Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2009, 23:35:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Darul-intalnire cu Dumnezeu prin semeni

„Darul este de la Dumnezeu si noi trebuie sa facem in asa fel incat in darul catre semenul nostru sa salasluiasca Dumnezeu.“ „De fapt, oamenii nu fac daruri, ei nu au de unde sa faca daruri. Ei fac daruri din darul suprem pe care Dumnezeu l-a dat lor, darul vietii. Totul decurge de la Dumnezeu.“ „A sti sa oferi mici daruri cu discretie si tact este un semn de noblete sufleteasca.“ „Omul, care traieste mereu constiinta ca existenta sa si tot ceea ce are aici, pe pamant, reprezinta daruri divine, devine el insusi o fiinta daruitoare.“ „Facandu-si daruri unii altora, oamenii trebuie sa gandeasca asupra faptului ca in dar ei pun ceva din propria lor personalitate. si este de dorit sa punem in ele dragoste, duhul cel bun din noi, nu interese ascunse, altfel, darul nu va mai fi dar, ci altceva.“ „Darul este o modalitate de a intretine niste prietenii sau frumusetea relatiilor dintre noi, pentru ca darul este o forma de iubire fata de cei care ne sunt dragi. Lor le oferim ceea ce avem noi mai scump sau mai frumos.“ (Parintele Staniloe)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2009, 00:15:17
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Tu ce cadou faci celor dragi de Craciun?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2009, 12:09:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Natura este un dar daruit omului spre a fi daruit inapoi Daruitorului.
Cum poate fi aceasta adusa inapoi lui Dumnezeu, daca nu mai ales prin folosirea ei in cult.

Pamantul si piatra sa zideasca zidurile, culorile naturale sa coloreze pamantul si pietrele zidite, plantele sa aduca tamaia, iar albinele ceara. In sfarsit, omul sa se aduca pe sine, ca o jertfa cu bun miros duhovnicesc, in cuvant, cantare si rugaciune. "In afara Bisericii nu exista mantuire", iar in Biserica, toate se aduc Celui ce ni le da neincetat pe toate.

*

Totul este un dar ce se intoarce prin daruire, lui Dumnezeu.
Cel mai mare dar ramane insa viata, propria existenta si propria libertate.

Spunea un profesor, zilele trecute: "Dumnezeu nu isi ia niciodata darul inapoi."
Se referea la faptul ca, odata ajuns persoana vie si libera, omul nu se mai poate intoarce in inexistenta.

Sa devenim si noi daruitori.
Azi am dat aproape un sfert de covrig unui gugustiuc (un fel de porumbel) care se oprise in fata mea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2009, 17:42:33
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Tu ce cadou faci celor dragi de Craciun?
Nu m-am gandit la un dar material. Cred ca foarte multi aflati in necaz sau suferinta asteapta alinarea prin cuvinte sau rugaciuni. A dialoga si mai cu seama a te ruga pentru aproapele tau reprezinta sunt adevaratele daruri.

Last edited by georgeval; 11.12.2009 at 17:46:24.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.12.2009, 17:15:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Darul este o "materializare" a iubirii si prilej al adevaratei bucurii. Este iubirea concretizata. Pentru aceasta, o existenta care iubeste desavarsit este intotdeauna una care daruieste sau se daruieste. Dumnezeu a daruit mai intai, iar noi, nu am stiut sa primim. Nu am vazut in darul Sau pentru noi, iubirea Sa. Traim cu iluzia ca tot ceea ce suntem si avem, ni se cuvin. Asa am ajuns sa batjocorim si sa necinstim darurile Sale.

In Biserica, invatam cum sa primim si cum sa daruim lui Dumnezeu. "Ale Tale dintru ale Tale, Tie-Ti aducem de toate si pentru toate", rosteste preotul la fiecare Dumnezeiasca Liturghie. Dar, nu numai rosteste, ci chiar aduce. Aducem si noi impreuna cu el.

Daca vom invata sa primim de la Dumnezeu, si cum sa ne daruim Lui, cu siguranta, vom cunoaste si ce daruri se cuvine a ne face intre noi, oamenii. In aceeasi masura vom putea sa apreciem in mod corect darurile primite.

Astfel, nu vom mai privi numai la dar, luat in sine, ci mai ales la iubirea daruitorului, care a imbracat, pentu noi, forma darului.

Last edited by Marius22; 15.12.2009 at 17:19:47.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.12.2009, 18:23:12
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu m-am gandit la un dar material. Cred ca foarte multi aflati in necaz sau suferinta asteapta alinarea prin cuvinte sau rugaciuni. A dialoga si mai cu seama a te ruga pentru aproapele tau reprezinta sunt adevaratele daruri.
Bine-bine, dar celor apropiati, trebuie sa le faci cadou ceva, dincolo de buchetele spirituale...ma gandesc...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.12.2009, 18:47:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Indiferent cat daruim si cui daruim un lucru sa ne fie clar, dam din dar. In primul rand existenta pe care o avem este un dar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.12.2009, 22:28:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Imi place tare mult acest topic. Dar din dar se face rai... Multumesc pentru citatul din par. Staniloae.
Primim atat de multe de la Dumnezeu si nu dam nimic...totul e al nostru, al nostru... jinduim la cat mai mult si uitam de comorile din cer.... azi m-am gandit sa ii cumpar unei bune colege o ciocolata si vai, de abia m-am hotarat sa o cumpar, in zgarcenia mea, socotind ca in centru preturile sunt mult mai scumpe. am cumparat, totusi, ciocolata la suprapret, dar bucuria pe care am vazut-o in ochii ei cand a primit-o a fost nepretuita!
E bine sa facem cadourile pe care ne-ar placea noua sa le primim.... eu de curand am primit cadou o carticica.Eram foarte stresata cu facultatea, trebuia sa predau o lucrare si mi-am zis: stop! fac o pauza si citesc putin din cartea primita! Era un Delibes. Am fost vrajita,m-a cuprins asa un val de liniste cum de muulta vreme nu am mai simtit,imi reveneau echilibrul si vioiciunea, pofta de viata. Cateva pagini citisem (si de ar fi sa rezum subiectul, nu as mai sti clar despre ce era vorba... un pictor care ii scria unei fete despre sotia lui) si ma umplusem cu atata energie si gand bun,incat stateam si socoteam ca daca mi-as fi ales-o eu de pe raft, nu as fi avut atatea satisfactii. Cartea aceea pastra intre copertile ei caldura si afectiunea persoanei care mi-a daruit-o (si da,e semn de noblete sufleteasca sa stii sa faci un cadou!) Si orice se da cu dragoste aduce numai bucurie. inchei cu laitmotivul: Dar daca dragoste nu e, nimic nu e!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.12.2009, 22:56:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Imi place tare mult acest topic. Dar din dar se face rai... Multumesc pentru citatul din par. Staniloae.
Primim atat de multe de la Dumnezeu si nu dam nimic...totul e al nostru, al nostru... jinduim la cat mai mult si uitam de comorile din cer.... azi m-am gandit sa ii cumpar unei bune colege o ciocolata si vai, de abia m-am hotarat sa o cumpar, in zgarcenia mea, socotind ca in centru preturile sunt mult mai scumpe. am cumparat, totusi, ciocolata la suprapret, dar bucuria pe care am vazut-o in ochii ei cand a primit-o a fost nepretuita!
E bine sa facem cadourile pe care ne-ar placea noua sa le primim.... eu de curand am primit cadou o carticica.Eram foarte stresata cu facultatea, trebuia sa predau o lucrare si mi-am zis: stop! fac o pauza si citesc putin din cartea primita! Era un Delibes. Am fost vrajita,m-a cuprins asa un val de liniste cum de muulta vreme nu am mai simtit,imi reveneau echilibrul si vioiciunea, pofta de viata. Cateva pagini citisem (si de ar fi sa rezum subiectul, nu as mai sti clar despre ce era vorba... un pictor care ii scria unei fete despre sotia lui) si ma umplusem cu atata energie si gand bun,incat stateam si socoteam ca daca mi-as fi ales-o eu de pe raft, nu as fi avut atatea satisfactii. Cartea aceea pastra intre copertile ei caldura si afectiunea persoanei care mi-a daruit-o (si da,e semn de noblete sufleteasca sa stii sa faci un cadou!) Si orice se da cu dragoste aduce numai bucurie. inchei cu laitmotivul: Dar daca dragoste nu e, nimic nu e!
Si pe mine ma cutremura forma posesiva "al meu", tot la parintele Staniloae am gasit afirmatia:"in rai vor merge cei care au spus al nostru, iar in iad vor merge cei care au spus tot timpul al meu ". Darul ramane o expresie a comuniunii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.12.2009, 23:19:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ma uit in straita si ma gandesc sa daruiesc lumina; caut si nu
gasesc. Ma gandesc apoi sa daruiesc intelepciune; caut si nici
asta nu gasesc. In sfarsit, ma gandesc sa daruiesc iubire; caut
si iarasi nu gasesc. Mai rascolesc putin si dau jos de tot de
sinceritate, prafuita si cam indoita. O scutur de praf, o indrept
cat pot si incerc s-o ofer. Va fi oare primita?
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente sublime prin care l-am simtit pe Dumnezeu Lucian008 Intamplari adevarate 24 21.01.2012 03:26:50
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 16:48:40
Lăsați-L pe Dumnezeu să viseze prin voi! NECTARIE Generalitati 1 28.12.2010 20:44:02
Articol superb: Parintele Savatie ne invata sa incepem prin a fi sinceri cu Dumnezeu andrei_im Generalitati 7 04.02.2010 11:20:15
Pacatul ne izoleaza de semeni ! cristiboss56 Impartasania (Taina Euharistiei) 25 29.01.2009 12:09:12