Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.06.2011, 15:27:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
Noesisaa si Yasmina, va multumesc pentru pareri. Eu am intrebat aici tocmai din dorinta de a demonstra celor pentru care lucrez faptul ca biserica nu pretinde post copiilor mici, si mi-ar fi de mare folos sa aflu de unde pot cita acest lucru pentru a avea argumente sa schimb ceva.
De asta am zis: poate poti vorbi cu episcopul care sa iti dea o adeverinta...desi...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.06.2011, 15:58:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

monitorulsv.ro/Religie/2011-02-08/Postul-si-Spovedania-pentru-copiii-pana-la-7-ani-nu-sunt-obligatorii
poate te ajuta.
dar ideea de a vorbi cu episcopul locului este cea mai buna.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.06.2011, 17:17:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În familia mea facem astfel:
-copiii cei mari (12 și 10 ani) au început să țină post cam de pe la 7-8 ani, adică din vremea catehezei primare. Ei știu că postul nu este obligație gravă până la vârsta de 14 ani, dar au ales să îl țină în mod liber. În urmă cu un an, când Sinodul nostru a decretat (re)introducerea postului de miercuri, nu prea au fost ei entuziasmați, dar au ales să țină și miercurea. Cel mai greu a fost când erau la internat, iar vinerea erau siliți aproape să nu mănânce, deoarece nu exista o alternativă pentru copii care doreau să țină post.
-copilul cel mic (2 ani) mănâncă de frupt.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.06.2011, 20:43:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mmzmmz Vezi mesajul
Din pacate, constat ca prea multa lume nu are treaba pe-acasa / la serviciu si nici rabdarea de a citi si intelege o postare. Trist. Trist, mai ales ca e vorba de niste copii cu probleme pe care incerc sa-i ajut. Halal crestini !

Noesisaa si Yasmina, va multumesc pentru pareri. Eu am intrebat aici tocmai din dorinta de a demonstra celor pentru care lucrez faptul ca biserica nu pretinde post copiilor mici, si mi-ar fi de mare folos sa aflu de unde pot cita acest lucru pentru a avea argumente sa schimb ceva.

Este inutil sa merg sa le spun ca "biserica nu pretinde", fara sa am un document de aratat, atata vreme cat parintele care a fost intrebat a raspuns ca el si copiii lui au tinut post la acea varsta, ocolind raspunsul referitor la ce anume, exact, cere biserica, si nu obiceiurile familiei dansului.
Nu este obligatoriu dar nu este deloc rau, ci dimpotriva, chiar foarte bine ca un copil sa fie invatat cat mai de mic cu deprinderea postului.

Vi s-a demonstrat ca se poate si cu post, dar nu vreti sa vedeti, probabil aveti alte convingeri care merg impotriva postului, chiar nu inteleg de ce o persoana care nu are convingeri ortodoxe a ajuns sa lucreze in acel mediu.

Poate ar trebui sa va reprofilati.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.06.2011, 20:44:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În familia mea facem astfel:
-copiii cei mari (12 și 10 ani) au început să țină post cam de pe la 7-8 ani, adică din vremea catehezei primare. Ei știu că postul nu este obligație gravă până la vârsta de 14 ani, dar au ales să îl țină în mod liber. În urmă cu un an, când Sinodul nostru a decretat (re)introducerea postului de miercuri, nu prea au fost ei entuziasmați, dar au ales să țină și miercurea. Cel mai greu a fost când erau la internat, iar vinerea erau siliți aproape să nu mănânce, deoarece nu exista o alternativă pentru copii care doreau să țină post.
-copilul cel mic (2 ani) mănâncă de frupt.
Poate mai aveti de lucru la partea de catehizare, din moment ce au primit cu tristete introducerea postului probabil inca n-au reusit sa-i inteleaga scopul sau nu au nici o tragere de inima spre scopul in cauza..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.06.2011, 20:47:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De asta am zis: poate poti vorbi cu episcopul care sa iti dea o adeverinta...desi...
N-ati priceput sau nu vreti sa pricepeti, preotul in cauza stie f. bine ca nu este obligatoriu in acea situatie, dar el cu autoritatea pastorala pe care o are, considera ca este indicat si nicidecum un efort supraomenesc.

Episcopul in primul rand nu are treaba cu astfel de chestiuni marunte si in al doilea rand nu este sanatos sa intervine peste autoritatea preotului doar pentru ca un angajat care nici macar nu este crestin are o anumita ambitie impinsa la absurd.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.06.2011, 21:34:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-ati priceput sau nu vreti sa pricepeti, preotul in cauza stie f. bine ca nu este obligatoriu in acea situatie, dar el cu autoritatea pastorala pe care o are, considera ca este indicat si nicidecum un efort supraomenesc.
Sigur ca nu este un efort supraomenesc pentru niste copii care si asa nu mananca mai nimic hranitor sa manance ceai cu paine si gem intr-o dimineata. Macar e mai mult decat nimic. Sigur, o cana cu lapte in loc de ceai le-ar prinde mai bine oaselor lor in crestere. Dar doar nu vrem sa devina supraoameni. Oricum, postul este post cand chiar renunti la ceva. Nu stiu cat este de post cand tu mananci paine cu gem cand in mod normal nu ai manca nimic. Cred ca de fapt acei copii nici nu postesc.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.06.2011, 21:38:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că e complet lipsit de milă să impunem postul unor copilași de nici 6 ani, săraci, subnutriți, în timp ce noi, adulți fiind, chiar dacă ținem posturile ca la carte, tot mâncăm mult mai bine decât ar mânca ei nepostind.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.06.2011, 21:45:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sigur ca nu este un efort supraomenesc pentru niste copii care si asa nu mananca mai nimic hranitor sa manance ceai cu paine si gem intr-o dimineata. Macar e mai mult decat nimic. Sigur, o cana cu lapte in loc de ceai le-ar prinde mai bine oaselor lor in crestere. Dar doar nu vrem sa devina supraoameni.
Se zice ca masa de dimineata trebuie sa fie cea mai consistenta masa a zilei.
Ca unii cred ca trebuie sa fie un soi de gustarica e alta chestie.
Am dat exemple si cu ce se poate face o masa ieftina si consistenta.

Cat despre mesele consistente care prind bine la crestere, stiu o biserica unde se aude cam dupa fiecare Liturghie cuvintele:

"Doamne, Cel ce ai plinit toate cu cuvântul Tău și ai poruncit pământului să scoată multe feluri de roade spre îndulcirea și hrana noastră; Care pe cei trei tineri și pe Daniel care erau în Babilon , fiind hrăniți cu semințe i-ai arătat mai frumoși decât cei ce erau hrăniți cu multe desfătări…"

Tu banuiesc ca nu prea ai auzit de cuvintele astea prea recent sau oricum n-au nici o semnificatie practica pentru tine.

Citat:
Oricum, postul este post cand chiar renunti la ceva.
Nu stiu cat este de post cand tu mananci paine cu gem cand in mod normal nu ai manca nimic. Cred ca de fapt acei copii nici nu postesc.
Daca privesti atat de ingust si unilateral lucrurile, concluziile sunt pe masura.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.06.2011, 21:47:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că e complet lipsit de milă să impunem postul unor copilași de nici 6 ani, săraci, subnutriți, în timp ce noi, adulți fiind, chiar dacă ținem posturile ca la carte, tot mâncăm mult mai bine decât ar mânca ei nepostind.
Vedeti cum o reusit sa va pacaleasca dna/dnl "mmzmmz" ?
Chiar ati ramas cu impresia ca nu exista mancare consistenta de post si ieftina.

Cand de fapt nu exista "nu se poate" ci "doar nu vreau".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul copiilor carmenserghi Postul 9 01.08.2010 18:51:50