Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.11.2010, 13:11:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Vietuire intru Hristos !

Calea de mijloc este o autentica vietuire intru Hristos !

Calea \\\"de mijloc\\\" este o autentica vietuire intru Hristos, este o schimbare radicala a vietii de mai inainte, fara a cadea insa in nici una dintre extreme. Sfintii nu au fost extremisti, in pofida tuturor nevointelor lor, adesea greu de imaginat, ei fiind oricand gata sa renunte la nevointele lor, de dragul oamenilor si pentru ascultare.
Biserica Ortodoxa pastreaza, asadar, calea \\\"de mijloc\\\" prin reprezentantii sai cei mai inalti, adica prin sfinti. Calea \\\"de mijloc\\\" este deci pastrata si aratata neincetat de catre sfinti, care, desi nu au fugit de pacatosi, nu s-au amestecat cu faptele acestora. Desi sfintii nu au iesit din lume, ba inca multi dintre ei au vietuit chiar in orase si sate, ei au murit pacatelor din aceasta.

Calea \\\"de mijloc\\\" inseamna a intrupa Evanghelia lui Hristos si a urma sfintilor Sai.

Teodor Danalache
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2010, 13:33:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Intru totul de acord!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.11.2010, 17:17:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Calea de mijloc mi se pare cel mai greu lucru de implinit.
Aceasta necesita multa rabdare... multa ascultare... multa si adevarata smerenie !

A merge pe calea de mijloc inseamna a pasi sigur pe calea mantuirii.
Eu tind tot timpul spre mai mult... si desi imi dau seama de iminenta caderii... tot nu ma invat minte.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2010, 21:46:00
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

"calea imparateasca" imi suna mai bine decat "calea de mijloc"

din Sf. Ioan Casianul:

„Cu întreaga noastră tărie și cu întreaga noastră străduință, să ne silim a dobândi darul cel bun al trezviei, care ne poate ține nevătămați de excesele ambelor părți. Căci, precum grăiesc Părinții, ambele extreme sunt la fel de dăunătoare – atât prea-multa postire, cât și umplerea pântecelui, prea-multa priveghere, cât și somnul peste măsură, și celelalte exagerări“. Trezvia „îl învață pe om să umble pe calea împărătească, evitând ambele extreme: de-a dreapta nu îi îngăduie să cadă în înșelare din pricina abstinenței excesive, la stânga nu îi îngăduie să fie târât în nepăsare și destindere“.

Iar ispita „cea de-a dreapta” este chiar mai primejdioasă decât cea „de-a stânga”:

„Abstinența excesivă este mai dăunătoare decât îmbuibarea sinelui; căci, împreună cu pocăința, cineva ar putea ajunge, de la aceasta din urmă, la dreapta înțelegere, însă de la cea dinainte, nu este cu putință” (de ex., din pricină că mândria cuiva asupra „virtuții” proprii îi stă în calea smereniei pline de pocăință care l-ar putea izbăvi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calea de mijloc NECTARIE Generalitati 7 04.01.2011 18:13:37
Mass-media mijloc de pierzare a sufletului Rodica50 Intrebari utilizatori 21 27.11.2010 19:04:20
cale de mijloc Jamaica Generalitati 28 29.08.2010 00:47:51
Cum sa revin pe calea cea buna? ASPIRANT Generalitati 1 11.08.2010 17:04:16
Calea de intoarcere Pilu Homosexualitatea 26 29.03.2010 01:13:10