Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.09.2009, 09:46:16
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit e mai sublim sa daruiesti

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iubire, iubire, numai sa fie din partea celorlati pentru mine
Ce sentimente traiesti atunci cand oferi un dar? Nu ti se pare ca te bucura mai mult pe tine decat pe cel care primeste?

Daca incerci sa extinzi acest exercitiu, vei vedea ce mare bucurie este sa te daruiesti atat cat poti!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.09.2009, 09:48:24
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corect, insa tu faci numai daruri care tie iti convin si care iti maresc propriul ego.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.09.2009, 09:57:54
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit despre ego

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Corect, insa tu faci numai daruri care tie iti convin si care iti maresc propriul ego.
Poate ai dreptate, dar nu vorbesc de darurile pe care le fac eu. Despre cele pe care le faci tu, nu e cazul. Totusi iti ofer companie chiar daca tu vrei sa ne aduci la disperarea insitand cu metoda didactica si pedagogica in rea-credinta.

Este intr-adevar greu sa renuntam la "ego". Si ortodoxia ne invata ca desavarsirea consta in lupta pe care omul o da cu sine insusi pentru a se lepada de el. Pavel zice ca "in slabiciune imi aflu desavarsirea".
Nu mai am timp sa-ti raspund, vreau sa ascult slujba.Poate mai tarziu.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.09.2009, 10:01:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Poate ai dreptate, dar nu vorbesc de darurile pe care le fac eu. Despre cele pe care le faci tu, nu e cazul. Totusi iti ofer companie chiar daca tu vrei sa ne aduci la disperarea insitand cu metoda didactica si pedagogica in rea-credinta.

Este intr-adevar greu sa renuntam la "ego". Si ortodoxia ne invata ca desavarsirea consta in lupta pe care omul o da cu sine insusi pentru a se lepada de el. Pavel zice ca "in slabiciune imi aflu desavarsirea".
Nu mai am timp sa-ti raspund, vreau sa ascult slujba.Poate mai tarziu.

Doamne ajuta!
Hai sa vorbim despre darurile pe care le faci tu, ca la mine nu e cazul. Inteleg ca esti foarte fericit cind copii de alte religii vin la tine la teatru. Tu crezi ca le-ai dariut ceva minunat: oportunitatea vietii lor, de a asista la o minune. Insa nu vezi cealalta fata a monedei: sarmanii copii iti fac tie un dar, de care te bucuri mai mult ca ei.
Te intreb daca te-ai bucura daca copilul tau ar merge la un teatru laic si ar fi foarte fericit.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.09.2009, 10:51:37
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Tocmai vorbeati de primii sfinti ai Bisericii Ortodoxe - apostolii. Pe ei ii cinstim
Daca i-ati cinsti le-ati urma invataturile. Lucru care nu se intampla. Ii cinstiti doar cu buzele.



Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Sfintii sunt mijlocitori catre Hristos si Maica Domnului.
Acum inteleg de unde vine vorba: "pana la Dumnezeu, te mananca Sfintii". In Sfanta Scriptura, Sfantul Apostol Pavel ne invata ca nu exista mijlocire decat intre Dumnezeu si oameni. Iar acesta mijlocire o face Insusi Mantuitorul.

"Caci este un singur Dumnezeu si un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos, care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti." (1 Timotei 2:5,6)

Cat despre Maria, mama Domnului Iisus Hristos: Sfintii Apostoli nici macar nu o pomenesc in epistolele lor. Ce aveti de zis la acesta? Aveti sa le reprosati ceva Sfintilor Apostoli?


Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Cat despre apostoli sunt afirmatii pur si simplu profane. A nega prima biserica intemeiata de ei in urma cu doua mii de ani,
O tot dati cu "2000 de ani". Ce puteau sa aduca acesti "2000 de ani" decat adaugiri si ratacire? "Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze"- spunea Fantul Apostol Pavel, acum 2000 de ani (2 Tesaloniceni 2:7) Noi trebuie sa ne intoarcem la ceea ce ne-a fost dat acum 2000 de ani si sa ne lepadam de toate adaugirile pagane. "Va indemn sa luptati pentru credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna"- spunea Sfantul Apopstol Iuda (nu Iuda iscarioteanu) - in epistola sa. Se referea la credinta data acum 2000 de ani, nu la adaugirile aparute de-a lungul timpului.

Ramaneti dvs. cu cei 2000 de ani. Noi ramanem cu ce ne-au invatat Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli, acum 2000 de ani.



Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Am vrut sa spun ca neoprotestantii ii desconsidera pe sfinti, nu cred in sfintenia lor.
Fac si eu o afirmatie: dvs. ii desconsiderati pe Sfintii Apostoli. Si, pot argumenta acest lucru aratandu-va cat de multe din invataturile lor le desconsiderati.

Dvs. cum argumentati afirmatia pe care ati facut-o?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.09.2009, 12:43:52
enkidu enkidu is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2006
Mesaje: 33
Implicit condor :<O tot dati cu "2000 de ani". Ce puteau sa aduca acesti "2000 de ani" decat a

Aducand in actualitate titlul initial al acestei discutii, tin sa spun ca din experienta se constata ca resentimentele sunt mai dese din partea "sectelor" impotriva ortodocsilor decat invers. Intotdeauna credinciosii adevarati se vor precupa preponderent de mantuirea lor decat de "ura pentru secte".
Ceea ce spun este sprijinit si de postarile lui condor, care aduce o seama de critici nefondate catre fratii sai ortodocsi. Se cam simte o inversunare impotriva fratilor crestini ortodocsi.
Ca sa-i raspund fratelui meu, am sa-i atrag atentia ca in ortodoxie, Maica Domnului si Sfintii nu se socotesc mijlocitori, ci modele demne de cinstit, de onorat.
Maica Domnului este considerata in special "un model" pentru cum ar fi trebuit sa fie initial Eva : ascultatoare.
Da, in Biblie si in Evanghelii se scrie foarte putin despre Feciara Maria, fiindca viata dansei sa fie lasata intr-un con de umbra, de discretie si atat.
Tot ce stim despre Fecioara este simplu : " Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei." si :" Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău." si " Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49 Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui."

Si destul este !

Cat despre sfinti, ei sunt modele demne, pentru ca ei au lasat totul si au urmat lui Hristos. (Lc 22, 28-30 si Mt 19, 28 ) :
28 Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel."

Si destul este !

Cat despre faptul ca te supara cei 2000 de ani de crestinism...e trist. Daca ortodocsii nu ar fi tinut 2000 de ani de crestinism, probabil nici tu nu ai fi avut forum unde sa scrii impotriva fratilor tai. E tragic daca ati ajuns sa renegati Istoria si Traditia Crestinismului, in loc sa va mandriti cu o Religie trecuta prin vicisitudinile istoriei.

Doamne ajuta, frate crestin !
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.09.2009, 14:01:57
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit infatuos

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Hai sa vorbim despre darurile pe care le faci tu, ca la mine nu e cazul. Inteleg ca esti foarte fericit cind copii de alte religii vin la tine la teatru. Tu crezi ca le-ai dariut ceva minunat: oportunitatea vietii lor, de a asista la o minune. Insa nu vezi cealalta fata a monedei: sarmanii copii iti fac tie un dar, de care te bucuri mai mult ca ei.
Te intreb daca te-ai bucura daca copilul tau ar merge la un teatru laic si ar fi foarte fericit.
Sa vorbesti despre ce dai. Dar te asigur ca darurile care mi le fac ei ma costa. Mai mult nu are rost sa starui. Eu nu daruiesc minuni, asta e treaba lui Dumnezeu, nu a mea. Eu nu-i ademenesc, daca pot ii rasplatesc pentru ceea ce fac. In ce priveste profitul, te inseli. Ceea ce fac e misiune si singurul scop e sa-mi lucrez talantul dat de Dumnezeu.
Daca copilul meu ar merge la un teatru laic, nu m-ar deranja, doar sa nu dea banii pe prostii. Eu am fost multi ani la teatru, acum nu prea am posibilitatea, am fost chiar agent teatral. Credinta nu elimina cultura sau stiinta ci, lupta cu pacatul.

Remarc foarte mare perseverenta pentru a demonta argumentele creadinciosilor. N-ai sa reusesti niciodata, dar cum ti-am mai zis pe undeva, mi se pare ca nu a"ari" pe acest forum numai pentru ca esti ateu. Presupun un scop foarte precis si premeditat.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.09.2009, 14:05:41
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enkidu Vezi mesajul
Aducand in actualitate titlul initial al acestei discutii, tin sa spun ca din experienta se constata ca resentimentele sunt mai dese din partea "sectelor" impotriva ortodocsilor decat invers.

Este vorba de resentimente fata de invaturi gresite, nu fata de oameni. Dupa parerea mea, te poti numi cum vrei (ortodox, catolic, adventist, etc.). Important este sa-L cunosti pe Dumnezeu si sa faci voia Sa, asa cum este aratat in Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu).

Invataturile acestea adaugate timp de "2000 de ani" sunt o frana pe calea adevaratei credinte. Nu sunt invataturi de la Dumnezeu (sunt de la altcineva si au primit un ambalaj crestin).
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.09.2009, 14:46:48
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit conferinta?

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Daca i-ati cinsti le-ati urma invataturile. Lucru care nu se intampla. Ii cinstiti doar cu buzele.

*Pai toti acesti sfinti care si-au dat viata pentru Hristos(cateva milioane in doua mii de ani) i-au cinstit cu buzele? Cinstitorii vostri unde sunt? Cine, cum si cat urmeaza invataturile e o taina stiuta doar de Hristos- Dumnezeu, nu Omul cum il numiti voi, si nimeni altcineva. Nici voi. Nici un om nu se poate judeca cu dreptate pe sine insusi decat daca este sfant. Despre ceilalti nici atat? Cine te-a pus pe tine judecator zidirii lui Dumnezeu? Hristos a spus "nu judeca!", deci cum urmezi tu invatatura Lui?

Acum inteleg de unde vine vorba: "pana la Dumnezeu, te mananca Sfintii". In Sfanta Scriptura, Sfantul Apostol Pavel ne invata ca nu exista mijlocire decat intre Dumnezeu si oameni. Iar acesta mijlocire o face Insusi Mantuitorul.

*Esti orb calauzit de orb. Hristos spune ca cei ce-l urmeaza vor fi asemenea lui. Iar Biserica Ortodoxa este plina de minunile mijlocite de sfintii ei catre Hristos si Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu. De aceea ii cinstim, ca ne-au aratat dovada mantuirii lor. Voi ce dovezi aveti de mantuire?

"Caci este un singur Dumnezeu si un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Iisus Hristos, care S-a dat pe Sine insusi ca pret de rascumparare pentru toti." (1 Timotei 2:5,6)

*Hristos este Dumnezeu-Cuvantul, unul din Sfanta Treime, care era inainte de Facerea lumii si catre care Dumnezeu Tatal i-a zis "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra".

Cat despre Maria, mama Domnului Iisus Hristos: Sfintii Apostoli nici macar nu o pomenesc in epistolele lor. Ce aveti de zis la acesta? Aveti sa le reprosati ceva Sfintilor Apostoli?

*Nu era necesar sa fie pomenita, a raspuns un frate. Dar nenumaratele minuni care le face pentru oameni si in zilele noastre sunt dovada de netagaduit ca este alaturi de Hristos si se roaga tot timpul pentru toti oamenii, nenumarate vedenii, aratari vorbesc despre acest lucru, si sunt destule marturii cand diavolii au recunoscut ca le este frica de ea si sunt biruiti chiar la pomenirea numelui ei.

O tot dati cu "2000 de ani". Ce puteau sa aduca acesti "2000 de ani" decat adaugiri si ratacire? "Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze"- spunea Fantul Apostol Pavel, acum 2000 de ani (2 Tesaloniceni 2:7) Noi trebuie sa ne intoarcem la ceea ce ne-a fost dat acum 2000 de ani si sa ne lepadam de toate adaugirile pagane. "Va indemn sa luptati pentru credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna"- spunea Sfantul Apopstol Iuda (nu Iuda iscarioteanu) - in epistola sa. Se referea la credinta data acum 2000 de ani, nu la adaugirile aparute de-a lungul timpului.

*Milioane de sfinti. asta au adus - nenumarate dovezi de mantuire si sfintenie, de lucrari ale Duhului Sfant

Ramaneti dvs. cu cei 2000 de ani. Noi ramanem cu ce ne-au invatat Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli, acum 2000 de ani.

*Voi ramaneti cu ratacirea si atat.


Fac si eu o afirmatie: dvs. ii desconsiderati pe Sfintii Apostoli. Si, pot argumenta acest lucru aratandu-va cat de multe din invataturile lor le desconsiderati.
*Astept argumentele.

*Dumnezeu sa va miluiasca!
Scuze, nu ma prea pricep la butoane.

Last edited by teatru-copii; 06.09.2009 at 14:50:41.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.09.2009, 14:55:02
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Orice om este zidirea lui Dumnezeu, atunci cand are nevoie de ajutor, trebuie sa i-l oferim neconditionat, nu sa ne intereseze cum si la ce se roaga.
Am nevoie de ajutor, as vrea sa ii dezindoctrinez pe toti ortodocsii, sa ii fac atei. Ma ajuti?
Probabil ca vei zice, din nou, ca imi bat joc de tine, ca ce caut pe forum etc.
Eu vreau doar sa iti arat cita vorbarie goala e in posturile tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 15:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 21:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58