Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 14.05.2009, 11:57:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
" a unor pasaje destul de obscure ale unui singur sfant.
"

nu exista texte obscure la sfinti ... asta e hula ...
Cred ca tu nu stii bine limba romana, sa ma ierti. Obscur inseamna neclar, ambiguu.

Sf. Maxium Marturisitorul a scris o carte 'De ambigua' in care explica, interpreteaza anumite scrieri dinaintea lui. Sfintii se pot interpreta si chiar trebuie sa fie intrepretati. Nu exista discurs explicit suta la suta, in afara de teoremele de matematica, asta o stie orice lingvist (iar eu sunt si lingvista).
Reply With Quote
  #152  
Vechi 14.05.2009, 18:19:26
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

a spune despre sfintii ca sunt ambigui sau neclari e hula ...
Reply With Quote
  #153  
Vechi 14.05.2009, 20:31:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Buna si interesanta intrebare.
In mod logic, ar trebui sa se oficieze Taina Casatoriei, probabil cu exceptia cazului in care e vorba de Greco/Romano-Catolici deoarece exista o recunoastere reciproca a Tainelor.
De subliniat că până la sfârsitul secolului trecut nu exista în țările ortodoxe cununie civilă , la primării. Tinerii se logodeau și se cununau numai în Biserică, în fața preotului și a Sfântului Altar, căci atunci lumea era mult mai credincioasă.
Singura țară Ortodoxă care mai practică astăzi cununia civilă și cea religioasă numai în cadrul Bisericii este Grecia . La greci, sunt foarte rare divorțurile, ca și căsătoria a doua și a treia, căci la ei nu se poate face nimic fără aprobarea Bisericii și a preoților de parohie , care combat divorțurile și neînțelegerile din familie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #154  
Vechi 14.05.2009, 21:13:06
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
am msi spus odata : exista unele texte care trebuie intr-adevar interpretate intr-un anumit sens ; insa interpretarea legitima a acelor texte nu a aparut acuma in secolul 20 la niste teologi formati la fac catolice sau sectare , si teologi care inventeaza din mintea lor ...
Domnule atoatestiutor si judecator al parintilor nostri,

am zis ca nu mai scriu pe threadu asta dar te apropii de foc prea tare si deja ai hainele in flacari.

Ghici unde a studiat Parintele Staniloae in afara de Romania? Iata: Atena, Munchen, Paris, Berlin, Constantinopol. Asa ca mai termina cu prostiile astea cu facultati catolice si protestante si prostii.

Daca ai fi citit cu adevarat din scrierile parintelui Staniloae, ai fi vazut ce inseamna minte luminata de Hristos. Parintele cita din Sfantul Grigorie dupa care era capabil sa dea un citat dintr-un catolic si apoi dintr-un teolog arab. Dar pe toate le trecea prin filtrul gandirii sale luminate de Dumnezeu. Ca asa sunt sfintii, gasesc bobul de adevar stralucind in marea de nisip si-l scot de acolo si ni-l arata.

Lor nu le pasa de unde citeaza, ca astea sunt preconceptii omenesti. Cred ca parintele Staniloae ar fi citat si din abecedarul iudaic daca socotea ca se potriveste in expunerea lui.

Asa ca nu mai fii asa grabit sa imparti lumea in rai si buni, in sfinti si pacatosi, in drepti si inselati. Ca iata ce zice Hristos: "Te slavesc pe Tine, Parinte, Doamne al cerului si al pamantului, ca ai ascuns acestea de cei intelepti si de cei priceputi si le-ai descoperit pruncilor" (Luca 10, 21).

Adica le-a ascuns de cei ce se cred intelepti dar nu sunt, si le-a aratat celor ce se cred prosti, dar sunt inteleptiti de Duhul Sfant.

Te rog eu din suflet, ca ni se termina rabdarea, smereste-te nu mai fi asa mandru, ca la multe pacate ne ispitesti, si "vai de cel prin care vine ispita".
Reply With Quote
  #155  
Vechi 14.05.2009, 21:20:24
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

par dumitru staniloaie a fost o exceptie , deoarece el nu a fost ecumenist ci din contra ... a afirmat ca ecumenismul e produsul masoneriei ...

hahaha ...

stiti unde am auzit io asta ? intr-un interviu inregistrat si difuzat la un post de radio ; ei , in interviul ala par staniloaie afirma ca masoneria e produsul masoneriei si e erezie ...
Reply With Quote
  #156  
Vechi 14.05.2009, 21:39:01
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
par dumitru staniloaie a fost o exceptie , deoarece el nu a fost ecumenist ci din contra ... a afirmat ca ecumenismul e produsul masoneriei ...
Cu asta sunt de acord, doar iti atrag atentia sa nu judeci oamenii dupa aparente. De ex. si Parintele Dumitru Radu a studiat la Vatican, dar nici nu se pune problema sa aiba influente negative.

A fi ecumenist nu e egal cu a studia la o facultate, sau intr-o tara. De fapt nu are nicio legatura.

Este adevarat ca exista azi un "duh ecumenist" de care trebuie sa ne ferim.
Dar mai este un adevar care ne vizeaza si pe noi: facem teologie fara curatia inimii, ceea ce Sfantul Maxim numea "teologia diavolilor", teologie rationala, care nu vine din traire.

Dar nu trebuie sa aruncam cu acuze, mai ales fara o cercetare, de genul: asta e ecumenist, ca a facut un masterat la paris. Ala e eretic, ca a studiat la Roma etc.

Nu avem vreun exemplu de comportare din Sfintii Parinti care sa justifice un asemenea stil de "etichetare".

Ma rog, m-am lungit.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 14.05.2009, 22:49:46
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Ca asa sunt sfintii, gasesc bobul de adevar stralucind in marea de nisip si-l scot de acolo si ni-l arata.

Lor nu le pasa de unde citeaza, ca astea sunt preconceptii omenesti. Cred ca parintele Staniloae ar fi citat si din abecedarul iudaic daca socotea ca se potriveste in expunerea lui.
Foarte frumos spus. E ceea ce de altfel admir tare mult la sfinti si ma minuneaza
Reply With Quote
  #158  
Vechi 15.05.2009, 00:51:54
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit Tot despre salvarea sufletului dupa moarte...

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
" In primul rind, admitind ca ar fi asa, toate sufletele s-ar mantui. Nu-mi pot imagina ca ar putea fi unul chiar intr-atita de pervers incit sa prefere sa ramina acolo. Si-atunci care ar mai fi rostul vietii?
"

pai e posibil ca toate sufletele sa se mantuiasca , avem noi ceva impotriva la asta ? eu unu m-as bucura enorm de asta , si cred ca oricine ...

insa , poate sa exista si oameni care nu vor voi sa se mantuiasca si sa ramana in iad pe vesnicie ... iaca ca poate exista si una ca asta ! diavolul si dracii sunt niste exemple clare in acest sens : ei nu vor sa se pocaiasca chiar si daca infunda pentru asta chinurile iadului ; insa , par paisie a scris ca si daca diavolul s-ar pocai ar fi primit in rai ...

deci posibilitatea e deschisa vesnic pentru orice suflet , oricine se poate pocai chiar si dincolo si sa se mantuiasca ... insa dincolo e mult mai greu sa te curatesti de pacate ca nu ai ajutor de la nimeni , decat de la rugaciunile sfintilor din cer ...

"In al doilea rind, si iarasi admitind ideea ta, nu te poti mintui de unul singur. Ai nevoie si de Har, ceea ce ma indoiesc ca ar curge si in iad."

da , ai nevoie si de har , insa harul exista si in iad , e prezent peste tot , pana si in fundul iadului ; ba mai mult : iadul nu este altceva decat tot harul lui Dumnezeu , insa e un har respins , nu acceptat ; in cealalta lume , nu mai este ca aici , acolo harul e ca lumina soarelui din aceasta lume , ca mancarea si bautura si ca aerul : acolo harul dumnezeiesc este atata de presant , incat daca il respingi ( din pricina patimilor acumulate ) te chinui ; acolo , fara har , e ca si cum ai trai aici pe pamant fara lumina complet , fara mancare , apa si aer : deci te-ai chinui si ai muri ... asa si dincolo , cine respinge harul e ca si mort , e un suflet mort si se chinuie ; iar harul , dincolo este atata de presant , incat daca il respingi te chinui , de aia sfintii parinti au definit iadul ca fiind biciul iubirii lui Dumnezeu : ei au zis ca iadul este iubirea lui Dumnezeu fata de pacatosi , iubire pe care ei o insa o resping ; ori , iubirea liu Dumnezeu e tocmai harul ... deci harul este prezent si in fundul iadului , ba mai mult , chinurile din iad sunt tocmai din pricina respingerii harului care este prezent in fundul iadului la fel de mult ca si in rai ...
Ceea ce spui tu nu-i tot un fel de apocastaza, o erezie? Eu n-am nimic impotriva ca toti oamenii sa se mintuiasca, numai ca ne place sa-l vedem pe Dumnezeu ca Dragoste si Mila, cu Har nesfirsit si pretutindeni (chiar si-n iad dupa spusele tale), dar uitam sa ne aducem aminte ca Dumnezeu inseamna si Dreptate. Din ce spui tu reiese ca exista doua feluri de mintuire: una in trup, omeneasca, si o alta in afara trupului, dupa moarte. Ce-a de-a doua mie mi se pare incomparabil mai facila, fiind lipsit de toate ispitele carnii si cu o intelegere mult mai mare a Lumii Nevazutelor. Daca as putea sa aleg intre cele doua, ce-ti inchipui ca as face? Si daca toti am avea sansa sa alegem, nu mai vad care ar fi rostul vietii, cu consecinte immediate in ce priveste intelepcinea lui Dumnezeu, pentru ca tot efortul Creatiei si incarnarea Logosului devin gratuite. Insa Mintuitorul a spus: “Eu sint Calea, Adevarul si Viata”. Prin exemplul Sau inteleg ca eu trebuie sa-mi lucrez mintuirea in trup si pe acest Pamint.

Nu stiu daca comparatia pe care o faci cu diavolii e si corecta. Mai intii, diavolii nu sufera inca (ba as zice ca zburda bucurindu-se de libertate aprope deplina pina la sfirsitul lumii), apoi, ei sint finite spirituale (intregi), in timp ce sufletele celor morti sint incatusate, deja in suferinta, doar entitati spirituale, pentru ca omul nu e complet decit in trup. Nu cred ca ar putea exista un suflet care sa poata si sa nu vrea sa se scoata de acolo. Si de-aici ajungem din nou la apocastaza. De ce? Pentru ca asa ne convine sa-l intelegem pe Dumnezeu, numai Dragoste si Mila (uitind ca inseamna si Dreptate) …
Reply With Quote
  #159  
Vechi 15.05.2009, 00:53:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Domnule atoatestiutor si judecator al parintilor nostri,


Ghici unde a studiat Parintele Staniloae in afara de Romania? Iata: Atena, Munchen, Paris, Berlin, Constantinopol. Asa ca mai termina cu prostiile astea cu facultati catolice si protestante si prostii.

Daca ai fi citit cu adevarat din scrierile parintelui Staniloae, ai fi vazut ce inseamna minte luminata de Hristos. Parintele cita din Sfantul Grigorie dupa care era capabil sa dea un citat dintr-un catolic si apoi dintr-un teolog arab. Dar pe toate le trecea prin filtrul gandirii sale luminate de Dumnezeu. Ca asa sunt sfintii, gasesc bobul de adevar stralucind in marea de nisip si-l scot de acolo si ni-l arata.

Lor nu le pasa de unde citeaza, ca astea sunt preconceptii omenesti. Cred ca parintele Staniloae ar fi citat si din abecedarul iudaic daca socotea ca se potriveste in expunerea lui.

Asa ca nu mai fii asa grabit sa imparti lumea in rai si buni, in sfinti si pacatosi, in drepti si inselati. Ca iata ce zice Hristos: "Te slavesc pe Tine, Parinte, Doamne al cerului si al pamantului, ca ai ascuns acestea de cei intelepti si de cei priceputi si le-ai descoperit pruncilor" (Luca 10, 21).

Adica le-a ascuns de cei ce se cred intelepti dar nu sunt, si le-a aratat celor ce se cred prosti, dar sunt inteleptiti de Duhul Sfant.

Te rog eu din suflet, ca ni se termina rabdarea, smereste-te nu mai fi asa mandru, ca la multe pacate ne ispitesti, si "vai de cel prin care vine ispita".
Si mie tare mult mi-a placut cum ai pus punctul pe i, Laurentiu. Nu sunt intotdeauna de acord cu tine, dar acum chiar am fost.

Da, marii teologi asa sunt, ei stiu sa scoata de peste tot ce e bun, cu ne zice sfantul Pavel.
De fapt eu in felul asta vad 'ecumenismul', nu cel care face compromisuri, ci cel adevarat. Daca esti sigur de credinta ta in Hristos, daca stii intr-adevar si cu mintea si cu inima, nu te poate afecta negativ sa ai relatii cu alte confesiuni, ba dimpotriva, inveti ce e bun de la ei, si le dai si lor ce ai mai bun. Este valabil intr-o masura si pentru noi astia mai micii de tot, ca mine.

Cica prezenta ortodoxa la conciliul Vatican 2 a folosit mult la modificarea ecleziologiei lor catre una mai aproape de cea ortodoxa. Am zis CATRE. Mai raman inca multe de schimbat la ei... Insa noi, care ne laudam ca 'detinem' adevarul, ce facem cu el? Avem o ecleciologie sublima, dar lipseste cu desavarsire (in practica), vorba mlui Caragiale..
Reply With Quote
  #160  
Vechi 15.05.2009, 01:02:11
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Cica prezenta ortodoxa la conciliul Vatican 2 a folosit mult la modificarea ecleziologiei lor catre una mai aproape de cea ortodoxa. Am zis CATRE. Mai raman inca multe de schimbat la ei... Insa noi, care ne laudam ca 'detinem' adevarul, ce facem cu el? Avem o ecleciologie sublima, dar lipseste cu desavarsire (in practica), vorba mlui Caragiale..
Sint sigur ca glumesti. Vaticanul II a desavirsit protestantizarea bisericii romano-catolice.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57