Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.08.2009, 13:24:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Acum sa-mi raspunda si mie barbatii!!!Ca nu inteleg ''psihologia''....
Dupa ce vedeti ceea ce vedeti pe strada,cand fetele sunt mai mult dezbracate decat imbracate,pe dumneavoastra va mai sminteste o pereche de pantaloni?!
Dupa ce vedeti pana la intrarea in biserica diverse tinute,de ce v-ati sminti mai mult in biserica la o imbracaminte mult mai decenta decat cea de pe strada?!Nu ma refer la indecenta,ca daca esti decoltata,cu fusta scurta,prea fardata nici n-ar trebui sa te gandesti macar sa intri in biserica,ma refer totusi la tinute acceptabile...
Sora draga, cu psihologia este mai greu pt. mine dar pot sa-ti amintesc ca exista un ispititor care nu ne intreaba pe noi daca dorim sa fim ispititi cu mult sau cu putin,cindva sau altcindva. .De asemenea sa sti si tu ca deobicei acolo unde este rivna si si dotinta mai mare de efort duhovnicesc acolo se inmulteste si ispita. Sa nu crezi in afirmatia mai sus amintita ,,ca cine nu vrea nu se ispiteste" ca nu este adevarata. Nu exista crestin de buna cuviinta care sa vrea sa se ispiteasca ,desigur toti nu vrem ,numai ca nu este dupa noi; chiar daca nu vrem, ispita vine peste noi exact cind nu asteptam mai mult sau nici nu ne gindim la asa ceva. Pe strada sunt tercatori fel de fel dar in biserica de multe ori aglomerata esti nevoit sa stai f. apropiat de diverse ispite ,uneori care mai de care. Evident nu colportezi cu ea dar esti obligat sa o ai in preajma asemanator cu situatia cind te afli in metroul aglomerat si esti obligat (ca sa nu rascolesti toata lumea si sa faci doar voia ta)citeva statii sa suporti transpiratia sau amestecul de transpiratie si ,,parfum"al altor calatori ...mai putin educati. Destul de asemanatoare situatiile. Ce nu intelegi, sau unde crezi ca ar fi ,,dibacia" psihologiei? A ispititorului, da!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.08.2009, 14:05:00
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Pai din ce se spune aici.....sa inteleg ca barbatii sunt ispititi ''non-stop''?!
Poate nu am fost eu clara....daca vezi pe strada decoltate si cu fuste scurte de ce ar mai fi ispititoare o femeie acoperita total in biserica?
Haideti,ca nu am vrut sa va supar!Am intrebat din curiozitate!
Prin comparatie! cum mai poti fi ispitit in biserica cand oricum ai da-o,femeia este oricum mai decenta decat ceea ce vezi pe strada zi de zi?!

Last edited by casandrasa; 06.08.2009 at 14:09:31.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.08.2009, 14:26:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Pai din ce se spune aici.....sa inteleg ca barbatii sunt ispititi ''non-stop''?!
Poate nu am fost eu clara....daca vezi pe strada decoltate si cu fuste scurte de ce ar mai fi ispititoare o femeie acoperita total in biserica?
Haideti,ca nu am vrut sa va supar!Am intrebat din curiozitate!
Prin comparatie! cum mai poti fi ispitit in biserica cand oricum ai da-o,femeia este oricum mai decenta decat ceea ce vezi pe strada zi de zi?!
Ispita ,ea, este prezenta nonstop si probabil ca si barbatii sunt in consecinta.La fel este si pt. femei.Nu particularizez nici pt. unii nici pt. altii;vorbesc la general.Cind am raspuns nu am avut in vedere femeile cu tinuta canonica ci doar pe cele ...comunitare.Acestea pot fi ,eventulal,ispititoare.
Nu m-am suparat ,iar daca v-am lasat o asemenea impresie imi cer iertare !
,,Prin comparatie!cum mai poti fi ispitit in biserica..." simplu,dvs nu vedeti...pai ce ste pe strada este si in biserica.Oameni cu tupeu,desconsideratie si indiferenta exista si in biserica si si in afara ei. Tolerati de catre preoti... ca sa nu-i sperie si sa le scada... veniturile astfel !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.08.2009, 14:35:52
giorgianafl giorgianafl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Mesaje: 2
Implicit

Buna ziua in primul rand..:)
Fac parte din categoria femeilor care poarta mai tot timpul pantaloni.Nu cred ca ma imbrac vulgar, zic eu, adica am vazut ca se poate si mai rau: femei in pantaloni scurti, maieuri decoltate, mai nou..ochelari de soare in biserica.
Vad la biserica femei tinere imbracate cu fuste pana la panat, cu bluze cu maneci lungi, din materiale destul de groase ptr o vara ca aceasta..cu batic infasurat in jurul gatului, cu papuci invechiti si prafuiti, care automat ma duc cu gandul la femeile de la tara trecute de o anumita varsta, sau la maicute. Ar mai fi o varianta..poate nu au altceva, atunci e de inteles. Dar daca aceste femei se imbraca in mod intentionat asa atunci chiar nu inteleg...
Aceasta este tinuta corespunzatoare ptr o femeie in biserica?
Daca da atunci cu parere de rau pot spune ca probabil niciodata nu voi atinge un asemenea grad de "smerenie".
Eram odata la o manastire si am vazut o femeie care tocmai intra pe poarta manastirii. Purta fusta lunga si larga,bluza corespunzatoare, din materiale destul de pretioase, frumos colorate, iar pe cap avea o naframa la fel de pretioasa.Nu i-am vazut fata, deci nu pot spune daca era machiata sau nu...dar mi-a placut tinuta ei..
Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.08.2009, 15:01:44
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ispita ,ea, este prezenta nonstop si probabil ca si barbatii sunt in consecinta.La fel este si pt. femei.Nu particularizez nici pt. unii nici pt. altii;vorbesc la general.Cind am raspuns nu am avut in vedere femeile cu tinuta canonica ci doar pe cele ...comunitare.Acestea pot fi ,eventulal,ispititoare.
Nu m-am suparat ,iar daca v-am lasat o asemenea impresie imi cer iertare !
,,Prin comparatie!cum mai poti fi ispitit in biserica..." simplu,dvs nu vedeti...pai ce ste pe strada este si in biserica.Oameni cu tupeu,desconsideratie si indiferenta exista si in biserica si si in afara ei. Tolerati de catre preoti... ca sa nu-i sperie si sa le scada... veniturile astfel !
Ceea ce incercam eu sa subliniez,este faptul ca ar trebui sa ne imbracam decent din RESPECT pentru sfantul locas,pentru biserica.
Asa cum niciodata nu am sta decoltata in fata bunicilor,sau la masa nu sunt indecent imbracata chiar daca sunt doar doamne,deci unde nu s-ar pune problema ispitei.
Asta am incercat sa spun:o femeie in primul rand din respect pentru locul in care se afla ar trebui sa fie serioasa,nu neaparat ca se mai gasesc si barbati pe acolo....
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.08.2009, 15:06:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sigur, ca e indicat sa avem o anumita imbracaminte in biserica. Dar e de dorit sa avem si o anumita atitudine in biserica. Privirea e de mai multe ori asupra altora decat asupra noastra.

Am mai spus: un om impatimit va vedea si intr-o femeie imbracata decent o adevarata ispita.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.08.2009, 15:11:36
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giorgianafl Vezi mesajul
Buna ziua in primul rand..:)
Fac parte din categoria femeilor care poarta mai tot timpul pantaloni.Nu cred ca ma imbrac vulgar, zic eu, adica am vazut ca se poate si mai rau: femei in pantaloni scurti, maieuri decoltate, mai nou..ochelari de soare in biserica.
Vad la biserica femei tinere imbracate cu fuste pana la panat, cu bluze cu maneci lungi, din materiale destul de groase ptr o vara ca aceasta..cu batic infasurat in jurul gatului, cu papuci invechiti si prafuiti, care automat ma duc cu gandul la femeile de la tara trecute de o anumita varsta, sau la maicute. Ar mai fi o varianta..poate nu au altceva, atunci e de inteles. Dar daca aceste femei se imbraca in mod intentionat asa atunci chiar nu inteleg...
Aceasta este tinuta corespunzatoare ptr o femeie in biserica?
Daca da atunci cu parere de rau pot spune ca probabil niciodata nu voi atinge un asemenea grad de "smerenie".
Eram odata la o manastire si am vazut o femeie care tocmai intra pe poarta manastirii. Purta fusta lunga si larga,bluza corespunzatoare, din materiale destul de pretioase, frumos colorate, iar pe cap avea o naframa la fel de pretioasa.Nu i-am vazut fata, deci nu pot spune daca era machiata sau nu...dar mi-a placut tinuta ei..
Voi ce parere aveti?
Vedeti,fiecare dintre noi stim in general ce ste buna cuviinta si intelegem care este rinduiala specifica fiecarei ,,institutii": asa de pilda stim ca atunci cind mergem la serviciu ne imbracam intr-un anume fel,la teatru intr-un alt fel, in calatorii altfel,la sport altfel ...la biserica cu totul altfel. De asemenea stim ca tot timpul este loc de mai bine,mai serios ,mai conform cu trairile si nivelul nostru(estetic,cultural,religios,etc)si de multe ori progresam. Insa uneori ne confruntam cu altceva decit alegerea noastra,cu un model recomandat sau impus(specific minastirilor in care nu esti lasat sa intri oricum) si atunci cred ca ar fi potrivit sa procedam in consecinta.
De exemplu,atunci cind mergem in casa lui Hristos,acolo unde sunt toti sfintii lui prezenti(reprezentati in pictura murala)acolo unde vegheaza mama Sa,acolo unge ne comportam intr-un anume fel,vorbim intr-un anume fel, luam anumite pozitii fizice,urmarim,participam si ne asteptam la ceva anume atunci cred ca se cade sa fim imbracati cu multa,cu multa,bunacuviinta. Cit mai asemanator sfintilor si Maicii Domnului,pt. simplul motiv ca asa este regula casei. Care regula? Cea precizata de canoane.
De ce toate acestea? Pt. ca biserica nu este o ,,institutie" oarecare ci una divinoumana.Ori lucrul acesta, de a fi divinoumana este ceva extraordinar de special.Dumnezeu nu stie de zimbete,de glume,de frumusete ,de relaxare,de non-chalanta,de ,,in graba",de tinerete joviala,de feminism, de nou si innoire,de retrograd, de avangard,de,de,de...
Dumnezeu stie insa de seriozitate,adevar,dragoste,dreptate,pietate,sirgu inta,rabdare,smerenie,ascultare etc.
De aceea se cuvine ca atit in biserica Lui cit si in afara sa ii respectam cit mai bine legile,sa fim cit mai rigurosi pt. ca la urma urmei nu avem decit de cistigat !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.08.2009, 18:53:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sigur, ca e indicat sa avem o anumita imbracaminte in biserica. Dar e de dorit sa avem si o anumita atitudine in biserica. Privirea e de mai multe ori asupra altora decat asupra noastra.

Am mai spus: un om impatimit va vedea si intr-o femeie imbracata decent o adevarata ispita.
Exact Costel ! Ai rezumat totul în câteva cuvinte : "un om ( Bărbat) împătimit va vedea si într o femeie îmbrăcată decent o adevărată ispită" . Ai pus punctul pe I !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.08.2009, 07:23:01
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casandrasa Vezi mesajul
Acum sa-mi raspunda si mie barbatii!!!Ca nu inteleg ''psihologia''....
Dupa ce vedeti ceea ce vedeti pe strada,cand fetele sunt mai mult dezbracate decat imbracate,pe dumneavoastra va mai sminteste o pereche de pantaloni?!
Dupa ce vedeti pana la intrarea in biserica diverse tinute,de ce v-ati sminti mai mult in biserica la o imbracaminte mult mai decenta decat cea de pe strada?!Nu ma refer la indecenta,ca daca esti decoltata,cu fusta scurta,prea fardata nici n-ar trebui sa te gandesti macar sa intri in biserica,ma refer totusi la tinute acceptabile...

Sminteala nu inseamna neaparat doar aparitia poftei trupesti, ci si aparitia gandurile straine de trairea crestina. De exemplu, portul pantalonilor nu este acceptat in unele manastiri, asa cum am mai scris. De asemenea, cand vad in Biserica o femeie care este vopsita, machiata, descoperita, nu trebuie neaparat sa-mi trezeasca vreo pofta, dar ma sminteste pentru ca ma face s-o judec, chiar si fara sa vreau. Oare, nu este si vina ei ca eu o judec? Slava Domnului ca de obicei reusesc sa-mi iau gandurile de la a judeca, dar sunt momente cand mi mai se intampla.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.08.2009, 07:44:12
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Sminteala nu inseamna neaparat doar aparitia poftei trupesti, ci si aparitia gandurile straine de trairea crestina. De exemplu, portul pantalonilor nu este acceptat in unele manastiri, asa cum am mai scris. De asemenea, cand vad in Biserica o femeie care este vopsita, machiata, descoperita, nu trebuie neaparat sa-mi trezeasca vreo pofta, dar ma sminteste pentru ca ma face s-o judec, chiar si fara sa vreau. Oare, nu este si vina ei ca eu o judec? Slava Domnului ca de obicei reusesc sa-mi iau gandurile de la a judeca, dar sunt momente cand mi mai se intampla.

Mda.....la asta nu m-am gandit.Si eu le judec pe cele indecente...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28