Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1861  
Vechi 16.08.2011, 11:49:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si cum stii ce iti cere Domnul si cum isi alege El lucratorii? Cand ti-a spus tie Domnul ca nu ar vrea femei preot?
Iisus a respectat prescriptiile iudaice, a respectat preotia , n-a propus ca femeia sa fie preot slujitor. Din Evangheliile canonice, dar si din scrierile apocrife reiese ca Iisus milita pentru cunoastere, ca femeia e indreptatita la cunoastere, asemenea barbatului, caci cu totii suntem inzestrati cu "preotia harica", care nu se confunda cu preotia slujitoare, nu se rezuma stric la ea, deci Domnul n-a discriminat pe nimeni. Harul poate fi dobandit si de laici, iar formele de transmitere nu se limiteaza la punerea manilor prin care episcopii hirotonisesc pe preoti. Laicii (inclusiv femeile) fac parte din "preotia generala", cu totii suntem "preoti si jertfe" in Biserica, invatatori si calauzitori spre mantuirea noastra, dar si a altora. Credinta si identitatea religiei este pazita de aceasta "preotie generala", iar noi nu introducem invataturi si randuieli noi, ci le respectam, dezvoltandu-le si imbogatindu-le, doar crestinismul presupune o dezvoltare spirituala continua, fara a sustine un sincretism religios sau orice forme straine de mediul in care s-a format Biserica. Putem sprijini revitalizarea unor practici, putem sustine, de exemplu, reinstaurarea diaconicatului femeilor. Asta inseamna in opinia mea ati apara religia si nu a o instraina, caci religia nu se rezuma doar la credinta, ci si la practici milenare, ce pot fi dezvoltate, insa pastrand o unitate cu trecutul si nu renegandu-l. Atata timp cat nu ma simt aleasa de Domnul sa produc schimbari radicale in Biserica, cum propui tu Adriana, prin sustinerea femeii ca preot slujitor, eu ma abtin sa le promovez.

Last edited by ioanna; 16.08.2011 at 12:14:27.
  #1862  
Vechi 16.08.2011, 12:23:33
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si cum stii ce iti cere Domnul si cum isi alege El lucratorii? Cand ti-a spus tie Domnul ca nu ar vrea femei preot? Daca El nu le vrea, cum de exista deja in lumea protestanta iar in BC si BO sunt deja capi care se gandesc la metode pentru introducerea lor? Tu crezi ca Domnul iubese discriminarea umana in numele Lui?
Am intrat acum pe un tarim care face parte exact din subiectul acestui topic: despre viclenia sectantilor. Dar dumneavoastra cum stiti ca Domnul va vrea preot? Nu are sens sa incepem o discutie interminabila despre cum perceptia mea aupra vointei Domnului e mai buna sau mai proasta decit a altora. Eu stiu citeva lucruri de baza:
1.Pentru lucrurile mari: nu am voie sa interpretez Biblia dupa bunul plac (asa ne-a spus sfintul apostol Petru) si atunci ma ghidez dupa ceea ce spune Biserica Catolica. Daca Biserica Catolica spune ca femeile nu trebuie sa fie preot, sint si eu de acord. Cind isi va schimba Biserica Catolica decizia, mi-o voi schimba si eu.
2. Pentru lucrurile mai mici, de zi cu zi, ascult de ceea ce-mi spune Domnul (Ioan 14.21):
21. Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui.

Deci, pentru viata de zi cu zi incerc sa respect poruncile Domnului acolo unde ma aflu: in fabrica, in familie sau la biserica; ce insemana asta? Sa-mi fac cit mai bine treaba ca angajata, ca sotie sau ca si crestina catolica.

Cu siguranta Domnul nu iubeste discriminarea. Dar cu siguranta Domnul iubeste ordinea si nu-I place anarhia. Daca a rinduit lucrurile intr-un anumit fel, trebuie sa ne supunem, asa cum s-a supus Domnul nostru Isus Cristos cind si-a luat crucea in spate. Ce s-ar intimpla daca toata lumea s-ar razvrati? Daca furnicile ar vrea sa faca miere, daca pasarile ar vrea sa fie paznicii curtii, daca, daca, daca... Toate aceste forme de a ne impune PROPRIA vointa nu sint decit forme de neascultare la rinduiala Domnului, asta e parerea mea.
  #1863  
Vechi 16.08.2011, 12:30:57
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Iisus a respectat prescriptiile iudaice, a respectat preotia , n-a propus ca femeia sa fie preot slujitor. Din Evangheliile canonice, dar si din scrierile apocrife reiese ca Iisus milita pentru cunoastere, ca femeia e indreptatita la cunoastere, asemenea barbatului, caci cu totii suntem inzestrati cu "preotia harica", care nu se confunda cu preotia slujitoare, nu se rezuma stric la ea, deci Domnul n-a discriminat pe nimeni. Harul poate fi dobandit si de laici, iar formele de transmitere nu se limiteaza la punerea manilor prin care episcopii hirotonisesc pe preoti. Laicii (inclusiv femeile) fac parte din "preotia generala", cu totii suntem "preoti si jertfe" in Biserica, invatatori si calauzitori spre mantuirea noastra, dar si a altora. Credinta si identitatea religiei este pazita de aceasta "preotie generala", iar noi nu introducem invataturi si randuieli noi, ci le respectam, dezvoltandu-le si imbogatindu-le, doar crestinismul presupune o dezvoltare spirituala continua, fara a sustine un sincretism religios sau orice forme straine de mediul in care s-a format Biserica. Putem sprijini revitalizarea unor practici, putem sustine, de exemplu, reinstaurarea diaconicatului femeilor. Asta inseamna in opinia mea ati apara religia si nu a o instraina, caci religia nu se rezuma doar la credinta, ci si la practici milenare, ce pot fi dezvoltate, insa pastrand o unitate cu trecutul si nu renegandu-l. Atata timp cat nu ma simt aleasa de Domnul sa produc schimbari radicale in Biserica, cum propui tu Adriana, prin sustinerea femeii ca preot slujitor, eu ma abtin sa le promovez.
Iisus nu a fost preot cat a fost pe pamant. Preoti erau doar cei de pe linia lui Aaron. Iisus a devenit preot prin Jertfirea propriului Sau trup pentru iertarea pacatelor. De asta El este preot pe linia lui Melchisedec. Ca atare, prin El toti crestinii care au Duh Sfant sunt preoti, barbati si femei. Nu Domnul a instituit preotia sacramentala doar la barbati ci barbatii au facut-o nerespectand faptul ca "luati mancati" si "luati Duh Sfant" nu a fost dat doar lor. Iar primii crestini oricum nu aveau preoti sacramentali, erau toti preoti, ci aveau episcopi si batrani. Episcopul nu exista la evrei, este o inventie crestina administrativa, pentru a regrupa batranii care existau la evrei si aveau tocmai functii administrative, de a veghea bunul mers al comunitatii. Nu este vinovat Domnul ca apoi o mana de barbati au hotarat ca preotia data tuturor de Domnul le-ar apartine doar lor, si unii inca au modificat Biblia pentru a-si justifica gestul facand din batrani preoti.

Cat despre restaurarea diaconatului femeilor iata dovada ca femeia a fost discriminata, i-a fost luat ceva ce i-a apartinut. Primii crestini au inventat diaconatul, era si pentru femei, cazuse o parte din discriminarea femeii a acelor timpuri, dar apoi s-a facut un pas inapoi umilindu-se in mod nejustificat femeia.

Last edited by Adriana3; 16.08.2011 at 12:36:00.
  #1864  
Vechi 16.08.2011, 12:32:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Văleleu mamă!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #1865  
Vechi 16.08.2011, 12:39:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Adriana, tu confunzi preotia slujitoare cu diaconatul femeilor :) Ma opresc aici, discutia e fara sens. Daca te simti un spirit evoluat si chiar crezi ca asta e vointa Domnului ca femeia sa fie preot slujtor, foarte bine si altii si-au asumat aceasta vocatie divina, deci poarta spre Adrianism e larg deschisa! Nu te obliga nimeni sa ramai in Ortodoxie, nici nu te alunga, tu iesi singura din ea.
  #1866  
Vechi 16.08.2011, 12:40:47
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Văleleu mamă!
nu te minuna ... sunt minciunile sectare in toata splendoarea lor ....
la ea nu e cazul c i/am mai spus ... daca diavolul ar avea/o drept avocata pe ea , le cite timpenii spune s/ar intoarce instant la Dumnezeu ....
daca nu stiai biblia e o carte ca oricare alta ....
ps iti dai seama daca ea ar fi preot ce te/ar invata ?
multa iubire
  #1867  
Vechi 16.08.2011, 12:40:48
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Am intrat acum pe un tarim care face parte exact din subiectul acestui topic: despre viclenia sectantilor. Dar dumneavoastra cum stiti ca Domnul va vrea preot? Nu are sens sa incepem o discutie interminabila despre cum perceptia mea aupra vointei Domnului e mai buna sau mai proasta decit a altora. Eu stiu citeva lucruri de baza:
1.Pentru lucrurile mari: nu am voie sa interpretez Biblia dupa bunul plac (asa ne-a spus sfintul apostol Petru) si atunci ma ghidez dupa ceea ce spune Biserica Catolica. Daca Biserica Catolica spune ca femeile nu trebuie sa fie preot, sint si eu de acord. Cind isi va schimba Biserica Catolica decizia, mi-o voi schimba si eu.
2. Pentru lucrurile mai mici, de zi cu zi, ascult de ceea ce-mi spune Domnul (Ioan 14.21):
21. Cel ce are poruncile Mele și le păzește, acela este care Mă iubește; iar cel ce Mă iubește pe Mine va fi iubit de Tatăl Meu și-l voi iubi și Eu și Mă voi arăta lui.

Deci, pentru viata de zi cu zi incerc sa respect poruncile Domnului acolo unde ma aflu: in fabrica, in familie sau la biserica; ce insemana asta? Sa-mi fac cit mai bine treaba ca angajata, ca sotie sau ca si crestina catolica.

Cu siguranta Domnul nu iubeste discriminarea. Dar cu siguranta Domnul iubeste ordinea si nu-I place anarhia. Daca a rinduit lucrurile intr-un anumit fel, trebuie sa ne supunem, asa cum s-a supus Domnul nostru Isus Cristos cind si-a luat crucea in spate. Ce s-ar intimpla daca toata lumea s-ar razvrati? Daca furnicile ar vrea sa faca miere, daca pasarile ar vrea sa fie paznicii curtii, daca, daca, daca... Toate aceste forme de a ne impune PROPRIA vointa nu sint decit forme de neascultare la rinduiala Domnului, asta e parerea mea.
Dovada ca nu ai dreptate este faptul ca Domnul era evreu iar noi suntem crestini, adica o secta iesita din iudaism. Daca Domnul ar fi vrut sa fie cum zici tu, eram toti acum evrei.
  #1868  
Vechi 16.08.2011, 12:43:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Văleleu mamă!
asta spun si eu, mai ales cand vad ca unii pun semnul egalitatii intre evreu si iudeu(mozaic)
I'm out! Insanatosire duhovniceasca pentru toata lumea.
  #1869  
Vechi 16.08.2011, 12:44:34
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Dovada ca nu ai dreptate este faptul ca Domnul era evreu iar noi suntem crestini, adica o secta iesita din iudaism. Daca Domnul ar fi vrut sa fie cum zici tu, eram toti acum evrei.
si iisus hristos un sectant , adica seful sectei ... aha .... si ce alte intelepciuni ne mai spui?
hai ca eu unu nu ma mai pot abtine din rassssssssss
multa iubire
  #1870  
Vechi 16.08.2011, 12:45:30
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
asta spun si eu, mai ales cand vad ca unii pun semnul egalitatii intre evreu si iudeu(mozaic)
I'm out! Insanatosire duhovniceasca pentru toata lumea.
sa nu ne minunam ... asa vedem toate ineptiile sectare ...
multa iubire
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38