Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2009, 20:24:18
seby_din_brasov seby_din_brasov is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Mesaje: 2
Implicit Ce spune biserica despre implanturile artificiale ?

Buna Ziua , in urma cu cateva zile bunicii mele in varsta de 83 de ani , i s-a
inlocuit inima cu una artificiala si asa si-a putut continua viata mai departe .
Inainte suferea de o grava insuficienta cardiaca care putea oricand s-o doboare
aflandu-se in Houston , U.s.a . aflandu-se doar cu cineva acolo am adunat toti
bani pentru un transplant de cord , iar din pacate nu s-a gasit nici-un donator
asa ca i-a pus o noua inima dar care nu este organica.
Acum se simte bine chiar e mai vioaie ca inainte , si daca nu beneficea de inima noua
putea oricand sa decedeze.
Insa eu nu ma pot impaca cu ideea ca bunica mea pe care o iubesc asa de mult
are o inima robotizata si traieste prin niste baterii care alimenteaza acea inima.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2009, 22:03:55
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu siguranta tu nu o sa-ti plombezi niciodata un dinte! Ca de pus unul fals nici nu mai vorbim.
Protezele sint inlocuitori de organe indiferent ca-i un dinte, un picior sau inima. Atit si nimic mai mult. Iar medicina este "aprobata" de biserica!
Chiar Iisus care putea vindeca cu un cuvint, cu un gind a vindecat un orb cu materie (pamint)....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2009, 22:10:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Normal ca nu are nimic.Te-ai gandit la faptul ca Dumnezeu a vrut ca bunica ta sa mai traiasca acum chiar si cu inima artificiala si chiar la 83 de ani?Niciodata nu conteaza din ce e facut corpul sa zicem asa ci conteaza ca traieste,eu sunt convins ca bunicii tale i-a fost pusa inima cu voia lui Dumnezeu si Dumnezeu a vrut sa isi continuie viata.Pana la urma si inima organica era materie,ceva ce se duce deci nu e nimic grav.Multa sanatate tie si bunicii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2009, 22:18:58
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Cu siguranta tu nu o sa-ti plombezi niciodata un dinte! Ca de pus unul fals nici nu mai vorbim.
Protezele sint inlocuitori de organe indiferent ca-i un dinte, un picior sau inima. Atit si nimic mai mult. Iar medicina este "aprobata" de biserica!
Chiar Iisus care putea vindeca cu un cuvint, cu un gind a vindecat un orb cu materie (pamint)....
Iarta-ma bmd, dar nu inteleg: tu pui semnul egal intre vindecarile facute de Domnul Iisus Hristos si aceste proteze? Cum sa inteleg afirmatia ta?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2009, 22:22:36
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Biserica Ortodoxa Romana considera ca transplantul de tesuturi si de organe este una din formele de varf ale practicii medicale contemporane, care transforma suferinta in nadejde pentru mai multa viata. Este o performanta a stiintei si a practicii medicale pe care Biserica o binecuvinteaza atata vreme cat, prin transplant, se rezolva criza determinata de lipsa altor solutii de vindecare si se reda viata normala unei persoane, fara insa a
i-o ridica alteia: nimeni nu trebuie ucis pentru ca sa traiasca altcineva. Transplantul trebuie sa aiba la temelie iubirea crestina a celui ce daruieste si implinirea ei in iubirea celui care primeste.

In acest sens, el va indeplini urmatoarele conditii:
1. sa respecte demnitatea persoanei (donator, receptor, medic);
2. sa aiba scop terapeutic;
3. sa fie in folosul aproapelui;
4. sa respecte viata si chiar moartea persoanei umane;
5. sa respecte drepturile omului si dimensiunea duhovniceasca a existentei umane, chiar din momentul conceperii acesteia;
6. sa nu fie determinat de oportunisme politice sau economice, de curiozitati medicale, la moda in lumea noastra secularizata.

http://www.bioetica.ro/bioetica/ie2/...9855&node=1475
Dincolo de aceasta formulare tributara limbajului lemn (atât de diferita de felul cum se exprima Sfintii în scrierile lor) si care respecta mai degraba niste principii rationalizate (adica nu se simte ca autorul lor cauta inspiratia divina, ci scria dupa mintea lui), implantul de organe nu are nimic rau în sine dar:
-un om cu astfel de implant sau care a primit sânge donat de altii nu se va simti la fel de bine cu unul care nu are partile de corp ale altor oameni în corpul lui
-omul e o fiinta constituita din trup si suflet atât pe lumea asta cât si în vesnicie iar daca una din partile tale e pe baza de baterii, constiinta ta nu e pregatita pentru viata vesnica fericita.

Deci mai bine sa te încrezi lui Dumnezeu, puterii Lui miraculoase de vindecare, decât sa alergi la medici sa te cârpeasca cu jucariile nascocite de ei. Daca nu crezi ca Dumnezeu poate sa îti faca un picior, rinichi sau inima noua, atunci cum crezi în Dumnezeu?

Aici de fapt e un aspect mai profund. În mod natural noi primim un trup de la Dumnezeu care însa ramâne ceva deosebit de noi (de aceea si alearga oamenii la medic sa-si repare trupul, asa cum se duc si cu masina la mecanic). Eu cred ca noi trebuie sa ne cream trupul cu care vom trai în vesnicie. Tot ceea ce nu ne-am însusit în mod voluntar si prin constientizare, nu de vine al nostru în mod real, nu devine eu, adica parte din constiinta sau personalitatea mea. Cred ca trupurile vesnice nu sunt cele cu care ne nastem si traim pe lumea asta, nici altele primite la Înviere (fiidca ar fi la fel cu cele de acum, ceva strain de noi, aplicat noua) ci unele pe care le cream noi prin constientizare repetata si îndelungata a diverselor parti ale corpului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2009, 22:38:15
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Deci mai bine sa te încrezi lui Dumnezeu, puterii Lui miraculoase de vindecare, decât sa alergi la medici sa te cârpeasca cu jucariile nascocite de ei. Daca nu crezi ca Dumnezeu poate sa îti faca un picior, rinichi sau inima noua, atunci cum crezi în Dumnezeu?
Aici de fapt e un aspect mai profund. În mod natural noi primim un trup de la Dumnezeu care însa ramâne ceva deosebit de noi (de aceea si alearga oamenii la medic sa-si repare trupul, asa cum se duc si cu masina la mecanic)...
Sint fericit sa cunosc pe cineva mai credincios decit Pr. Paisie (chiar daca e numai virtual)!!!! Domnule cita credinta pe Traditie! Niciodata nu a fost la medic si nici nu o sa mearga, iar pe copiii lui nu o sa-i duca nici atita!
Respect!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.02.2009, 22:46:05
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

bmd, nu o a raspund cu ironii dar te rog sa obser vi ca nu vezi lucrurile simplu, asa cum ar trebui.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.03.2009, 00:01:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene, ironia, sarcasmul mesajelor mele, nu au intentia sa produca durere dar am observat ca omul intelege mai bine asa decit cu frumosul.
Simplu? Simplu este sa tinjim in ascuns la sfintenie si sa nu vorbim de ea pina n-am atins-o!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.03.2009, 00:32:59
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ironia e buna daca e la locul potrivt. Nu am vrut sa spun ca ironia ta raneste ci ca e nepotrivita.

Iar definitia data de tine simplitatii e la fel de nepotrivita, adica lipsita de sens. Simplu e simplu, sa nu complici inutil lucrurile. Asta e calea spre orice lucru bun.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.03.2009, 01:21:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ce spune Sfantul Sinod acolo e totuna cu ce spune Biserica.
Sfantul Sinod reprezinta opinia bisericii.
La invierea cea de-a doua Duhul Sfant ne va crea dupa suflet trupuri spirituale dupa suflet.
In cer se afla numai Maica Domnului si Domnul nostru Iisus Hristos cu trupul dar nu cu trup cum avem noi ci cu trup transfigurat adica duhovnicesc.
Maica Domnului a adormit cu trupul si apoi a fost inviata si rapita cu trupul transfigurat la cer.

Mai frate Seby bunica matale sa pomeneasca la rugaciune pe cei prin care a dat Dumnezeu inima artificiala,pe doctorii de i-au transplantat-o ca lor le datoreaza viata.
Cat despre donarea de sange e foarte clar ca e medicament impotriva egoismului si crestinul poate sa doneze sange chiar o data pe luna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 02:34:59
Dece spune Biserica ca am fost creati din nimic? ARHANGHELUL Generalitati 36 29.03.2007 23:39:51