Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.10.2016, 20:20:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Nu-ți vine să crezi că sunt și eu călugăr? Ei bine sunt! Sigur că sunt... cum să nu fiu călugăr cînd atîția sfinți sunt călugări.
Deci... esti sfant si traiesti la manastire.
Deciul ăla vă cam amăgește pe voi ateii.

La care mănăstire trăia Ioan Botezătorul? Era una făcută din heruvimi și sera-fimi.

Nu sunt încă sfînt dar bineînțeles că voi fii. Nu mai e mult. Deci nu-ți fă probleme de ''minciunile'' mele!

Deci cel ce te minte e un deci care defat nu e un deci!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.10.2016, 20:23:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul

Nu sunt încă sfînt dar bineînțeles că voi fii.
Si tu crezi ca vreun sfant a zis vreodata asta?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.10.2016, 20:30:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Oare nu ți-am răpuns la toate întrebările din linkurile tale? Ba ți-am răspuns cu vîrf și îndesat, este topicul respectiv drept mărturie. Biserica creștină universală la Biserca Ortodoxă. Acolo stau toate răspunsurile... degeaba fiindcă tu nu ai pus întrebări ci tu nu faci decît să te auto-îndreptățești așa ca ... bogatU'. Le repeți ca și cum nu ți-aș fi răspuns... n-ai decît, repetă-le, nimeni nu te oprește să le repeți auto-îndreptățîndu-te pînă la Cer.

Practic vorbind, cel ce neagă sau încurcă pe Domnul Iisus care Trîmbițează prin Cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice este o satana oricît pare că merge el înainte împreună cu sfinții părinți... deci dragul meu te rog să mă crezi că tu ești cel ce te auto-înșeli... exact așa ca Saul din Tars.

Dar curînd curînd ți se vor deschide ochii... crede numai... numai în Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu... din NIP!

Nu te lăsa tîrt ci citește și te lămurește și crede. Eu te-am sfătuit de bine, nu am dat cu parul... Tu iată că vrei să fugi crezînd că așa o să scapi găsindu-ți 100 de argumente... și de motive cu care să te pierzi de Hristos.

NIP e Hristosul!... cel de acum 2000 de ani prigonit așa ca azi!.. de bogați!

Mai adă niște citate scripturistice prin care să te auto-convingi și să-ți auto-îndrepătțești înșelarea...

Du-te deci de învață, mergeți deci de învățați... știi tu: ''Milă Voiesc și nu jertfe!''... deșarte.

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 20:35:25.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.10.2016, 20:37:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul

Nu sunt încă sfînt dar bineînțeles că voi fii.
Si tu crezi ca vreun sfant a zis vreodata asta?
Si tu crezi ca vreun sfant a zis vreodata asta?
Toți păcătoșii care au auzit glasul Domnului: ''Fiți sfinți pentru că Eu sunt sfînt și poporul meu este un popor de sfinți!''

Dacă n-aș crede că mă face Dumnezeu sfînt atunci ce sens ar avea să-L urmeze cineva?
Deci voi fi sfînt! Un călugăre sfînt. Amin.

Sfințenia e binele! Minciuna și păcatul e răul.

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 20:40:17.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.10.2016, 20:40:17
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Oare nu ți-am răpuns la toate întrebările din linkurile tale? Ba ți-am răspuns cu vîrf și îndesat, este topicul respectiv drept mărturie
NIP e Hristosul!... cel de acum 2000 de ani prigonit așa ca azi!.. de bogați!
Minți. N-ai răspuns nimic. Te-ai eschivat. Ai spus că-ți atac credința, ăsta a fost răspunsul tău, necredinciosule. Te invit pe topicul tău, la noua pucioasă ierusalimă, să-mi răspunzi CONCRET, la fiecare întrebare în parte, din cele 3 rațiuni-argumente, în total 12 întrebări.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Sfințenia e binele! Minciuna și păcatul e răul.
Și erezia ce e ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 18.10.2016 at 20:45:50.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.10.2016, 20:47:17
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
Nu-ți vine să crezi că sunt și eu călugăr? Ei bine sunt! Sigur că sunt... cum să nu fiu călugăr cînd atîția sfinți sunt călugări.
Taci ma.....=)) Esti in delir poate.
Citat:
Deci călugăriți-vă viața și fiți așa ca niște călugări... fără uniformă... dar în interior așa ca niște călugări!

Nu păcătuiți!Iubiți și nu păcătuiți!
Si de cand calugarul are femeie ? =))

Parca ai fi exact ca acel calugar din patericul egiptean care s-a trezit peste noapte ca este preot si vroia sa liturghiseasca.
Slava Domnului ca era acolo Antonie Cel Mare si l-a pus la punct.

Last edited by Copacel; 18.10.2016 at 20:51:41.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.10.2016, 20:52:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
E o maximă în filosofie: "Cuget, deci exist." Însă e foarte puerilă. Adevărata maximă filosofică este: "Exist, fiindcă Dumnezeu există".
Nu fratior, nici vorba! Ai afirmat o enormitate, sa ma ierti de opinie. Intrucat L-ai facut pe Dumnezeu ex-terior sau epifenomen Lui Insusi. L-ai scos in afara Fiintei... Or El nu a fost asa nici cand S-a intrupat in ex-istenta!
Si ai grja ca baiatul ala pe care il citezi era mult mai priceput ca noi la filosofie si Teologie...

P.S. Poate ai vrut sa spui, eventual "Eu (faptura) exist fiindca Dumnezeu Este (Iubire)" - asta da, ar mai avea vreo noima, poate...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.10.2016, 21:01:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Minți. N-ai răspuns nimic. Te-ai eschivat. Ai spus că-ți atac credința, ăsta a fost răspunsul tău, necredinciosule.
Miiiiiiint? Adică după ce am stat pînă noaptea în vreo 3-4 zile ca să-ți răspund pe îndelete la tonele tale de întrebări zici că m-am eschivat? Păi se vede că nici n-ai citit răspunsurile din moment ce îmi repeți aceiași postare cu întrebări la care sigur ți-am răspuns demult. Deci așa ți-a păsat ție de răspunsurile mele... ca pălincii de copii.

Nu că mi-ai atacat credința a fost vorba ci că ai înjosit sfinți, credincioși, călugări... deci pentru că ai înjosit și ai mințit și ai făcut insinuări hulitoare... deci poentru că nu ai atacat onest credința mea ci în mod viclean și josnic de aia te-am repezit... ca să te păzesc de hulele pe care îți permiteai să le arunci în totală necunoștiință de cauză... doar așa ca să te aflii în treabă... de parcă ai știi tu mai bine ca mine, ca Dumnezeu și ca oricine. Nu știi dar afirmi tot felul de răutăți și josnicii... deci de aia am zis că tu vorbești așa din necredință, pentru că nu crezi... și iată că tu mă faci pe mine necredincios.

Păi crezi tu în Trîmbițarea celor 7 sfinte trîmbițe Apocaliptice care sunt Adevăruri și învățături și proorocii pentru oamenii și credincioșii veacurilor acestea și pentru cele din urmă?

Nu crezi și eu cred și ți-am recomandat și ție să citești, să te lămurești și să crezi... și în loc să faci asta fugi la chilia altuia? Ce călugăr vei fii? O satană acoperită ce slujește serv-viciile și este potrivnic lui Dumnezeu? Nu-ți doresc!

Deci ascultă-mă că eu te iubesc și îți vreau binele și nu alții... eu știu că în tine e ceva ce nu te lasă să te liniștești. E îndemnul satanic...

Biruiește-l și citește și te lămurește fie că rămîi fie că pleci!

Dacă ai citit atîtea cărți și patristică și dogmatică nu pricep ce te costă să citești ce ți-am recomandat? Ți-e frică să crezi sau că o să crezi cu Adevărat? Păi asta este un călugăr, un creștin ce crede cu Adevărat!


Citat:
Te invit pe topicul tău, la noua pucioasă ierusalimă, să-mi răspunzi CONCRET, la fiecare întrebare în parte, din cele 3 rațiuni-argumente, în total 12 întrebări.
Te rog pune 1-2 întrebări și nu 12 deodată... dar să fie întrebări de ale tale și nu să-mi aduci pe cap toate închipuirile altora sau toate răstălmăcirile și neghinele și îndoielile întregii gLumi.

Deci te aștept dar ai grijă să nu vatămi pe cineva că mă supăr!

Citat:
Și erezia ce e ?
Păi aia e că nu știi ce e erezia dar vorbești și răstălmăcești. E de rău... deci erezia e un amestec foarte toxic... și e greu de explicat cine și ce sunt ereșii înfiltrați, acoperiți, ce slujesc serv-viciile. Dar o să-ți explic și ție așa că nu-ți fă probleme.

Last edited by vsovi; 18.10.2016 at 21:07:49.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.10.2016, 21:03:20
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioan, mulțumesc.
Înțelegeți cât și ce poți.
Maxima mea, e transpusă filosofic, deci limitat, gândită pentru raționalul explicabil în ateism, spre a cărui vindecare ținteam. Dacă afirmam teologic, cu limitarea în infinit, nu mai dădeam cugetarea filosofică în prealabil, "cuget deci exist", că-i o prostie mascat atee, ci spuneam direct: "Eu sunt Cel ce sunt" și eșuam să mai fiu rațional explicabil în ateism. Dar "exist, fiindcă Dumnezeu există", are "fiindcă" sinonimul lui "pentru că", alegându-l pentru atributele lui "a fi" și "ființă", dovedind o maximă existențialistă, puerilă. Mai putem spune "Dumnezeu există, deci eu exist" și am scos "fiindcă".
Iertare.

P.S.: "vsovi", te refuz politicos să-ți mai răspund aici în topic, unde prefer să vorbim despre călugărie, hai să mergem la tine pe topic "biserica cretina universala" și acolo promit că-ți voi răspunde, ți-am și răspuns deja.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 18.10.2016 at 21:07:57.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.10.2016, 21:07:39
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, pentru calugarie trebe multa smerenie.

Ori, sa te crezi mai destept si mai tare in filosofie ca Descartes numai smerenie nu arata. Mandrie draceasca, poate....

Apropo, cat ai citit din Descartes ? Cat ai inteles, nu te mai intreb, ca e clar: nimic.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde