Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2011, 01:19:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nostalgia Inchiziției

În urma unui răspuns dat de userul Theodor de Mopsuestia pe un alt thread am înțeles, cu surprindere, că arderile pe rug practicate de Inchiziție nu sunt pentru toată lumea crime cumplite, nici măcar regretabile erori; din contră, sunt considerate fapte meritorii, justificabile atunci, ca și acum. Ce îi lipsește lumii noastre pentru a fi mai bună, și nouă pentru a fi mai buni creștini sunt niscaiva arderi pe rug: de masoni, de vrăjitoare, poate și alte categorii. Putem, însă, răsufla ușurați: nu sunt vizați și ereticii.
Vreau să le spun admiratorilor Inchiziției, deși nu se poate să nu își dea seama, că se situează pe aceeași poziție cu naziștii și că, deși se consideră creștini, împărtășesc, de fapt, credința lui Nietzsche, cel care considera că mila îl înjosește pe om, că, pentru a fi bun, trebuie să tai în carne vie.
Creștinismul pe care îl aveți în vedere nu seamănă cu Hristos, cel „blând și smerit cu inima”, cel care a spus: „cine scoate sabia de sabie va pieri”, „cine e fără păcat să arunce primul cu piatra” ș.a.
Oamenii din vremea Sa L-au vrut împărat (politic), neputând să înțeleagă că împărăția Sa este înlăuntrul nostru; drept care L-au răstignit. Catolicismul a încercat, din nou, să schimbe societatea, să o îndrepte, să o curățească... A reușit același lucru: a ars pe rug mulțime de oameni în a căror suferință Hristos a fost prezent, cu siguranță.
Au trecut de atunci sute de ani; timp suficient să înțelegem atrocitatea acelor crime făcute, culmea, în numele lui Hristos. Dar unii (sper că nu mulți) nu înțeleg. Iar dacă nu învățăm nimic din greșeli, suntem condamnați să le repetăm.

Last edited by N.Priceputu; 02.07.2011 at 12:08:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2011, 01:23:50
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Subscriu in totalitate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2011, 01:31:00
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În urma unui răspuns dat de userul Theodor de Mopsuestia pe un alt thread am înțeles, cu surprindere, că arderile pe rug practicate de Inchiziție nu sunt pentru toată lumea crime cumplite, nici măcar regretabile erori; din contră, sunt considerate fapte meritorii, justificabile atunci, ca și acum. Ce îi lipsește lumii noastre pentru a fi mai bună, și nouă pentru a fi mai buni creștini sunt niscaiva arderi pe rug: de masoni, de vrăjitoare, poate și alte categorii. Putem, însă, răsufla ușurați: nu sunt vizați și ereticii.
Vreau să le spun admiratorilor Inchiziției, deși nu se poate să nu își dea seama, că se situează pe aceeași poziție cu naziștii și că, deși se consideră creștini, împărtășesc, de fapt, credința lui Nietzsche, cel care considera că mila îl înjosește pe om, că, pentru a fi bun, trebuie să tai în carne vie.
Creștinismul pe care îl aveți în vedere nu seamănă cu Hristos, cel „blând și smerit cu inima”, cel care a spus: „cine scoate sabia de sabie va pieri”, „cine e fără păcat să arunce primul cu piatra” ș.a.
Oamenii din vremea Sa L-au vrut împărat (politic), neputând să înțeleagă că împărăția Sa este înlăuntrul nostru; drept care L-au răstignit. Catolicismul a încercat, din nou, să schimbe societatea, să o îndrepte, să o curățească... A reușit același lucru: a ars pe rug mulțime de oameni în a căror suferință Hristos a fost prezent, cu siguranță.
Au trecut de atunci sute de ani; timp suficient să înțelegem atrocitatea acelor crime făcute, culmea, în numele lui Hristos. Dar unii (sper că nu mulți) nu înțeleg. Iar dacă nu învățăm nimic din greșeli, suntem condamnați să le repetăm.
Si eu am ramas siderata la postarile userului Theodor de Mopsuestia, care pare a fi un personaj aterizat in anul 2011 din perioada cumplita a inchizitiei..E trist si alarmant ca exista in ziua de astazi o astfel de mentalitate "crestina"..Colegul nostru Colaps ( pe care nu stiu daca tu l-ai prins online pana acum) era mic copil nevinovat cand propunea sa ardem Bibliile sectare..:-))Si ce am mai sarit toti cu gura pe el aici..Dar uite ca se poate si mai "strong" !!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2011, 02:16:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Vreau să le spun admiratorilor Inchiziției, deși nu se poate să nu își dea seama, că se situează pe aceeași poziție cu naziștii și că, deși se consideră creștini, împărtășesc, de fapt, credința lui Nietzsche, cel care considera că mila îl înjosește pe om, că, pentru a fi bun, trebuie să tai în carne vie.
Perfect "argument" de tip reductio ad Hitlerum . Ca la carte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2011, 02:53:53
user11 user11 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 51
Implicit

In vremea Inchizitiei au fost erori si orori.
In ultima vreme insa, se face mare reclama la faptul ca in acea perioada a fost un genocid impotriva vrajitoarelor si a tot ce era intr-un fel nefast mantuirii sufletelor noastre.
Dar nu se pomeneste deloc ce faceau acele personaje "martirizate", cum se traia, care erau principiile existentei umane ale acelor vremuri si locuri!
Ce s-ar fi intamplat daca vrajitorii ar fi ramas la mare cinste? Poate ca acum, in loc sa acultam cu intelegere, ne-am fi dus la vreun vrajitor sa ne bolboroseasca ceva si dupa aceea sa facem dupa cum ne taie capul, fara nici o teama de Dumnezeu. Sau, chiar mai rau, ceea ce faceau Mayasii si Aztecii, altare de jertfa a vietilor umane (daca este sa dam crezare cercetatorilor civilizatiilor disparute, oare de ce?)

Deuterenom 16:
9. Cand vei intra tu in pamantul ce ti-l da Domnul Dumnezeul tau, sa nu te deprinzi a face uraciunile pe care le fac popoarele acestea.
10. Sa nu se gaseasca la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator,
11. Nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei ce graiesc cu mortii.
12. Caci uraciune este inaintea Domnului tot cel ce face acestea, si pentru aceasta uraciune ii izgoneste Domnul Dumnezeul tau de la fata ta.
13. Iar tu fii fara prihana inaintea Domnului Dumnezeului tau;
14. Caci popoarele acestea, pe care le izgonesti tu, asculta de ghicitori si de prevestitori, iar tie nu-ti ingaduie aceasta Domnul Dumnezeul tau.


LC 16
16. Legea si proorocii au fost pana la Ioan; de atunci imparatia lui Dumnezeu se binevesteste si fiecare se sileste spre ea.
17. Dar mai lesne e sa treaca cerul si pamantul, decat sa cada din Lege un corn de litera.

Last edited by user11; 02.07.2011 at 03:09:43.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2011, 09:37:30
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În urma unui răspuns dat de userul Theodor de Mopsuestia pe un alt thread am înțeles, cu surprindere, că arderile pe rug practicate de Inchiziție nu sunt pentru toată lumea crime cumplite, nici măcar regretabile erori; din contră, sunt considerate fapte meritorii, justificabile atunci, ca și acum. Ce îi lipsește lumii noastre pentru a fi mai bună, și nouă pentru a fi mai buni creștini sunt niscaiva arderi pe rug: de masoni, de vrăjitoare, poate și alte categorii. Putem, însă, răsufla ușurați: nu sunt vizați și ereticii.
Vreau să le spun admiratorilor Inchiziției, deși nu se poate să nu își dea seama, că se situează pe aceeași poziție cu naziștii ...
Eu cred ca nu intelegeti prea bine ce a spus Theodor de Mopsuestia. Vroia sa spuna ca crimele depe vremea inchizitiei, in care erau arsi pe rug crestini, eraufloare la ureche pe linga crimele si atacurile pe care masoneria le practica impotriva Bisericii (inclusiv ortodoxe). Eu nu am studiat prea multa istorie insa unele lucruri sint evidente. In spatele Revolutiei Franceze, in care au cazut doar citeva capte incoronate, de fapt au murit martiri mii de preoti, calugari si calugarite, au fost desfiintate ordinele calugaresti; la fel s-a intimplat si in alte state europene din vest. Apoi a venit revolutia comunista. Au fost luate la rind statele din estul Europei, catolice sau ortodoxe. Inchisorile comuniste au avut ceva intelectuali in ele, insa marea majoritate a celor care umpleau inchisorile erau cei care credeau in Dumnezeu, ortodocsi sau catolici. Exploatarea omului de catre om nu era decit o abureala. Pentru ca un calugar care a stat in minastire sau un preot care a slujit la altar nu a exploatat pe nimeni si totusi, a intrat in inchisoare. Ei au intrat in inchisoare pentru CREDINTA lor, asta i-a deranjat pe "revolutionari": credinta in Dumnezeu.

Chiar duminica am vazut un reportaj la TV in care niste fosti detinuti dintr-o inchisoare (Pitesti, mi se pare) au povestit despre experientele de acolo. Spuneau ca, in bataie de joc, gardienii si directorii inchisorii mimau Sfinta Liturghie; au facut un penis din lut si ii obligau pe detinuti sa se inchine la acel penis si erau "binecuvintati" cu el. Deasemenea, isi bateau joc de Sfinta Ostie, nu va mai spun cum. Ce legatura are "exploatarea omului de catre om"-motivul instaurarii comunismului- cu faptul ca promotorii acestei idei i-au distrus sistematic nu pe cei care "exploatau", ci pe cei care aveau credinta? Cel putin in Romania, in inchisorile comuniste a fost dus tot ceea ce reprezenta morala, spiritualitate, valoare fie ca era ortodoxa, catolica sau protestanta. "Sa urasti cu patima" era motto-ul Anei Pauker. Iata ce promova "revolutia": ura. Exact opusul a ceea ce ne-a invatat Domnul, adica sa iubim. Pentru mine toate aceste "revolutii" au fost revolte impotriva orinduirii Domnului, fiecare dintre ele cu martirii ei; iar in spaltele acestor revolte au stat masonii (se presupune). Eu nu stiu sigur; stiu sigur ca este deasemenea greu sa ierti; o spuneau si detinutii de la Pitesti pe care i-am auzit. Cel mai greu e sa ierti. Faptul ca unii iarta mai usor, iar altii mai greu nu are nici o legatura cu nazismul...

Last edited by nutucutu; 02.07.2011 at 09:47:53.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2011, 10:10:32
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

La inceputul crestinismului, erau crestinii cei martirizati. Dupa ce au ajuns la putere, au inceput ei sa martirizeze pe altii. Si tot asa. Cei care l-au urmat mai bine pe Hristos sunt cu siguranta primii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2011, 10:13:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca nu intelegeti prea bine ce a spus Theodor de Mopsuestia.
N(e)Priceputu e foarte priceput si a inteles foarte bine ce a spus Theodor de Mopsuestia. Se pare ca dumneavoastra n-ati inteles. Dar va ajut eu, ca sa intelegeti exact :
Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Stimate domn,
Dupa cum probabil ati observat, parerea mea despre "arderi pe rug & all the stuff" este urmatoarea: "ereticii" NU trebuie arsi, si nici operele lor. Vrajitorii, francmasonii, si restul gastii de agenti si admiratori ai Taramului de Jos, DA!
Edit: si apoi se vor ridica altii ca sa-i arda pe ERETICI..tot in numele lui Domnului, desigur, uitand ca a LUI e razbunarea, nu a omului, in caz ca greseste careva! Le da tuturor Dumnezeu dupa inima si dupa fapte, nu trebuie sa ne umplem noi de ura ca sa facem dreptate!O dreptate care poate in ochii Domnului este o crunta nedreptate. Nu stim noi toate masurile LUI.Noi trebuie sa ne iubim unii pe altii ,inclusiv pe dusmanii nostri! ASTA NE ESTE PORUNCA!

Last edited by Melissa; 02.07.2011 at 10:25:11.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.07.2011, 10:25:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Subscriu ! Într-un stat creștin normal, toți ăștia care ne chinuie cu flacăra lor violet ar trebui să aleagă: retractarea sau rugul. Dar, noi nu mai suntem de mult un stat creștin normal. Nu mai suntem un stat creștin de niciun fel. De fapt, state creștine nu mai există. Doar state masonice sau islamice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2011, 10:32:21
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Si asta face parte din doctrina oficiala a BC sau trebuie sa o luam totusi ca parere personala?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia doctor_faustus Biserica Romano-Catolica 34 10.07.2017 19:38:55