Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 28.12.2009, 10:40:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca fiecare este dator sa se judece pe sine privind felul in care se imbraca in biserica.

Se spune ca trairea credintei nu consta in fusta. In mod similar s-ar putea anula si celelalte manifestari exterioare, cum ar fi mersul la biserica, postul, ruga etc. (multi au facut deja asta, pretinzand ca-si "poarta credinta in suflet".) Credinta se reflecta in ceea ce facem, ceea ce facem ne sustine credinta.

Cred ca purtarea fustei vs. pantaloni nu tine de considerente estetice/ de evolutia vestimentatiei etc. Ci se refera la asumarea rolului de femeie, la revenirea la o asezare fireasca a lucrurilor (pantalonii sunt emblematici pt. emanciparea femeii, pentru preluarea unor functii traditional masculine de aceea cred ca este nepotrivit sa fie purtati in biserica).
Ma bucura mult o asemenea vedere a lucrurilor. As fi folosit aceleasi cuvinte.
Ma odihnesc foarte mult fetele ce poarta fusta si baietii care isi lasa barba.

Sa nu trecem prea usor peste cele ce ne par "mici", caci astfel le vom trece si pe cela care sunt "mari" intr'ale credintei.
Totul are un rost, iar Parintii care au statornicit invatatura in scrierile lor au facut'o din dragoste, pentru cei ce au "urechi de auzit".

Dar sa zicem ca si eu sunt "invechit", ca si ceilalti ce afirma acestea.
Dar... stiti cate liniste au in ei cei "invechiti", adica fetele ce ajung sa inteleaga rostul fustei si baietii ce se bucura de barba lor.
Si aceasta pentru ca in "cele mici" se ascund "cele mari" !
.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 28.12.2009 at 10:43:41.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 28.12.2009, 13:25:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Ma odihnesc foarte mult fetele ce poarta fusta si baietii care isi lasa barba.


.
Si mie imi plac cum arata femeile care poarta fusta si barbatii cu barba , dar cu conditia sa le poarte fireste, cu naturalete si cu demnitate, nu pentru ca se simt obligati...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.12.2009, 13:39:07
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Mie mi se pare firesc ca o femeie sa poarte fusta... Mi se pare feminin. Barbatului ii sta bine sa poarte barba!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.12.2009, 16:32:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si mie imi plac cum arata femeile care poarta fusta si barbatii cu barba , dar cu conditia sa le poarte fireste, cu naturalete si cu demnitate, nu pentru ca se simt obligati...
Evrika! Asta este! Sa le poarte fireste, cu naturalete, smerenie, sa se simta bine in ele si nu sa le poarte numai pentru ca se simt obligate.
As vrea sa stiu cum v-ati simti voi in tarile unde trebuie (obligatoriu si fara drept de apel) sa va acoperiti din cap pana in picioare.

Acum n-am inteles de ce barbatii trebuie sa aibe barba. Unora le sta bine, altora ...oribil si tot femeile trebuie sa sufere (zgariat pe fata, sa nu le vada fata la soti, etc.).
Hai sa fim oameni normali, cuminti, in grijiti si sa ne simtim bine si sa ne ocupam de rugaciune si de suflet, de interiorul nostru.

Si mie imi plac fustele, rochiile, feminitatea...la femei. Sincer.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.12.2009, 19:43:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Mie mi se pare firesc ca o femeie sa poarte fusta... Mi se pare feminin. Barbatului ii sta bine sa poarte barba!
Nu la toti barbatii le sta bine cu barba apoi unii se infecteaza am auzit chiar preoti se barberesc din acelasi motiv. Femeile nu ar trebui sa poarte pantaloni in biserica cit ar fi ei de "decenti" nu mai au feminitate.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 29.12.2009, 09:59:28
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit

stie cineva daca pt imbracamintea de la biserica sunt potrivite orice culori?sau chiar pt hainele cu care stam pe acasa si prin oras sunt potrivite orice culori?
dar pijamalele cu pantaloni sunt potriviti?trebuie neaparat rochie dinaia de pijama?
stiu ca intrebarile mele nu prea au legatura dar va rog sami raspundeti:)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 29.12.2009, 10:59:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
trebuie neaparat rochie dinaia de pijama?
Rochia aceea "de pijama" se numeste camasa de noapte...
Interesante intrebari...
Reply With Quote
  #118  
Vechi 29.12.2009, 11:27:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Nu la toti barbatii le sta bine cu barba apoi unii se infecteaza am auzit chiar preoti se barberesc din acelasi motiv.
Femeile nu ar trebui sa poarte pantaloni in biserica cit ar fi ei de "decenti" nu mai au feminitate.
Nu am auzit de treaba cu infectarea. Mii de calugari nu se mai infecteaza si nici sute de preoti.
Se infecteaza tot cei care se barbieresc neincetat, ba de la aparat, ba de la apa, ba de la cine stie ce.
Eu insumi nadajduiesc sa imi las barba toata viata, chiar daca nu prea am ce sa imi las (momentan).

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
Stie cineva daca pt imbracamintea de la biserica sunt potrivite orice culori?
Sau chiar pt hainele cu care stam pe acasa si prin oras sunt potrivite orice culori?
Dar pijamalele cu pantaloni sunt potriviti? Trebuie neaparat rochie din'aia de pijama?
Stiu ca intrebarile mele nu prea au legatura, dar va rog sa-mi raspundeti.
Parerea mea este ca exista si culori "neortodoxe". Ma refer la acelea foarte obositoare pentru ochi, acelea stridente si aproape fosforescente. Roz foarte aprins si altele asemenea. Nu am auzit pe nimeni vreodata vorbind despre culori, insa cred cu putere in faptul ca nu toate culorile sunt odihnitoare si nici toate bune de purtat. Prefer culorile naturale, ca nuanta si textura, tot asa cum prefer materialele naturale (lana, bumbac, in).

Si eu sunt de acord cum ca fata sa poarte fusta tot timpul.
Sa zicem insa ca sunt si situatii in care se poate renunta la fusta. Precum o iesire la munte, pe zapada, noaptea, la culcare sau altceva de acest gen. Insa fiecare isi are masura lui, duhovnicul lui si ravna lui.

Cine iubeste mult, mult va cere de la sine, iar aceluia mult i se va ierta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #119  
Vechi 29.12.2009, 11:42:28
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Of Doamne, daca preotii se uita la tine cum esti imbracat...!
In suflet insa nu se uita nimeni. Aia este. Lacrimile din ochi si din suflet nu le vede nimeni. Nu intereseaza pe nimeni.
Am ajuns papusi imbracate frumos, dar goale pe dinauntru.
Oare este mai bine: cu suflet bun si credinta si imbracat modest, dar cum poti (fusta, pantalon decent etc.), sau fusta pana in pamant si fara credinta si teapan la suflet?
Frumos spus, Sofia, si eu gandesc la fel ... Poate un principiu bun este acela de a nu deranja vizual, in biserica, pe ceilalti. Pe de alta parte si cei mai 'vechi' trebuie sa aiba rabdare si sa-i accepte pe cei care vin imbracati astfel; cel mai bine este faptul ca vin si oricum, este greu si neindicat de facut judecati particulare dupa aparente. Schimbarea de atitudine - inclusiv fata de imbracaminte - vine de la sine, in timp, ca rezultat al schimbarii interioare si in acest caz este fireasca. Si poate trebuie sa fim atenti sa nu ajungem sa pretuim ambalajul in detrimentul continutului, cum vedem la consumism, sau la baticurile transparente ale unor '(neo)frati'. Totdeauna trebuie multa taina, discretie si firesc in viata duhovniceasca, pentru ca altfel se poate cadea usor in slava desarta, cheia de identificare pentru 'teapan la suflet'. Iertati-ma daca m-am dat destept :)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 29.12.2009, 16:22:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@windorin - numai o observatie.
Daca iti lasi tu barba trebuie sa intrebi si pe sotie. De acum nu mai esti singur si trebuie sa tii seama si de sotie, caci se apropie de tine, inclusiv de fata ta !
Stii ce rau zgarie barba pielea unei femei?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28