Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.10.2016, 18:20:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, și eu subscriu la ce a spus Alin. Am subscris deja. Mulțumesc pentru gânduri, străine "gpalama" (ce defăimare și hulă a Sfântului Grigorie Palama, să nu-i pui nici măcar titlul cu care l-a arătat Domnul, Bisericii Sale, "Sfânt" și să și prescurtezi la o literă, numele Sfântului Său, Grigorie, la "g", și încă și cu literă mică... vai vai... iartă-ne Sfinte, că nu știm ce facem, iartă-ne Doamne, că hulim pe Însuși Duhul Sfânt, cu păcat de neiertat, care a dat Lumina Sa Necreată și Sfântă Îndumnezeirea Sa, Sfântului Tău).
Am o mare, mare evlavie la Sfantul Grigorie Palama de aceea am ales sa utilizez partial numele lui.
Am pus gpalama pentru ca NU sunt vrednic sa scriu Grigorie Palama.
Ar fi o impostura totala sa ma semnez si sa ma identific cu numele sfantului.
Mi-ar fi rusine sa dau ochii cu el si sa zic ceva de tipul 'stii, eu am vorbit in numele tau, am folosit numele tau, .... '.
Chiar si asa oarecum nu sunt complet confortabil cu pozitia de a ma semna cu numele unui sfant. E o decizie pe care am luat-o, mi-o asum si merg mai departe.

Hula si restul... esti un copil care vorbeste prostii, care EXAGEREZI lucrurile pentru a-ti da tie bine la socoteala.
Pe la 40 de ani o sa mai cresti si o sa vezi cum stau lucrurile.


Din tot ce spui arati ca ESTI IMATUR, ca esti un tanar infocat, cu multa dorinta de a face lucruri, agitat de toate problemele vietii.
Si atat. Si incerci tu sa ne arati noua cat de mari, cat de grave sunt problemele vietii, cat de importante sunt toate, smerenia, dragostea si restul..


Iar posturile tale sunt adevarate confesiuni personale in public, ale unui tanar care cam are nevoie de ajutor si directie si care mai are multe de invatat si duhovniceste si ca om.


Ai transformat posturile tale intr-un camp de lupta cu noi, in care tu, infocatul de proaspata citire a scripturii ne pui la punct pe noi care.... si noi citim scriptura de suficient timp. Poate mai mult ca tine. Si poate avem o pregatire teologica mai buna ca tine.


In primul rand se simte de departe ca esti la inceputul vietii; ca om esti la inceputul unei maturizari.
Posturile tale sunt exaltari simplute ale unui crestin infocat care nu a invatat un lucru foarte simplu: Hristos are grija de toate. Si asta pe bune, nu pe vorbite.
Te ingrijesti Marto de multe dar Hristos are grija de toate inaintea ta.

Ne cam tii predici noua profanilor care ne vedem SUB PRONIA LUI DUMNEZEU DE VIATA NOASTRA uitand ca noi suntem acoperiti de harul lui Dumnezeu, ca traim in randuiala acoperiti de Dumnezeu.


Mai ai mult de invatat pana sa ajungi la o judecata sanatoasa duhovniceasca in care sa judeci 'puricele cu cantarul de purici si elefantul cu cantarul de elefanti'.
Adica vorbele sa le judeci si sa le tratezi ca vorbe iar faptele rele sa le tratezi dupa masura.


Lasa preotia pentru moment, si treci prin viata.
Hristos iti cere si ne cere tuturor SA FIM BARBATI DESAVARSITI, nu tineri cu cas la gura. Iar in momentul asta nu iti foloseste deloc toata judecata si osandirea pe care ne-o faci in mod gratuit si care arata de la o posta ca esti un tinerel care ii judeca pe ceilalti.
Iti foloseste mult mai mult o experienta de viata.
Si abia apoi sa te gandesti la preotie si altele.


Hristos nu se ascunde in texte semi-false de tipul 'iubire, frate...etc'. Se ascunde in gesturi si ganduri adevarate si curate.

Pe de o parte ne scrii 'imbratisez,...etc' si pe de alta parte ne intorci pe toate partile dupa 'judecata ta cea mai sanatoasa'.


Nu degeaba se pune preotul dupa 30 de ani si dupa ce e insurat si are cativa ani trecuti prin VIATA. Pentru ca sa fie barbat si nu un tinerel cu cas la gura.

Viata e mai importanta decat sutele de citate aruncate de-a valma.
O logica sanatoasa, scurta si dreapta e mult mai folositoare decat miile de citate recitate pe de rost. Si are acelasi fundament, Hristos.

De obicei incerc sa fiu scurt si concis, imi pare rau ca a ajuns postul asta asa de mare. Iti sugerez si tie sa inveti sa scrii posturi scurte si la obiect. Folositoare si nu impovoratoare. Cum ne povatuiesc parintii, 5 vorbe cu folos, nu 100 fara folos.

Nu ne mai invata, invata-te pe tine intai si cand ai sa ajungi la sfintire si mare nivel duhovnicesc sa vii sa ne inveti.
Curata-te tu de patimi si dupa ce le-ai curatat pe toate vino sa ne inveti pe noi.

Last edited by gpalama; 26.10.2016 at 18:24:47.
Reply With Quote