Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.09.2011, 11:40:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

La 17 ani, chiar dacă nu putem vorbi de deplina maturitate, nu mai sunteți un copilandru. La 17 ani, Alexandru Macedon citise deja de mai multe ori pe Homer și luase lecții de filozofie de la un tip, pe nume Aristotel. Participase deja, alături de taică-său, la prima luptă.

Și tot la 17 ani, mulți dintre sfinții noștri aleseseră deja calea sfințeniei.

Așadar, succes, tinere !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.09.2011, 11:51:34
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Uite îți dedic o melodie frumosă... ca să nu-ți faci rău căci toți mințim, însă nu minciuna e minciuna ci ăla care minte cu viața sa, cu viața pe care o duce. Deci minte cât vrei dumneata pentru Domnul că nu-i păcat.

Last edited by vsovivi; 09.09.2011 at 11:55:27.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.09.2011, 12:15:53
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit si eu

pot sa zic ca nu-mi pasa ca ai 17?adica in sensul bun,ca mi-e indiferent
nota:si eu am 17,ura,acum suntem 2 si nu te simti singur....
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2011, 12:17:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
DOAMNE AJUTA!
VREAU VA ROG DIN SUFLET SA NU VA SUPARATI SAU SA VA PURTATI URAT CU MINE FIINDCA SUFAR DE DEPRESIE,SUNT UN TIP EMOTIV ETC SI MA AFECTEAZA ORICE LUCRU RAU!

------------------DECI VREAU SA ZIC CA AM 17 ANI!------------
Alin, eu nici macar n-am bagat de seama ca aveai o varsta trecuta la profil As vrea sa ai mai multa incredere in tine, nu te mai ascunde in spatele “depresiei”. In viata intalnesti oameni si oameni, nu esti tu de vina daca comportamentul unora lasa de dorit, n-are de ce sa te afecteze "raul". Tu esti un baiat credincios, deci intreaba-te sincer: crezi ca Dumnezeu ingaduie ispita ca sa te prabusesti in rau, ca sa cazi prada depresiei? Orice rau pe care il resimti trebuie sa te intareasca in bine, pentru ca poate fi invins:“Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Si Dumnezeu, care este credincios, nu va ingădui să fiti ispititi peste puterile voastre; ci, impreună cu ispita, a pregătit si mijlocul să iesiti din ea, ca s-o puteti răbda." (1 Corinteni 10:13)
Tu ai luat “depresia” in brate si o folosesti ca si pretext :) Primeste toate cuvintele care iti sunt spuse, pozitive sau negative, caci din alea rele, ai de cele mai multe ori de invatat.

Last edited by ioanna; 09.09.2011 at 12:26:21.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2011, 12:24:53
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Da!

Iarta-ma mare Dumnezeule!

Sunt de mult timp pe forumul acesta si multi oameni ma cunosc adica stiu putin putin despre mine si de asta...sunt de vreo 3 pe forum!



Tocmai!ca prin depresie si suferinte am descoperit pe Hristos!

Si acum in prezent toate lucrurile merg bine!


Am fost la moaste la sf.nectarie(ocrotitorul meu) si m-am rugat si vreau sa avansez in religie!(deja stiu informatii multe) dar vreau sa mai avansez!

Nu stiu ce sa ma fac in viitor,stiu Dumnezeu ma va indruma la momentul potrivit.

Optiunea e intre filosofie,istorie sau religie!nu stiu!!

Cum v-am zis am nevoie mare de comunicare!


Ma simt liber!



Va multumesc mult pentru toate sfaturile!


Stiu ca ma voi face bine fiindca dumnezeu ma iubeste(si mi-a demonstrat asta foarte foarte foarte foarte des)



slava tie dumnezeule!bucura-te Sfinte Nectarie!

Bucura-te Maica Preasfanta Prima intre Sfinti!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.09.2011, 12:28:41
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Si eu tot 17 !!! Dar spre deosebire de ioanna, noi mai avem ceva in comun, si anume DEPRESIA ! Am invatat sa traiesc cu ea, si ce pot spune... nu e bine, dar nici foarte rau. Intr-un fel, mi-a conturat personalitatea de-a lungul anilor, o personalitate unica si indragita de multi prieteni. Sunt sigur ca daca nu as fi suferit de depresie, nu as mai fi fost interesat atat de mult de Dumnezeu.
Cu toate ca sunt un pesimist convins, cateodata e mai bine sa vezi partea plina a paharului. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.09.2011, 12:35:28
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Cu toate ca sunt un pesimist convins, cateodata e mai bine sa vezi partea plina a paharului. :)
Alcoolul este solutia!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.09.2011, 12:40:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Si eu tot 17 !!! Dar spre deosebire de ioanna, noi mai avem ceva in comun, si anume DEPRESIA ! Am invatat sa traiesc cu ea, si ce pot spune... nu e bine, dar nici foarte rau.
Nu cred ca exista om care sa nu fi avut macar o data ganduri negative, o stare de nemultumire personala, lipsa de interes, irascibilitate, oboseala cronica, deci un moment depresiv :)

Last edited by ioanna; 09.09.2011 at 12:44:08.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.09.2011, 12:43:27
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
DOAMNE AJUTA!

NU E NIMIC GRAV,DE SPERIAT ETC DAR PENTRU MINE E CEVA IMPORTANT DEOARECE AM ASCUNS ASTA MULTA VREME!


VREAU VA ROG DIN SUFLET SA NU VA SUPARATI SAU SA VA PURTATI URAT CU MINE FIINDCA SUFAR DE DEPRESIE,SUNT UN TIP EMOTIV ETC SI MA AFECTEAZA ORICE LUCRU RAU!


------------------DECI VREAU SA ZIC CA AM 17 ANI!------------

AM ASCUNS ACEST LUCRU FIINDCA MI-A FOST RUSINE SA NU FIU CONSIDERAT UN COPIL FARA MINTE,COPILANDRU.CAUTAM COMUNICARE SI APRECIERE ,INCREDERE IN MINE!


DUMNEZEU PRINTR-UN GAND NEASTEPTAT M-A FACUT SA MA ELIBEREZ DE ACEASTA MICA MINCIUNICA(SAU MARE NU STIU,IERTATI-MA )


Cat despre mine ce pot sa spun este ca imi place filosofia,religia,calatoriile,plimbatul,muzica.VIA TA!
DAR DUMNEZEU E PRIMUL IN VIATA MEA!




VA MULTUMESC DIN TOT SUFLETUL PENTRU TOATA INTELEGEREA,PENTRU TOATA BUNATATEA DUMNEAVOASTRA!A TUTUROR!


INCA ODATA VA ZIC IERTATI-MA!


POATE V-AM DEZAMAGIT DAR PENTRU MINE E UN LUCRU MARE!





DUMNEZEU SA VA AJUTE PE TOTI!PE TOTI (SI BUNI SI RAI)
Nu ai dezamagit pe nimeni frate, din contra ma bucur sa vad ca esti tanar si aprins dupa Domnul, putini sunt ca tine in zilele acestea. Nu te intrista si nu cadea in depresie doar pentru ca nu esti ca si ceilalti, majoritatea tinerilor din ziua de azi uita de Domnul si nu citesc nimic din cei sfant, se uita la filme cu prostii si vor sa-si impresioneze prietenele, nimic mai mult; dar eu la tine vad altceva, dragoste si bucurie pentru binele aproapelui, intristare pentru cei care fac faradelegi, acestea le vad eu la tine. Nu fii trist pentru asta, ci fi bucuros, Domnul ti-a deschis inima, nu trebuie sa lasi sa picure in ea aceasta neliniste si depresie. Fii fericit ca Domnul te face intelegator si mai bun pe zi ce trece, si nu uita sa-i multumesti pentru asta in fiecare zi. Are El planuri cu fiecare dintre noi. Domnul fie laudat . Doamne ajuta ! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.09.2011, 12:59:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Da!

Iarta-ma mare Dumnezeule!

Sunt de mult timp pe forumul acesta si multi oameni ma cunosc adica stiu putin putin despre mine si de asta...sunt de vreo 3 pe forum!



Tocmai!ca prin depresie si suferinte am descoperit pe Hristos!

Si acum in prezent toate lucrurile merg bine!


Am fost la moaste la sf.nectarie(ocrotitorul meu) si m-am rugat si vreau sa avansez in religie!(deja stiu informatii multe) dar vreau sa mai avansez!

Nu stiu ce sa ma fac in viitor,stiu Dumnezeu ma va indruma la momentul potrivit.

Optiunea e intre filosofie,istorie sau religie!nu stiu!!

Cum v-am zis am nevoie mare de comunicare!


Ma simt liber!



Va multumesc mult pentru toate sfaturile!


Stiu ca ma voi face bine fiindca dumnezeu ma iubeste(si mi-a demonstrat asta foarte foarte foarte foarte des)



slava tie dumnezeule!bucura-te Sfinte Nectarie!

Bucura-te Maica Preasfanta Prima intre Sfinti!
Citeste cartea ,,Intre iadul smereniei si iadul deznadejdii'' de Siluan Athonitul si te va ajuta foarte mult. In general, Dumnezeu ingaduie sa avem si necazuri cu un rost. Prin necazuri ne cheama spre El.

Parintele Arsenie Boca spunea ca Iisus ne asteapta pe cruce. Deci se cuvine sa ne asumam crucea vietii pe care Dumnezeu ne-o randuieste si sa nu fugim de ea. Iar atunci cand avem necazuri sa le privim barbateste si sa spunem ,,Asa-mi trebuie!''. Autodefaimarea, cand este facuta cu nadejdea ca Dumnezeu ne poate izbavi de orice patima si de orice pacat, ne ajuta sa scapam de depresie.

In privinta viitoarei profesii, poti alege ceva placut lui Dumnezeu, poti alege o profesie neutra din punct de vederea duhovnicesc, dar exista si posibilitatea de a alege o profesie care prin specificul ei il supara pe Dumnezeu. Merita sa te gandesti la aceste aspecte si sa cantaresti bine ce decizie vei lua.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
Acest mesaj reprezinta un important subiect de meditatie ! sunsray Stiri, actualitati, anunturi 0 30.01.2012 17:20:04
Iertati-ma !! umilul Rugaciuni 10 15.01.2010 15:10:05
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42