Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.06.2010, 12:24:50
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Tu te crezi pe calea de mijloc Fiule Risipitor?

Invatand pe cineva sa arda Biblii in secolul 21?
Iarta-ma dar este extremism curat ce spui tu.

Cat despre postarea mea, normal ca fost extremista dar eu am intentionat doar sa subliniez alienarea unora ca tine.

Ceea ce gandesc am scris in primul meu post. Te prefaci sau chiar nu l-ai citit? Uita-te putin mai sus la #2.
Eu vorbeam de carti sectante, nu de Sfanta Scriptura!

Sfanta Scriptura nu se arde niciodata caci este pacat urias, insa cartile sectante poti sa le dai foc la cate vrei daca ai confirmat faptul ca sunt intr-adevar eretice.

O lamurire: "biblia" sectanta nu este Sfanta Scriptura. A lua o carte sectanta pe care scrie Biblie e ca si cand ai luat un hoit de animal, o mortaciune putrezita calcata de vreun tir de la marginea drumului si ai lipi pe el afis ca e sfant.

Bibliile eretice si sectante, Coranul, Talmudul, Bhagavad Gita, Vedele, Mahabharata, Upanisadele, Cartea Mormonilor, Tripitaka, "Biblia" satanica, manualele de vrajitorie si de ocultism. Toate sunt bune la un singur lucru: sa le arunci in foc!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 02.06.2010 at 12:37:56.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.06.2010, 12:54:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
O lamurire: "biblia" sectanta nu este Sfanta Scriptura. A lua o carte sectanta pe care scrie Biblie e ca si cand ai luat un hoit de animal, o mortaciune putrezita calcata de vreun tir de la marginea drumului si ai lipi pe el afis ca e sfant.
.... Toate sunt bune la un singur lucru: sa le arunci in foc!
Tu ai deschis vreodta vreo Bible traducera Cornilescu? Sau te-ai multumit cu traducrea sinodala? [ambele sunt doar traduceri, niciuna nu e originalul]
Ai fi gasit acolo Cuvantul lui Dumnezeu viu si puternic, care a strabatut veacurile,a aratat ratacitorilor calea si le-a dat putere celor cazuti sa se ridice si sa nadajduiasca in mantuirea lor. Cu ce autoritate dai tu aceste sfaturi de a se arde Cuantul lui Dumnezeu, pe care nici tu si nici eu nu suntem vrednici macar sa-L atingem, [desi ni se da acest har]?

De aceea cei ce v-au invatat ca "Biblia sectanta" nu e Sfanta Scriptura au un pacat cu atat mai mare cu cat , uite ce a au semanat in urma lor...si ce iese...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 02.06.2010 at 12:56:45.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.06.2010, 13:05:28
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tu ai deschis vreodta vreo Bible traducera Cornilescu? Sau te-ai multumit cu traducrea sinodala? [ambele sunt doar traduceri, niciuna nu e originalul]
Ai fi gasit acolo Cuvantul lui Dumnezeu viu si puternic, care a strabatut veacurile,a aratat ratacitorilor calea si le-a dat putere celor cazuti sa se ridice si sa nadajduiasca in mantuirea lor. Cu ce autoritate dai tu aceste sfaturi de a se arde Cuantul lui Dumnezeu, pe care nici tu si nici eu nu suntem vrednici macar sa-L atingem, [desi ni se da acest har]?

De aceea cei ce v-au invatat ca "Biblia sectanta" nu e Sfanta Scriptura au un pacat cu atat mai mare cu cat , uite ce a au semanat in urma lor...si ce iese...
Dumitru Cornilescu (n. 4 aprilie 1891, comuna Slașoma, județul Mehedinți - d. 1975, Elveția) a fost ierodiacon și autor al unei traduceri în limba română a Bibliei, realizată în 1921, traducere care este în prezent cea mai răspândită traducere în rândul confesiunilor protestante (inclusiv cele neoprotestante).

Această traducere nu este însă aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, deoarece Cornilescu a părăsit cultul ortodox, fiind unul dintre fondatorii Bisericii Evanghelice Române. Notorietatea acestei versiuni, foarte apreciată, se explică prin numărul mare de reeditări (în 1931, 1942, 1946 etc., cu o nouă revizuire în 1989, cu noi tiraje în 1990, 1996, 2000, 2002, 2005).


Biblia nu se revizuieste, nu se modifica, nu se schimba, nu se adauga si nu se scoate! Biblia Ortodoxa este neschimbata. Ia tu o Biblie din secolul 4 si n-ai sa vezi nici o schimbare cu cea Ortodoxa actuala. Ia tu un nenea Cornilescu si ai sa te uimesti cat de pervertita si schimbata este!

"Biblia" voastra sectanta huleste pe Maica Domnului! Stii cine este Maica Domnului? Este Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Necasatorita, ci logodita doar, caruia noi ne rugam ca apoi sa se roage lui Iisus pentru noi! Este mijlocitoarea noastra catre Dumnezeu! La fel ca si totii sfintii.

Dar ce sa stiti voi ereticilor, caci voi aveti o carte in care scrie sa nu va inchinati icoanelor / moastelor sau sfintilor, cand de fapt in Biblia Adevarata, scrie sa nu te inchini idolilor ciopliti adica inexistenti.

Nu mai sminti lumea cu blasfemiile tale caci ai sa dai seama pentru asta! In Sfanta Scriptura exista porunca sa nu schimbi niciodata cuvintele Sfintei Scripturi, exact lucrul pe care l-a facut acest individ Cornilescu.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.06.2010, 13:05:59
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Eu vorbeam de carti sectante, nu de Sfanta Scriptura!

Sfanta Scriptura nu se arde niciodata caci este pacat urias, insa cartile sectante poti sa le dai foc la cate vrei daca ai confirmat faptul ca sunt intr-adevar eretice.

O lamurire: "biblia" sectanta nu este Sfanta Scriptura. A lua o carte sectanta pe care scrie Biblie e ca si cand ai luat un hoit de animal, o mortaciune putrezita calcata de vreun tir de la marginea drumului si ai lipi pe el afis ca e sfant.

Bibliile eretice si sectante, Coranul, Talmudul, Bhagavad Gita, Vedele, Mahabharata, Upanisadele, Cartea Mormonilor, Tripitaka, "Biblia" satanica, manualele de vrajitorie si de ocultism. Toate sunt bune la un singur lucru: sa le arunci in foc!
Maresale, iarta-ma, dar ai vazut ca nu cu tine vorbeam ci cu Fiul Risipitor.

Tu ai voie sa spui si sa faci tot ce vrei. Cata vreme nu propui „curatarea terenului” de sectari si „purificarea natiunii” inca e OK.

Faptul ca pui in aceeasi oala Biblia Cornilescu cu Biblia Satanica e, din partea ta, cu totul si cu totul de acceptat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.06.2010, 13:13:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Tu ai voie sa spui si sa faci tot ce vrei. Cata vreme nu propui „curatarea terenului” de sectari si „purificarea natiunii” inca e OK.

Faptul ca pui in aceeasi oala Biblia Cornilescu cu Biblia Satanica e, din partea ta, cu totul si cu totul de acceptat.
Ar trebui sa exista si o "curatare", caci voi ne atacati credinta cea adevarata si Ortodoxa si pervertiti pamantul romanesc, care este Sfant!
Ar trebui sa va prigonim, sa va duceti altundeva, nu sa stati ca parazitii intr-o tara Ortodoxa si cautand sa o stricati.

Lumea in care traiesti tu este una absoluta. Exista doar un bun absolut si un rau absolut. Exista doar alb si negru, nu exista tente de gri.

Atunci cand modifici si un singur pasaj din Sfanta Scriptura pentru propria-ti dorinta de a schimba si revizui ceva, ai intinat-o si nu mai este Sfanta, ai profanat-o!

Domnul uraste ereziile, El uraste paganismul, El uraste satanismul asa ca normal ca le pun in aceeasi oala.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.06.2010, 13:15:40
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Biblia nu se revizuieste, nu se modifica, nu se schimba, nu se adauga si nu se scoate! Biblia Ortodoxa este neschimbata. Ia tu o Biblie din secolul 4 si n-ai sa vezi nici o schimbare cu cea Ortodoxa actuala. Ia tu un nenea Cornilescu si ai sa te uimesti cat de pervertita si schimbata este!
Nu e cazul sa explici cuiva ceva, un ordin e deajuns.

Normal ca nici un cuvintel din Biblia Ortodoxa nu e schimbat.

Biblia ortodoxa din secolul 4 si cea din 2010 au toate cuvintele exact la fel.

Ce daca a fost tradusa intre timp in romaneste?

Ce daca-s mai multe traduceri ortodoxe romanesti ?

Ordon sa fie exact aceleasi cuvinte in toate! Nici o revizuire, nici o modificare, nu se adauga si nu se scoate nici macar un cuvant!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.06.2010, 13:16:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Biblia Ortodoxa este neschimbata. Ia tu o Biblie din secolul 4 si n-ai sa vezi nici o schimbare cu cea Ortodoxa actuala.
Iti repet: Biblia neschimbata este in limba ebraica/greaca. Biblia cu care te lauzi e doar o traducere, facuta de Gala Galaction, [cel care a scris "La vulturi] si Vasile Radu , deci oameni care au tradus si ei cum au stiut. Si nu toate sunt ca in original.

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
"Biblia" voastra sectanta huleste pe Maica Domnului!
Ia arata-mi unde huleste, ca eu nu am gasit asta, si o respect pe Sfanta Maria chiar daca citesc zilnic din Biblia Cornilescu.

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dar ce sa stiti voi ereticilor, caci voi aveti o carte in care scrie sa nu va inchinati icoanelor / moastelor sau sfintilor, cand de fapt in Biblia Adevarata, scrie sa nu te inchini idolilor ciopliti adica inexistenti.
Eretic e cel care, desi citeste Biblia ortodoxa , nu vede ca in Biblia ortodoxa scrie sa nu te inchini la lucrul mainilor tale. Nu-i asa ca e simplu sa arunci cu cuvinte invatate de la altii ca pe o poezie? Dar mintea la ce ti-a fost lasata de Dumnezeu?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.06.2010, 13:21:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Atunci cand modifici si un singur pasaj din Sfanta Scriptura pentru propria-ti dorinta de a schimba si revizui ceva, ai intinat-o si nu mai este Sfanta, ai profanat-o!
Bun, dupa logica ta, Biblia ortodoxa este profanata, pentru ca in ea scrie peste tot "preoti" in loc de "batrani" . A fost tradus asa ca sa nu se clatine sistemul preotesc. Recomanzi sa o ardem?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.06.2010, 13:23:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cand eram in liceu am primit cadou o biblie protestanta, pe care mai tarziu am dat-o pe foc. Si nu-mi pare rau de asta.

Parintele Constantin Galeriu stia foarte bine ebraica si greaca veche, fiind invitat sa participe la traducerea Bibliei in romaneste. El cunostea bine si versiunile [neo]protestante, pe care le numea "asa-zisele lor Biblii".

Din pacate nu prea mai avem teologi de talia lui, care sa stea impotriva atacurilor anti-ortodoxe constante si care se intampla pretutindeni.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.06.2010, 13:25:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cand eram in liceu am primit cadou o biblie protestanta, pe care mai tarziu am dat-o pe foc. Si nu-mi pare rau de asta.
Felicitari! Intr-o zi vei sta inaintea lui Dumnezeu. Probabil speri ca te va felicita. Sa zicem ca ai circumstante atenuante, ai fost un copil invatat gresit de alti binevoitori.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 01:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 17:37:10
Cartile oracol cu ingeri, un pacat? AlinaEM Generalitati 38 14.03.2011 08:39:51
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 01:00:06
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 18:59:20