Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.09.2009, 17:19:33
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

topcat, ma uit la postarile tale si fara nici o rautate iti marturisesc ca "prostioare" sunt vorbele tale.


In legatura cu acest subiect, vreau sa mentionez afirmatia unui parinte: "Daca inca mai ai o faramana de indiferenta fata de cineva, sa stii ca inca n-ai ajuns sa fi crestin(ortodox bineinteles)"


Har si pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 06.09.2009, 17:31:50
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Ce sentimente traiesti atunci cand oferi un dar? Nu ti se pare ca te bucura mai mult pe tine decat pe cel care primeste?

Daca incerci sa extinzi acest exercitiu, vei vedea ce mare bucurie este sa te daruiesti atat cat poti!
Doamne ajuta!
A da cu plăcere valorează mai mult decât ceea ce dai.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 06.09.2009, 18:52:19
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit OK

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am nevoie de ajutor, as vrea sa ii dezindoctrinez pe toti ortodocsii, sa ii fac atei. Ma ajuti?
Probabil ca vei zice, din nou, ca imi bat joc de tine, ca ce caut pe forum etc.
Eu vreau doar sa iti arat cita vorbarie goala e in posturile tale.
De ce imi ceri ajutor daca vorbaria mea este goala?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 06.09.2009, 21:01:48
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Foarte nepotrivit titlul. Crestinii nu urasc NICIUN OM!

Spune un sfant ca noi uram pacatul, dar il iubim pe pacatos: adica, uram ereziile catolicilor, protestantilor sau ale celor de alte religii, dar pe ei II IUBIM! Ne putem da si viata pentru ei!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.09.2009, 21:22:44
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
topcat, ma uit la postarile tale si fara nici o rautate iti marturisesc ca "prostioare" sunt vorbele tale.


In legatura cu acest subiect, vreau sa mentionez afirmatia unui parinte: "Daca inca mai ai o faramana de indiferenta fata de cineva, sa stii ca inca n-ai ajuns sa fi crestin(ortodox bineinteles)"


Har si pace de la Domnul!
O, dar nici nu am pretentia la mai mult, faptul ca te uiti la ele e de-ajuns.

In legatura cu subiectul, te-as ruga sa ma luminezi: Hristos a fost sau nu indiferent fata de, si nici nu trebuie sa mergem departe de locul unde a trait, aleg la intimplare, dacii care mureau in lupta cu romanii?
Ce inseamna sa fii sau nu indiferent fata de africanii ce mor pe capete (exemplul meu preferat)? Pentru tine ajunge sa te multumesti la gindul ca a pregatit Dzeu si pentru ei ceva dupa moarte?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 06.09.2009, 21:47:12
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
O, dar nici nu am pretentia la mai mult, faptul ca te uiti la ele e de-ajuns.

In legatura cu subiectul, te-as ruga sa ma luminezi: Hristos a fost sau nu indiferent fata de, si nici nu trebuie sa mergem departe de locul unde a trait, aleg la intimplare, dacii care mureau in lupta cu romanii?
Ce inseamna sa fii sau nu indiferent fata de africanii ce mor pe capete (exemplul meu preferat)? Pentru tine ajunge sa te multumesti la gindul ca a pregatit Dzeu si pentru ei ceva dupa moarte?
Domnul sa te lumineze!


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 06.09.2009, 22:15:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Foarte nepotrivit titlul. Crestinii nu urasc NICIUN OM!

Spune un sfant ca noi uram pacatul, dar il iubim pe pacatos: adica, uram ereziile catolicilor, protestantilor sau ale celor de alte religii, dar pe ei II IUBIM! Ne putem da si viata pentru ei!
Draga Florina,
Aici s-a discutat mult pe aceasta tema a "urii fata de pacat dar nu al omului". Suna ca o explicatie dupa mine ipocrita a unei incercari de iesire dintr-o dilema si lipsa unor cunostinte minime, de bun simt al psihologiei umane.

Psihologic si ca fiinta, noi suntem definiti ca oameni prin tot ce facem si ce vorbim, suntem un pachet de elemente. Nu putem sa inlaturam, asa arbitrar, pe loc, aceste elemente definitorii,ca ni s-a nazarit noua, si sa zicem ca iubim DOAR O PARTE DIN CONTINUT. Eu stiu ca aceasta este o explicatie pe care se pedaleaza muuult in Institut si dupa si care PICA bine insa adevarul este ca nu poti sa separi raul facut de om de fiinta lui.
Aceasta separare nu se poate face printr-o REZOLUTIE VERBALA( IN PARLAMENT) ci DOAR printr-un proces FOARTE indelungat de transformare interioara si educativa.
Este o nebunie, de exemplu sa separi pacatul de fiinta nemernica care l-a generat si sa ierti pe un pedofil care a violat un copil, asa dintr-o doara( si este mai ales usor sa o faci cind nu-i copilul tau, ha ha,:). Sa-i vad pe cei care o fac cind este vorba de copilul lor

Acesti monstrii trebuiesc mai intii trimisi la ocnele de uraniu pe 20 de ani pentru a PUTEA SEPARA PACATUL DE OM POATE printr-o tyransformare in timp insa nu asa dintr-o doara, ca chipurile s-a spovedit si gata minunea s-a savirsit si-i PUTEM DA DRUMUL IN COMUNITATILE NOASTRE.
Da, de spovedit se poate, cit doreste el, chiar si de doua ori/zi insa acolo dupa gratii la un Km sub pamint TIMP DE 20 de ani minimum!!

Last edited by andreicozia; 06.09.2009 at 22:20:04.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 07.09.2009, 09:10:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Domnul sa te lumineze!


Har si Pace de la Domnul!
Banuiesc ca raspunsul la prostioara mea te multumeste.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 07.09.2009, 09:12:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
De ce imi ceri ajutor daca vorbaria mea este goala?

Doamne ajuta!
Daca nu e goala, repeta dupa mine: nu exista bau-bau
Reply With Quote
  #90  
Vechi 07.09.2009, 10:15:09
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Banuiesc ca raspunsul la prostioara mea te multumeste.
Tocmai aici e problema, nu raspund la prostioare.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 15:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 21:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58