Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2010, 12:31:52
Rusu Tessian Rusu Tessian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 2
Implicit Doar o curiozitate

Site-urile religioase sunt sfintite? Si daca da, cum?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.11.2010, 19:14:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Daca pui intr-o camera crini,oare nu toata camera va avea mireasma crinilor?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2010, 17:58:09
costis costis is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2006
Mesaje: 29
Implicit

Da ce destept mai esti tu mai Tessian! Nu ti se intampla dimineata, cand te uiti prima data in oglinda sa fii mirat? Zi drept, doare cand eclozezi intrebari de astea?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2010, 18:43:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu Tessian Vezi mesajul
Site-urile religioase sunt sfintite? Si daca da, cum?
Siturile de Internet nu pot fi sfințite, deoarece numai obiectele materiale pot fi sfințite. Așa cum este o cruciuliță de exemplu. Sau o casă, o mașină, o haină, etc.

În schimb, un preot poate binecuvânta intenția celui care face un sit, în același fel în care binecuvântează un soldat de exemplu.

Pentru catolici, sfântul patron al Internetului este Sf Isidor (de Sevilla). Unii au obiceiul pios de a se ruga lui înainte de conectarea la Net, folosind pentru aceasta o scurtă rugăciune.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2010, 19:21:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Nu poți stropi cu aghiazmă un site (că așa se face sfințirea).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2010, 21:56:33
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu Tessian Vezi mesajul
Site-urile religioase sunt sfintite? Si daca da, cum?

Omul sfinteste locul....si vorbele site-urile!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2011, 20:37:31
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Jur ca am vazut o data un popa cum dadea cu mostrosocul ala de busuioc pe un server de counter-strike, dar din pacate a intrat apa sfintita la rami si s-a ars. Mesajul lui Dumnezeu: lasati jocurile.

Oricum, recunosc. Gluma mea e infinit depasita de asta:

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru catolici, sfântul patron al Internetului este Sf Isidor (de Sevilla). Unii au obiceiul pios de a se ruga lui înainte de conectarea la Net, folosind pentru aceasta o scurtă rugăciune.
Pai si daca vrea saracu adolescent catolic sa intre pe site-uri cu adulti ce rugaciune zice?

edit: ca sa nu va suparati de ce am facut glumele astea, va lamuresc ca parerea mea personala e ca se poate sfinti serverul care gazduieste site-ul respectiv (daca e unul crestin), insa e de-a dreptul demential sa iti treaca prin cap sa faci asa ceva. Tessian, multumesc din inima, mi-ai facut seara frumoasa. De fapt, chiar acum si inchid calculatorul (sunt dependent) si ma duc sa citesc o carte, incercand sa dovedesc multumire lui Dumnezeu pentru asta.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 11.02.2011 at 20:42:03.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2011, 20:46:22
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru catolici, sfântul patron al Internetului este Sf Isidor (de Sevilla). Unii au obiceiul pios de a se ruga lui înainte de conectarea la Net, folosind pentru aceasta o scurtă rugăciune.
Un patron al Internetului?
Nu am mai auzit, asa ca am citit si am inteles care au fost motivele care au stat la baza unei astfel de propuneri: " patron al informaticienilor, al utilizatorilor informaticii, al Internetului, al internauților și al studenților."
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!

Last edited by dianagroza; 11.02.2011 at 20:49:18.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2011, 20:58:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Jur ca am vazut o data un popa cum dadea cu mostrosocul ala de busuioc pe un server de counter-strike, dar din pacate a intrat apa sfintita la rami si s-a ars. Mesajul lui Dumnezeu: lasati jocurile.

Oricum, recunosc. Gluma mea e infinit depasita de asta:



Pai si daca vrea saracu adolescent catolic sa intre pe site-uri cu adulti ce rugaciune zice?

edit: ca sa nu va suparati de ce am facut glumele astea, va lamuresc ca parerea mea personala e ca se poate sfinti serverul care gazduieste site-ul respectiv (daca e unul crestin), insa e de-a dreptul demential sa iti treaca prin cap sa faci asa ceva. Tessian, multumesc din inima, mi-ai facut seara frumoasa. De fapt, chiar acum si inchid calculatorul (sunt dependent) si ma duc sa citesc o carte, incercand sa dovedesc multumire lui Dumnezeu pentru asta.
M-ai facut sa rad de mi-au curs lacrimile siroaie...Am ras in hohoteeeeeee..Esti de nota 100!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2011, 22:23:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Un patron al Internetului?
Nu am mai auzit, asa ca am citit si am inteles care au fost motivele care au stat la baza unei astfel de propuneri: " patron al informaticienilor, al utilizatorilor informaticii, al Internetului, al internauților și al studenților."
Sf Isidor din Sevilla, care se numără printre Sfinții Părinți din perioada Bisericii Nedespărțite, este considerat de Biserica Catolică patron al Net-ului deoarece este primul care a realizat ceea ce am numi astăzi hiperlegături interne. Astfel, el a manaufacturat o carte (tiparul avea să fie descoperit secole mai târziu) în care pe alocuri textul era urmat de mici găuri. Prin introducerea unei sonde în acele găuri se ajungea la pagina de referință, deoarece adâncimea găurilor varia după nevoile celui care făcea trimiterea la citatul intern.

Rugăciunea către Sf Isidor înainte de conectarea la server este următoarea:
Atotputernice, veșnic Dumnezeu, care ne-ai creat ca icoane ale Tale și ne-ai legat să căutăm toate cele bune, adevărate și frumoase, mai ales în persoana dumnezeiască a Fiului Tău unul născut, Domnul nostru Isus Cristos, îndrăznim a te ruga ca, prin mijlocirea Sf Isidor, episcop și doctor, în timpul navigării noastre pe internet să dirijăm mâinile noastre și ochii noștri numai spre ceea ce este plăcut Ție și să tratăm cu răbdare și caritate toate acele suflete pe care la vom întâlni. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin

Varianta internațională tipică:
Oratio ante colligationem in terrete:

Ominpotens aeterne Deus,
qui secundum imaginem Turam nos plasmasti
et omnia bona, vera, et pulchra,
prasertm in divina persona Unigeniti Filii Tui
Domini nostri Iesu Christi, quaerere iussisti,
praesta, quasemus,
ut, per intercessionem Sancti Isidori,
Episcopi et Doctoris,
in peregrinationibus per interrete,
et manus oculosque ad quae Tibi sunt placita intendamus
et omnes quos convenimus cum caritate
ac patientia accipidamus.
Per Christum Dominum nostrum. Amen
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curiozitate Zeytin Botezul 2 11.02.2013 22:59:22
o curiozitate roxicka Generalitati 6 13.09.2010 17:56:18
Curiozitate... zoridezi Generalitati 18 04.06.2009 19:09:46
curiozitate catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 4 15.05.2009 22:02:13
Curiozitate... heaven Generalitati 98 13.12.2008 15:03:52