Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2010, 16:09:49
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit Detasare de religie

Am cautat ore pe internet si nu gasesc niciunde de ce am nevoie sau ce trebuie sa fac sa ma declar oficial non-teist(ateu). Mentionez ca momentan "sunt" crestin-ortodox.

"sunt" - Defapt nu am fost niciodata, dar avand in vedere ca in romania ii o traditie impunerea religiei parintilor la copii de la o varsta frageda am ajuns aici.

Orice informatie/link imi este de folos.

Mersi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2010, 16:12:58
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Am cautat ore pe internet si nu gasesc niciunde de ce am nevoie sau ce trebuie sa fac sa ma declar oficial non-teist(ateu). Mentionez ca momentan "sunt" crestin-ortodox.

"sunt" - Defapt nu am fost niciodata, dar avand in vedere ca in romania ii o traditie impunerea religiei parintilor la copii de la o varsta frageda am ajuns aici.

Orice informatie/link imi este de folos.

Mersi
Informatie : sazi stramb si gandeste drept..chiar asa'i ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2010, 17:55:23
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Nu trebuie sa te declari nicaieri oficial ca fiind ateu. Trebuie doar sa gandesti si sa fii gata sa iti aperi convingerile.

In unele tari precum Austria, Danemarca, Finlanda, Germania, Islanda, Suedia si unele parti din Elvetia se pare ca se practica un fel de "Taxa bisericeasca". In astfel de cazuri trebuie sa iti declari confesiunea pentru a decide modul in care te califici pentru taxa.

In Romania nu exista nici o cerinta, din cate stiu eu, care sa te oblige sa iti declari oficial opinia privind religia. Doar un caz exceptional imi vine acum in minte: Ora de religie. In acest caz cred ca se poate rezolva cu o scrisoare si/sau cu o discutie intre parinti si profesor/profesoara. Daca elevii de alta confesiune decat cea ortodoxa pot fi scutiti de ora de religie nu vad de ce cei atei nu pot fi. Din pacate nu stiu daca ar fi posibil pentru un elev ateu, avand si eu o astfel de experienta. Cand am declarat profesoarei de religie ca sunt ateu am trecut imediat din categoria: "cel mai desptept si inteligent elev din clasa" in categoria "copil prost care nu stie ce vorbeste". In astfel de situatii ai doua optiuni: sa participi la ora doar ca sa treaca, repetand papagaleste dogma; sau sa participi activ la ora, ridicant intrebari privind dogma (sunt destule contradictii in Biblie ca sa ai material pentru ani de zile) pana fie se supara si te pica sau se exaspereaza si cere parintilor tai sa nu te mai lase la ora pentru ca vei "converti" toata clasa la ateism. Eu am ales prima optiune doar pentru ca aveam o profesoara foarte de treaba si mi-a fost mila de ea.

Insa, in viata de zi cu zi trebuie sa fii pregatit sa iti aperi convingerile si sa te aperi de persoane care te vor ridiculiza din cauza convingerilor tale. Iti recomand sa citesti toate cartile lui Richard Dawkins, care explica intr-un mod superb mai toate subiectele care sunt atacate de teisti cand vine vorba de ateism, in special evolutia. Privind ateismul si religia (crestina in special) recomand "The God Delusion" de Richard Dawkins si "God is Not Great" de Christopher Hitchens. Pe youtube vei gasi de asemena multe canale foarte interesante precum NonStampCollector, AronRa, ZOMGitsCriss (romanca), etc.. Daca cauti o comunitate online pentru atei iti recomand cea de pe reddit: /r/atehism. Cand intri pe acea comunitate, in dreapta, vei vedea ca au si un FAQ cu raspunsuri la multe intrebari comune si mai au si o sectiune /r/atheistgems unde sunt salvate cele mai interesante argumente.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2010, 18:42:07
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Nu trebuie sa te declari nicaieri oficial ca fiind ateu. Trebuie doar sa gandesti si sa fii gata sa iti aperi convingerile.

In unele tari precum Austria, Danemarca, Finlanda, Germania, Islanda, Suedia si unele parti din Elvetia se pare ca se practica un fel de "Taxa bisericeasca". In astfel de cazuri trebuie sa iti declari confesiunea pentru a decide modul in care te califici pentru taxa.

In Romania nu exista nici o cerinta, din cate stiu eu, care sa te oblige sa iti declari oficial opinia privind religia. Doar un caz exceptional imi vine acum in minte: Ora de religie. In acest caz cred ca se poate rezolva cu o scrisoare si/sau cu o discutie intre parinti si profesor/profesoara. Daca elevii de alta confesiune decat cea ortodoxa pot fi scutiti de ora de religie nu vad de ce cei atei nu pot fi. Din pacate nu stiu daca ar fi posibil pentru un elev ateu, avand si eu o astfel de experienta. Cand am declarat profesoarei de religie ca sunt ateu am trecut imediat din categoria: "cel mai desptept si inteligent elev din clasa" in categoria "copil prost care nu stie ce vorbeste". In astfel de situatii ai doua optiuni: sa participi la ora doar ca sa treaca, repetand papagaleste dogma; sau sa participi activ la ora, ridicant intrebari privind dogma (sunt destule contradictii in Biblie ca sa ai material pentru ani de zile) pana fie se supara si te pica sau se exaspereaza si cere parintilor tai sa nu te mai lase la ora pentru ca vei "converti" toata clasa la ateism. Eu am ales prima optiune doar pentru ca aveam o profesoara foarte de treaba si mi-a fost mila de ea.

Insa, in viata de zi cu zi trebuie sa fii pregatit sa iti aperi convingerile si sa te aperi de persoane care te vor ridiculiza din cauza convingerilor tale. Iti recomand sa citesti toate cartile lui Richard Dawkins, care explica intr-un mod superb mai toate subiectele care sunt atacate de teisti cand vine vorba de ateism, in special evolutia. Privind ateismul si religia (crestina in special) recomand "The God Delusion" de Richard Dawkins si "God is Not Great" de Christopher Hitchens. Pe youtube vei gasi de asemena multe canale foarte interesante precum NonStampCollector, AronRa, ZOMGitsCriss (romanca), etc.. Daca cauti o comunitate online pentru atei iti recomand cea de pe reddit: /r/atehism. Cand intri pe acea comunitate, in dreapta, vei vedea ca au si un FAQ cu raspunsuri la multe intrebari comune si mai au si o sectiune /r/atheistgems unde sunt salvate cele mai interesante argumente.
Ai fi surprins sa afli ca exista acea "taxa bisericeasca" si la noi sub numele de "cult". Desi nu aia este problema. Parintii mei desi nu sunt crestini avizi si i-am rugat sa inceteze sa mai plateasca aceasta taxa inutila, cel putin pentru mine(daca ei doresc sa o plateasca pentru ei, nu am nimic impotriva) tot fac asta. Cand i-am intrebat de ce, au zis ca se tem despre parerea celorlalti, "adica cum pana si aia saraci platesc si noi nu, ne facem de miru lumii" citez. Ma rog nu asta este problema, cateva sute de mii nu ne saracesc doar ca este contrar credintelor mele si ma deranjeaza foarte mult.
Ce ma deranjeaza pe mine cel mai tare este ca figurez in acea "statistica" a romaniei ca fiind ortodox. Nu vreau sa fac parte din acel fals numar. Vreau sa imi anulez botezul si tot ce este legat de biserica.

Cat despre ce ai zis tu despre ora de religie, eu am ales a 2a optiune. Am ales sa fiu cel care pune la indoiala si contra-ataca tot ce zice profesorul. Colegii mei cel putin tot timpul abia asteptau sa vina ora de religie pentru ca era ca un fel de show pentru ei, de cele mai multe ori daca nu chiar tot timpu sfarsindu-se cu aplause pentru mine. Cat despre note si medii la religie, la evaluare consideram materia ca si "literatura" nimic mai mult decat niste povesti pentru copii. Am avut un profesor de religie tolerant si aprecia sinceritatea mea. Puteam sa renunt la ora printr-o cerere dar am considerat ca ma va ajuta la viitoarele dezbateri/contradictii.

Multumesc pentru referinte.(desi is la curent cu tot ce a scris Dawkins/dezbateri/etc)

PS: am rugat pana la urma o prietena care este fiica de parinte sa il intrebe despre formalitatile necesare(daca exista). Voi face un update in primul post cand voi afla.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2010, 18:59:53
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Ai fi surprins sa afli ca exista acea "taxa bisericeasca" si la noi sub numele de "cult". Desi nu aia este problema. Parintii mei desi nu sunt crestini avizi si i-am rugat sa inceteze sa mai plateasca aceasta taxa inutila, cel putin pentru mine(daca ei doresc sa o plateasca pentru ei, nu am nimic impotriva) tot fac asta. Cand i-am intrebat de ce, au zis ca se tem despre parerea celorlalti, "adica cum pana si aia saraci platesc si noi nu, ne facem de miru lumii" citez. Ma rog nu asta este problema, cateva sute de mii nu ne saracesc doar ca este contrar credintelor mele si ma deranjeaza foarte mult.
Ce ma deranjeaza pe mine cel mai tare este ca figurez in acea "statistica" a romaniei ca fiind ortodox. Nu vreau sa fac parte din acel fals numar. Vreau sa imi anulez botezul si tot ce este legat de biserica.

Cat despre ce ai zis tu despre ora de religie, eu am ales a 2a optiune. Am ales sa fiu cel care pune la indoiala si contra-ataca tot ce zice profesorul. Colegii mei cel putin tot timpul abia asteptau sa vina ora de religie pentru ca era ca un fel de show pentru ei, de cele mai multe ori daca nu chiar tot timpu sfarsindu-se cu aplause pentru mine. Cat despre note si medii la religie, la evaluare consideram materia ca si "literatura" nimic mai mult decat niste povesti pentru copii. Am avut un profesor de religie tolerant si aprecia sinceritatea mea. Puteam sa renunt la ora printr-o cerere dar am considerat ca ma va ajuta la viitoarele dezbateri/contradictii.

Multumesc pentru referinte.(desi is la curent cu tot ce a scris Dawkins/dezbateri/etc)

PS: am rugat pana la urma o prietena care este fiica de parinte sa il intrebe despre formalitatile necesare(daca exista). Voi face un update in primul post cand voi afla.
Din pacate si eu figurez ca fiind Ortodox, desi am cerut familiei sa ma treaca ca ateu in recensamant. Cat despre celelalte mici detalii precum botezul, chiar ti se par ca sunt atat de semnificative incat sa ai nevoie de "invalidare"?

Taxa de cult zici ca se numeste? Ai putea sa imi dai si mie detaliile? Am intrebat familia mea si ei spun ca nu stiu nici o astfel de taxa oficiala, cel putin nu e oprita "pe fluturas" sau ceruta oficial, din cate stiu ei. Chiar si asa mai doneaza la biserica si platesc ce cere biserica. Eu sunt singurul ateu din familie deci nu le pot impune sa nu plateasca. Banii lor, treaba lor.

Chiar te rog sa ne (sau cel putin ma) tii la curent cu ce mai afli.
__________________
Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2010, 19:06:44
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Din pacate si eu figurez ca fiind Ortodox, desi am cerut familiei sa ma treaca ca ateu in recensamant. Cat despre celelalte mici detalii precum botezul, chiar ti se par ca sunt atat de semnificative incat sa ai nevoie de "invalidare"?

Taxa de cult zici ca se numeste? Ai putea sa imi dai si mie detaliile? Am intrebat familia mea si ei spun ca nu stiu nici o astfel de taxa oficiala, cel putin nu e oprita "pe fluturas" sau ceruta oficial, din cate stiu ei. Chiar si asa mai doneaza la biserica si platesc ce cere biserica. Eu sunt singurul ateu din familie deci nu le pot impune sa nu plateasca. Banii lor, treaba lor.

Chiar te rog sa ne (sau cel putin ma) tii la curent cu ce mai afli.
Taxa de cult dupa o definitie data de majoritatea pe care ii cunosc si o platesc inclusiv parintii mei, este o taxa ne-oficiala pe care trebuie sa o platesti bisericii de care apartine zona ta, altfel cand vei avea nevoie de servicii din partea dumnealor(botez/nunta/inmormantare/binecuvantare casa etc) vor refuza. Ca sa vezi, si noi care credeam ca ei slujesc pentru dumnezei si bunatate defapt le trebuie bani. Nimic nou.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2013, 18:15:59
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Insa, in viata de zi cu zi trebuie sa fii pregatit sa iti aperi convingerile si sa te aperi de persoane care te vor ridiculiza din cauza convingerilor tale. Iti recomand sa citesti toate cartile lui Richard Dawkins, care explica intr-un mod superb mai toate subiectele care sunt atacate de teisti cand vine vorba de ateism, in special evolutia. Privind ateismul si religia (crestina in special) recomand "The God Delusion" de Richard Dawkins si "God is Not Great" de Christopher Hitchens. Pe youtube vei gasi de asemena multe canale foarte interesante precum NonStampCollector, AronRa, ZOMGitsCriss (romanca), etc.. Daca cauti o comunitate online pentru atei iti recomand cea de pe reddit: /r/atehism. Cand intri pe acea comunitate, in dreapta, vei vedea ca au si un FAQ cu raspunsuri la multe intrebari comune si mai au si o sectiune /r/atheistgems unde sunt salvate cele mai interesante argumente.
daca populismele lui Dawkins si Hitchens ti se par niste chestii care explica superb ceva pe planeta asta, dpmdv ai standarde cam joase.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 10.04.2013 at 22:54:03.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2013, 01:06:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Știu sigur că am mai văzut încă un topic foarte asemănător, inițiat de către un ateu care dorea să fie... excomunicat oficial din B O.
Îmi pun întrebarea: oare cum se explică din punct de vedere psihologic această dorință de a-ți vedea convingerile recunoscute oficial?... Cum se explică psihologic această nerăbdare ca ceilalți să-ți confirme că, într-adevăr, ai convingerile pe care le susții?...
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.04.2013, 01:16:36
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Știu sigur că am mai văzut încă un topic foarte asemănător, inițiat de către un ateu care dorea să fie... excomunicat oficial din B O.
Îmi pun întrebarea: oare cum se explică din punct de vedere psihologic această dorință de a-ți vedea convingerile recunoscute oficial?... Cum se explică psihologic această nerăbdare ca ceilalți să-ți confirme că, într-adevăr, ai convingerile pe care le susții?...
Mandire? Credinta ca sunt centrul universului si totul se invarte in jurul lor?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.04.2013, 09:01:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Îmi pun întrebarea: oare cum se explică din punct de vedere psihologic această dorință de a-ți vedea convingerile recunoscute oficial?... Cum se explică psihologic această nerăbdare ca ceilalți să-ți confirme că, într-adevăr, ai convingerile pe care le susții?...
De ce cautati dv explicatii psihologice pentru un fenomen, in fond, spiritual ?

De cateva decenii bune incoace, adversarul lui Dumnezeu si al oamenilor a adoptat tactica disimularii. Omul s-a invelit intr-o cochilie materialista care se vrea impenetrabila celor de sus. Dar care prezenta avantajul ca-i asigura o anumita aparare si fata de cele de jos. De dragul aderentei oamenilor la ideea insuflata "Dumnezeu nu exista", diavolul a acceptat aderenta lor la ideea "nici eu, diavolul, nu exist". Astfel, ingustarea orizontului oamenilor a devenit fara precedent, desi niciodata in istorie nu s-a vorbit atat de mult de "viziune larga", "deschidere" etc. Inchizandu-se pe ei insisi in lumea vizibilelor, oamenii erau convinsi ca nu exista nimic din ceea ce ei nu vad si nu pot masura. Aceasta a fost paradigma materialist-ateista. Aurora ei a fost in epoca denumita "a luminilor" (nu e amuzant ca intunecarii vederii spirituale i s-a dat acest nume?). Apogeul ei a fost secolul al XX-lea. Iar noi, acum, traim in coada cometei.

Dar am fi naivi daca am crede ca Sarsaila se va opri aici si ca asta e tot ce isi doreste. Am fi naivi daca am crede ca ateismul este, in fond, scopul lui. Ateismul ii prieste numai ca obiectiv de etapa si nu ca obiectiv al operei lui de deconstructie. Sa nu confundam tactica cu strategia. Sa fim atenti si sa vedem daca ateismul iluminist de secol XVIII este acelasi cu ateismul de secol XX, ca sa pricepem semnele vremurilor. Vom descoperi ca nu e acelasi fel de ateism. In fond, paradisma modernista (care incepe de fapt cu Renasterea) nu a fost ateista de la inceput. Covarsitoarea majoritate a iluministilor nu erau atei in sensul de azi, ci ar fi calificati drept "deisti". Cazul evreului Spinoza, bunaoara. Sau lunga pleiada a iluministilor francezi. Ca sa nu mai vorbim de renascentistii de cu o generatie inainte, care au inaltat si impodobit biserici. Nu, ei nu au promovat ideea "Dumnezeu nu exista", ci au mers pe promovarea "maretiei omului". O deplasare a accentelor si, din cristocentrica, lume devine antropocentrica. Cu enciclopedistii francezi incepe o noua etapa dintre cele jalonate de Intunecila: desi majoritatea lor inca mai cred intr-un "Dumnezeu al filozofilor", un "Creator", devin foarte inversunati impotriva Bisericii. A Bisericii Catolice, se intelege, contra protestantismului nici un iluminist sau enciclopedist nu are nimic: planului de deconstructie ii convine ca o manusa. La Voltaire, inca un deist sau, in orice caz,, un om care nu neaga posibilitatea lui Dumnezeu, intalnim pentru prima data un anticlericalism de fond, caustic, aproape violent in idei. Dar, la sugestia diabolica, formatorii de opinii nu sunt inca "impotriva lui Dumnezeu", ci "impotriva Ecclessiei". A fi impotriva lui Dumnezeu e urmatoarea etapa. "Dumnezeu nu exista" spune abia secolul al XIX-lea in mod paradigmatic. Si abia in secolul al XX-lea afirmatia trece, din planul ideilor, in acela al realitatii din teren.

Ei bine, am fi seriosi daca am crede ca diavolul se va opri la paradigma "Dumnezeu nu exista" ? Si ce daca nu exista ? Diavolul este el doar "a-christic" sau este mai mult: "anti-christic" ? Sa nu uitam ca dracusorii au si ei liturghiile lor negre, in cadrul carora rostesc un legamant al contrainitierii, jurand ca se leapada de Dumnezeu, de toata slujirea Lui, ca vor ataca toata lucrarea Lui si pe toti slujitorii Lui. Ateismul de azi nu mai este un ateism "a-religios", ci un ateism "anti-religios". Ei bine, exact acestei etape a luptei spirituale ii corespund cererile de certificat de apostazie care va mira ca s-au indesit in ultima vreme. Necredinta isi cauta forme, adica tinteste la a fi formala. Sunt primele semne ca diavolul isi cauta o "contra-ecclesie".

Ce va urma ? Parerea mea e ca, in chiar timpul vietii celor mai multi dintre noi in trup, vom fi martorii unei schimbari de paradigma. Paradigma materialismului ateist, cu toate etapele ei aratate de mine, nu poate fi ultima. Diavolul se ascunde o vreme, dar turbeaza facand astfel. Din punctul lui de vedere, acesta e un enorm sacrificiu tactic. Nu asta isi doreste. El nu doreste (numai) ca oamenii sa nu creada in Dumnezeu. Nici macar nu-i e suficient ca oamenii sa fie dusmani lui Dumnezeu si sa persecute Biserica Sa. Diavolul vrea cult public. Diavolul vrea sa fie el, dumnezeu. Astfel, vom asista cu surprindere la revenirea la lumina a ceea ce am numi "spiritualitate", adica la o reluare a preocuparii si legaturii oamenilor cu invizibilele. Numai ca, pentru cei mai multi, va fi o spiritualitate cu semn inversat. Mai bine spus: o anti-spiritualitate.

In fond, se va sfarsi cum s-a inceput. Noi, cei din Europa cel putin, traim in vremea dintre Edictul de la Milan si Edictul de la Tesalonic. Biserica inca mai e tolerata, dar la paritate cu alte religii si culte. Bisericile coexista cu templele. In curand, insa, roll-back-ul va trece dincolo de Edictul de la Milan. Ma astept la zece persecutii, care sa ne aminteasca din nou de cele zece plagi ale Egiptului lui faraon. Intre timp, cochilia materialista de care am vorbit la inceput, aceea in care s-au imbracat oamenii ca intr-o platosa, va incepe sa crape pe ici pe colo, si anume prin partile ei de dedesupt, lasandu-i pe oameni prada influentelor infraumane tot mai vizibile si mai agresive, in timp ce partea de sus a platosei ii va lipsi de apararea celor de sus, ei nevazand, in continuare, nimic din cele de deasupra lor. Aceasta va fi etapa in care diavolul va fi dezlantuit, despre care vorbesc multe revelatii. In sfarsit, oamenii vor crede, iarasi, in ceva. Si anume, in basme grecesti. Evident, nu neaparat in Zeus si Hera, ci "grecesti" in sens biblic, adica "de la neamuri" (din afara celor 12 semintii ale Poporului Ales).

Moralitatea va urma aceeasi curba, morala fiind secundara dogmaticii in oricare ev. O vreme, vremea dintre Edictul de la Tesalonic si cel de la Milan, a fi drept in Cetate va mai fi un lucru tolerat. Pe urma, pacatul va deveni norma si multi drepti vor suferi nu in mod direct, fiindca cred in Cristos, ci pur si simplu fiindca nu vor fi ca ceilalti.

In final, intr-o asemenea atmosfera va fi Adventiul. Si toate cate vor parea fara intoarcere, vor fi intoarse.

Domnul ii va mirui cu semnul Lui pe cei ai Lui si ingerul mortii va umbla fara sa-i atinga. Toti curajosii inrolati in armata Lui vor parasi Egiptul lui Faraon. Timpul se va accelera mult atunci, iar calatoria spre Tara Fagaduita prin desertul indeciziei va dura, poate, doar 40 de ore.

Parerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.04.2013 at 09:15:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
renuntare la religie 111111111111 Intrebari utilizatori 30 08.08.2013 21:12:16
Bani si religie User Generalitati 4 31.10.2010 18:53:31
Ce fel de religie sa imi doresc? MariaB Biserica Romano-Catolica 42 18.10.2010 02:17:29
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
prieten vs religie mirelat Generalitati 30 10.11.2009 22:15:07