Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.03.2008, 11:20:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Da alynnna pui bine problema si spui daca am avea mai multa simplitate am privi si am primi altfel sentimentul curat al celui de langa tine. Numai ca aceasta asa zisa simplitate se dobandeste greu atata timp cat mintea si sufletul sunt tulburate de patimi si pacate pe care de multe ori nu le constientizam la timp, asa de bine sunt infipte in eul nostru, in fiinta noastra. Simplitatea se naste , se insuseste prin munca si lupta continuua, ea izvoraste din smerenia cea ea la randu-i izvoraste din pocainta noastra. Aceasta simplitate, naturalete, curatie a noastra nu-i chiar asa simplu de dobandit si cel mai greu poate, de pastrat, de mentinut in firea , in eul nostru.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.03.2008, 11:39:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
aseara m-a trezit o lumina puternica ,care imi batea in geam,era luna ,era o noapte cu luna plina;am luat aparatul sa-i fac o poza ,simteam cum o iubesc,era superba!
Pai toate acestea ni le-a lasat Bunul Dumnezeu sa ne bucuram de ele ,draga Monica. Sa ne umplem sufletul cu ele. De multe ori trecem pe langa ele, nepasatori si reci, pentru ca firea noastra am indepartat-o de la firescul ei iar bucuriei, iubirii in general, i-am dat altfel de hrana ce-n fapt le-a otravit de tot.Esti poate din putinii oameni care mai sti a te bucura de o luna plina, de o floare, de o raza de soare, de parfumul primaverii si al altor cele pe langa care trecem grabiti intru castigul nostru cel de toate zilele. Sensurile bucuriei s-au schimbat intru cele de indelungata folosinta si -n top la moda actuala. Surogatele intretin de fapt iubirea si falsa bucurie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.03.2008, 11:42:10
ileana61 ileana61 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia

Un exemplu de manifestari de iubire...

Cind iesim din casa si vedem hirtii, ambalaje aruncate in fata blocului sau pe strada... sa ne aplecam si sa le stringem, daca un om arunca o sticla de cola, sa o ridicam noi fara sa-l certam.

Sa nu ne enervam cind vinzatoarea nu este in toane bune

Sa nu ne enervam daca Preotul ne amina sau refuza impartasirea...

Sa ajutam prietenii cu copiii dificili, cu noii nascuti

Sa nu ne sare tandara cind un sofer ne "ia fata",

sa lasam alte masini sa ne depaseasca

altele?




F. corect. Asa poate se va vedea ca Romania este o tara crestina. Pt.ca pana in prezent lucrul acesta nu este prea vizibil.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.03.2008, 13:05:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Iubirea te face sa alergi, sa nu te mai opresti. Iubirea aceasta este: a va lua picioarele la spinare. Iubirea care ne lasa sa stagnam nu este adevarata iubire.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.03.2008, 13:16:08
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Se vorbeste atat de mult despre iubire dar atunci cand un semen (mai ales daca e de sex opus) iti spune te iubesc frate(sora) imediat mergem cu gandul la desfranare sau fatarnicie. Este primul gand ce ne vine in minte, apoi analizam si posibilitatea ca acel om poate simti o iubire sincera frateasca asemenea crestinilor de odinioara. Astfel prin impulsurile noastre (cele cu care primim consideratia, iubirea aporoapelui) aratam de fapt starea inimii noastre. Sa nu uram, este prima treapta dar a primi cu recunostinta si simplitate iubirea aproapelui, fara a ii da conotatie lumeasca este a doua treapta. Daca am avea mai multa simplitate lumea ar deveni mult mai buna si mai frumoasa :) Ceea ce ne lipseste monica nu e vorba de iubire ci simplitatea de a primi iubirea ce ni se ofera :cool:
in general oamenii fug de 'simpla iubire',de o imbratisare sincera,de o strangere de mana,de un zambet ,o imbarbatare ,o floare,...lumea cauta iubire intortocheata,alearga dupa ceva ,care defapt numai iubire nu e!iar daca vrei sa-i oferi unui om putin din iubirea ta simpla,sa-i dezvalui tainele iubirii desavarsite ,o sa te considere nebun!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.03.2008, 13:27:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

monica, mai sunt oameni care cauta iubirea curata. Si nu doar cauta, ci si daruiesc o astfel de iubire. Asa ca mai sunt si alti nebuni. Iar adevarata fericire aici este intalnita. Deci, sa strigam neincetat: fa-ne Doamne pe toti nebuni in acest sens.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.03.2008, 18:13:44
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

„Văzându-mă zăcând fără de glas și fără suflare, plângeți toți pentru mine, fraților și prietenilor, rudelor și cunoscuților, căci ieri vorbeam cu voi și fără de veste mi-a venit înfricoșătorul ceas al morții. Ci veniți toți care mă iubiți și mă sărutați cu sărutarea cea mai de pe urmă, că de acum nu voi mai umbla și nu voi mai vorbi cu voi”.

Dragostea este în același timp și o reamintire a morții noastre. Când moare un prieten sau un membru al familiei, acest eveniment ne impresionează în mod deosebit, înțelegând sau reamintindu-ne că viața este trecătoare și de neîntors. Însă moartea scoate în evidență posibilitățile deosebite pe care viața ni le oferă, constituind un imbold pentru a ne arunca înainte mai cu curaj, în pofida primejdiilor care poate se întrevăd la orizont. Unii oameni, e posibil ca cei mai mulți dintre ei, să nu ajungă niciodată să aibă parte de o iubire profundă, până când înțeleg la moartea cuiva drag marea valoare a prieteniei și a dăruirii. Probabil că n-am putea niciodată să iubim cu pasiune dacă n-am ști că vom muri.

:|
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.04.2008, 15:30:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Alynnna, eu nu-i iubesc mai mult pe cei de langa mine pentu ca stiu ca voi muri. Ii iubesc si doresc sa fiu vesnic cu ei. Iar atunci cand iubesti cu adevarat, moartea nu mai are putere.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 08.04.2008, 00:00:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A iubi din toata inima necesita adunarea omului in sine insusi si intoarcerea mintii in inima.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 08.04.2008, 21:19:18
Ionela11 Ionela11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

Nu poti sa iubesti daca nu-L ai pe Dumnezeu in suflet e imposibil. Acesta e cazul meu si pot sa va spun ca viata mea nu are nici un sens. Daca nu ar exista iad dupa moarte as vrea sa mor pentru ca zilele mele sunt un chin ma tortureaza gandurile rele si nu pot sa le inving, viata mea e un calvar. Cand Dumnezeu era cu mine nu L-am iubit, acum cand nu-L mai am as vrea sa fie cu mine dar nu pot sa ma las de ganduri rele au devenit automatisme m-am deprins cu ele desi nu am nimic cu nimeni, in sensul ca nu am nimic impotriva binelui si nu-mi doresc raul si totusi se repeta zilnic.Sunt pe treapta a 11 dupa cum spune Cleopa. E evident Dumnezeu e iubire, e viata, e adevar, trebuie laudat, binecuvantat El e esenta vietii dar cand sunt la cursuri sau cand invat nu le pot controla, mintea mea se reduce la 10 cuvinte. De opt ani se petrece fenomenul acum s+a inrautatit si am ajuns si eu dupa 8 ani la spovedit, la psiholog si va scriu si voua, cred ca va sperie confesiunea, pe mine nu ma sperie nimic sunt moarta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23