Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 05.02.2011, 22:23:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Pe mine m-a frapat întotdeauna această - aparentă - contradicție și contrast între viețile unor sfinți care au avut ocazia să săvârșească fapte eroice, precum Sf. Maximilian de care ați pomenit, sau martirii pentru credință, sau marii mistici care au văzut pe Cristos sau I-au purtat rănile, cei care au săvârșit mari minuni, vindecări, cei care au convertit popoare întregi, străbătând lumea cu Crucea în mână, pe de o parte,

și

viețile altor sfinți, atât de simple și "anoste", pe de altă parte. Iată de exemplu pe Sfânta Tereza de Lisieux - și-a trăit scurta viață într-o mănăstire. Minuni nu a făcut (decât după moarte). A trăit în mănăstire, s-a rugat și a muncit împreună cu celelalte călugărițe și L-a iubit foarte mult pe Isus. A scris o cărțulie în care explica că va încerca să găsească o nouă cale spre sfințenie - o "cale micuță", deoarece i s-a părut că o biată călugăriță ca ea nu se poate compara cu marile figuri ale Bisericii, apostoli, mucenici, mari predicatori si teologi. De fapt, a descoperit că aceeași cale duce la Cristos și pe cei mari și pe cei mici: Iubirea de Dumnezeu.

Iată un fragment din cărțulia ei, intitulată Povestea unui suflet:

Întotdeauna mi-am dorit să devin o sfântă, dar vai! comparându-mă cu sfinții am constatat mereu că între ei și mine este deosebirea dintre un munte uriaș al cărui pisc se pierde în ceruri, și firul de nisip neînsemnat, strivit sub pașii trecătorilor. În loc să-mi pierd curajul, mi-am spus: Bunul Dumnezeu nu inspiră dorințe iluzorii, pot deci, în ciuda micimii mele, să năzuiesc la sfințenie; să mă fac mai mare este imposibil, trebuie să mă accept așa cum sunt, nedesăvârșită, dar aș vrea să caut modul pentru a mă duce în cer pe o cale foarte dreaptă, foarte scurtă, o cale mică cu totul nouă. Ne aflăm într-un secol al invențiilor, nu mai trebuie să ostenim suind treptele scărilor; cei bogați au avantajul ascensorului. Aș vrea să găsesc și eu un ascensor care să mă urce până la Isus, căci sunt prea mică pentru a sui scara abruptă a desăvârșirii. Atunci am căutat în cărțile sfinte indicația ascensorului, obiectul dorinței mele, și am citit aceste cuvinte ieșite din gura Înțelepciunii Eterne: "Dacă cineva este mic, să vină la mine". Atunci am venit, intuind că am găsit ceea ce căutam; și dorind să știu, o Dumnezeul meu, ce ai face celui mic care ar răspunde chemării tale, mi-am continuat căutările și iată ce am găsit: "Ca o mamă care-și măngâie copilul, așa vă voi consola, vă voi purta în brațe și vă voi legăna pe genunchii mei!" Ah! niciodată cuvinte mai gingașe, mai melodioase, nu mi-au bucurat inima: ascensorul care trebuie să mă urce la Cer sunt brațele tale, o Isuse! Pentru aceasta n-am nevoie să cresc, din contră, trebuie să rămân măruntă, să devin din ce în ce mai măruntă.

Last edited by Erethorn; 05.02.2011 at 22:28:58.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 05.02.2011, 22:36:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pe mine m-a frapat întotdeauna această - aparentă - contradicție și contrast
Această deosebire se explică prin misiunile diferite în Biserică și în lume la care sunt chemați cei deveniți sfinți. Unii, ca Sf Maxim Mărturisitorul, au fost apologeți ai credinței, apărând ortodoxia Bisericii Catolice într-o lume înclinată spre schismă și eres. Alții, au fost mistici, precum Sf Ioan Scărarul și Sf Ioan al Crucii. Alții au fost spada Bisericii în slujba Bisericii, precum Ludovic cel Sfânt. Au mai fost cei care au apărat în mod eroic legătura căsătoriei, sau fecioria pentru Cristos, ori au suferit din ură față de credință, ca Vladimir Ghica, Vasile Aftenie și cei care împreună cu ei au murit în închisorile unui regim fără Dumnezeu și fără țară și care, să sperăm, vor fi ridicați la cinstea altarelor.

În ceea ce o privește pe Sf Tereza cea Mică, știați că este printre doctorii Bisericii ? Cu toate că, din câte știu, nu a scris nicio carte de teologie. Și totuși, motivul pentru care Biserica o numără printre cei 33 de Sfinți Doctori și Învățători este exact această "cale mică".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #223  
Vechi 05.02.2011, 22:40:17
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În ceea ce o privește pe Sf Tereza cea Mică, știați că este printre doctorii Bisericii ? Cu toate că, din câte știu, nu a scris nicio carte de teologie. Și totuși, motivul pentru care Biserica o numără printre cei 33 de Sfinți Doctori și Învățători este exact această "cale mică".
Da, știam. Este una din doar trei femei ridicate la acest rang.

De asemenea, este unul dintre sfinții care au mijlocit, indirect, prin scrierile și viața lor, și poate, cine știe, și direct, convertirea mea de la ateism.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 05.02.2011, 23:21:19
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pe mine m-a frapat întotdeauna această - aparentă - contradicție și contrast între viețile unor sfinți care au avut ocazia să săvârșească fapte eroice, precum Sf. Maximilian de care ați pomenit, sau martirii pentru credință, sau marii mistici care au văzut pe Cristos sau I-au purtat rănile, cei care au săvârșit mari minuni, vindecări, cei care au convertit popoare întregi, străbătând lumea cu Crucea în mână, pe de o parte,

și

viețile altor sfinți, atât de simple și "anoste", pe de altă parte. Iată de exemplu pe Sfânta Tereza de Lisieux - și-a trăit scurta viață într-o mănăstire. Minuni nu a făcut (decât după moarte). A trăit în mănăstire, s-a rugat și a muncit împreună cu celelalte călugărițe și L-a iubit foarte mult pe Isus. A scris o cărțulie în care explica că va încerca să găsească o nouă cale spre sfințenie - o "cale micuță", deoarece i s-a părut că o biată călugăriță ca ea nu se poate compara cu marile figuri ale Bisericii, apostoli, mucenici, mari predicatori si teologi. De fapt, a descoperit că aceeași cale duce la Cristos și pe cei mari și pe cei mici: Iubirea de Dumnezeu.

Iată un fragment din cărțulia ei, intitulată Povestea unui suflet:

Întotdeauna mi-am dorit să devin o sfântă, dar vai! comparându-mă cu sfinții am constatat mereu că între ei și mine este deosebirea dintre un munte uriaș al cărui pisc se pierde în ceruri, și firul de nisip neînsemnat, strivit sub pașii trecătorilor. În loc să-mi pierd curajul, mi-am spus: Bunul Dumnezeu nu inspiră dorințe iluzorii, pot deci, în ciuda micimii mele, să năzuiesc la sfințenie; să mă fac mai mare este imposibil, trebuie să mă accept așa cum sunt, nedesăvârșită, dar aș vrea să caut modul pentru a mă duce în cer pe o cale foarte dreaptă, foarte scurtă, o cale mică cu totul nouă. Ne aflăm într-un secol al invențiilor, nu mai trebuie să ostenim suind treptele scărilor; cei bogați au avantajul ascensorului. Aș vrea să găsesc și eu un ascensor care să mă urce până la Isus, căci sunt prea mică pentru a sui scara abruptă a desăvârșirii. Atunci am căutat în cărțile sfinte indicația ascensorului, obiectul dorinței mele, și am citit aceste cuvinte ieșite din gura Înțelepciunii Eterne: "Dacă cineva este mic, să vină la mine". Atunci am venit, intuind că am găsit ceea ce căutam; și dorind să știu, o Dumnezeul meu, ce ai face celui mic care ar răspunde chemării tale, mi-am continuat căutările și iată ce am găsit: "Ca o mamă care-și măngâie copilul, așa vă voi consola, vă voi purta în brațe și vă voi legăna pe genunchii mei!" Ah! niciodată cuvinte mai gingașe, mai melodioase, nu mi-au bucurat inima: ascensorul care trebuie să mă urce la Cer sunt brațele tale, o Isuse! Pentru aceasta n-am nevoie să cresc, din contră, trebuie să rămân măruntă, să devin din ce în ce mai măruntă.

Eugen Ionescu spunea ca invidiaza moartea lui Maximilian Kolbe; eu cred ca prin asta incerca sa arate ca de foarte putine ori viata te pune in fata unei alegeri capitale precum aceea a Sfantului Maximilian Kolbe. In schimb, viata te supune unor constante urcusuri sau coborasuri si e extrem de greu sa traiesti la nivelul crezului tau. Cred ca aici intervine importanta foarte mare si inspiratia pe care Maica Tereza o poate insufla crestinilor simpli ca noi. Arsenie Boca spunea ca traim vremuri propice pentru mantuire din cauza ca nu mai suntem asupriti si cu toate astea, crestinii primelor veacuri aveau o soarta mai fericita decat a noastra din cauza ca ei erau crestini adevarati si isi marturiseau fara frica si cu pretul vietii lor credinta in Iisus Hristos. Noi nu suntem torturati(din fericire!!!) dar avem o soarta mai grea tocmai din cauza ca alegem usorul si ignoranta.
Pe mine Sfantul Arsenie Boca m-a inspirat foarte mult; pe tine am citit ca Maica Tereza. Vezi deci cum a lucrat Dumnezeu prin acesti doi sfinti "nespectaculari"? Maica Tereza e o sursa nesecata de pace si iubire si o inspiratie pentru foarte multe suflete simple.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 06.02.2011, 01:24:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Maica Tereza
Numele de "Tereza" a fost purtat de mai multe sfinte cinstite în Biserica Catolică:
-Sf Tereza din Avilla (Tereza "cea mare"), mistică din Ordinul Carmelitelor.
-Sf Tereza din Lisieux (Tereza cea mică), tot din Ordinul Carmelitelor
-Fericita Tereza de Calcutta, sau Maica Tereza, fondatoare a Ordinului Misionarele Carității (se deosebesc printr-un acoperământ al capului de culoare albă cu margine albastră).

Carmelitanele fac parte dintr-un ordin contemplativ, de clauzură. Măicuțele carmelitane nu părăsesc mănăstirile toată viața lor. Misionarele Carității, dimpotrivă, activează în lume, unde se ocupă de săraci și de bolnavi. Pe scurt, modelele lor sunt Maria și Marta.

Dl Erethorn se referea la a doua dintre sfinte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.02.2011 at 01:34:13.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 06.02.2011, 02:41:22
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Numele de "Tereza" a fost purtat de mai multe sfinte cinstite în Biserica Catolică:
-Sf Tereza din Avilla (Tereza "cea mare"), mistică din Ordinul Carmelitelor.
-Sf Tereza din Lisieux (Tereza cea mică), tot din Ordinul Carmelitelor
-Fericita Tereza de Calcutta, sau Maica Tereza, fondatoare a Ordinului Misionarele Carității (se deosebesc printr-un acoperământ al capului de culoare albă cu margine albastră).

Carmelitanele fac parte dintr-un ordin contemplativ, de clauzură. Măicuțele carmelitane nu părăsesc mănăstirile toată viața lor. Misionarele Carității, dimpotrivă, activează în lume, unde se ocupă de săraci și de bolnavi. Pe scurt, modelele lor sunt Maria și Marta.

Dl Erethorn se referea la a doua dintre sfinte.

Da, stiu:). Sunt baby-sitter intr-o familie de francezi catolici si mai alaltaieri am vazut ca unul din baieti avea o carticica despre Sf. Tereza din Lisieux; am si citit din ea si asa cum spunea si Erethorn, nu a avut un destin asa ca al lui Maximilian Kolbe sau ca al Ioanei d'Arc daca preferi sa ramanem pe linia femeilor sfinte.:)
Reply With Quote
  #227  
Vechi 06.02.2011, 09:59:16
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Despre Sf Marta si despre Sf Rita, mi-as dori sa cunosc mai multe....Circula multe rugaciuni si novene pe net, si mi-as dori sa cunosc efectiv cum au devenit sfinte si in ce situatii ofera ajutorul(sigur mereu pot mijloci, dar poate fiecare are un "ce" aparte)...
Reply With Quote
  #228  
Vechi 06.02.2011, 12:42:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Despre Sf Marta si despre Sf Rita, mi-as dori sa cunosc mai multe.... .
Despre Sf Rita, aveți aici un articol de pe blogul unei surori în Cristos: http://klaudiastan.wordpress.com/2009/05/22/446/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #229  
Vechi 06.02.2011, 13:14:47
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am acum o nouă curiozitate, mă gândesc cum ar fi dacă s-ar întâlni un sfânt catolic cu unul ortodox, cum și-ar vorbi?
Reply With Quote
  #230  
Vechi 06.02.2011, 13:19:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am acum o nouă curiozitate, mă gândesc cum ar fi dacă s-ar întâlni un sfânt catolic cu unul ortodox, cum și-ar vorbi?
Știu și eu ? Cred că depinde de ce sfinți luăm în acest ipotetic exemplu. Dacă s-ar întâlni Sf Iosafat cu Sf Sofronie de la Cioara, s-ar putea să iasă cu scântei...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05