Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 06.09.2009, 20:12:49
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Zice un chirurg francez undeva prin sec. XVII: "Prefer sa am dreptate singur decat sa ma insel cu 1000 de imbecili"

(Stii regula: persoanele de fata se exclud.)

Cam asta-i parerea mea despre rationamentele gresite adoptate de milioane de oameni.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #202  
Vechi 06.09.2009, 20:22:21
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit e o lege a firii

Sigur ca sunt milioane care adopta rationamente gresite, exemplele sunt cu carul, dar nu poate fi argument in ratiunea unei idei.
Topicul acesta este foarte bogat si numai cine nu vrea nu intelege de ce avem nevoie de religie. E ca si cum incerci sa contrazici o axioma - prin absurd, bineinteles.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #203  
Vechi 06.09.2009, 23:51:56
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Foarte corect.
Si, ce incearca scoala sa scoata de pe bancile sale, nu oameni rationali?
Iata ce zice un Sfant despre omul rational:
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 06.09.2009, 23:53:18
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

In psihologie exista un principiu: Cu cat cunosti un fenomen mai putin, cu cat esti mai departe de el, cu atat ai tendinta din ce in ce mai mare de a-l respinge.
Asa se intampla si in polemica: "a mea e mai mare decat a ta" sau "eu sunt mai destept decat tine".

Fenomenele, se cunosc intrinsec si nu extrinsec. Ori, a face dovada cunoasterii corecte, obiective a fenomenului este necesara o debarasare de propriile prejudecati.

Azi e la moda sa fii ateu, in anii 90 - 92 era invers.
Biserica e confundata cu un partid politic, iar preotii vazuti ca un fel de activisti de partid.

De partea cealalta ateii sunt vazuti ca un fel de "anticristi", iar logoreea lor ca pucioasa ce vine din pamant.

Daca vrei sa dovedesti ceva cerceteaza si nu-ti mai da cu pararea gratuit, nu mai pune etichete rautacioasa, ci cauta cu inima deschisa.

Cati dintre noi am scris pe marginea subiectului vreo 5 -7 carti?

Cati dintre noi am studiat sursele (greaca, latina, aramaica, araba, siriaca) si suntem competenti sa declaram ca +1000 sunt imbecili?

Scoaterea religiei din scoli va fi rezultatul unui gest politic.

Imi aduc aminte cand am fost la Aushwitz.Atunci mi-am dat seama ce este omul in fata mortii......nimic.....praf...cenusa.........restul ..........doar o pala de vant.

Asa cum un barbat nu va intelege niciodata dragostea dintre mama si prunc tot asa un ateu nu va intelege niciodata relatia reala, fireasca, nedisimulata dintre un crestin si Dumnezeu.

Expresia credintei sta in iubirea plina de ratiune, intr-o iubire ce se arata prin jertfa, smerenie, ingaduinta si multa rabdare.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 07.09.2009, 00:05:29
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Din nou, nu mi se pare OK sa se studieze morala bazata pe o carte veche de 2000 - 5000 de ani, plina de superstitii si episoade "istorice" neverificate istoric. O morala care spune ca femeia trebuie desconsiderata pentru ca a muscat dintr-un ipotetic mar pe care i l-a oferit un sarpe vorbitor. Asta ca sa dau doar un exemplu de morala inspirata de biblie.

Pana la urma, e prea putin important ce se studiaza? Orele de religie nu au ce cauta in scoli publice, intr-un stat laic prin Constitutie.
Daca vorbesti de Biblie in halul asta, mecar defineste-te ca ateu sau liber cugetator din start! Iata un site despre creationism/evolutionism si dovezile stiintifice aduse de oameni de stiinta in favoarea creatiei inteligente:
http://www.creationism.info.ro/blog8...-megacipul.htm
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 07.09.2009, 09:08:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Zice un chirurg francez undeva prin sec. XVII: "Prefer sa am dreptate singur decat sa ma insel cu 1000 de imbecili"

(Stii regula: persoanele de fata se exclud.)

Cam asta-i parerea mea despre rationamentele gresite adoptate de milioane de oameni.


Har si Pace de la Domnul!
Acu sigur ca glumesc, dar ortodocsi e mai multi :)
(Stii regula: persoanele de fata se exclud.)
Reply With Quote
  #207  
Vechi 07.09.2009, 09:44:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Iata ce zice un Sfant despre omul rational:
Ce inseamna pentru tine: sa fie indreptat?
Reply With Quote
  #208  
Vechi 07.09.2009, 09:46:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Daca vorbesti de Biblie in halul asta, mecar defineste-te ca ateu sau liber cugetator din start! Iata un site despre creationism/evolutionism si dovezile stiintifice aduse de oameni de stiinta in favoarea creatiei inteligente:
http://www.creationism.info.ro/blog8...-megacipul.htm
Inteligenta? :)
Iustine, de ce ai tite, banuiesc ca esti barbat?
Reply With Quote
  #209  
Vechi 07.09.2009, 09:50:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdani Vezi mesajul
Asa cum un barbat nu va intelege niciodata dragostea dintre mama si prunc tot asa un ateu nu va intelege niciodata relatia reala, fireasca, nedisimulata dintre un crestin si Dumnezeu.
A intelege nu inseamna a trai pe propria piele.
Inteleg dragostea dintre mama si prunc, acum. Multi barbati insa nu o inteleg, sint de acord cu asta, acest lucru stind la baza multor divorturi.
Citat:
În prealabil postat de bogdani Vezi mesajul
Expresia credintei sta in iubirea plina de ratiune, intr-o iubire ce se arata prin jertfa, smerenie, ingaduinta si multa rabdare.
Fata de cine?
Reply With Quote
  #210  
Vechi 07.09.2009, 10:17:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Acum ca te-am urmarit putin, imi dau seama ca nu esti serios, ori te amuzi pe acest forum si iti bati joc de noi, ori ai capul patrat si...

Sa pui iarasi aceasta intrebare cand ti s-au postat zeci de raspunsuri pe aceasta tema? Eu consider ca ai fost respectat pe forum. Tu nu vrei sa ne respecti?

Doamne ajuta!
Am pus o intrebare legitima, ce inseamna educatie religioasa in scoli. Ca sa iti arat asta, desi ma chinui destul de mult cu colturile capului, te-as ruga sa imi spui parerea ta cu privire la introducerea sau nu in programa scolara a invatamintelor din urmatorul paragraf din biblie:
„Dacă vine cineva la Mine, și nu urăște pe tatăl său, pe mamă-sa, pe nevastă-sa, pe copiii săi, pe frații săi, pe surorile sale, ba chiar însăși viața sa, nu poate fi ucenicul Meu.
Iti multumesc anticipat
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44