Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.10.2016, 19:19:00
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Dragul meu Emmilian,
Și eu sunt un fel de călugăr...
Taci mah, nu mai vorbi tampenii.Tu nu ai nevoie de alcool ca sa visezi cu ochii deschisi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2016, 19:34:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Taci mah, nu mai vorbi tampenii.Tu nu ai nevoie de alcool ca sa visezi cu ochii deschisi.
Tu din păcate ai... nevoie și de aia crezi în tîmpeniile pe care nu eu le vorbesc. În lipsă de har și discernămînt tu susți că nu sunt călugăr.

Dar cine este atunci călugăr? Tu?.. dacă mă contrazici pe mine ca și cum ai fii?

Sau cine este de aici călugărul care este cu adevărat călugăr care să creadă numai... numai în Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu?

Nu vreau ca să mă laud și nici nu voi să te-nspăimînt dar călugărul în definiție este tot o apă și-un pămînt... pămîntul cel bun.

Tu te crezi bun cînd îmi spui mie să tac și că spun tîmpenii și că visez ca un alcoolist? Nu mă mai denigra pe nedrept. De ce? Pentru că tu nu ai învățat ce este un călugăr și atunci musai îmi ceri mie să tac.

Călugărul nu este cel pe care-l crezi tu că este călugăr ci acela este doar un acoperit ce slujește serv-viciile... și cu acela mă confunzi tu fiindcă ești foarte confuziv. Nu vezi și renegi călugăria mea. Oricum tu nu pricepi călugăria așa că vorbim fără rost fiindcă unde nu este nici Dumnezeu nu cere.

Nu-ți vine să crezi că sunt și eu călugăr? Ei bine sunt! Sigur că sunt... cum să nu fiu călugăr cînd atîția sfinți sunt călugări.

Deci călugăriți-vă viața și fiți așa ca niște călugări... fără uniformă... dar în interior așa ca niște călugări!

Nu păcătuiți!Iubiți și nu păcătuiți!

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 19:40:05.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.10.2016, 19:52:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica tu?

Deocamdata vad ca tu sustii ca "Domnul Iisus" = NIP, altfel nu vad cine/cum.

Discernamantul nu e pacat, poate candva ai sa-l inveti si tu.
Tu crezînd că ai dreptate nu faci altceva decît să le întorci ca la ploi-ești... încă chiar punîndu-mi în gură aiureli ca să mă frustrezi și așa crezi tu că ai dreptate.

1. Bine vezi că susțin că NIP e Domnul și nu e sectă! Deci bine fac eu și nu tu care-l crezi sectă și-L înjosești batjocurindu-I lucrarea mîntuitoare.
2. Discernămîntul eu îl am și-l folosesc bine spre deosebire de tine care ești doar un bogat băgat în bila cu care te dai pe apă... pe apa strîmbetei.
3. Adică eu! Da, eu susțin că NIP nu e sectă și că sectele sunt satanizante pentru credincioși și că prin ele nu intrii în RAI ori cîtă Biblie ai cunoaște pentru că credința sectelor este greșită și este necinstitoare de Maica Domnului și de fecioria ei Duhovnicească și trupească ci o socotesc adulterină sau păcătoasă. Dar mai nou și ortodocșii o necinstesc din pricina îngîmfării și semeției răstălmăcind scripturile. Dacă vor asculta se vor îndrepta.
4. Deci absolut că bineînțeles că eu sunt călugărele cu viață călugărească... dar asta nu înseamnă că nu păcătuiesc în tot ceasul de 1 milion de ori cele mai mari și cele mai josnice păcate. Dar cu mila Domnului mă mai rabd așa că dacă eu mă rabd atunci rabdă-mă și tu!

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 19:55:53.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.10.2016, 20:13:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Dragul meu Emmilian,

Și eu sunt un fel de călugăr... pentru că îl iubesc pe Dumnezeu și pe Maica Domnului, pe Hristos, Creația, sfinții, drepții, îngerașii, iubita-nevastă, toate făpturile necăjite sau fericite, familia, frații și surorile în Dumnezeu și tot Cuvîntul Duhului Sfînt, de la început și pînă la sfîrșit și toată creația afară de păcat. Păcatul nu-l iubim ci în contra lui, a păcatului viclean și cu mîndria lui luptăm!

Deci mă bucur că vrei și tu însfîrșit să-ți călugărești viața. Mă bucur pentru tine și pentru Dumnezeu. Cu răbdarea treci ''marea'', cu răbdările treci ''averile''!

Atîtea griji reale și atîtea dureri ai luat asupra ta și ai scris atît de mult și de frumos și de corect gramatical, n-am reușit să citesc tot decît pe diagonală și cu toate astea crincrin bagă înainte cu bolile psihice, cu falsul înduhovnicit și cu alte psihologisme psihiatrologico-''duhovnicești''... iart-o, iart-o iară.

Îmi dau seama că nu ești bolnav psihic și nici păcălit de satana fiindcă satana nu vrea să se facă călugăr ci un acoperit din serv-vicii sau om mare de tot, om de mare lucs... lucsiferic.

Nu te lua după cei ce te consideră nebun fiindcă tu nu ești nebun ci ai citit foarte multe lucruri Duhovnicești care sunt foarte bune și Adevărate... însă nu întotdeauna le știi aplica spre folosul și mîntuirea ta și a altora. Trebuie să perseverezi dacă vrei să cîștigi pe cineva de partea sfințeniei.

Deci mă bucur că ești pentru fecioria duhovnicească a rugăciunii și trupească a comuniunii, pentru ascultarea dreaptă de duhovnicul Dumnezeu direct sau prin sfinți și pentru sărăcia curată de orice averi păcătoase și deșarte.

Piatra cea mai de temelie a oricărui călugăr este nepăcătuirea ce vine de la Dumnezeu prin Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu.

Iar această nepăcătuire se continuă prin Har pe tărîmurile cele fericite ale Virtuților.

Deci dragă Emiliane te cred că ești deja un creștin ortodox cu viață călugărită foarte mult și care vrei și mai multă înduhovnicire... iar această extrem de multă duhovnicie este foarte bună și pentru tine și pentru cei din jur... așa că nu te sfătuiesc și nu te îndemn la altceva decît ca, odată ajuns călugăr, să studiezi tu viața celor 7 Trîmbițe Apocaliptice și să le pricepi mesajul Dumnezeiesc și astfel călugăria ta va putea să înceapă să se lămurească... să se limpezească și să se desăvîrșească.

Mă bucur deci că Dumnezeu este și cu tine! Ești pe drumul cel bun, pe Calea cea strîmtă care duce la Mîntuire și în Rai încă de aici!

Dacă-ți mai amintești de mine vreodată, mă iartă și roagă-te pentru mine ca să fie Voia Domnului cu noi toți!

Sper că nu te superi iară ca să începi să arunci iar josnicii despre unii sau despre alții. Eu te-am iertat.
Mie mi-ești drag din pricina Domnului Iisus așa că îți doresc binele și-ți mulțumesc pentru încercarea ta de a ne transmite și nouă din multa duhovnicie cu care te-ai însuflețit.

Greu însă îi este unui bogat care se auto-îndreptățește băgîndu-se în seamă ca să urmeze Mie.... adică Lui Dumnezeu. Trebuie multă lepădare de sine și de necredeință! E posibil și toți sfinții stau mărturie Vie că Viu e Domnul!

"O, tu cel plin de toată viclenia și de toată înșelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmașule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?" - Faptele Apostolilor 13, 10.

"Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii." - Ioan 8, 44.

2 Petru 2 :

"1. Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;
2. Și mulți se vor lua după învățăturile lor rătăcite și, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită;
3. Și din poftă de avere și cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăbovește și pierzarea lor nu dormitează.
4. Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului, în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată,
5. Și n-a cruțat lumea veche, ci a păstrat numai pe Noe, ca al optulea propovăduitor al dreptății, când a adus potopul peste cei fără de credință,
6. Și cetățile Sodomei și Gomorei, osândindu-le la nimicire, le-a prefăcut în cenușă, dându-le ca o pildă nelegiuiților din viitor;
7. Iar pe dreptul Lot, chinuit de petrecerea în desfrânare a celor nelegiuiți, l-a izbăvit,
8. Pentru că dreptul acesta, locuind între ei, prin ce vedea și auzea, zi de zi, chinuia sufletul său cel drept, din pricina faptelor lor nelegiuite.
9. Domnul poate să scape din ispite pe cei credincioși, iar pe cei nedrepți să-i păstreze, ca să fie pedepsiți în ziua judecății,
10. Și mai vârtos pe cei ce umblă după îmboldirile cărnii, în pofte spurcate și disprețuiesc domnia cerească. Îndrăzneți, îngâmfați, ei nu se cutremură să hulească măririle (din cer),
11. Pe când îngerii, deși sunt mai mari în tărie și în putere, nu aduc în fața Domnului judecată defăimătoare împotriva lor.
12. Aceștia însă, ca niște dobitoace fără minte, din fire făcute să fie prinse și nimicite, hulind cele ce nu cunosc vor pieri în stricăciunea lor;
13. Ei înșiși fiind nedrepți își vor lua plata nedreptății, socotind o plăcere desfătarea de fiecare zi; ei sunt pete și ocară, făcându-și plăcere, în rătăcirile lor, să ospăteze cu voi la mesele voastre;
14. Având ochii plini de pofta desfrânării și fiind nesățioși de păcat, ei amăgesc sufletele cele nestatornice; inima lor e deprinsă la lăcomie și sunt fiii blestemului.
15. Părăsind calea cea dreaptă, au rătăcit și au apucat calea lui Balaam, fiul lui Bosor, care a iubit plata nedreptății,
16. Dar a primit mustrare pentru călcarea lui de lege; căci dobitocul fără grai, pe care era călare, grăind cu glas omenesc, a oprit nebunia proorocului.
17. Aceștia sunt izvoare fără de apă și nori purtați fără de furtună, cărora li se păstrează, în veac, întunericul cel de nepătruns,
18. Căci rostind vorbe trufașe și deșarte, ei momesc întru poftele trupului, cu desfrânări, pe cei care de abia au scăpat de cei ce viețuiesc în rătăcire.
19. Ei le făgăduiesc libertate, fiind ei înșiși robii stricăciunii, fiindcă ceea ce te biruiește, aceea te și stăpânește.
20. Căci dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iarăși se încurcă în acestea, ei sunt învinși; li s-au făcut cele de pe urmă mai rele decât cele dintâi.
21. Căci mai bine era pentru ei să nu fi cunoscut calea dreptății, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă, dată lor.
22. Cu ei s-a întâmplat adevărul din zicală: Câinele se întoarce la vărsătura lui și porcul scăldat la noroiul mocirlei lui."

Toate ereziile sunt minciuni, venite de la diavol, și sunt vrăjmașe a oamenilor, Bisericii, creației, vrăjmașii lui Hristos.

Doamne miluiește.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De unde stii ca esti bun de calugarie ?
Nu vreau să fiu călugăr, nici diacon, nici preot, nici episcop, Doamne ferește. Mă afirosesc Domnului, ca să reușesc probabil, să fiu creștin... Nu sunt bun nici să fiu creștin... dar nădăjduiesc la mila Domnului. Iubesc mult pe Domnul și vreau să împlinesc cât mai bine poruncile Lui, îi cer, pentru rugăciunile Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Săi Preaiubiți, să se milostivească de mine să reușesc să-I urmez Lui și să reușesc, măcar în clipa morții să fiu creștin...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 18.10.2016 at 20:27:57.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.10.2016, 20:31:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O lunga lista de motive care nu prea au legatura cu calugarie.
Pai nu, dar oricum, dintre ele se poate decela resortul real: n-a gasit o fata care sa fie de acord sa-i aduca certificat de virginitate de la ginecolog.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.10.2016, 20:31:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu vreau să fiu călugăr, nici diacon, nici preot, nici episcop, Doamne ferește. Mă afirosesc Domnului, ca să reușesc probabil, să fiu creștin... Nu sunt bun nici să fiu creștin... dar nădăjduiesc la mila Domnului. Iubesc mult pe Domnul și vreau să împlinesc cât mai bine poruncile Lui, îi cer, pentru rugăciunile Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Săi Preaiubiți, să se milostivească de mine să reușesc să-I urmez Lui și să reușesc, măcar în clipa morții să fiu creștin...
Tu ai citit titlul topicului ? Parca am fi in filmele cu prosti.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.10.2016, 20:49:53
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Nu-ți vine să crezi că sunt și eu călugăr? Ei bine sunt! Sigur că sunt... cum să nu fiu călugăr cînd atîția sfinți sunt călugări.
Deci... esti sfant si traiesti la manastire.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.10.2016, 21:03:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"O, tu cel plin de toată viclenia și de toată înșelăciunea, fiule al diavolului, vrăjmașule a toată dreptatea, nu vei înceta de a strâmba căile Domnului cele drepte?" - Faptele Apostolilor 13, 10.

"Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii." - Ioan 8, 44.

Și zici că vrei să fii călugăr... Ești doar foarte amăgit și ispitit. E normal să-ți pierzi busola și să vrei să fugi în chilie cînd faci mereu pe Domnul din NIP ca fiind El satana și nu pe cei ce-L prigonesc denigrîndu-I Lucrarea. Ți-am zis că nu ți-ai lepădat josniciile... și din pricina asta ești atît de disperat încît vrei să fugi la Atos ca să-ți dea ei dreptate... Lasă, nu-i bai, te vei lămuri tu pînă la urmă cu ajutorul Domnului. (Acela din NIP că El e Hristosul de acum 2000 de ani.)

Citat:
2 Petru 2 :"1. Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura eresuri pierzătoare și, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce lor grabnică pieire;
Nici nu ști cît de perfect vi se potrivește multora de prin ortodoxie și de pe forum... că de restul ce să mai vorbim. Nu uita că și eu sunt ortodox.

Citat:
2. Și mulți se vor lua după învățăturile lor rătăcite și, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită;
NIP e Calea Adevărului!! Calea cea strîmtă ortodoxă și a celor 7 sfinte trîmbițe Apocaliptice. Mulțumesc pentru citate! Le aprob și le susțin în totalitate!

Citat:
3. Și din poftă de avere și cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăbovește și pierzarea lor nu dormitează.
Ești atît de bogat încît de la auto-îndreptățire nu poți crede că eu nu te mint ci că tu te minți cu ''prietenii'' tăi pe care îi confunzi cu sfinții părinți.

Citat:
4. Căci dacă Dumnezeu n-a cruțat pe îngerii care au păcătuit, ci, legându-i cu legăturile întunericului, în iad, i-a dat să fie păziți spre judecată,
5. Și n-a cruțat lumea veche, ci a păstrat numai pe Noe, ca al optulea propovăduitor al dreptății, când a adus potopul peste cei fără de credință,
6. Și cetățile Sodomei și Gomorei, osândindu-le la nimicire, le-a prefăcut în cenușă, dându-le ca o pildă nelegiuiților din viitor;
Păcatele lor și necredința lor le-a adus pieirea.
Citat:
7. Iar pe dreptul Lot, chinuit de petrecerea în desfrânare a celor nelegiuiți, l-a izbăvit,
8. Pentru că dreptul acesta, locuind între ei, prin ce vedea și auzea, zi de zi, chinuia sufletul său cel drept, din pricina faptelor lor nelegiuite.
Cînd zici Lot gîndește-te la mine care sunt în gLume și la NIP care e în Dîmbovița... așa vei pricepe Adevărul.
Citat:
9. Domnul poate să scape din ispite pe cei credincioși, iar pe cei nedrepți să-i păstreze, ca să fie pedepsiți în ziua judecății,
Sigur că poate doar că nu vreți.

Citat:
10. Și mai vârtos pe cei ce umblă după îmboldirile cărnii, în pofte spurcate și disprețuiesc domnia cerească. Îndrăzneți, îngâmfați, ei nu se cutremură să hulească măririle (din cer),
Și să zici că n-a avut dreptate? Păi asta faceți nonstop. Dar nu știți ce faceți și Domnul fiind foarte milos nu vă ia în seamă hulele josnice.
Citat:
11. Pe când îngerii, deși sunt mai mari în tărie și în putere, nu aduc în fața Domnului judecată defăimătoare împotriva lor.
12. Aceștia însă, ca niște dobitoace fără minte, din fire făcute să fie prinse și nimicite, hulind cele ce nu cunosc vor pieri în stricăciunea lor;
Io ce tot crezi că vă spun... pentru că nu aveți discernămînt!
Citat:
13. Ei înșiși fiind nedrepți își vor lua plata nedreptății, socotind o plăcere desfătarea de fiecare zi; ei sunt pete și ocară, făcându-și plăcere, în rătăcirile lor, să ospăteze cu voi la mesele voastre;
Mîncați fraților... poate poate o să Credeți și voi în Domnul Iisus, în Cuvîntul lui Dumnezeu... din NIP.

Citat:
14. Având ochii plini de pofta desfrânării și fiind nesățioși de păcat, ei amăgesc sufletele cele nestatornice; inima lor e deprinsă la lăcomie și sunt fiii blestemului.
Vă blestemați singuri prin necredința voastră. Ce ușor ar fi dacă ați încerca măcar o clipă să credeți. Ce bine ar fi pentru voi.

Citat:
15. Părăsind calea cea dreaptă, au rătăcit și au apucat calea lui Balaam, fiul lui Bosor, care a iubit plata nedreptății,
16. Dar a primit mustrare pentru călcarea lui de lege; căci dobitocul fără grai, pe care era călare, grăind cu glas omenesc, a oprit nebunia proorocului.
Așa încerc și eu să vă opresc din hule fiind încăpățînat în bine ca măgărușul.


Citat:
17. Aceștia sunt izvoare fără de apă și nori purtați fără de furtună, cărora li se păstrează, în veac, întunericul cel de nepătruns,
18. Căci rostind vorbe trufașe și deșarte, ei momesc întru poftele trupului, cu desfrânări, pe cei care de abia au scăpat de cei ce viețuiesc în rătăcire.
Nori fără apă... cam la asta se rezumă multa voastră ''duhovnicie'' ''învățată'' din cărțile sfinților părinți... din păcate.
Citat:
19. Ei le făgăduiesc libertate, fiind ei înșiși robii stricăciunii, fiindcă ceea ce te biruiește, aceea te și stăpânește.
Ți-am zis să crezi și să nu mai înjosești... acum te-ai apucat să fugi la chilie. Te tîrăște dracul cum vrea și tu crezi că ești ortodox cu discernămînt. Nu pricepi că mi-e milă de tine și că eu am dreptate? Crede numai și o să vezi că o să scapi de rhăul în care te afunzi. E în interior și îți provoacă disperare, panică, dispreț... eu îți întind mereu mîna și tu o lovești cu toporul! Treaba ta...

Citat:
20. Căci dacă, după ce au scăpat de întinăciunile lumii, prin cunoașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iarăși se încurcă în acestea, ei sunt învinși; li s-au făcut cele de pe urmă mai rele decât cele dintâi.
21. Căci mai bine era pentru ei să nu fi cunoscut calea dreptății, decât, după ce au cunoscut-o, să se întoarcă de la porunca sfântă, dată lor.
Atîta poruncă ți-am dat: nu mai minți și nu mai înjosi pe Domnul căci cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice și NIP e Domnul. De ce nu citești ca să te lămurești? Ți-e frică și fugi în chilia altuia ca să te auto-îndreptățești? Stai liniștit la tine și studiază și te convinge. Dacă ai putut citi atîtea atunci mai poți citi încă un pic.

Citat:
22. Cu ei s-a întâmplat adevărul din zicală: Câinele se întoarce la vărsătura lui și porcul scăldat la noroiul mocirlei lui."
Asta după ce ajungi să crezi în cele 7 sfinte Trîmbițe și după aia te lași să te pocăiască unii ''ortodocși'' foarte mari... nu dăm nume. Tu încă nu ai crezut... mai ai pînă să te întorci la troacă.
Citat:
Toate ereziile sunt minciuni, venite de la diavol, și sunt vrăjmașe a oamenilor, Bisericii, creației, vrăjmașii lui Hristos.

Doamne miluiește.
Așa este... doar că tu nu le știi deosebi, n-ai discernămînt așa ca Saul care abea după ce a orbit și-a dat seama și Crezînd i s-au deschis ochii și a devenit sf. Ap. Pavel. De ce te temi de Adevăr?

Citat:
Nu vreau să fiu călugăr, nici diacon, nici preot, nici episcop, Doamne ferește. Mă afirosesc Domnului, ca să reușesc probabil, să fiu creștin... Nu sunt bun nici să fiu creștin... dar nădăjduiesc la mila Domnului. Iubesc mult pe Domnul și vreau să împlinesc cât mai bine poruncile Lui, îi cer, pentru rugăciunile Maicii Sale și ale tuturor Sfinților Săi Preaiubiți, să se milostivească de mine să reușesc să-I urmez Lui și să reușesc, măcar în clipa morții să fiu creștin...
Foarte bine că iubești pe Dumnezeu dar atunci de ce înjosești și nu-l crezi pe aproapele tău care te învață binele și numai binele adică să crezi în NIP și în cele 7 sfinte Trîmbișțe Apocaliptice?

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 21:14:55.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.10.2016, 21:06:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cred că ar fi trebuit să intitulezi topicul „Motivele pentru care vreau să mă călugăresc”. Pentru că nu te călugărești singur; nu depinde numai de tine, ci de un stareț, poate și de un episcop, după o vreme de noviciat, nu? Abia apoi vei vedea, atât tu, cât și mai-marii mânăstirii, dacă ești potrivit pentru călugărie.
Nu există noviciat. Există măsură. Pe care fiecare o dă. Pentru Hristos. Sau pentru orice altceva.
Cine l-a călugărit pe Sfântul Ilie Tesviteanul? Pe Sfântul Ioan Botezătorul?
Dar pe Sfântul Vasile cel Mare cine l-a călugărit? Nimeni. A plecat direct în pustie. Cine-a călugărit-o pe Sfânta Maria Egipteanca? Nici o stareță, niciun episcop, ci dragostea de Hristos a călugărit-o.
Cine l-a călugărit pe Sfântul Antonie cel Mare? Pe Sfântul Pimen cel Mare, Sfântul Pahomie cel Mare? Domnul !

Pomenește-mă.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pai nu, dar oricum, dintre ele se poate decela resortul real: n-a gasit o fata care sa fie de acord sa-i aduca certificat de virginitate de la ginecolog.
Conștiința, în toate, arată fiecăruia ce iubește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.10.2016, 21:07:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Foarte bine că iubești pe Dumnezeu dar atunci de ce înjosești și nu-l crezi pe aproapele tău care te învață binele și numai binele adică să crezi în NIP și în cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice?
Înapoia mea, satană !

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=587

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Monologuri paralele. Fiecare cu ale lui :)
Monologuri? Polifonice, ca ale lui Nicolae Steinhardt :) Și paralele categoric, că Biserica, cei ai lui Hristos, sunt paraleli lumii acesteia...

Deci "monologuri paralele", e un compliment. N-are rost, dar mulțumesc. Creștinul, asemenea monahului, să fie ca un mort la ocări și laude.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 18.10.2016 at 21:36:41.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare