Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.03.2010, 12:46:03
jelena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Inger Ingerasul meu ce mi te-a dat Dumnezeu, vorbeste tu te rog cu Inger Ingerasul lui sa-i zica un cuvant frumos despre mine, si sa se apropie de mine si s-o sfarsim odata cu singuratatea asta in doi.

Nu e ideea mea, am citit-o undeva, poate chiar pe forum sau pe alt site. Era vorba de o monahie care se temea de o alta mai in varsta si autoritara, si s-a rugat altfel iar femeia aceea s-a imbunat fara ca prima sa-i fi spus ceva in mod direct.
multumesc!deodata mi s au umplut ochii de lacrimi.....si am simtit o prezenta aproape....
e acea senzatie cand speri ,ca atunci cand un prieten drag te prinde de mana, iti atinge si inima.sigur o sa invat rugaciunea si o voi spune mereu....pentru ca ,e tare, tare greu!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.03.2010, 13:04:14
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jelena Vezi mesajul
multumesc!deodata mi s au umplut ochii de lacrimi.....si am simtit o prezenta aproape....
e acea senzatie cand speri ,ca atunci cand un prieten drag te prinde de mana, iti atinge si inima.sigur o sa invat rugaciunea si o voi spune mereu....pentru ca ,e tare, tare greu!
Mm, ma bucur ca te-a ajutat. Atat doar ca nu e o rugaciune ce trebuie invatata, e doar o formulare pe care am dat-o ca exemplu, plecand de la rugaciunea pe care o spuneam cu totii in copilarie, Inger-Ingerasul meu :)
Te poti ruga cu cuvintele tale.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.03.2010, 15:27:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jelena Vezi mesajul
nu stiu ,poate exista un topic pe aceasta tema...nu stiu,daca mai exista cineva care sufar de ce sufar eu,adica singuratate in doi,mi as dori sa fiu singura ...dar nu cred.putem discuta aici pe acest subiect?
Cred ca Jane se refera la sfaturile par. Rafail Noica
http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...si-in-nevazut/
Sunt sfaturi extraordinare! Si eu m-am bucurat cand am gasit acest articol, cu mult timp in urma.
In variate situatii si eu m-am rugat Maicii Domnului sa mijloceasca pentru mine pt a aplana conflicte sau pt a trece peste momente neplacute in relatiile cu ceilalti. Roaga-te cu incredere!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.03.2010, 22:25:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Si ce e de facut cand nici in topicul "celor care nu se regasesc in nici un topic" nu te regasesti? Jelena ,de ce nu am vorbi despre singurateta in grup?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.03.2010, 22:48:33
Irina Georgeta Irina Georgeta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Locație: București, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Recunosc că mă număr printre cei care nu spun nimic. De la sfârșitul anului 2007 până acum, am preferat să citesc totul din umbră și să învăț, să iau ce e mai bun din fiecare topic vizualizat. Nu vreau să justific în numele tuturor și nici să fiu avocatul poporului, însă cred că sunt mai multe vizualizări și mai puține puncte de vedere tocmai pentru că majoritatea intră nu pentru că dețin niște informații utile pentru suflet, ci pentru că doresc să le obțină. De aceea, ca cititor de forum, mulțumesc celor care au ceva de spus pentru ca noi, învățăceii, să avem de unde să sustragem informațiile de care au nevoie și îi laud pentru înțelepciunea și dăruirea cu care se implică în onesta misiune creștinească, dacă pot să mă exprim așa; la fel cum mulțumesc și celor care știu când, ce și cât să vorbească fără a umple topicurile cu inutilități care ar însemna pentru noi pierdere de vreme și nu sursă de informare pe plan spiritual. Țin să îmi cer iertare pentru absența mea de pe forum, dar prefer ca în continuare mai mult "să ascult" decât "să spun" lăsând loc persoanelor grăitoare de adevăr
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.03.2010, 22:52:20
unvames unvames is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ClaudiuT Vezi mesajul
Se intampla de multe ori, mai ales in ultima perioada, sa colind toate topicurile si sa nu ma regasesc niciunde, cu toate ca parca am ceva de zis.

Observ si la unii useri, o perioada mai activi, apoi se mai calmeaza si nu-i mai vezi pana ce nu se mai "inoieste" ceva... ii inteleg perfect. De regula suntem tot noi care ne stim intre noi, cu toate ca vad pe un topic sute de vizite, pareri sunt doar cateva... poporul asta roman are multe de spus, dar nu zice nimic.
Ideea asta imi vine in cap de fiecare data cand ma uit la raportul dintre vizionari si raspunsuri, idee insotita de cate un suspin, acompaniat si el la radul lui de speranta ca intr-o zi va fi mai bine.
Ii vad foarte activi pe romanii de "afara", au cu adevarat ceva de spus si nu se feresc, ii admir! Dar noi cei de aici din tara? Parca asa am stiut din totdeauna, sa privim si sa tacem. "N-ai cu cine" parca auzi pe la toate colturile... eu cred ca avem cu cine, doar sa zicem odata!
Nu stiu ce s-ar putea face, pana una alta am infiintat acest topic, pentru cei care nu-si "gasesc" locul cu toate ca au ceva de spus, ii invit sa se "refugieze" aici, pana ce se vor regasii undeva printre multimea de link-uri.
Va astept cu drag iubiti frati!


Har si Pace de la Domnul!

Doamne ajuta!
Nu stiam ca raportul intre vizionari si postari este atat de mare in favoarea primelor. Dar acum ca aflu, pe mine ma bucura lucrul asta. Ce bine ar fi daca toti am asculta mai mult si am vorbi mai putin! 3 postari de substanta, care innoiesc sau imbogatesc o discutie, mi se par mai folositoare decat 30 de mesaje care repeta lucruri deja spuse, se abat de la tema initiala a discutiei sau ataca alti membri ai forumului. Daca proportia de care pomeneam ar reflecta auto-cenzura fiecaruia, in sensul de a nu posta orice si oricum, si de a citi ceea ce deja au scris altii mai invatati sau mai inspirati decat tine, eu nu pot decat sa ma bucur. In niciun caz nu e o dovada de lasitate. Nu cred ca poate fi vorba de asta pe un forum. Asa incat, eu pretuiesc si pe cei ce posteaza, si pe cei ce tac.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
Cine nici nu știe, nici nu poate... NECTARIE Generalitati 0 26.01.2011 13:39:16
Nici casatorie,nici monahism florinna01 Generalitati 13 31.07.2009 14:56:42
In convietuire nu-i bun nici abuzul nici refuzul. Laurentiu Generalitati 24 31.07.2009 04:57:38