Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.10.2017, 21:06:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:07:52.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 25.10.2017, 21:30:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:07:05.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 25.10.2017, 22:00:25
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Iorest, tu citești ce scrii înainte de a posta? Interzicerea înmulțirii? Și cum crezi că mai ajungea specia în secolul XXI? Prin magie? Prin credință? Prin spori, poate? (În Evul Mediu, prin toate împreună, știu.)

Când putea fi femeia pedagog, suflete? Când nu avea acces la educație? Când abia era alfabetizată?
Și ce te faci cu femeile care vor să devină medici? Lor le tai șansele din start? (Deși sunt multe competente în sfera asta, nu mă provoca, încep să-ți torn nume cu carul.)

Nu-mi spune că tu, dacă vezi ridicat în slăvi PSD-ul la tv, crezi orbește. :) Slăbește-mă cu dispariția bruscă a discernământului, că nu te cred.

Nu era vorba de filme, când l-am invocat pe Anania, ci de cărți. Cu mâna pe inimă îți spun că a citit texte laice cu carul, profane în bună regulă, iar asta nu i-a afectat ținuta morală.

Dar cine crezi tu că le punea filmul ca să îl judece prin prisma criticului avizat?! Unde am scris eu așa ceva?! Iar faptul că poeții în cauză erau homosexuali nu e o făcătură. Că Ceaikovski și Michelangelo erau homosexuali... asta da, e discutabil, aici poți intra pe nișa totul e propagandă LGTB.

Iar dacă tu după atâta vreme de când scriem aici tot asta ai înțeles, că femeia aia propagandă făcea RECOMANDÂND (doar nu i-a pus să scrie lucrare de control din el) un film, înseamnă că eu am stat fix degeaba aici și iar mi-am pierdut vremea. Aș spune că nu mă așteptam, dar adevărul e că trăiți în aceleași cercuri, încât eram convinsă că fie revenim la punctul inițial - ceea ce s-a și întâmplat - fie întâmpin blocaje pe parcursul raționamenului unde fiecare se va încăpățâna să rămână angrenat (iar, s-a întâmplat și asta).

Mă întorc la cursuri. Seară cu pace!
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.10.2017, 22:28:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:06:42.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.10.2017, 23:18:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Iorest, tu citești ce scrii înainte de a posta? Interzicerea înmulțirii? Și cum crezi că mai ajungea specia în secolul XXI? Prin magie? Prin credință? Prin spori, poate? (În Evul Mediu, prin toate împreună, știu.)...
Se vede de la o posta ca TU nu citesti ce scrii inainte de a posta, doar "versi" din taste ce-ti trece prin cap.
Ca dovada se vad greselile pe care le postezi aici:
Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu vorbesc de propagandă, ci de sâmburele bun al feminismului, și anume că femeia e și ea om. În caz că ai uitat, vreme de secole a fost doar incubator uman, obiect dexual și robotitoare prin casă. Acum măcar are șansa să se afirme și prin ce o duce capul/talentul (abilitățile în genere). Despre asta eta vorba acolo, lucruri de bun simț. Dar mai aveați puțin și îmi urlați că sunt o denaturată a firii și că nu vreau să am copii (nimic mai fals).

Nu-mi pune televiziunea în categoria filmului. Televiziunea e o prostituție de de toate.
P.S. Nu fac observatie de greselile scrise(si aproximativ intelese), ci de "masura" cu care judeci pe altul, dar pe care n-o aplici in privinta ta si asta demonstreaza ca nici nu vrei sa te corectezi fiindca tu crezi ferm ca nu gresesti.
P.P.S. Nu te substitui tu Unului Dumnezeu ca sa te prezinti noua atat de "responsabilizata" de soarta umanitatii, de parca ai avea acces la butonul nuclear!(Doamne fereste!)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.10.2017 at 23:20:51.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.10.2017, 23:29:11
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Demetrius, te legi de erori de tastare (de pe telefon, efectuate în mers), în vreme ce eu îi atrăgeam lui Iorest atenția asupra unei greșeli de conținut.

Vărs în aceeași măsură în care vărsăm toți aici. :)

P.S. Tocmai mi-ai făcut observație, e cam târziu s-o negi.

P.S. Prietene, liniștește-te, nu am acces la nici un fel de buton. Sunt responsabilizată de soarta mea (și eventual a unei fiice pe care aș putea-o avea în viitor). Nu vreau să depind financiar de un bărbat, să-mi fie toată viața în jurul căminului, ori sa devin profesoară pentru că asta e o profesie unde "îi stă bine" unei femei.

Iorest, moașele nu sunt medici. Medicul poate fi și ortoped, la o adică, iar pentru asta îți trebuie facultatea de medicină generă plus un rezidențiat în domeniu. Și da, femeile pot face asta, deși nu vă convine.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.10.2017, 23:46:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:03:47.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.10.2017, 00:10:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Demetrius, te legi de erori de tastare (de pe telefon, efectuate în mers), în vreme ce eu îi atrăgeam lui Iorest atenția asupra unei greșeli de conținut.

Vărs în aceeași măsură în care vărsăm toți aici. :)

P.S. Tocmai mi-ai făcut observație, e cam târziu s-o negi.

P.S. Prietene, liniștește-te, nu am acces la nici un fel de buton. Sunt responsabilizată de soarta mea (și eventual a unei fiice pe care aș putea-o avea în viitor). Nu vreau să depind financiar de un bărbat, să-mi fie toată viața în jurul căminului, ori sa devin profesoară pentru că asta e o profesie unde "îi stă bine" unei femei.

Iorest, moașele nu sunt medici. Medicul poate fi și ortoped, la o adică, iar pentru asta îți trebuie facultatea de medicină generă plus un rezidențiat în domeniu. Și da, femeile pot face asta, deși nu vă convine.
Desi am subliniat ca nu ma leg de greseli, pe tine nu te intereseaza.
Nu neg nimic.

Ca nu vrei sa depinzi (financiar) de un barbat demonstreaza ca, in primul rand, nu vrei sa depinzi cu atat mai mult sentimental de un barbat pentru ca din acest aspect deriva si cel finainciar, iar asta denota revolta fata de oricine e deasupra ta; toate astea vin dintr-un orgoliu "pe cinste", vizibil destul de clar si in postarile tale. Un barbat care nu este insarcinat de responsabiltatea finaciara a familiei e... "castrat"; nu e necesar sa i se spuna, e suficient s-o simta.
De aici deriva o mare problema si o spun aici mai ales pentru ca speri ca vei avea o fiica(?).

23. Și Micol, fiica lui Saul, n-a avut copii până în ziua morții ei.(2Regi6,23)

O spun fiindca femeia care simte astfel in cugetul ei(In conceptia ei de viata) se exclude pe sine din Imparatia lui Dumnezeu prin negarea sensului propriu: de femeie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 26.10.2017 at 00:23:37.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 26.10.2017, 06:53:58
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Sentimental am depins. Am ajuns până la dependență emoțională, nu doresc nimănui. Credeam că-mi pierd mințile. Și nu, aceea nu e iubire, e alienare.

Am spus "fiică" în sens generic, să-ți dai seama că nu mă vă împuternicita umanității. :)) De altfel, dacă privești la primele mele comentarii pe forum, vei vedea singur că eu îmi doresc un băiat (cel puțin ca prim copil), pe care să-l cheme Efrem. Fără urmă de ironie spun tot.

Nu e o revoltă, Demetrius, e precauție. Nu știu, tu te uiți ce se întâmplă în jurul tău? Femei abandonate cu copii, n-au cu ce-i întreține. Bărbații le lasă însărcinate și pleacă. Ele ce fac? Se milogesc statului? Nu e ușor să crești copii singur(ă), chiar și de înoți în bani. Dar în cazul unui divorț? Pe ele le lași să moară fiindcă nu e creștinește să te desparți?

Bunica mea a trecut printr-un divorț, și-a crescut cele două fete fără tată. Nu am cuvinte să descriu cât i-a fost de dificil. Nu, pensie alimentară nu a văzut, i-a plătit-o ea lui, pentru că era bolnav (știu, alt tip de pensie).

Nu, Demetrius, sunt ultima fată pe care o poți suspecta că ar fi misandră. Sunt obișnuită, banală, nu mă dedau exagerărilor. Dacă m-ai cunoaște în realitate, te-ai convinge singur.

N.b. În caz că nu s-a înțeles până acum, îmi doresc să mă căsătoresc, să am soț, copii, familie. Dacă aș fi precum spui tu, probabil m-ai vedea cel mult trăind în concubinaj, veșnic revoltată împotriva posibilității de a deveni mamă. Or, repet, sunt departe.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #70  
Vechi 26.10.2017, 21:49:01
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit On-topic

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Este facultate de teologie ortodoxa la distanta? Lucrez cu norma intreaga.
Eu am terminat facultatea de teologie la Cluj. Am facut-o din curiozitate, stiind ca nu o sa profesez (didactic), deoarece am un temperament care nu e compatibil cu meseria asta. Bibliografia in mare, o citisem dinainte. Intelectual m-a ajutat sa inteleg referintele de baza: istorice, exegetice si liturgice. Sa aranjez ghiveciul din capul meu. Trairi mistice extraordinare nu am avut. Insa, cel mai mare castig sufletesc l-am avut din partea profesorilor (majoritatea si preoti). Sincer, nu am interactionat cu multi, totusi i-am privit pe toti si m-am convins ca harul lui Dumnezeu lucreaza prin oamenii Bisericii. M-a ajutat sa trec peste barfele despre "popi" si alte scepticisme laice. Orice mi-ar zice oricine, eu am vazut ce inseamna "oameni mari".

Asa ca, la distanta poti lectura literatura crestina si sa cugeti, insa experienta seminariala te va ajuta sa vezi cum lucreaza intelepciunea ortodoxa prin oameni. Daca o faci, fa-o prin prezenta propriu-zisa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare