Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 05.08.2011, 04:54:32
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
E interesant si faptul ca, inainte de caderea in pacat, toate animalele se hraneau cu ierburi: "tuturor fiarelor pamantului si tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor ce se misca pe pamant, care au in ele suflare de viata, le dau toata iarba verde spre hrana".
Si acest lucru arata ca pacatul omului n-a afectat decat firea umana, ci si-a pus amprenta asupra intregii creatii.

Dumnezeu, intr-adevar, binecuvinteaza consumul de carne dupa potop, spunandu-i lui Noe: tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.

Postul trebuie sa trezeasca in noi dorinta de a redobandi raiul, de a reface legatura cu Dumnezeu pe care am slabit-o prin pacate.
gresit ... versetele acelea nu spun ce spui tu .... te las sa meditezi la CUVINTE si apoi daca nu intelegi iti raspund
multa iubire
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.08.2011, 04:57:11
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Acum am intrat si eu prima oara pe acest topic. Nu am citit ce s-a scris,dar oricum e o prostie sa spunem ca omul este vegetarian! Atunci caninii cum de au aparut??
au fost creati ... nu a aparut nimic
multa iubire
Reply With Quote
  #73  
Vechi 05.08.2011, 04:59:04
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asa este. Dumnezeu ne-a vreut vegetarieni (Facerea 1), dar, pentru neputinta omului i-a dat voie sa consume carne fara sange (Facerea 9).

E interesant cate avantaje au pentru sanatate plantele si semintele lor, prin opozitie cu problemele cauzate de consumul constant de carne.
adu versetele si vedem ce spun ... acolo sunt niste subtilitati care ti-au scapat
multa iubire
Reply With Quote
  #74  
Vechi 05.08.2011, 05:06:48
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

va astept cu drag la dezbateri incendiare
multa iubire
exista polemici intre cei care sustin ca biblia ne spune ce sa mancam si altii care spun ca nu conteaza .
ce parere aveti , este biblia si un indrumar al alimentatiei ?
multa iubire

Last edited by the_Listener; 05.08.2011 at 05:11:38.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 05.08.2011, 09:42:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Mutat!

În prealabil postat de Florin-Ionut


Luca 11
11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe?
12. Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie?
13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!

Se cere analiză pe text din partea Ascultătorului de serviciu.


Citat:
În prealabil postat de the_Listener
despre ce se vorbeste acolo ? ia sa vedem ....
11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe?
12. Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie?
13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!

asadar esti in stare ACUM sa intelegi ce scrie ? sau sa iti fac mai marunt ?
mujlta iubire
Da, vreau mai mărunt. Dar fără ironii te rog, ca să fie mai multă iubire. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.08.2011, 10:32:58
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ce mâță drăgălașă (sau șoarece?) ți-ai pus la avatar! E vreun personaj de desen animat?


E Daffy Duck!!! Si e ratoi;.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 05.08.2011, 11:28:25
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Citind diverse articole despe post, am intalnit si afirmatia Sfantului Vasile cel Mare ca "postul are aceeasi vechime ca si omenirea". De aici reiese ca Dumnezeu i-a creat pe oameni vegetarieni. Acest lucru ne este descoperit si din textul de la Facere: "Iata, va dau toata iarba ce face samanta de pe toata fata pamantului si tot pomul ce are rod cu samanta in el. Acestea vor fi hrana voastra" (Facerea 1, 29).


Asadar, omul postind se intoarce la starea paradisiaca. (Daca nu ma insel, consumul de carne a fost permis de Dumnezeu dupa Potop).


Asa este. Totusi, fara exagerari de tip "vegan"(aia nu consuma nici macar miere).

Cred ca postul trebuie sa slabeasca trupul, sa-l oboseasca chiar astfel incat omul sa devina mai linistit, mai blajin; sa nu se inteleaga acum ca postul trebuie sa-l sleiasca de putere pe om dar cumva il obliga sa faca miscari mai lente si sa fie mai astamparat.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 05.08.2011, 11:29:24
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În prealabil postat de Florin-Ionut


Luca 11
11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe?
12. Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie?
13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!

Se cere analiză pe text din partea Ascultătorului de serviciu.



Da, vreau mai mărunt. Dar fără ironii te rog, ca să fie mai multă iubire. :)
acolo sunt COMPARATII , nu indemnuri de a minca ceva sau nu ....
multa iubire
ps 13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El! .... si finalul e de baza VA DA DUH SFINT ... NICI O TREABA CU NICI UN FEL DE MINCARE .....
multa iubire
Reply With Quote
  #79  
Vechi 05.08.2011, 11:34:25
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Asa este. Totusi, fara exagerari de tip "vegan"(aia nu consuma nici macar miere).

Cred ca postul trebuie sa slabeasca trupul, sa-l oboseasca chiar astfel incat omul sa devina mai linistit, mai blajin; sa nu se inteleaga acum ca postul trebuie sa-l sleiasca de putere pe om dar cumva il obliga sa faca miscari mai lente si sa fie mai astamparat.
crezi prost ... postul nu trebuie sa slabeasca trupul , ci sa il intareasca si sa il intelepteasca .... ŽŽ aceste duhuri ies DOAR CU POST SI RUGACIUNE ŽŽ a zis iisus .... si ca sa intelgi mai multe ai niste versete la profetul daniil ..... cind a demonstrat cit de intelept si frumosi erau cei care mincau NUMAI LEGUME
asadar ce ai spus sunt timpenii
multa iubire
Reply With Quote
  #80  
Vechi 05.08.2011, 12:04:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
acolo sunt COMPARATII , nu indemnuri de a minca ceva sau nu ....
multa iubire
ps 13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El! .... si finalul e de baza VA DA DUH SFINT ... NICI O TREABA CU NICI UN FEL DE MINCARE .....
multa iubire
Eu sînt de acord cu tine că fragmentul nu arată îndemnul de a mînca acele lucruri, nu acesta este scopul textului. Dar nu poți nega faptul că Hristos Însuși spune mai sus că pîinea, peștele și oul sînt daruri bune pe care oricine le face copiilor săi, indiferent cît de bună sau de rea e persoana respectivă. Bune, nu rele.

Da, Domnul apelează deseori la comparații din lumea văzută ca noi să înțelegem cît de cît cele nevăzute, măcar și în parte. Dacă noi nu le vom pricepe în mod corect pe cele firești, ce vom mai spune despre cele mai presus de fire?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, vegan, vegetarian

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu a fost creat de Ra. (?) Bilibox Generalitati 118 05.12.2011 08:03:26
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
De ce Dumnezeu ne a creat? KittyNou Generalitati 186 13.09.2010 21:47:09
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20