Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.04.2010, 10:56:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pana cand chiar preotii ortodocsi din Biserica noastra iubita Ortodoxa ne fac de rusine, fac pe altii (atei sau anti-crestini) sa fie si mai mandru ca nu crede in Biserica si in Hristos? Sunt mii de cazuri. Ce parere aveti despre preotii care au aratat ca nu sunt preoti si ca nu slujesc lui Hristos!
Pana la sfarsit !

Are Hristos grija de fiecare, iar daca Domnul a ingaduit ca multi dintre cei ce cad sa ajunga preoti, stie El prea bine de ce.

Sa ne vedem de ale noastre.
Chiar citeam ieri un articol despre schimbarea celui de langa noi, care de fapt este inselare.
Daca fiecare si'ar vedea de nevointa si rugaciunea lui, toata lumea ar fi mai frumoasa si mai buna.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.04.2010, 11:09:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Pana la sfarsit !

Are Hristos grija de fiecare, iar daca Domnul a ingaduit ca multi dintre cei ce cad sa ajunga preoti, stie El prea bine de ce.

Sa ne vedem de ale noastre.
Chiar citeam ieri un articol despre schimbarea celui de langa noi, care de fapt este inselare.
Daca fiecare si'ar vedea de nevointa si rugaciunea lui, toata lumea ar fi mai frumoasa si mai buna.
Ieșisem dar citind mesajul tău am simțit nevoia să-ți pun o întrebare Dorin.
Dacă într-o zi soția ta ar veni acasă și ți-ar spune că preotul și-a permis mai mult decât se cuvenea ce ai face?
Într-un topic ridicam și eu în mod foarte serios problema verticalității slujitorilor Domnului care trebuie să fie pentru noi mirenii icoane viii și exemple de moralitate demne de urmat.Nu sunt deacord să-i tot acoperim pe motiv de nejudecare a proților sau a celui apropiat.
Să ne rugăm pentru ei și pentru noi să nu cădem în ispită căci vremurile sunt rele.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.04.2010, 13:56:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ieșisem dar citind mesajul tău am simțit nevoia să-ți pun o întrebare Dorin.
Dacă într-o zi soția ta ar veni acasă și ți-ar spune că preotul și-a permis mai mult decât se cuvenea ce ai face?
Nu m'am gandit vreodata pana acum la asta. Acest "mai mult" este foarte ambiguu. Depinde de cat de "mult". Doamne fereste. Recunosc si eu, in inima mea, scarba pe care o am fata de anumite lucruri petrecute intre zidurile bisericilor, incepand de la bani si terminand... te miri unde.

Insa, eu am inima plina de manie, judecata si slava de sine. Mor vazand ca ma ingrijesc mai mult de altii decat de mine.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.04.2010, 14:34:07
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu stiu draga glykys,dar sunt foarte multe cazuri in care ba unii preoti au avut scandaluri sexuale,ba unii preoti au cerut bani,ba unii preoti intr-un cuvant nu au SLAVIT PE DUMNEZEU.Evident si foarte sigur ca exista si foarte multi duhovnici si preoti de valoare,binevoitori,de laudat.
Si Iisus a avut un tradator printre ucenici .Mai exista uscaturi si in padurea noastra dar nu noi suntem cei care avem dreptul sa le strangem pt a fi arse .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.04.2010, 14:50:52
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Parintele Arsenie Boca spunea ca daca vrem slujitori ai altarului mai buni atunci sa ii facem, sa fie o preocupare continuua pentru parinti, de la nastere pana la maturitate. Acum mi-e greu sa cred ca un popor evlavios, de crestini practicanti, s-ar plange de preoti! Pentru ca, asa cum s-a zis aici, Dumnezeu ingaduie si in voia lui sunt toate.
In fapt preotii sunt o imagine a poporului: o parte sunt adevarate modele, cuviosi, la fel cum sunt si mireni si cealalta e compusa de oportunisti - iar aici inutil sa zic proportia in care se regasesc in popor.
Sa ii demascam si sa ii aratam cu degetul? Nu cred ca e o solutie, pentru ca Dumnezeu stie mai bine cat si de ce ingaduie un preot sa ii slujeasca si sa pastoreasca turma. Schimbarea noastra si rugaciunile pot elimina preotii cu probleme.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.04.2010, 14:56:38
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

stiti de ce cad unii preoti in greseli mai mari sau mai mici? pentru ca in loc sa ne rugam pentru ei ii judecam; dar cum sa ne rugam pentru ei cand nici macar pentru noi insine nu ne rugam ,de parca noi am fi sfinti . astea 5 minute de judecare a aproapelui (fie preot fie prieten sau ruda) daca le-am folosi pentru o rugaciune am fi castigati toti .dar asa am facut 2 lucruri rele in 5 minute :1. am judecat ->ne-am incarcat noi de mai multe pacate ,2.nu l-am ajutat pe aproapele cazut, cu rugaciunea ci l-am calcat si noi pe cap sa-l afundam mai tare ,nu ne era indeajuns cat era afundat...iubitorii de noi!

asta nu inseamna ca nu trebuie luate masuri prin depunere de reclamatii la episcopul locului daca se observa astfel de evenimente anormale...judecarea cu mandrie si infatuare e una ,discernamantul si actiunea inteleapta e alta.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.08.2011, 17:59:30
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Mai bine am fi atenti noi insine sa nu facem de rusine biserica sau crestinismul in general prin comportarea noastra. Stiri de genul asta sunt date doar asa ca sa se afle in treaba, mai pentru amuzament, nu poti avea incredere in baba nu stiu care ca a vazut nu stiu ce scene. Nu spun ca nu se intampla, dar parca prea fug astia cu camerele peste tot ca sa ne transmita nimic.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Fratia ta crede ca daca nu este foc undeva iese fum Intreb ???
este usor ca sa cadem In fata pacatului si terfelim faptele unora sau a altora, Insa noi suntem tentati sa facem ceva ce vrajmasul ne Indeamna Judecati pe toti si punetiva cu cei falosi si mIndri ca ei va Iarta si va vor duce la perzare.
Am citit aici ca acestia sunt copii pe care iam crescut si au ajuns preoti conducatori bisericesti pastori Duhovnicesti, da adevarat dar oare ce voim noi sa judecam Preotia su faptele ticaloase ale unora care aduc sminteala si batjocoresc Darul dat de DUMNEZEU lor.
cel care judeca Preotia Judeca pe Dumnezeu .
Dar cel care cearta cu Duhul Dragostei si parerea de rau pentru fratele lui acela cauta sal scoata din focul cel vesnic. de ce confundam preotia cu omul slab si patimas.
oare nu ar trebui sa, fie asa cei ce au aspirat la slujirea cea Dumnezeiasca a sfintelor Liturghi si a celor lalte rInduieli ale Sfintei si Indumnezeitei Biserici Ortodoxe sa fie ei Insis exemple vii si daca au cazut sa se retraga si sa recunoasca greselile,ei sa fie cei de la care noi sa venim vindecati Duhovniceste si pe cit se poate si trupeste .

Dragi mei au fost Sfinti care au cazut si care au pacatuit pacatul curviei si dupa ce au cazut sau cait si au plIns amar fapta lor si Dumnezeu ia iertat pentru ca el este Indelung rabdator si nu vrea moartea pacatosului ce vrea ca el sa se Intoarca de la pacatul sau si sa fie viu pentru jertfa lui Hristos.
Nu Inteleg de ce noi ne certam intre noi si nu Intelegem ca omul poate gresi , daca sar spune la a ce aceste urIciuni da tot omul poate gresi sa ne iertam , sa ne rugam uni pt alti si sa ne iubim cu dragostea cea ceruta de HRISTOS ( IBITIVA ASA CUNM SI EU VAM IUBIT PE VOI ) adica cum sa dat veata pt. noi pacatosi si nevrednici si nerecunoscatori si saraci cu Duhul si cu mintea , noi nu avem nimic in lume numai ceia ce facem bun sau rau si cu care ne vom prezenta Inaintea Lui Dumnezeu.
Oare de ce suntem tentati sa ne asociem cu cei pusi la Inaltime crezInd ca le facem bine aplaudindui si lingusindui pe ei oare le facem cu adevarat bine???
Nu stim ca ei aplaudIndui nu se opresc din fapta lor pentru ca noi nui lasam nio Ii Impingem prin faptul cai laudam si Ii aprobam In drumul caderi lor si al nostru odata cu ei.
sa ne rugam pentru noi si pentru ei pentru cei ce gresesc sa fim iertati si curatati de pacatul nostru de Hristos si sa plIngempentru fapta rea si sa nu dam cu coarnele In cei mai slabi ca noi .
Slavit sa fie Domnul Dumnezeu In veacul veacului amin amin amin
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.08.2011, 21:34:59
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
stiti de ce cad unii preoti in greseli mai mari sau mai mici? pentru ca in loc sa ne rugam pentru ei ii judecam; dar cum sa ne rugam pentru ei cand nici macar pentru noi insine nu ne rugam ,de parca noi am fi sfinti . astea 5 minute de judecare a aproapelui (fie preot fie prieten sau ruda) daca le-am folosi pentru o rugaciune am fi castigati toti .dar asa am facut 2 lucruri rele in 5 minute :1. am judecat ->ne-am incarcat noi de mai multe pacate ,2.nu l-am ajutat pe aproapele cazut, cu rugaciunea ci l-am calcat si noi pe cap sa-l afundam mai tare ,nu ne era indeajuns cat era afundat...iubitorii de noi!

asta nu inseamna ca nu trebuie luate masuri prin depunere de reclamatii la episcopul locului daca se observa astfel de evenimente anormale...judecarea cu mandrie si infatuare e una ,discernamantul si actiunea inteleapta e alta.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++


Bun sa ne rugam dar oare numai noi avem vina sau numa noi suntem culpabili, am mai spuso si repet ceia ce uni dintre noi face este F A T A R N I C I E . ca sa se arate cIt de buni suntem si cum luam apararea M I N T I N D fratilor nostri care Dumnezeu ia pus In slujba Preotiei si care ar trebui sa fie tratata ca atare .
Rugaciune pentru cei pe care tia dat Dumnezeu In pastorie tratarea Duhovniceasca la care au fost chemati Preoti cei Sfintiti de DUMNEZEU.
sa nu ma Intelegeti ca am ceva cu cineva nu am cu nimeni dar dupa cum vad aici se bate prea multa moneda deavoleasca cu aceasta judecata .
ce Judecam noi Preotia , Preotul sau faptele grave si demne de pIns ale unuia si ale altuia care a gresit si poate sa se caiasca si sa nu mai gresasca ???
Daca judecam preotia atunci este de rau ca ne punem sa judecam pe Dumnezeu.
Daca judecam preotul la fel nu este bine pentru ca judecata nu este a noastra pentru ca StapInul care la pus numai EL poate sal judece pentru ca EL plateste fiecaruia dupa fatele lui,
Daca judecam fapta cu durere de inima si cu parere de rau si nu cu mIndrie sau cu falsitate si cautam sa cIstigam pe fratele nostru si el de bunataea noastra si de iubirea cea aratata de noi, dupa cum spune si Hristos : ( CInd pacea veti iubio pururi si va fi dragoste-ntre voi atuncea lumea va cunoaste ca suntei ucenici MEI). acel frate Parinte sau or care persoana vazInd fapta noastra se cutremura si se rusineaza In adincul sau chear daca nul vedem noi pentru ca suntem slabi duhovniceste dar Dumnezeu lucreaza mIntuirea noastra cum El crede decuvinta si dupa a Lui Bunatate si Dragoste, asa ca hadeti sa cautam sa fim placuti Lui Dumnezeu si sa cautam sa nu fim Fatarnici de dragul Unora si al altora sa fim drpti si ne partinitori si cu frica Lui DUMNEZEU SA ne apucam de rugacine mai Inti penru noi ca sa ne Inteleptum Intru lucrarea poruncilor si a voi lui Dumnezeu, si sal Recunoastem numai pe El Domn StapIn si MIntuitor si numai lui sa ne Inchinam ca numai Lui se cuvine toata cinstea salava si Inchinaciunea amin amin amin
Slavit sa fie Domnul In veacul veacului amin

Last edited by ioan_strainul; 15.08.2011 at 13:27:19.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.09.2013, 16:40:15
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Buna.Nu am citit tot din threadul asta, dar ce voi scrie are legatura cu preotii>

Anul acesta am facut nunta. Sotul este reformat, eu ortodoxa (ambii credem in Dumnezeu si nu prea avem treaba cu traditii si treburi ce tin de fiecare confesiune in parte - Acum astept sa mi se urce unii in cap-.

Ok, la prima biserica la care am fost, Biserica de care apartin, pentru cununie, ni s-au cerut 750!! de lei daca avem o pereche de nasi sau 900!!! de lei daca avem doua perechi de nasi. Am renuntat din start.

Apoi am fost la biserica din cartierul in care locuiesc. A refuzat sa ne casatoreasc pentru ca nasii trebuia sa fie reformati (intre timp ne-am ales alti nasi, ea ortodoxa, el reformat, casatoriti), in plus ne-a zis ca sotul trebuie NEAPARAT! sa se treaca la ortodoxism si sa se lpede de credinta reformata.

Pana la urma, am mers la o a treia biserica, unde taxa a fost oarecum modica fata de prima (250 lei), l-a botezat pe sotul meu ortodox, dar i-a zis ca ii e valabil si botezul reformat. in plus, ne-a sfatuit sa mergem tot timpul impreuna la biserica, atat la reformati, cat si la ortodocsi. sa nu lasam religia sa ne faca sa ne certam, caci pana la urma Dumnezeu unul si acelasi pentru toti crestinii.

deci, cum sa ceri 900 de li pentru o slijba de cununie??!?!

sau, de ce nu te ingroapa daca nu platesti? Nu inteleg, dar ideea e ca chiar sunt oameni cae nu isi permit; si atunci?! ramane decedatul in casa sau il ingropam in gradina faa slujba doar pentru ca nu ne putem permite asemenea sume?!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.09.2013, 07:02:31
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
...Pana la urma, am mers la o a treia biserica, unde taxa a fost oarecum modica fata de prima (250 lei), l-a botezat pe sotul meu ortodox, dar i-a zis ca ii e valabil si botezul reformat. in plus, ne-a sfatuit sa mergem tot timpul impreuna la biserica, atat la reformati, cat si la ortodocsi. sa nu lasam religia sa ne faca sa ne certam, caci pana la urma Dumnezeu unul si acelasi pentru toti crestinii.
Dumnezeu să vă binecuvânteze pe toți ai casei!

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
sau, de ce nu te ingroapa daca nu platesti? Nu inteleg, dar ideea e ca chiar sunt oameni cae nu isi permit; si atunci?! ramane decedatul in casa sau il ingropam in gradina faa slujba doar pentru ca nu ne putem permite asemenea sume?!
Asta se cheamă proces de intenție și e păcat, pentru că, din cauza supărării, faci referire la o situație ipotetică prin extrapolare.

Last edited by Demetrius; 19.09.2013 at 07:05:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 21:40:11
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 09:49:05
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 23:48:36
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 16:03:02
TELEVIZIUNEA ORTODOXA PANA CAND VOM ASTEPTA? dorinel78 Biserica Ortodoxa si Massmedia 57 20.07.2007 18:16:00