Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 21.04.2010, 10:47:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Poate nici nu ne dam seama de aceasta dependenta. Eu am constatat ca sunt dependent intr-o zi in care, din cauza grabei, mi-am uitat telefonul acasa, dandu-mi seama de asta mult prea tarziu pentru a ma intoarce sa-l iau. Toata ziua am avut o senzatie ciudata si neplacuta. Parca eram neterminat, dezorientat.
Si mie mi s'a intamplat odata sa mi'l uit acasa.
M'am bucurat insa. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.04.2010, 12:54:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Poate nici nu ne dam seama de aceasta dependenta.
Eu am constatat ca sunt dependent intr-o zi in care, din cauza grabei, mi-am uitat telefonul acasa, dandu-mi seama de asta mult prea tarziu pentru a ma intoarce sa-l iau.
Toata ziua am avut o senzatie ciudata si neplacuta.
Parca eram neterminat, dezorientat.
Chestia este ca atunci cand ai telefon, o serie de persoane din jur se asteapta sa te poata gasi si daca nu raspunzi se ingrijoreaza, sau anumite activitati pe care le planificasesi se intorc pe dos.
Sigur, inainte sa existe teolefoanele mobile ni le puteam planifica si fara ele, dar odata ce ele exista se creaza alte obisnuinte.

Exemplu (poate idiot): cumparaturile intr-o familie. Inainte, faceai listuta si duscutai ce este de cumparat acasa. Acum, poti organiza chestia asta si de pe drum trimitand un sms sotiei respectiv sotului: ce lipseste, ce este nevoie sa cumpar? (noi facem asta sistematic)
Si daca respectivul si-a uitat telefonul, pot aparea mici incurcaturi. Sigur, daca nu am mai avea telefoane ne-am organiza altfel.

In rezumat, nu este neaparat o chestiune de dependenta, intotdeauna, ci de obisnuinta.
Tot asa, altfel traiau oamenii fara radio, electricitate, cai ferate... Oare putem spune ca am devenit dependenti de ele (in sens negativ)?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.04.2010, 14:44:23
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Chestia este ca atunci cand ai telefon, o serie de persoane din jur se asteapta sa te poata gasi si daca nu raspunzi se ingrijoreaza, sau anumite activitati pe care le planificasesi se intorc pe dos.
Sigur, inainte sa existe teolefoanele mobile ni le puteam planifica si fara ele, dar odata ce ele exista se creaza alte obisnuinte.

Exemplu (poate idiot): cumparaturile intr-o familie. Inainte, faceai listuta si duscutai ce este de cumparat acasa. Acum, poti organiza chestia asta si de pe drum trimitand un sms sotiei respectiv sotului: ce lipseste, ce este nevoie sa cumpar? (noi facem asta sistematic)
Si daca respectivul si-a uitat telefonul, pot aparea mici incurcaturi. Sigur, daca nu am mai avea telefoane ne-am organiza altfel.

In rezumat, nu este neaparat o chestiune de dependenta, intotdeauna, ci de obisnuinta.
Tot asa, altfel traiau oamenii fara radio, electricitate, cai ferate... Oare putem spune ca am devenit dependenti de ele (in sens negativ)?
Iti dau dreptate, dar totusi orice dependenta aduce o scadere. Pana si dependenta de electricitate ne face mai slabi, mai vulnerabili.

Cred ca ar trebui sa discernem mai bine intre ce avem cu adevarat nevoie si ce este doar un plus inutil de comoditate. "Toate ne sunt la indemana, dar nu toate sunt de folos".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.04.2010, 13:25:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Iti dau dreptate, dar totusi orice dependenta aduce o scadere.
Pana si dependenta de electricitate ne face mai slabi, mai vulnerabili.
Cred ca ar trebui sa discernem mai bine intre ce avem cu adevarat nevoie si ce este doar un plus inutil de comoditate.
"Toate ne sunt la indemana, dar nu toate sunt de folos".
Discernamantul este un bun greu de dobandit.
A avea masura inseamna a simti diferenta intre necesar si moft, intre normal si exces.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.05.2010, 22:53:40
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu cunosc vreun om fara telefon mobil. Pana si mai toti cei din clasele primare au telefon mobil.
Merg spre serviciu, apoi spre casa, spre biserica, etc. si vad numai oameni cu telefonul la ureche.

Oare chiar sa fi ajuns toti atat de importanti si de "cautati" ?!
Sau atat de inselati sa fi ajuns, noi toti, incat sa nu ne mai deslipim urechea de la difuzorul lui ?!

Gandesc la cat de mult ii indemnau Parintii pe ucenicii lor sa petreaca in liniste si tacere, spre a se cunoaste cu adevarat.
Ne este atat de frica sa ramanem singuri, cu noi insine. Dar cine sa o recunoasca ?!

Oare ce am gasi in noi insine... oare nu ne'ar speria lipsa noastra de continut.
Ne pacalim ca avem multime de prieteni, de griji si planuri. Dar, cand colo, cine stie care o fi realitatea.

Diavolul se bucura nespus vazand cum suntem aici, dar traim dincolo, la celalalt capat al firului, cum suntem acum, dar vorbim despre mai incolo, cum suntem cu niste oameni, dar vorbim neincetat cu altii si tot asa. Se bucura ca ne fura timpul prezent si locul prezent. Iar noi ne mai si credem liberi. Zi'i unuia ca este pacalit de telefon. Oare nu ar rade de tine... cel putin ?!

De'as avea putere, as lipsi de telefoane pe toti aceia care nu au nimic vital de transmis altora, macar pentru o singura zi.
Sunt curios ce ar face, cum s'ar simti, cum s'ar comporta.
Mda...am vazut recent pe apropo tv cum un preot a raspuns la mobil in timpul oficierii unei casatorii(!!!) Foarte frumos...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.05.2010, 00:57:59
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca reprezentam o comuniune, o entitate cu prietenii, de aceea vedem o anomalie in lipsa telefonului. E un oarece pas spre o constiinta unica. O nuvela interesanta de asimov prezinta cum trepat oamenii si un calculator(la Asimov era analogic) devin o constiinta, ce in finalul inceput e initiatorul luminii.
Fizica de azi e tehnica de maine(spunea parca Moisil). Pentru capitolele fizicii ce s-au gasit aplicatii nu mai vedem senzationalul, elementul sf, s-au banalizat treptat, mecanica clasica, termodinamica, si acum cu telefoanele si electromagnetismul. S-a ajuns ca amical, sa nu se mai spuna Facultatea de Fizica ci Facultatea de Fizica Atomica(ca si cum celelate ramuri nu ar mai fi parte din Fizica). Atomismul e un capitol vazut necotidian, ca si cum toate aparatele din lume ar fi un imens laborator de verificare a legilor fizicii, iar facultatii de specialitatea i-a ramas o singura exclusivitate.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.05.2010, 01:21:18
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Exclamation Telefon mobil

Eu cred ca nu e necesar sa ai un telefon mobil
sau a il folosesti tot timpul
am vazut f multe persoane care vb mai nimicuri
trec pe langa biserica si din cauza ca sunt ocupati nu fac cruce deloc
sincer eu nu am si nici nu imi place telefonul mobil
mai ales copii vai de ei
daca de mici ii inveti cu cele lumesti apoi cand ii inveti cu dumnezeu si biserica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat de diferiti suntem oare de crestinii primelor veacuri? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 4 24.09.2012 18:01:16
Omul-animal, e posibil,oare ???!!! guardian knight Generalitati 8 17.12.2011 21:53:22
Un nr de telefon urgent caty_deea Morala Crestina 2 04.10.2011 23:23:48
Hai ca ma suna cineva pe celalalt mobil Ioan_Ciobota Generalitati 6 12.10.2008 21:48:18