Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.04.2008, 21:44:49
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionela11
mintea mea se reduce la 10 cuvinte.
ce vrei sa spui prin asta? care sunt cele 10 cuvinte?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.04.2008, 21:49:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Da chiar, lamureste-ne si pe noi, :)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.04.2008, 22:24:57
Ionela11 Ionela11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

E o prostie stiu, sunt cuvinte care se repeta si care declanseaza gandurile necurate, cuvintele nu le pot reprima, sunt obsesii
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.04.2008, 22:38:08
Ionela11 Ionela11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 9
Implicit

As vrea sa discut cu voi pentru a iesi din labirint. De ce nu ma pot opri? pentru ca nu gandesc suficient? azi construiesc un zid si maine se darama. Azi ma bucur si jubilez ca am iesit din gheena maine imi vine sa mor. Azi descopar o carte in care scrie ca Dumnezeu este iubire nemarginita si ma bucur gandind ca si eu primesc acea iubire si maine iubirea nu mai reprezinta nimic. Ce lipseste?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.04.2008, 22:57:16
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Intrebari care ar trebui sa ti le pui...
Cu ce iti ocupi timpul?
cit timp te rogi?
Ce obiceiuri ai(poate ascunse) care-ti pot produce obsesii?
In ce domeniu lucrezi?
Te spovedesti?, te impartasesti?
Mergi la slujbe?
Faci milostenie?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.04.2008, 23:10:39
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionela11
azi construiesc un zid si maine se darama.
Dumnezeu cel Viu este doar Iubire!
...si tot ce ti se intimpla este prin Voia Lui, pentru vindecarea ta.

Nu este cum vreau eu, ci cum da Domnul!...astea sunt cuvintele unui taran amarit cu 7 copii bolnavi de tifos caruia hotii i-au furat ultimii bani, asezat pe un trotuar si voia sa moara.... Aceste cuvinte l-au miscat pe un faimos negustor milionar care trecea pe acolo si care dupa ce l-a ajutat pe taran ...mai tirziu a devenit marele Sf. Serafim de Virita.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.04.2008, 23:25:54
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionela11
E o prostie stiu, sunt cuvinte care se repeta si care declanseaza gandurile necurate, cuvintele nu le pot reprima, sunt obsesii
nu stiu ce cuvinte rosteste mintea ta, dar uite ce ma indeamna mereu mintea pe mine si dupa ce imi fug ochii mereu cand merg prin oras: dupa desfranare. Presupunem ca ochii mi-i pazesc cat de cat, dar ochiul mintii e cel mai greu de controlat, adica imaginatia asta fantezista care ruleaza tot timpul zilei din cand in cand. Si nu ma ocup cu vanarea ispitelor, ci din potriva incerc sa le ocolesc, dar uneori vad fara sa vreau, uneori nu vad dar imi apare in minte involuntar, iar daca vad ceva din nou dupa o mai lunga pauza, parca ochii sunt ca un aspirator ce absorb imaginea vazuta, parca e mai intens si mai placut pacatul dupa mult timp de infranare.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.04.2008, 23:28:31
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Mintea se curata usor, dar se si murdareste usor

Inima se curata greu, dar se si murdareste greu
Reply With Quote
  #59  
Vechi 09.04.2008, 18:55:24
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

"ca nici un pustnic nu cred ca ar avea prea multa rabdare cu un asemenea specimen"
Dar poate un om pe care-l protejeaza Dumnezeu! De multe ori am iesit din situatii urate cu ajutorul LUI. Spune-i necazul tau lui Dumnezeu, roaga-te ca sa te ajute sa rabzi situatia si roaga-te si pentru fratele tau, stiind ca nu-i el de vina! Sa-l intoarca Dumnezeu din calea lui cea rea! Roaga-te cu insitenta.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.02.2010, 12:21:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit "Daca dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste"

Citat:
În prealabil postat de monica73 Vezi mesajul
sa umplem paharele cu aceasta licoare dulce,sa o sorbim pana la fund,sa facem loc iubirii sa respire,sa dam sens vietii prin iubire;sa ne lasam purtati pe un nor pe cerul albastru,sa ne jucam cu luna,sa lasam soarele sa ne arda obrajii pali,sa pasim pe nisipul fierbinte lasand valurile sa ne izbeasca fata ;sa ne prindem de mana frati si surori,sa ne strangem in brate si sa uitam de ura ,cuvintele dulci sa ne iasa pe gura,sa ne iubim!sa aprindem in inimi faclia iubirii,sa ardem sentimentele urii,inima de gheata sa se topeasca,sa facem acestea si vom simti caldura,vom vedea Lumina ce ne inconjoara.
sa vorbim despre iubire ,acest sentiment uitat de lume,sa simtim iubirea traita de orice floare,orice picur de roua pe un fir de iarba verde,pentru ca iubirea traieste printre noi;fiecare suflare de vant suierat pe la ureche ne indeamna la iubire.
sa uitam sa filozofam si sa vorbim simplu despre iubire;
sa spunem fiecare ce-i iubirea ,ce simtim atunci cand iubim;
iubirea ar trebui sa o simtim oriunde si oricand ,sa existe permanent printre noi,sa fim condusi de sentimentele iubirii;
e oare atat de greu sa ne iubim?!
Paradoxal, "iubire" a devenit un cuvant rostit cu prea mare usurinta astazi. Il intalnim la tot pasul, intr-o lume ale carei realitati nu fac decat sa arate lipsa ei. Oricum, chiar daca nu putem vorbi de o lipsa desavarsita , in mod cert putem vorbi de o racire in iubire, de o slabire si pervertire ei.

Mai putem constata o orientare gresita a acestui sentiment. Aceasta este iubirea bolnava, cea pe care o purtam lucrurilor nefiresti: iubim pacatul, iubirea de sine etc.

Observ cu tristete, cum ne ingrijim de multe lucruri in viata de zi cu zi, dar nu ne preocupam mai deloc de singurul lucrul esential: cum sa sporim in iubire, cum sa iubim curat, cum sa iubim dumnezeieste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23