Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2009, 15:40:41
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Lightbulb Lasa darul tau acolo inaintea altarului

23 Deci, dacă îți vei aduce darul tău la altar și acolo îți vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24 Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău.
25 Împacă-te cu pârâșul tău degrabă, până ești cu el pe cale, ca nu cumva pârâșul să te dea judecătorului, și judecătorul slujitorului și să fii aruncat în temniță.
26 Adevărat grăiesc ție: Nu vei ieși de acolo, până ce nu vei fi dat cel din urmă ban.


Poate sa-mi explice cineva mai pe indelete semnificatia cuvintelor? Deci atat timp cat A este suparat pe mine ori nu l-am iertat pe B cu adevarat , nu am ce sa caut la biserica ? Nu imi este ascultata rugaciunea chiar daca ma duc? Se cheama ca m-am ostenit degeaba . Se pot intelege foarte multe lucruri din cuvintele acestea.
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)

Last edited by clementia; 11.11.2009 at 15:43:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2009, 15:46:36
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
[COLOR=#407F00] 23 Deci, dacă îți vei aduce darul tău la altar și acolo îți vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24 Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău.
25 Împacă-te cu pârâșul tău degrabă, până ești cu el pe cale, ca nu cumva pârâșul să te dea judecătorului, și judecătorul slujitorului și să fii aruncat în temniță.
26 Adevărat grăiesc ție: Nu vei ieși de acolo, până ce nu vei fi dat cel din urmă ban.[/COLOR]

[COLOR=#407F00][/COLOR]
[COLOR=#407F00]Poate sa-mi explice cineva mai pe indelete semnificatia cuvintelor? Deci atat timp cat A este suparat pe mine ori nu l-am iertat pe B cu adevarat , nu am ce sa caut la biserica ? Nu imi este ascultata rugaciunea chiar daca ma duc? Se cheama ca m-am ostenit degeaba . Se pot intelege foarte multe lucruri din cuvintele acestea.
[/COLOR]
Este foarte adevarat ca, de cele mai multe ori, ne este greu sa iertam raul facut. Dar daca ne straduim sincer sa iertam si totusi nu reusim pe deplin, Dumnezeu vede stradania noastra. Poate ca in aceste momente ar trebui sa-I spunem lui Dumnezeu "Doamne, am incercat, atata pot, sunt limitata, fa-ma mai buna, ajuta impietririi inimii mele". Cred ca pe Dumnezeu l-ar misca sinceritatea inimii si dorinta noastra. Eu asa cred, dar poate gresesc...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.11.2009, 16:10:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Clementina, Dumnezeu nu ne cere o simpla prezenta. Ci ne chema sa ne impartasim de El. Dar El nu poate intra intr-o inima care este cuprinsa de ura si dusmanie fata de cineva. De aceea ne indeamna sa lasam darul, si sa mergem sa cerem iertare sau sa ne impacam cu cel certat. Dumnezeu nu ne vrea sa fim asemenea unor oameni care cand iubesc, cand urasc, ci vrea sa fim asemeni Lui, care doar iubeste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.11.2009, 18:28:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Deci atat timp cat A este suparat pe mine ori nu l-am iertat pe B cu adevarat , nu am ce sa caut la biserica ? Nu imi este ascultata rugaciunea chiar daca ma duc? Se cheama ca m-am ostenit degeaba . Se pot intelege foarte multe lucruri din cuvintele acestea.
Asa este! gandeste-te numai la faptul ca la Sf. Liturghie se spune Tatal nostru - Si ne iarta noua greselile noastre asa cum si noi iertam gresitilor nostri! Daca nu ai iertat, rugaciunea nu are nicio insemnatate! Sau la partea cu "Sa ne iubim unii pe altii"... Nu putem veni oricum la Sf. Liturghie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.11.2009, 18:36:35
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
23 Deci, dacă îți vei aduce darul tău la altar și acolo îți vei aduce aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
24 Lasă darul tău acolo, înaintea altarului, și mergi întâi și împacă-te cu fratele tău și apoi, venind, adu darul tău.
25 Împacă-te cu pârâșul tău degrabă, până ești cu el pe cale, ca nu cumva pârâșul să te dea judecătorului, și judecătorul slujitorului și să fii aruncat în temniță.
26 Adevărat grăiesc ție: Nu vei ieși de acolo, până ce nu vei fi dat cel din urmă ban.


Poate sa-mi explice cineva mai pe indelete semnificatia cuvintelor? Deci atat timp cat A este suparat pe mine ori nu l-am iertat pe B cu adevarat , nu am ce sa caut la biserica ? Nu imi este ascultata rugaciunea chiar daca ma duc? Se cheama ca m-am ostenit degeaba . Se pot intelege foarte multe lucruri din cuvintele acestea.
Poi vezi tu, Iisus ne cheama sa ne dezbracam de egoism, sa ne impacam cu aproapele, sa ne iubim dusmanii
cum dar se poate impaca acest lucru cu faptul ca eu in egoismul si rautatea mea merg sa aduc jertfa la altar Celui ce a dat cea mai mare dovada de iubire avand in suflet ura pe cineva
Vezi ca si rugaciunile in majoritatea lor sunt la plural ceea ce arata ca tre sa ne rugam pentru toti, tre sa-i iartam pe toti, tre sa-i iubim pe toti
Asta este noutatea adusa de Hristos
fara ea suntem doar niste implinitori a unor ritualuri
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2009, 10:18:58
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Nu sunt o persoana dusmanoasa care doreste , ii face placere sau se hraneste cu raul pricinuit altora, insa sunt situatii si situatii in viata cand de exemplu X un foarte suparacios care nu trece usor cu vederea o discutie mai nonconformista tine suparare mai multa vreme ; se cheama ca nu ma pot duce la biserica sa ma rog ? nu i-am cerut iertare ptr supararea pricinuita de vorbele mele ptr ca asta ar fi provocat o suparare si mai mare si ar fi ajuns sa se victimizeze si mai mult si sa-mi reproseze la nesfarsit diverse lucruri.
Inseamna ca nu-mi iubesc aproapele , ca dusmanesc?
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2009, 10:21:33
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Nu sunt o persoana dusmanoasa care doreste , ii face placere sau se hraneste cu raul pricinuit altora, insa sunt situatii si situatii in viata cand de exemplu X un foarte suparacios care nu trece usor cu vederea o discutie mai nonconformista tine suparare mai multa vreme ; se cheama ca nu ma pot duce la biserica sa ma rog ? nu i-am cerut iertare ptr supararea pricinuita de vorbele mele ptr ca asta ar fi provocat o suparare si mai mare si ar fi ajuns sa se victimizeze si mai mult si sa-mi reproseze la nesfarsit diverse lucruri.
Inseamna ca nu-mi iubesc aproapele , ca dusmanesc?
Da, este adevarat ce spui, dar macar incearca sa iti ceri scuze, spune-i ca n-ai vrut sa-l superi si ca n-o sa se mai repete.
Iar daca nu te iarta, iarta-l tu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2009, 10:31:36
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Da, este adevarat ce spui, dar macar incearca sa iti ceri scuze, spune-i ca n-ai vrut sa-l superi si ca n-o sa se mai repete.
Iar daca nu te iarta, iarta-l tu.
Are deja program si asta este conditia ca sa se poata uita - iti faci toata treaba ta care o ai de facut( are niste sarcini in casa foarte bine fixate) dupa care poti sa te uiti o ora. Dar ori de cate ori se iveste ocazia si nu este supravegheata , incearca sa fure, sa insele ca sa se uite mai mult. Cum sa corectez asta?
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2009, 10:39:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Clementina, este foarte usor sa gasim explicatii la intrebarea de ce nu l-am iertat. Important este sa avem inima deschisa iubirii. Nici nu ne dam seama cat de mult o poate inchide neiertarea unui semen. Ce minunat spune Sfantul Chiril din Alexandria: "La Tatal nu putem intra decat in stare de jertfa". Jertfa nu este pentru cineva anume, ci pentru orice semen. Insa, stim ca nu mai avem putere sa ne jertfim pentru cel cu care nu suntem impacati.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.11.2009, 10:58:19
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit postari inversate

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Are deja program si asta este conditia ca sa se poata uita - iti faci toata treaba ta care o ai de facut( are niste sarcini in casa foarte bine fixate) dupa care poti sa te uiti o ora. Dar ori de cate ori se iveste ocazia si nu este supravegheata , incearca sa fure, sa insele ca sa se uite mai mult. Cum sa corectez asta?
Imi cer scuze ptr confuzie si postarea gresita !!!
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotii divortati spun adio altarului ofurnica Generalitati 59 03.04.2013 04:46:41
Darul-intalnire cu Dumnezeu prin semeni georgeval Generalitati 15 28.03.2012 14:55:14
Statuia lui Mihai Viteazul din Bucuresti de la Universitate este mutata de acolo mihailt Generalitati 16 09.09.2010 22:28:16
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
inaintea mortii! vanesa Intamplari adevarate 17 30.10.2006 09:11:14