar pana la disperare.Asta nu este iubire,ci este obsesie si este un pacat impotriva lui Dumnezeu.
Iubirea crestina trebuie sa fie pentru Dumnezeu(cea mai mare) si pentru aproape,pentru tot aproapele,nu doar pentru aceia pentru care simtim noi atractie.Insa daca mustram pe cineva nu inseamna ca il uram,si mai mare pacat facem daca il lasam asa,fara sa il mustram,in pacatul lui.Deci iubirea trebuie sa fie constructiva.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.03.2008, 15:42:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu cred ca omul se pune in randuiala atunci cand iubeste pe toti oamenii. Numai asa poti sa simti ca si ceilalti oameni te iubesc.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.03.2008, 15:52:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Trebuie sa iubim cum a iubit Hristos. Avand in Sine din veci iubirea in comuniunea cu Tatal si cu Duhul Sfant, transmite iubirea Sa si umanului asumat si o face aceasta si in relatia cu celelalte persoane umane. "Iubirea nu si-o da omul de rand singur, ci o are din relatia cu o Persoana care e si ea om, dar si Dumnezeu".(Pr. Dumitru Staniloae)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.03.2008, 19:21:36
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Eu cred ca iubirea se simte, nu se "descrie"...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.03.2008, 20:47:14
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

iubirea de care se vorbeste in biblie e de tip AGAPE si ea e daruita de Dumnezeu celor care isi curata inima de pacate .De aceea sfintii sint cei care iubesc cel mai mult.Iubirea e un DAR DE LA DUMNEZEU DIRECT PROPORTIONAL CU O INIMA CURATA.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.03.2008, 15:59:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
sa umplem paharele cu aceasta licoare dulce,sa o sorbim pana la fund,sa facem loc iubirii sa respire,sa dam sens vietii prin iubire;sa ne lasam purtati pe un nor pe cerul albastru,sa ne jucam cu luna,sa lasam soarele sa ne arda obrajii pali,sa pasim pe nisipul fierbinte lasand valurile sa ne izbeasca fata ;sa ne prindem de mana frati si surori,sa ne strangem in brate si sa uitam de ura ,cuvintele dulci sa ne iasa pe gura,sa ne iubim!sa aprindem in inimi faclia iubirii,sa ardem sentimentele urii,inima de gheata sa se topeasca,sa facem acestea si vom simti caldura,vom vedea Lumina ce ne inconjoara.
sa vorbim despre iubire ,acest sentiment uitat de lume,sa simtim iubirea traita de orice floare,orice picur de roua pe un fir de iarba verde,pentru ca iubirea traieste printre noi;fiecare suflare de vant suierat pe la ureche ne indeamna la iubire.
sa uitam sa filozofam si sa vorbim simplu despre iubire;
sa spunem fiecare ce-i iubirea ,ce simtim atunci cand iubim;
iubirea ar trebui sa o simtim oriunde si oricand ,sa existe permanent printre noi,sa fim condusi de sentimentele iubirii;
e oare atat de greu sa ne iubim?!
Multumim Monica pentru expunerea romantica a iubirii, si ma gindeam ca pe linga ea am putea fiecare sa venim cu exemple concrete de manifestare a iubirii pe care o simtim in interactiunea pe care o avem zilnic intre noi...pe strada, acasa, cu familia, prietenii, cu colegii la servici......ca sa lamurim mai bine ca de fapt iubirea nu este doar o euforie simtita cind stam dimineata pe plaja mingiiati de valurile marii, ...fulgi de nea care se aseaza lin pe obraji, etc

Un exemplu de manifestari de iubire...

Cind iesim din casa si vedem hirtii, ambalaje aruncate in fata blocului sau pe strada... sa ne aplecam si sa le stringem, daca un om arunca o sticla de cola, sa o ridicam noi fara sa-l certam.

Sa nu ne enervam cind vinzatoarea nu este in toane bune

Sa nu ne enervam daca Preotul ne amina sau refuza impartasirea...

Sa ajutam prietenii cu copiii dificili, cu noii nascuti

Sa nu ne sare tandara cind un sofer ne "ia fata",

sa lasam alte masini sa ne depaseasca

altele?





Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.03.2008, 16:13:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
Iubirea e un DAR DE LA DUMNEZEU DIRECT PROPORTIONAL CU O INIMA CURATA.
Sofia, poa6te sunt doar eu mai greu de cap, dar concret ce face o inima curata...eu nu prea pot sa inteleg iubirea din definitii, si avem deja trei pagini de definitii...scuzati
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.03.2008, 19:15:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
altele?

sa zambim mai des ca sa inseninam un pic mai mult zilele noastre si ale altora

sa imbratisam din suflet atunci cand o facem, nu ca niste vlaguiti apatici preocupati de forme fara fond

sa nu ne haituim datornicii si sa acceptam cu inima impacata si o asa-zisa pierdere
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.03.2008, 08:05:51
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Se vorbeste atat de mult despre iubire dar atunci cand un semen (mai ales daca e de sex opus) iti spune te iubesc frate(sora) imediat mergem cu gandul la desfranare sau fatarnicie. Este primul gand ce ne vine in minte, apoi analizam si posibilitatea ca acel om poate simti o iubire sincera frateasca asemenea crestinilor de odinioara. Astfel prin impulsurile noastre (cele cu care primim consideratia, iubirea aporoapelui) aratam de fapt starea inimii noastre. Sa nu uram, este prima treapta dar a primi cu recunostinta si simplitate iubirea aproapelui, fara a ii da conotatie lumeasca este a doua treapta. Daca am avea mai multa simplitate lumea ar deveni mult mai buna si mai frumoasa :) Ceea ce ne lipseste monica nu e vorba de iubire ci simplitatea de a primi iubirea ce ni se ofera :cool:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23