Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2011, 16:50:31
suveranul suveranul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 20
Implicit Ajutor! jurist prin preajma?

"Fiinta umana e suverana. Nu exista legi pentru fiintele omenesti,in afara de Legea Lui Dumnezeu. Legile tarilor de pe planeta se refera la entitati artificiale numite "persoane". Statul creeaza un al doilea TU, un nume pe care il primesti (numele tau de fiinta omeneasca capitalizat in intregime) si sub care operezi in sistemul-stat , cu drepturi si obligatii. Daca n-ar fi asa, adica daca statul ar avea dreptul asupra fiintelor omenesti sa le impuna acest sistem, cum s-ar numi acest regim social, altfel decat sclavagism?
Prin urmare tot jocul social e o intelegere, un contract intre fiintele omenesti si entitatea-stat. Cu o mica obiectie, si anume, ca statul [roman] ascunde acest lucru: ca cetatenia e un contract.
Ideea mea este sa scap de autoritati complet - oricare ar fi ele.. nu sa scap de astea din ro si in schimb sa dau de altele din londra, bruxelles.. etc.
Abordarea mea e mult mai simpla si e la indemana oricui. Trebuie observata ideea de suveranitate a fiintei umane. Statul-sistem, prin insasi legislatia lui- nu opereaza cu fiinte umane. Justitia din nici o tara nu poate sa se atinga de fiinta umana. Totul functioneaza pe baza de accord a acesteia. Ati observat desigur, obsesia autoritatilor ca totul sa fie "semnat". Nu se concepe ca ceva sa nu fie "semnat". Prin asta, ei [autoritatile] se acopera ca au primit acordul tau de a ti se face ceva (aplica o sanctiune, etc)

Exemplificare:
O fiinta umana merge pe strada. Un politist o abordeaza, pentru o pretinsa (sau nu - nu e semnificativ pentru acest exemplu) infractiune.
"Buna ziua" / "Buna ziua"
"Va rog sa-mi prezentati actele", spune politistul.
Aici e momentul crucial, in care tu ca fiinta umana iti pierzi libertatea, daca accepti sa te identifici cu eticheta care ti-a dat-o statul.
Politistul face un abuz colosal. El, practic numeste "sclav" o fiinta umana libera. In momentul cand tu ai scos cartea de identitate si i-o dai, te plasezi in pozitia de vasal, de supus. El de-acum poate sa inceapa sa te incrimineze cu ce vrea.
Dupa ce se incheie procesul verbal in care el te-a manipulat (sau nu - e discutabil) sa declari asa "cum cere procedura", te pune sa semnezi. El doar atat iti spune: "Semnati". Pe bune, ce alt rol are semnatura, decat ca esti de acord sa ti se aplice sanctiunea?
Esti pus sa "semnezi" de doua ori. Ti se cere acceptul de a fi sanctionat, de doua ori: prima data acceptul tau e cand scoti si-i inmanezi cartea de identitate, apoi cand semnezi olograf PV-ul.
Alternative la a-i inmana politistului cartea de identitate este sa spui: "Nu ma aflu in razboi cu dumneata! Nu intentionez sa te atac!"
Prin declaratia asta il linistesti, stiut fiind faptul ca politistii sunt invatati sa fie mereu pe pozite de razboi, cu garda sus din cauza "infractorilor". In acelasi timp ai o atitudine suverana si oarecum diplomatica.
Sau, poti continua: "Nu intru in contract cu dumneata!" , "Nu te cunosc!"

Este foarte important sa nu dai nici o informatie care sa divulge nici macar in mica masura cine esti. Sunt pregatiti pentru a "negocia" cu tine. Scopul lor e sa obtina identitea persoanei artificiale care iti este atasata de stat si pe care poti s-o utilizezi, dar nu esti obligat.

Aceasta abordare este cat se poate de etica. Nu exista nici un fundament prin care o fiinta umana (politistul) sa plaseze in postura de sclav o alta fiinta umana. Totusi, acest lucru se petrece, din ignoranta oamenilor. Mecanismul prin care aceasta sclavie mascata se desfasoara este introducerea in ecuatie a persoanelor artificiale, adica a rolurilor: stat, cu reprezentantii acestuia versus persoana [fizica] cu multitudinea de sub-roluri pe care le poate lua.
Iata un truc care cred ca trebuie cunoscut de oricine. In orice act oficial, fara exceptie, este trecut numele tau de "sclav", conform dreptului roman. Si asta e valabil in orice stat din lume. (tot numele tau e scris in intregime cu majuscule).

"Capitis Diminutio Maxima"
(meaning a maximum loss of status through the use of capitalization, e.g. JOHN DOE or DOE JOHN) - The highest or most comprehensive loss of status. This occurred when a man's condition was changed from one of freedom to one of bondage, when he became a slave. It swept away with it all rights of citizenship and all family rights.

(inseamna pierderea maxima a statutului prin capitalizarea numelui , ex. ION POPESCU sau POPESCU ION) Cea mai mare si mai vasta pierdere a statulului. Aparea atunci cand o fiinta umana trecea de la o stare de om liber la una de robie, cand devenea sclav. Aceasta trecere il deposeda de toate drepturile cetatenesti si familiale.

---------------------------------------------------------------------------------------
Alte moduri de scriere a numelui au trepte mai reduse de pierdere a libertatii.

"Capitis Diminutio Media"
(meaning a medium loss of status through the use of capitalization, e.g. John DOE) - A lesser or medium loss of status. This occurred where a man loses his rights of citizenship, but without losing his liberty. It carried away also the family rights.

(inseamna o pierdere partiala a statutului prin capitalizarea numelui , ex Ion POPESCU) - O mai mica sau medie pierdere a statului. Aparea atunci cand un om isi pierdea drepturile civile, dar fara a-si pierde libertatea. Pastreaza insa, drepturile familiale.

---------------------------------------------------------------------------------------
"Capitis Diminutio Minima"
(meaning a minimum loss of status through the use of capitalization, e.g. John Doe) - The lowest or least comprehensive degree of loss of status. This occurred where a man's family relations alone were changed. It happened upon the arrogation [pride] of a person who had been his own master, (sui juris,) [of his own right, not under any legal disability] or upon the emancipation of one who had been under the patria potestas. [Parental authority] It left the rights of liberty and citizenship unaltered. See Inst. 1, 16, pr.; 1, 2, 3; Dig. 4, 5, 11; Mackeld. Rom.Law, 144.

(inseamna o pierdere minima a statutului prin capitalizarea numelui, e.g. Ion Popescu) - Cea mai mica si cea mai putin cuprizatoare pierdere a statutului. Avea loc cand doar relatiile de familie se schimbau. Se petrecea pe fondul pierderii prestigiului/onoarei unei persoane care era propriul sau stapan, (sui juris) [pe cont propriu, cu toate capacitatile legale] sau prin emanciparea/ eliberarea cuiva care a fost sub "patria potestas" [autoritate parinteasca]. Drepturile si libertatile cetatenesti raman nealterate.

---------------------------------------------------------------------------------------
"Capitis Diminutio"
(meaning the diminishing of status through the use of capitalization) In Roman law. A diminishing or abridgment of personality; a loss or curtailment of a man's status or aggregate of legal attributes and qualifications.

(inseamna diminuarea statutului prin capitalizare) In legea romana. O diminuare sau limitare a personalitatii; o pierdere sau o diminuare a statutului unui om sau a totalitatii calificarilor si atributiilor legale.
---------------------------------------------------------------------------------------
Gage Canadian Dictionary 1983 Sec. 4 defines Capitalize adj. as "To take advantage of - To use to ones own advantage."
Capitalizare= a profita de...; a folosi ceva in scop personal.
---------------------------------------------------------------------------------------
Diminutio. Lat. In civil law. Diminution; a taking away; loss or depravation.
Diminutio Lat. In dreptul civil. Diminuare; indepartare; pierdere sau corupere.

Capite. - Lat. By the head. = capital


------------------------------------------------------------------------------------------

Nu ma credeti ? Luati orice factura, orice citatie, orice inscris "oficial", si veti vedea ca numele vostru e scris tot cu majuscule. Ce vrea sa insemne asta ? Doar ca "asa se obisnuieste", sau ca "asa e programat softul sa scrie cu majuscule" ? Hmmmmm, ceva ocult se ascude aici... ceva foarte ocult...evil


Statele, in speta statul roman, ascunde faptul ca cetatenia este un contract intre entitatea-stat si o fiinta umana. La 14 ani esti manipulat sa crezi ca e in firea lucrurilor sa devii cetatean, ca e ceva absolut natural (sau lasat de la dumnezeu - daca socotesti din perspectiva religioasa), ca e obligatoriu. Ti se sugereaza asta de sistemul educational, de familie, de mediu in general.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2011, 16:51:02
suveranul suveranul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 20
Implicit Continuare

Corect ar fi in felul urmator:
La o varsta la care sa ai discernamant, sa fi trecut de copilarie, sa vina nenea stat la tine si sa-ti propuna o afacere, un targ.
"Tinere, noi reprezentam o corporatie, numita romania, functionam ca o firma.. una mare, foarte mare. Noi avem nevoie de puterea ta tinereasca de munca, de avantul tau, de capacitatile tale intelectuale, capacitatile tale de reproducere (ca sa ne asiguri viitorul). Noi iti oferim servicii medicale, te scolim ca sa stii sa faci treaba in multitudinea de departamente care exista in firma noastra, iti asiguram hrana (prin salar), adapost (idem), recreere (ca si concedii), iar cand ajungi la varsta a treia, o viata linistita (pensie)."
"Vrem sa negociem cu tine angajarea ta in firma noastra, numita romania. Esti de acord?".


Dar prin ce se intampla de facto, acest contract este abuziv. Iata cateva motive:
- una din parti - fiinta omeneasca - nu stie ca acesta e un contract,
- fiinta omeneasca nu stie ca poate rezilia acest contract (ca orice alt contract),
- fiinta omeneasca nu stie ca are raspudere limitata doar sub identitatea primita in cadrul acestei asociatii(firme), respectiv numele persoanei (care e numele fiintei omenesti scris in intregime cu majuscule),
- fiinta omenesca nu stie ca nu pot exista pedepse, actiuni care sa-i implice natura ei omeneasca, fizica si spirituala deoarece ea este un nume, o identitate doar pentru structura-stat - deci incarcerarea, torturile, bataile, etc sunt totalmente ilegale. Fiinta omeneasca este intangibila juridic. Arestarea, incarcererea se face cu acordul acesteia. (Acordul fiintei omenesti survine in momentul in care se identifica cu identitatea acordata de entitatea-stat cand i se cere de autoritati.)

Daca nu e asa, deci daca constitutia nu e un contract, o intelegere, ce altceva e decat o declaratie impunere a sclaviei fata de statul-sistem?"

Aceast text, nu-mi apartine; l-am descoperit pe net, cautand sa ma informez asupra subiectului: suveranitate individuala. Totusi sunt absolut de acord cu cele de mai sus, si de aceea caut un raspuns competent in aceasta privinta. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2011, 16:57:23
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit Doar o parere!

Nu cred ca e nevoie de jurist ci de psiholog/ psihiatru in acest caz. Sau duhovnic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2011, 17:01:21
suveranul suveranul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 20
Implicit

Am cerut un raspuns competent. Daca nici aici pe forum, nu este evitata bagarea de seama gratuita si ipocrizia infantila, atunci mi-am facut sperante desarte. Va rog din suflet, cei care nu sunteti in masura a raspunde, abtineti-va! Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2011, 17:54:01
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de suveranul Vezi mesajul
Fiinta umana e suverana. Nu exista legi pentru fiintele omenesti,in afara de Legea Lui Dumnezeu. Legile tarilor de pe planeta se refera la entitati artificiale numite "persoane". Statul creeaza un al doilea TU, un nume pe care il primesti (numele tau de fiinta omeneasca capitalizat in intregime) si sub care operezi in sistemul-stat , cu drepturi si obligatii. Daca n-ar fi asa, adica daca statul ar avea dreptul asupra fiintelor omenesti sa le impuna acest sistem, cum s-ar numi acest regim social, altfel decat sclavagism?
Prin urmare tot jocul social e o intelegere, un contract intre fiintele omenesti si entitatea-stat. Cu o mica obiectie, si anume, ca statul [roman] ascunde acest lucru: ca cetatenia e un contract.Ideea mea este sa scap de autoritati complet- oricare ar fi ele.. nu sa scap de astea din ro si in schimb sa dau de altele din londra, bruxelles.. etc.
Abordarea mea e mult mai simpla si e la indemana oricui. Trebuie observata ideea de suveranitate a fiintei umane.
Saracutul de tine, cum trebuie sa scapi tu de autoritatile astea "rele" care te persecuta cu justitia lor... ce bine ar fi sa-ti poti tu face de cap, nu?


Citat:
În prealabil postat de suveranul Vezi mesajul
Statul-sistem, prin insasi legislatia lui- nu opereaza cu fiinte umane. Justitia din nici o tara nu poate sa se atinga de fiinta umana. Totul functioneaza pe baza de accord a acesteia. Ati observat desigur, obsesia autoritatilor ca totul sa fie "semnat". Nu se concepe ca ceva sa nu fie "semnat". Prin asta, ei [autoritatile] se acopera ca au primit acordul tau de a ti se face ceva (aplica o sanctiune, etc)
Semnezi, nu ca esti de acord cu un act de procedura, ci ca ai luat la cunostiinta existenta lui, ca sa nu cumva mai tarziu sa zici ca nu sti de existenta acestuia... semnatura ta reprezinta este doar o dovada... acordul tau este practic, fara importanta!

Citat:
În prealabil postat de suveranul Vezi mesajul
Exemplificare:
O fiinta umana merge pe strada. Un politist o abordeaza, pentru o pretinsa (sau nu - nu e semnificativ pentru acest exemplu) infractiune.
"Buna ziua" / "Buna ziua"
"Va rog sa-mi prezentati actele", spune politistul.
Aici e momentul crucial, in care tu ca fiinta umana iti pierzi libertatea, daca accepti sa te identifici cu eticheta care ti-a dat-o statul.
Politistul face un abuz colosal. El, practic numeste "sclav" o fiinta umana libera. In momentul cand tu ai scos cartea de identitate si i-o dai, te plasezi in pozitia de vasal, de supus. El de-acum poate sa inceapa sa te incrimineze cu ce vrea.
Dupa ce se incheie procesul verbal in care el te-a manipulat (sau nu - e discutabil) sa declari asa "cum cere procedura", te pune sa semnezi. El doar atat iti spune: "Semnati".
Vai, cum te-a abuzat politistul punandu-te sa te identifici... vai, cum devi tu scalv in acest moment...


Citat:
În prealabil postat de suveranul Vezi mesajul
Pe bune, ce alt rol are semnatura, decat ca esti de acord sa ti se aplice sanctiunea?
Esti pus sa "semnezi" de doua ori. Ti se cere acceptul de a fi sanctionat, de doua ori: prima data acceptul tau e cand scoti si-i inmanezi cartea de identitate, apoi cand semnezi olograf PV-ul.
Pe bune, te-ai trezit si tu sa vorbesti ca sa nu adormi... cum am mentionat mai sus... semnatura nu reprezinta acordul... dar se pare ca tu nu ai stiut acest lucru.

Citat:
În prealabil postat de suveranul Vezi mesajul
Alternative la a-i inmana politistului cartea de identitate este sa spui: "Nu ma aflu in razboi cu dumneata! Nu intentionez sa te atac!"
Prin declaratia asta il linistesti, stiut fiind faptul ca politistii sunt invatati sa fie mereu pe pozite de razboi, cu garda sus din cauza "infractorilor". In acelasi timp ai o atitudine suverana si oarecum diplomatica.
Sau, poti continua: "Nu intru in contract cu dumneata!" , "Nu te cunosc!"
...nu mai pot de ras... cica:"nu ma aflu in razboi cu dumneata!"


Citat:
În prealabil postat de suveranul Vezi mesajul
Este foarte important sa nu dai nici o informatie care sa divulge nici macar in mica masura cine esti. Sunt pregatiti pentru a "negocia" cu tine. Scopul lor e sa obtina identitea persoanei artificiale care iti este atasata de stat si pe care poti s-o utilizezi, dar nu esti obligat.
Ce "inteligent" esti... normal ca trebuie sa te deosebeasca cumva de restul populatiei.



Citat:
În prealabil postat de suveranul Vezi mesajul
Aceasta abordare este cat se poate de etica. Nu exista nici un fundament prin care o fiinta umana (politistul) sa plaseze in postura de sclav o alta fiinta umana. Totusi, acest lucru se petrece, din ignoranta oamenilor. Mecanismul prin care aceasta sclavie mascata se desfasoara este introducerea in ecuatie a persoanelor artificiale, adica a rolurilor: stat, cu reprezentantii acestuia versus persoana [fizica] cu multitudinea de sub-roluri pe care le poate lua.
Iata un truc care cred ca trebuie cunoscut de oricine. In orice act oficial, fara exceptie, este trecut numele tau de "sclav", conform dreptului roman. Si asta e valabil in orice stat din lume. (tot numele tau e scris in intregime cu majuscule).
La trucuri si la modalitati de a insela autoritaile apeleaza doar cei ce au sa acunda ceva... oare faci parte dintre ei domnule?


Citat:
În prealabil postat de suveranul Vezi mesajul
Nu ma credeti ? Luati orice factura, orice citatie, orice inscris "oficial", si veti vedea ca numele vostru e scris tot cu majuscule. Ce vrea sa insemne asta ? Doar ca "asa se obisnuieste", sau ca "asa e programat softul sa scrie cu majuscule" ? Hmmmmm, ceva ocult se ascude aici... ceva foarte ocult...evil

Statele, in speta statul roman, ascunde faptul ca cetatenia este un contract intre entitatea-stat si o fiinta umana. La 14 ani esti manipulat sa crezi ca e in firea lucrurilor sa devii cetatean, ca e ceva absolut natural (sau lasat de la dumnezeu - daca socotesti din perspectiva religioasa), ca e obligatoriu. Ti se sugereaza asta de sistemul educational, de familie, de mediu in general.
Eram sigur ca va aparea si o teorie a conspiratie printre prostiile debitate mai sus...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2011, 17:55:32
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Nu cred ca e nevoie de jurist ci de psiholog/ psihiatru in acest caz.
Cred ca acesta recomandare este perfecta pentru el...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.09.2011, 18:20:38
suveranul suveranul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 20
Implicit

Domnule, ca sa evit un limbaj mai neadecvat acestui forum, am sa ma exprim in felul urmator: "Te-ai bagat ca musca-n ciorba". In primul rand am mentionat ca textul nu-mi apartine, iar in al doilea, aveti competenta in domeniu? Nu am nici cea mai mica intentie de a intra in polemica, cu dumneavoastra sau altcineva; pur si simplu am apelat aici pentru a ma informa, nu pentru a citi parerile lui x sau y, caci e plin internetul de ele. Prin mimarea dumitale de a-mi da un raspuns, defapt ai complicat mai mult lucrurile, din cauza ignorantei si superficialitatii cu care tratati aceasta tema. Se pare ca inima dumitale este foarte departe de credinta! Eu am actionat conform convingerii: "Bate si ti se va deschide", dar se pare ca in spatele fiecarei usi avand crucea drept "emblema" se ascund formatorii si manipulatorii de oopinie. Speram la mai multa intelegere si macar o vorba caldisoara, cum se cuvine oricarui crestin ortodox. Ar mai fi multe de spus, dar ma rezum la atat. CRREDO QUIA ABSURDUM EST! Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.09.2011, 18:36:17
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Daca raspunsurile nu te-au multumit atunci ma rog Bunului Dumnezeu ca nedumeririle tale sa fie cel mai mare necaz al tau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.09.2011, 18:42:59
suveranul suveranul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 20
Implicit

Totusi ca sa nu ramaneti cu parerea gresita pe care vad ca o sustineti in privinta intelesului cuvantului "semnatura", am depus eu un efort, pentru a va elucida.

Sunt sigur ca stiti deja, ca termenii juridici, pot avea cu totul alt inteles decat cel comun, stiut de multime, din aceasta cauza exista un dictionar juridic, cea mai veridica sursa pentru a verifica definitia acestui limbaj.

Semnatura: marca personala autografa care cuprinde numele persoanei(sau o parte a acestuia), deseori urmata de o parafa, totdeauna identica cu ea insasi, prin care autorul isi ia RASPUNDEREA pentru ACTUL pe care o aplica.

PERSOANA: Conceptul de persoană

Termenul de persoană vine din latinescul persona, care ar deriva din grecescul prosopon care a însemnat, pe rând, în teatrul grec din Antichitate, MASCA ACTORULUI, rolul acestuia, actorul însuși, pentru ca, ieșind din incinta teatrului, să se generalizeze asupra omului.

Cetatean: supus.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2011, 18:45:58
suveranul suveranul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Daca raspunsurile nu te-au multumit atunci ma rog Bunului Dumnezeu ca nedumeririle tale sa fie cel mai mare necaz al tau.
Care raspunsuri? Arata-mi unul macar.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 15:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 14:09:26
Ce intelegeti prin.......... mara2008 Nunta 12 30.06.2010 08:27:25
Emisiuni din preajma sarbatorilor! Firuflorin82 Biserica Ortodoxa si Massmedia 33 23.04.2009 12:38:27
Condamnati prin neputinta ! cristiboss56 Generalitati 1 06.02.2009 09:48:25