Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #31  
Vechi 09.07.2020, 16:36:42
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locaţie: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

De ce sunt sectanții pierduți și în cădere liberă de la Dumnezeu în duhul Lumii?

Păi în primul rând pentru că după ce se botează ei numai la maturitate imitând botezul sf. prooroc Ioan Botezătorul ei toți împreună devin o adunare de papi infailibili. Ei nu mai păcătuiesc niciodată și nu se mai spovedesc, nu se mai pocăiesc, nu mai folosesc tainele date în Biserica Ortodoxă, nu se împărtășesc cu Hristos deci împreună cu papa își fac voia lor deși îl neagă ei pe papa și formează cu viclenie marele papalâc-babileu al lumii lor căzute în care ar vrea să stăpânească toate popoarele și pe toți oamenii și îngerii, recunoscându-se pe ei înșiși unicii sfinți și târându-i pe toți prin necredința și încăpățânarea lor în dezbinare și pierzare în jos de pe Calea Ortodoxă de împăcare cu Dumnezeu.

Deci papalâcul lumii e format din slugile papalității, ”unicul” sfânt și din mulțimea de pocăiți sectari care odată ce s-au pocăit prin botez nu mai au nevoie de pocăință toată viața lor ci vor să fie socotiți sfinți și ei așa cum e socotit papa.

Lumea și duhul lumii și omenirea în general e în cădere libere imitând căderea îngerilor căzuți pe calea cea largă. Deci tot ce e afară din Calea Ortodoxă e în cădere liberă. N-o spun eu, e scris în scripturi și Hristos a mărturisit Adevărul.

Deci să nu fim naivi ci să urmăm sfinții pe Calea ORTODOXĂ, a ținerii poruncilor, a viețuirii prin ascultare de Dumnezeu și dacă ne cere Cuvântul lui Dumnezeu, să ne pocăim și să ne îndreptăm mereu prin Sfintele Taine ale bisericii ortodoxe.

Orice alte comunități și căi sunt de la lume, de la lumea căzuților ce se află în cădere.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUşefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.07.2020 at 16:50:16.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.07.2020, 16:52:35
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu stiu dacă sunteți troll sau doar vă încumetați să mâncați cele nepotrivite din prostie.
Palamidă ăla e doar un produs al sistemului, dar dvs sunteți un caz special...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.07.2020, 18:02:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Eu nu stiu dacă sunteți troll sau doar vă încumetați să mâncați cele nepotrivite din prostie.
Palamidă ăla e doar un produs al sistemului, dar dvs sunteți un caz special...
Multe vorbe, zero valoare. Cam ca toate posturile tale.

MGTOW4life - ce pot sa zic, din posturile tale se vede ca esti un produs al... inculturii in toate directiile. Nici teologie nici nimic. Cel putin sa fi avut un fundament teologic de la care sa pleci. Aruncator de vorbe in toate directiile, daca tot iti permiti sa vorbesti urat despre acest nume.

Nu ai in nici un post o constructie si nici o argumentare pe vreun subiect. Nul total. Aruncator de vorbe.. Vezi-ti de barna din ochii tai produs al inculturii..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.07.2020, 23:38:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Iata cum acel om bogat nu a putut sa se lepede de sine, atat de tare era inrobit de propriul "Eu" incat n-a fost capabil sa inteleaga ca bogatiile lumesti sunt trecatoare si ca adevaratele bogatii sunt cele ce dainuiesc pentru totdeauna, cele duhovnicesti. Iata ce inseamna lepadare de sine, este ceva ce doar noi putem face, dar cum sa faci asta cand tu esti robul propriului tau sine, cand tu nici macar nu te cunosti pe sine insuti...... Nu te astepta ca Hristos sa faca El asta pentru tine, insa vei avea nenumerate ocazii sa te trezesti din acest somn adanc.
Urmarea acelui dialog, potrivit tradiției patristice, e că acel tânăr a vândut tot ce a avut, i-a urmat lui Hristos, iar în final a devenit episcop în Asia Mică.

Poate că fără a respecta poruncile de bază din legea veche și fără a urma rânduiala, nici nu ajungea episcop și nici măcar nu avea dialogul cu Iisus Hristos.

Dintr-o predică:
”Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a arătat că, potrivit Tradiţiei bisericești, dregătorul bogat şi-a vândut averile, iar banii i-a împărțit săracilor şi apoi a devenit unul dintre ucenicii Mântuitorului Iisus Hristos, iar mai târziu a ajuns episcop în Asia Mică.”

https://ziarullumina.ro/actualitate-...eu-149924.html

Poate că Iisus i-a cerut să-și vândă averile știind că avea să urmeze formarea de comunități creștine, unde fiecare contribuia, iar un episcop chivernisea agoniseala comună spre interesul obștii.
Dacă tânărul rămânea cimentat în societatea de dinainte, rămânea la legea veche și nu mai era parte din comunitățile creștine.

Poate atunci au fost rațiuni practice ca să-ți vinzi averea că se formau noi comunități unde trăiau la comun, acum comunitățile sunt formate deja și nu se mai cere asta.

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Vad ca aici Iisus vorbeste despre o lepadare de sine, ceva ce noi trebuie sa facem, te poti duce la biserica toata viata, dar daca nu are loc o schimbare interioara, degeaba te duci... De mic am observat cum oamenii se duc la biserica, se spovedesc, asculta scripturile, apoi, cand se intorc acasa, se intorc la vechiul "Eu".
Fără Sfintele Taine ale Bisericii, oamenii sunt pradă ușoară la lucrarea cea rea și fie ar deveni fiare, fie s-ar îmbolnăvi la câtă răutate este acum în lume, deci treaba cu ”degeaba mergi la Biserică” e o capcană a potrivnicului care provoacă absenteism la Sfânta Liturghie ca oamenii să fie lipsiți de ajutor duhovnicesc.

Dacă peste 10-15 ani sub 5% din populația României va mai urma viața bisericească, atunci societatea va fi mai rea, nicidecum mai bună, nu vezi că societatea merge din rău în mai rău din 1990 încoace pe măsură ce crește delăsarea de cele sfinte ?

Nu știi dacă acei oameni nu cumva ar fi fost și mai răi de atât fără Biserică.
Creștinii sunt ispitiți mult de potrivnic, iar la multă ispitire și căderi trebuie și multă pocăință.

Realist nu poți să pui pocăință fără a merge la Biserică și de multe ori în drumul pocăinței se roagă cineva pt tine, te pune pe pomelnic, ești pomenit la proscomidie și așa primești deșteptare a minții și putere duhovnicească să pui început bun.

Un ticălos dacă ar merge la Biserică la fiecare sărbătoare și s-ar spovedi complet, la un moment dat s-ar lăsa de păcate pt că s-ar atinge de sufletul lui cercetarea lui Dumnezeu.

Nu știm noi cât e ”de degeaba” mersul la Biserică pt unul și altul, va vedea fiecare la finalul vieții.

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Cei care cu adevarat traiesc schimbari interioare, sunt cei care au trait suferinte inimaginabile, atat de mari, incat "Eul" lor s-a destramat complet si au putut sa se apropie de Dumnezeu mai mult ca niciodata.
Nu e neapărat asta, mai sunt și cei care au avut o moștenire creștină în familie și n-au așteptat să se întâmple suferințe de tot felul, ci au conștientizat lucid importanța mântuirii și a apropierii de Dumnezeu, poate sunt o minoritate acești oameni, dar ideea e că nu trebuie să se întâmple răul ca să începi un drum al pocăinței.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.07.2020 at 23:50:20.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.07.2020, 00:44:29
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Urmarea acelui dialog, potrivit tradiției patristice, e că acel tânăr a vândut tot ce a avut, i-a urmat lui Hristos, iar în final a devenit episcop în Asia Mică.

Poate că fără a respecta poruncile de bază din legea veche și fără a urma rânduiala, nici nu ajungea episcop și nici măcar nu avea dialogul cu Iisus Hristos.

Dintr-o predică:
”Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a arătat că, potrivit Tradiţiei bisericești, dregătorul bogat şi-a vândut averile, iar banii i-a împărțit săracilor şi apoi a devenit unul dintre ucenicii Mântuitorului Iisus Hristos, iar mai târziu a ajuns episcop în Asia Mică.”

https://ziarullumina.ro/actualitate-...eu-149924.html

Poate că Iisus i-a cerut să-și vândă averile știind că avea să urmeze formarea de comunități creștine, unde fiecare contribuia, iar un episcop chivernisea agoniseala comună spre interesul obștii.
Dacă tânărul rămânea cimentat în societatea de dinainte, rămânea la legea veche și nu mai era parte din comunitățile creștine.

Poate atunci au fost rațiuni practice ca să-ți vinzi averea că se formau noi comunități unde trăiau la comun, acum comunitățile sunt formate deja și nu se mai cere asta.



Fără Sfintele Taine ale Bisericii, oamenii sunt pradă ușoară la lucrarea cea rea și fie ar deveni fiare, fie s-ar îmbolnăvi la câtă răutate este acum în lume, deci treaba cu ”degeaba mergi la Biserică” e o capcană a potrivnicului care provoacă absenteism la Sfânta Liturghie ca oamenii să fie lipsiți de ajutor duhovnicesc.

Dacă peste 10-15 ani sub 5% din populația României va mai urma viața bisericească, atunci societatea va fi mai rea, nicidecum mai bună, nu vezi că societatea merge din rău în mai rău din 1990 încoace pe măsură ce crește delăsarea de cele sfinte ?

Nu știi dacă acei oameni nu cumva ar fi fost și mai răi de atât fără Biserică.
Creștinii sunt ispitiți mult de potrivnic, iar la multă ispitire și căderi trebuie și multă pocăință.

Realist nu poți să pui pocăință fără a merge la Biserică și de multe ori în drumul pocăinței se roagă cineva pt tine, te pune pe pomelnic, ești pomenit la proscomidie și așa primești deșteptare a minții și putere duhovnicească să pui început bun.

Un ticălos dacă ar merge la Biserică la fiecare sărbătoare și s-ar spovedi complet, la un moment dat s-ar lăsa de păcate pt că s-ar atinge de sufletul lui cercetarea lui Dumnezeu.

Nu știm noi cât e ”de degeaba” mersul la Biserică pt unul și altul, va vedea fiecare la finalul vieții.



Nu e neapărat asta, mai sunt și cei care au avut o moștenire creștină în familie și n-au așteptat să se întâmple suferințe de tot felul, ci au conștientizat lucid importanța mântuirii și a apropierii de Dumnezeu, poate sunt o minoritate acești oameni, dar ideea e că nu trebuie să se întâmple răul ca să începi un drum al pocăinței.

Este posibil sa fi facut acest lucru, eu nu stiu, pe langa Biblie, nu am citit prea multe carti aferente ei. Eu am vrut sa arat conexiunea dintre Matei 16:24 si Marc 10:21, acelui om bogat, ii mai lipsea un lucru astfel incat sa se lepede de sine, sa renunte la bogatiile lumesti.

Matei 16:24 Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.

Marc 10:21 Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară în cer; şi apoi, luând crucea, vino şi urmează Mie.

Lumea a fost rea din totdeauna, nu este ceva nou, nu este ceva din 1990 incoace... din 1990 incoace lucrurile s-au inrautatit mult mai rau in tara noastra si nu numai aici. Raul triumfa datorita manipularii, prin minciuni deghizate in adevaruri, este foarte multa manipulare in societatea umana, de aceea eu spun, lupta se da la nivel mental, la nivelul gandurilor noastre.

Eu inteleg ce vrei sa-mi spui, eu am spus doar ceea ce am vazut si vad, oamenii se duc la biserica si dupa ce se intorc acasa, ei se intorc la vechiile obiceiuri, si inteleg de ce se intampla acest lucru, omul nu-l cauta pe Dumnezeu cu toata inima si cu tot cugetul. Suferinta il impinge pe om cu adevarat catre Dumnezeu, suferinta il aduce pe om cu picioarele pe pamant, asta e crucea despre care vorbeste Hristos, crucea pe care trebuie s-o purtam toti, nu cruciulita aia pe care multi o pun la gat... Toti fugim de aceasta cruce, nici nu vrem s-o vedem, o singura privire sa-i aruncam si intreaga noastra realitate se tremura din temelii.

Ai dreptate, sunt oameni care aud chemarea Lui Dumnezeu, insa pentru omul cel de zi cu zi, omul lumesc, suferinta este un remediu bun pentru trezirea din morti.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.07.2020, 08:52:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Din ce am vazut si din ceea ce vad, majoritatea oamenilor de pe planeta asta sunt sclavi ai propriului "Eu", aici ma includ si pe mine, evident, desi am inceput sa fac primii pasi timizi catre eliberare.
Marea majoritate.
Ma bucur ca ai realizat un mare lucru: ai constientizat pacostea de care trebuie sa scapi.
Faptul ca ai realizat asta( ca ai constientizat) inseamna ca ai primit un talant; vezi ce faci cu el caci vei fi judecat mai sever.

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Ce inseamna sa "vrei cu adevarat"? Ca multi vor cu adevarat si se intorc de unde au plecat, pai cum sa nu fie asa cand "Eul" este cel ce stapaneste, cum sa te lepezi de el daca nici macar nu esti constient de existenta lui, este ca si cum ai incerca sa prinzi vantul in mana, niciodata nu vei putea.
Sa vrei cu adevarat inseamna sa reusesti.
Multi doresc, dar nu reusesc pentru ca nu vor cu adevarat, adica nu intreprind pentru reusita ceea ce este necesar. De ce nu intreprind? Fiindca dorinta nu este din inima, ci din minte, din aprecierea ca i-ar conveni. Ca dorinta sa treaca din minte in inima e nevoie de multa straduinta pentru ca toate resursele sa fie canalizate spre scopul... "dorit".

Ar fi ideal sa constientizam necesitatea lepadarii de sine, dar se poate si fara constientizare daca ne putem sustrage dominatiei parerii proprii, adica daca exista o cultura proprie ridicata(inaintata) si daca ne cenzuram dorintele.
Buddha a realizat asa ceva si a intemeiat... o scoala: Buddhismul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.07.2020 at 09:08:10.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.07.2020, 17:44:26
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Multe vorbe, zero valoare. Cam ca toate posturile tale.

MGTOW4life - ce pot sa zic, din posturile tale se vede ca esti un produs al... inculturii in toate directiile. Nici teologie nici nimic. Cel putin sa fi avut un fundament teologic de la care sa pleci. Aruncator de vorbe in toate directiile, daca tot iti permiti sa vorbesti urat despre acest nume.

Nu ai in nici un post o constructie si nici o argumentare pe vreun subiect. Nul total. Aruncator de vorbe.. Vezi-ti de barna din ochii tai produs al inculturii..
Hai, nu mai plânge. Se vede prin transpirația literară de om căutător, deși are impresia că a găsit calea. Eu inteleg că ți s-a urcat ego-ul la cap și te-a sculat cu fundu'-n sus. Nu se merită să te smiorcăi în halul ăsta. Uite îți fac pe plac și îți spun că ești mai tare ca Hristos în zi de duminică după înviere.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.07.2020, 01:00:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Lumea a fost rea din totdeauna, nu este ceva nou, nu este ceva din 1990 incoace... din 1990 incoace lucrurile s-au inrautatit mult mai rau in tara noastra si nu numai aici. Raul triumfa datorita manipularii, prin minciuni deghizate in adevaruri, este foarte multa manipulare in societatea umana, de aceea eu spun, lupta se da la nivel mental, la nivelul gandurilor noastre.
Reclamele și societatea de consum cultivă dorința pt a stimula cumpărături și consum irațional astea expandează ego-ul mai ales la cei care urmăresc tv, netflix și utilizează netul pt reclame.

În 90 nu erau bășcălii despre cele sfinte ale românilor și despre tradiții, iar deschiderea românului era mult mai curată, de aceea a și înflorit monahismul atunci și monahismul de azi stă pe afluxul de generații educate atunci în liceu și facultate.

După ce a apărut ”vacanța mare” tradițiile, credința, pelerinajul au început să fie teme de bășcălie, iar acum cu Bordea, Micutzu, iumor și alții deko cafe etc, nivelul de bătaie de joc până la stare de brută este astăzi cultivat în rândul tinerilor și al generațiilor până-n 45 de ani care renunță la cele sfinte și supun la un tratament nasol și pe cei care cred din clasă, de la muncă etc.

Deci da societatea merge spre mai rău și mai rău.

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Eu inteleg ce vrei sa-mi spui, eu am spus doar ceea ce am vazut si vad, oamenii se duc la biserica si dupa ce se intorc acasa, ei se intorc la vechiile obiceiuri, si inteleg de ce se intampla acest lucru, omul nu-l cauta pe Dumnezeu cu toata inima si cu tot cugetul.
Oamenii aceia măcar au o înălțare sufletească 3 ore cât durează Utrenia și Liturghia, că după sunt furați de lume și lumea-i supune este altceva, dar totuși asta se întâmplă pt că influența liturgică e prea mică doar 3 ore din 168 de ore cât are o săptămână (7x24h).

Vin acuma niște generații care nici pricepere n-au, nici chemare, nici vocație spre spiritual și peste câtva timp s-ar putea să implore preoții pe oameni să mai calce pragul bisericii.

De aceea spun că nu știu cum va primi Dumnezeu și jertfa de a merge la Biserică, e o diferență între cei care măcar se străduiesc și cei cărora nu le pasă deloc dar care nu doar că nu le pasă dar mai și batjocoresc, înfundă, pun bețe în roate celor credincioși.


Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Suferinta il impinge pe om cu adevarat catre Dumnezeu, suferinta il aduce pe om cu picioarele pe pamant, asta e crucea despre care vorbeste Hristos, crucea pe care trebuie s-o purtam toti, nu cruciulita aia pe care multi o pun la gat... Toti fugim de aceasta cruce, nici nu vrem s-o vedem, o singura privire sa-i aruncam si intreaga noastra realitate se tremura din temelii.
Suferința nu e un catalizator absolut al omului spre credință, există oameni care la suferință îl hulesc pe Dumnezeu pt că nu pot suporta durerea și-l consideră pe el nemilos dacă-i ține în acea situație mult, iar dacă suferința e în cicluri, cum e la majoritatea oamenilor atunci după ce trece oamenii iarăși uită.
Nu toți reacționează într-o suferință ca Paisie Aghioritul sau ca părintele Porfirie.

Dacă o suferință ciclică i-ar aduce pe oameni la pocăință atunci nu i-ar ține decât pe durata episodului negativ, trebuie să fie ceva mai mult decât o suferință la cei care sunt credincioși până la capăt.



Citat:
Ai dreptate, sunt oameni care aud chemarea Lui Dumnezeu, insa pentru omul cel de zi cu zi, omul lumesc, suferinta este un remediu bun pentru trezirea din morti.
Am văzut descrieri ale unor părinți Bisericești ale relației cauză-efect între plăceri și suferință, după fiecare plăceri urma suferință, deci pt a ieși din acest ciclu omul trebuia să evite bucurii exuberante sau umblatul după ele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.07.2020 at 01:08:54.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.07.2020, 07:52:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Hai, nu mai plânge. Se vede prin transpirația literară de om căutător, deși are impresia că a găsit calea. Eu inteleg că ți s-a urcat ego-ul la cap și te-a sculat cu fundu'-n sus. Nu se merită să te smiorcăi în halul ăsta. Uite îți fac pe plac și îți spun că ești mai tare ca Hristos în zi de duminică după înviere.
Spuse vulpea visand la struguri acri ca nu poate sa-i ajunga.... Nu le ai, si arunci cu ce mai stii si tu. Vai de mama ta.
Ti s-a urcat tie aroganta protestanta pana peste cap si visezi ca orice este oricum. Din fundul putului gandirii protestante refulezi chestii... Opreste-ti mizeriile, ca oricum esti in prin santul teologiei si nu te pricepi.
Cand esti ca voi protestantii prin mlastinile si mizeriile hulei, este greu sa dai lectii. Ca sa vorbim de ego, mai aroganti si prost crescuti ca voi protestantii si ca tine prin posturile pe care le arunci e greu de gasit.

Ce este deranjant este bataia de joc fata de numele unui sfant pe care ai facut-o. Nici Dumnezeu nu aveti si nici bun simt. Aici se vede de unde suntetii. Sunteti prost crescuti si prost educati. Va numiti crestini si tot ce stiti este sa va bateti joc de sfinti si sfintenie... Fii ai diavolului, care va bateti joc de orice este sfant... Injura-ti familia, daca tot te pricepi la asta...

Last edited by gpalama; 11.07.2020 at 07:55:13.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.07.2020, 21:34:42
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Reclamele Č™i societatea de consum cultivă dorinČ›a pt a stimula cumpărături Č™i consum iraČ›ional astea expandează ego-ul mai ales la cei care urmăresc tv, netflix Č™i utilizează netul pt reclame.

În 90 nu erau băČ™călii despre cele sfinte ale românilor Č™i despre tradiČ›ii, iar deschiderea românului era mult mai curată, de aceea a Č™i înflorit monahismul atunci Č™i monahismul de azi stă pe afluxul de generaČ›ii educate atunci în liceu Č™i facultate.

După ce a apărut ”vacanČ›a mare” tradiČ›iile, credinČ›a, pelerinajul au început să fie teme de băČ™călie, iar acum cu Bordea, Micutzu, iumor Č™i alČ›ii deko cafe etc, nivelul de bătaie de joc până la stare de brută este astăzi cultivat în rândul tinerilor Č™i al generaČ›iilor până-n 45 de ani care renunČ›ă la cele sfinte Č™i supun la un tratament nasol Č™i pe cei care cred din clasă, de la muncă etc.

Deci da societatea merge spre mai rău Č™i mai rău.


Oamenii aceia măcar au o înălČ›are sufletească 3 ore cât durează Utrenia Č™i Liturghia, că după sunt furaČ›i de lume Č™i lumea-i supune este altceva, dar totuČ™i asta se întâmplă pt că influenČ›a liturgică e prea mică doar 3 ore din 168 de ore cât are o săptămână (7x24h).

Vin acuma niČ™te generaČ›ii care nici pricepere n-au, nici chemare, nici vocaČ›ie spre spiritual Č™i peste câtva timp s-ar putea să implore preoČ›ii pe oameni să mai calce pragul bisericii.

De aceea spun că nu Č™tiu cum va primi Dumnezeu Č™i jertfa de a merge la Biserică, e o diferenČ›ă între cei care măcar se străduiesc Č™i cei cărora nu le pasă deloc dar care nu doar că nu le pasă dar mai Č™i batjocoresc, înfundă, pun beČ›e în roate celor credincioČ™i.




SuferinČ›a nu e un catalizator absolut al omului spre credinČ›ă, există oameni care la suferinČ›ă îl hulesc pe Dumnezeu pt că nu pot suporta durerea Č™i-l consideră pe el nemilos dacă-i Č›ine în acea situaČ›ie mult, iar dacă suferinČ›a e în cicluri, cum e la majoritatea oamenilor atunci după ce trece oamenii iarăČ™i uită.
Nu toČ›i reacČ›ionează într-o suferinČ›ă ca Paisie Aghioritul sau ca părintele Porfirie.

Dacă o suferinČ›ă ciclică i-ar aduce pe oameni la pocăinČ›ă atunci nu i-ar Č›ine decât pe durata episodului negativ, trebuie să fie ceva mai mult decât o suferinČ›ă la cei care sunt credincioČ™i până la capăt.





Am văzut descrieri ale unor părinČ›i BisericeČ™ti ale relaČ›iei cauză-efect între plăceri Č™i suferinČ›ă, după fiecare plăceri urma suferinČ›ă, deci pt a ieČ™i din acest ciclu omul trebuia să evite bucurii exuberante sau umblatul după ele.

Pai daca nu e nimeni sa-i trezeasca pe oameni din acest somn adanc, acest somn al mortii. Mai sunt oameni care sa umble prin tara facand lucrarea Hristica? Unde sunt sfintii din vechime? Pai nu mai sunt pentru ca oamenii nu sunt in stare sa se lepede de sine si sa primeasca ceea ce Dumnezeu ofera drept dar tuturor celor ce-l cauta, sfintirea. Pentru ca nu mai sunt sfinti, oamenii se intorc la sfintii ce-au fost pe acest pamant, de aici si toate acele pelerinaje pe la Arsenie Boca s.a.m.d.

Cum poate omul sa stie ca este sclav al propriului ego cand omul nici macar nu se cunoaste pe sine insusi... Nu stie de unde vin gandurile si unde se duc, nu stie de ce face ceea ce face, nu stie de ce reactioneaza asa cum reactioneaza, nu este stapanul vietii sale, nu este constient de propria sa viata. Se pune accentul pe simptome, dar nicidecum pe boala ce se ascunde in spatele simptomelor.


Nu cauta scuze pentru departarea omului de Dumnezeu, caci Dumnezeu nu ne va intreba cate ore am petrecut la biserica, ci se va uita in sufletul omului sa vada daca a avut loc vreo schimbare interioara, oricat de mica, cat un bob de mustar, dar sa fie acolo, sa existe.


In ziua de azi, daca stai si privesti pentru o clipa acele pelerinaje, realizezi ca foarte multi din cei ce sunt acolo, sunt acolo datorita unei suferinte. Eu asta am spus, degeaba te duci la biserica daca intorcandu-te acasa, te intorci si la vechiile obiceiuri, bineinteles ca trebuie sa mai fie ceva, trebuie sa fie schimbarea interioara, trebuie ca samanta adevarului sa fi prins radacini in tine si sa te faca sa-ti pui unele intrebari despre viata ta pe acest pamant: De unde vi? Unde te duci? Cine esti?

Ce bine ar fi daca oamenii ar face o introspectie interioara, atunci ar intelege ceea ce ai spus in ultima fraza, s-ar "trezi" la adevar, si adevarul ii va elibera.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare