Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.11.2008, 22:51:01
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Mesaje: 23
Implicit Ma departez de oameni

Multi oameni sunt din ce in ce mai rai, sunt nepasatori, sunt obraznici, singurul lucru pe care ii intereseaza este interesul lor propriu, sunt materialisti si pretentiosi, nu vorbesc decat cu cei ca ei, iar eu tind sa nu mai am incredere in nimeni. Am trecut prin perioade grele si unde am cautat sustinere nu am gasit nimic pentru ca nimanui nu ii mai pasa decat de el insusi. Ba mai mult, uneori cand am cautat ajutor, mi s-a dat opusul. Multi oameni nu sunt recunoscatori si astfel muncesti sau depui un efort ( indiferent de care ) si iti dai seama ca nu are cine sa iti fie recunoscator macar cu o vorba buna, sa stii ca nu ai muncit inutil. Multi oameni poarta "o masca", spun ceva in fata insa in gandul lor este cu totul altceva. De ce atata egoism ? De ce atata fatarnicie ? Cu ce ii ajuta ?
Simt ca tot ce am simtit si ce am facut pentru oamenii din jurul meu este inutil si nu simt nevoia sa ii mai iubesc, nu mai simt nevoia sa imi mai pese de ei. Ma simt un om naiv si toti ma iau de proasta. M-am saturat de ei si de rautatea lor.
Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar simteam nevoia sa ma descarc, mi-am pierut increderea si am gasit aici locul potrivit. Nu astept cu interes raspuns, demult nu mai astept raspunsuri pentru ca mereu "am ramas cu buza umflata". In cazul in care totusi e printre dumneavoastra cineva caruia i-ar pasa sau care ar trece prin acelasi lucru, sa imi dea un sfat, un repros, orice.
Multumesc !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2008, 00:20:23
maya04 maya04 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: nordul tarii
Mesaje: 3
Implicit

Draga Irina , si mie mi se intampla de multe ori acelasi lucru si aveam senzatia ca toata lumea e impotriva mea ,asteptam cuvinte frumoase , asteptam o rasplata prin ochii cuiva ! M-am obisnuit si nu mai cer prea multe ,nici macar cu privirea ! Cere-i lui Dumnezeu indurare si iertare , vei vedea ca lucrurile se vor schimba , nu vei mai observa raul din jurul tau ! Incearca sa-i vezi pe oameni altfel ,descopera ce-i frumos si raul lasa-l deoparte ! Iar pentru oamenii pe care ii iubesti ,te sfatuiesc sa faci aceleasi lucruri placute , fa-le din dragoste si sa nu iti para rau nociodata ca le-ai facut ! Fiecare lucru pe care il faci considera ca l-ai facut pentru Dumnezeu !
Capul sus , fii fericita , viata e numai una !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2008, 01:22:32
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Draga Irina,Maya are dreptate.In viata asta noi nu trebuie sa cautam lauda oamenilor,nicidecum.Lui Dumnezeu trebuie sa-i dam toata atentia si oamenilor trebuie sa le slujim.Gandeste-te ca pe Hristos aproape nimeni nu L-a bagat in seama,toti L-au batjocorit si au ras de El,L-au chinuti si rastignit si era nevinovat.Cativa oameni simpli,pescari,o desfranata care sa intors la pocainta si alti cativa oameni simpli au crezt in El si urmat Lui si El era Dumnezeu.Dar noi,care suntem vai de noi,cu atat mai putin,toti vor rade de noi si ne vor batjocorii.Zice Hristos ca atunci cand dragostea dintre oameni se va racii,lumea nu ar mai avea sens sa traisca aici pe pamant.Si aceste timpuri sunt foarte aproape.Sa uitam de lume si sa ne apropiem de Hristos,El este Calea,Adevarul si Viata.Pe mine nici nu ma intereseaza cum se poarta cei din jur cu mine,deloc chiar,eu ma gandesc cum sa ma mantuiesc si cum sa-i ajut pe ei,cum sa implinesc binele.Caci zice Hristos ca ce folos avem daca iubim un om bun?Oare nu oricine poate iubi un om bun?Dragoste adevarata are acela care iubeste si pe cel rau si peste cel bun deopotriva si nu se intristeaza cu nimic caci mintea si inima lui sunt tot timpul la Domnul.Uite am sa-ti dau un mic fragment care sper sa te ajute:

Din învățăturile Sfântului Siluan Athonitul:

„Cine-și face griji pentru sine însuși, acela nu se poate preda pe sine voii lui Dumnezeu, astfel ca sufletul lui să aibă pace în Dumnezeu. Dar sufletul smerit se predă voii lui Dumnezeu și viețuiește înaintea Lui cu frică și cu iubire: cu frică, ca să nu întristeze cu nimic pe Dumnezeu; cu iubire, căci sufletul știe cât de mult ne iubește Domnul. „Cum știi dacă viețuiești după voia lui Dumnezeu? Iată un semn: dacă te întristezi pentru un lucru oarecare, înseamnă că nu te-ai predat pe deplin voii lui Dumnezeu, chiar dacă ție ți se pare că viețuiești după voia Lui. Si dacă are nevoie de vreun lucru, se predă pe sine însuși și lucrul de care are nevoie lui Dumnezeu. Și chiar dacă nu-l dobândește, rămâne la fel de liniștit, ca și cum l-ar avea...
„Dacă vrei să cunoști pe Domnul, smerește-te până la sfârșit, fii ascultător și înfrânat în toate, iubește adevărul și NEGREȘIT Domnul îți va da să-L cunoști prin Duhul Sfânt; Și atunci vei ști din experiență CE este iubirea lui Dumnezeu și CE este iubirea de oameni. Și cu cât mai desăvârșită e iubirea, cu atât mai desăvârșită e și cunoștința. Iubirea este mică, este mijlocie și este mare. Cine se teme de păcat, acela iubește pe Dumnezeu; cine are străpungerea inimii, acela iubește mai mult; cine are în suflet lumină și bucurie, acela iubește încă și mai mult; dar cine are harul în suflet și în trup, acela are iubirea desăvârșită. Un astfel de har a dat Duhul Sfânt mucenicilor, și el îi ajută să îndure cu bărbăție toate suferințele.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.11.2008, 02:33:56
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Daca traiesti în Bucuresti, cam asta e senzatia. În provincie oamenii sunt ceva mai buni iar în tarile din vest majoritatea sunt oameni de treaba.

E ceva malefic în tara asta, cred ca de la constiinta conformatiei geografice (lantul carpatic circular care ne separa în doua "lumi", cea de dincoace si dincolo de munti) ni s-a imprimat (în ultimul secol, de când suntem în cunostinta de harti) o constiinta de sine (ca popor si ca indivizi) prin care suntem izolati de celelalte popoare si între noi ca oameni. Dar sunt si destui oameni de treaba printre noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2008, 08:37:27
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Smile

si eu sunt dezamagit de ce avekm printre noi...singura bucurie e biserica, sa ascult muzica, sa ma plim cu castile prin parc, sa ies cu bicla....si cam atat...nu mai am curaj sa imi fac o prietena....cam toate sunt fomiste(materialiste0...cam 20 % sunt mai corecte....am fost in polonia si regret...ca nu mi-am facut una pe acolo...sunt mai modeste...si sa stiti foarte credincioase...dar sunt catolice...oricum....sunt altfel decat ale noastre...si nu mai suport masinile din bucuresti...sunt multe si poluante...nu trebuie sa disperam...Dumnezeu ne ajuta....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2008, 08:50:49
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina1f Vezi mesajul
Multi oameni sunt din ce in ce mai rai, sunt nepasatori, sunt obraznici, singurul lucru pe care ii intereseaza este interesul lor propriu, sunt materialisti si pretentiosi, nu vorbesc decat cu cei ca ei, iar eu tind sa nu mai am incredere in nimeni. Am trecut prin perioade grele si unde am cautat sustinere nu am gasit nimic pentru ca nimanui nu ii mai pasa decat de el insusi. Ba mai mult, uneori cand am cautat ajutor, mi s-a dat opusul. Multi oameni nu sunt recunoscatori si astfel muncesti sau depui un efort ( indiferent de care ) si iti dai seama ca nu are cine sa iti fie recunoscator macar cu o vorba buna, sa stii ca nu ai muncit inutil. Multi oameni poarta "o masca", spun ceva in fata insa in gandul lor este cu totul altceva. De ce atata egoism ? De ce atata fatarnicie ? Cu ce ii ajuta ?
Simt ca tot ce am simtit si ce am facut pentru oamenii din jurul meu este inutil si nu simt nevoia sa ii mai iubesc, nu mai simt nevoia sa imi mai pese de ei. Ma simt un om naiv si toti ma iau de proasta. M-am saturat de ei si de rautatea lor.
Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar simteam nevoia sa ma descarc, mi-am pierut increderea si am gasit aici locul potrivit. Nu astept cu interes raspuns, demult nu mai astept raspunsuri pentru ca mereu "am ramas cu buza umflata". In cazul in care totusi e printre dumneavoastra cineva caruia i-ar pasa sau care ar trece prin acelasi lucru, sa imi dea un sfat, un repros, orice.
Multumesc !

Draga Irina,stii ce spune Parintele Arsenie Boca? ,,Daca oamenii iti fac dreptate si se poarta excesiv de frumos, DUMNEZEU ce sa-ti mai faca?,, ...adica aici n-o sa gasesti mangaiere prea multa si alinare...in lume...aici e locul unde ne formam trebuie sa rabdam si sa acceptam toate ca fiind vointa Domnului.rabdare si intelegere. fara asta ,fara suferinta nu exista evolutie. am stagna daca am fi fericiti tot timpul,ptr ca noi prin aceste necazuri trebuie sa ne intoarcem la sursa adica la DUMNEZEU, si atentie, sa facem din tot nu un scop ci un mijloc de a ajunge la Dumnezeu. acesta este tot secretul.pe mine m-a luminat mult Lazarev, am citit mult de acolo si m-a indreptat pe calea credintei. cauta Serghei Nicolae Lazarev, cartea a 8-a Dialoguri.ai de invatat multe. pace in sufletul tau .Doamne Ajuta!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2008, 09:31:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Draga mea,tu ai un suflet frumos,dar pe care trebuie sa inveti sa ti-l protejezi.
Invata sa iubesti oamenii intr-un mod aparte,fara a mai astepta ceva de la ei.
Traditie,draga,sa stii ca si in mediile rurale sunt unii oameni destul de plafonati si rautaciosi.Nu este asta o regula.Iti spune cineva care s-a mutat din Bucuresti in Busteni.
Intr-adevar,ca si zona geografica,as prefera zona Ardealului si Banatului.
Sper si eu de la anul sa ma mut in Brasov.:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.11.2008, 09:38:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt atatea feluri de singuratate draga Irina!Si esti inca tanara,nu le-ai cunoscut pe toate.Peste tot este la fel.Si aici pe forum.Sunt prietenii,sunt grupuri,sunt simpatii,antipatii sunt revolte dar este si credinta.Forumul este un fel de biserica virtuala,dar nu e biserica.Si aici esti acceptat,indepartat,marginalizat,lingusit sau insultat.Peste tot oamenii sunt la fel.Din acelasi motiv am intrat si eu pe acest forum.Ca sa fug de oamenii care m-au ranit.Am incercat sa-mi fac prieteni.Nu am reusit decat foarte putin.
Dar....atata timp cat Dumnezeu ne iubeste asa cum suntem si nu ne cere decat sa credem in el nimic nu este pierdut.Cu cat sunt mai departe de oameni cu atat ma apropii de Dumnezeu.El nu m-a ranit niciodata si ma primeste ori de cate ori oamenii ma ranesc pentru a-mi pune "balsam pe rani".Cauta mangaierea Lui si te va umple de bucurie adevarata si netrecatoare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2008, 09:53:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Oamenii sunt oameni si supusi greselilor,prin urmare.Sa ai incredere oarba in ei inseamna sa iti faci sufletul franjuri.
Iubeste-i,dar intelege-le felul de a fi si nu mai astepta sa primesti in schimb ce oferi.
Asta e greseala multora:ofera,dar asteapta cel putin acelasi lucru in schimb.Cand nu primesc sau dimpotriva persoana se intoarce impotriva-le,sunt dezamagiti,deziluzionati.
Suntem diferiti,fiecare percepem lucrurile la un alt nivel,asa ne-a lasat Dumnezeu.
Pana la urma,lumea asta este frumoasa tocmai prin diversitatea ei.
Parerea mea este ca Dumnezeu nu trebuie privit ca pe un refugiu-ne apropiem de El pentru ca suntem dezamagiti de oameni.Sau,nu stiu daca mai putem vorbi de iubire fata de Dumnezeu,daca fugim de ei,daca ne izolam.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2008, 01:22:19
Contele Contele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina1f Vezi mesajul
Multi oameni sunt din ce in ce mai rai, sunt nepasatori, sunt obraznici, singurul lucru pe care ii intereseaza este interesul lor propriu, sunt materialisti si pretentiosi, nu vorbesc decat cu cei ca ei, iar eu tind sa nu mai am incredere in nimeni. Am trecut prin perioade grele si unde am cautat sustinere nu am gasit nimic pentru ca nimanui nu ii mai pasa decat de el insusi. Ba mai mult, uneori cand am cautat ajutor, mi s-a dat opusul. Multi oameni nu sunt recunoscatori si astfel muncesti sau depui un efort ( indiferent de care ) si iti dai seama ca nu are cine sa iti fie recunoscator macar cu o vorba buna, sa stii ca nu ai muncit inutil. Multi oameni poarta "o masca", spun ceva in fata insa in gandul lor este cu totul altceva. De ce atata egoism ? De ce atata fatarnicie ? Cu ce ii ajuta ?
Simt ca tot ce am simtit si ce am facut pentru oamenii din jurul meu este inutil si nu simt nevoia sa ii mai iubesc, nu mai simt nevoia sa imi mai pese de ei. Ma simt un om naiv si toti ma iau de proasta. M-am saturat de ei si de rautatea lor.
Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar simteam nevoia sa ma descarc, mi-am pierut increderea si am gasit aici locul potrivit. Nu astept cu interes raspuns, demult nu mai astept raspunsuri pentru ca mereu "am ramas cu buza umflata". In cazul in care totusi e printre dumneavoastra cineva caruia i-ar pasa sau care ar trece prin acelasi lucru, sa imi dea un sfat, un repros, orice.
Multumesc !


Esti foarte depresiva.

Mai intai de toate trebuie sa intelegi ca tu esti principala problema , nu restul oamenilor.Esti mai sensibila din punct de vedere emotional si asta te face sa fii vulnerabila in contactul cu oamenii.Iar majoritatea oamenilor exploateaza inconstient slabiciunile celui de langa el ptr binele propriu.Cu totii facem asta in anumite momente , hai sa nu fim ipocriti.

Da , suntem si rai , dar suntem si buni , si cred ca in asta consta natura noastra umana , astia suntem noi oamenii fie ca ne place sa o recunoastem sau nu.Ideea de om pur , perfect este o utopie.

Zici de altii ca sunt egoisti insa si tu esti.In loc sa te schimbi pe tine ai prefera sa ii schimbi pe toti ceilalti dupa placul tau.Daca te vei gandi la trecutul tau iti vei da seama ca si tu ai fost rea de multe ori fatza de semenii tai si inca esti , ai incontinuu asteptari mari de la ei.

Tu alegi sa vezi doar latura negativa a oamenilor din cauza sentimentelor de slabiciune pe care le ai , a lipsei de incredere in sine , porti in tine tot felul de emotii "toxice" care te fac sa te simti neputincioasa si inadaptabila acestei lumi.Esti depresiva.

Da , se putea ca lumea in care traim sa fie mai buna , dar se putea sa fie si mult mult mai rea , si cu siguranta au fost vremuri cand oamenii erau cu mult mai rai ca acum.

Si eu am o problema mare cu acceptarea celorlalti , insa ma straduiesc sa gasesc o cale de mijloc si sa duc o viata ok alaturi de semenii mei si am ales sa lupt cu mine insumi si sa devin responsabil fatza de ceea ce mi se intampla , fara a mai da vina pe ceilalti ptr esecurile mele (lucru pe care il faci tu)

Incerc sa accept lucrurile asa cum sunt , cu bune si rele si sa incetez sa ma mai gandesc la cum ar trebui sa fie lucrurile(adica perfecte) , ptr ca asta ma arunca in cele mai cumplite depresii.

Pana nu te vei impaca si te vei accepta pe tine insuti nu te vei putea simti bine alaturi de ceilalti.

Numai bine !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
..intre oameni bunavoire! andreicozia Generalitati 14 02.08.2014 17:37:45
Procesiune de 9 milioane de oameni Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 5 15.01.2013 08:32:15
Biserica nu se sprijina pe oameni dorinel78 Intrebari utilizatori 5 19.05.2010 08:21:55
Oameni fosforescenti andreicozia Generalitati 9 06.05.2010 21:23:22
iubire de oameni zaharia Umanitare 5 25.09.2007 20:44:09