Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2011, 01:00:56
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit Sunt complet in ceata!!!

Salut.
Nu prea le am cu introducerile, asa ca trec direct la subiect!
In seara asta, mama m-a rugat sa intru pe o pagina web ca sa vada nu stiu ce slujba.
I-am facut pe plac ... a adus un pahar cu apa si l-a pus langa monitor :|
Ne-am asezat in pat si-l ascultam pe individul care vorbea la microfon acolo.
Pur si simplu mi s-a parut o tampenie (scuzati axpresia) la aproape tot ce zicea el acolo ... mai ales cand la sfarsit a zis sa luam paharele si sa bem odata cu el (eu nu am facut-o), plus ca a mai zis ca ne da el dezlegare la nu stiu ce prin intermediul lui Dumnezeu si ce a mai zis el pe acolo... nu am bagat prea mult de seama, ma jucam pe telefon ... iar cand a zis asta, pur si simpu i-am zis lu mama ca asta e blasfemie ... cine este el sa vorbeasca in numele lui Dumnezeu.

I-am mai zis unele chestii mamei (ea fiind in acelasi timp si destul de superstitioasa) si acum imi cam pare rau deoarece simt ca i-am zis unele chestii de care nu eram sigur. Nu am suparat-o cu nimic, sa nu va speriati, am tinut doar o mica discutie, atat.
Mama este "credincioasa" dar si superstitioasa (dupa cum v-am zis)... chiar i-am zis intr-un timp sa se hotarasca in cine crede ... in Dumnezeu sau in superstitii.

Ea merge la Biserica ori de cate ori are ocazia ... eu nu... desi sunt Ortodox, am propria mea credinta ... nu am nevoie de un preot si niste icoane ca sa ma rog lui Dumnezeu.
Am 19 ani si nu I-am vorbit niciodata lui Dumnezeu mai in detaliat despre tot ce simt, doar cu gandul ... Domane ajuta-ma sa fac asta sau sa reusesc asta, etc. De multe ori ma ajuta si tot de multe ori nu, dar nu ma suparam, ma gandeam ca poate cer prea mult, dar nu uitam niciodata ... sau aproape niciodata sa-i multumesc lui Dumnezeu si cand zic aproape, poate ca de asta nu ma ajuta uneori poate ca ma facea prea fericit si uitam sa-i mai multumesc!
Eu desi cred in Dumnezeu, sunt o fire destul de pacatoasa ... am 19 ani, totusi, imi traiesc viata ca oricine altcineva de varsta mea si poate ca Dumnezeu ma intelege si o sa ma ierte.

Acum revenind, site-ul pe care se uita mama era paginauniversala.ro .. nu fac reclama, nu incerc sa atrag pe nimeni nicaieri, sa nu va luati de mine ...
Vreau sa-i intreb pe cei care stiu de acest site sau credintele ce le au ei pe acolo, deci eu habar nu am ce este acolo, credeti ca este drept ceea ce zic ei acolo?
Mi-a mai zis mama despre nu stiu ce catedrala a credintei, dar al carui site nu mai exista.
Deci, ce parere aveti despre aceste intalniri ca altfel nu stiu cum sa le zic ... eu nu stiu nici ce sa intampla intr-o biserica, deoarece merg foarte rar, poate doar la eveniente, stiu si eu .. paste, o nunta, de craciun ... ma rog, merg deoarece "asa e moda".
Deci, ce parere aveti?
Astept raspunsuri serioase deoarece sper sa-i arata si mamei acest topic cu parerile voastre!
Multumesc si scuzati-ma daca am greseli de ortografie prin post, dar sunt putin cam obosit si am zis ca nu ma culc pana nu termin de scris :D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2011, 01:06:43
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Data viitoare, renunta putin la telefon, incearca sa asculti cu atentie si poate ceata se va risipi! Daca nu, revino cu intrebari!


Nici eu nu frecventez biserica si nu sunt nici credincioasa. Iar ca varsta sunt apropiata de tine. Insa eu zic ca daca vrei sa iti dai cu parerea despre ceva, ar trebui sa o faci in deplina cunostinta de cauza. Ca puteam si eu sa imi arunc un ochi peste postul tau si apoi sa zic "baiete, esti prost". Te'as fi jignit, fara ca macar sa citesc tot ce ai de spus! Exact asta ai facut si tu, cand te'ai aprins si ai spus ca ceea ce zicea domnul respectiv era "o tampenie", fara ca macar sa fii atent, preocupat fiind de jocurile de pe telefon. Si probabil ti'ai suparat si mama.

Nu mi se pare corecta reactia ta! Tu ce zici? :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2011, 01:07:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Alti ticniti :)

Nu tu, Madalin..dar sa stii ca si tu ai nevoie de o revizuire a bazelor "credintei" tale, nu doar mama ta, din punctul asta de vedere sunteti amandoi pe un drum gresit, ca si cel cu site -ul de care vorbesti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2011, 01:11:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am deschis legătura indicată. Mi-a luat un minut ca să îmi dau seama că e vorba de încă o aiureală neoprotestantă. Pe măsură ce credința oamenilor scade, sectele înfloresc.

De fapt, situația dv e amuzantă. Înțeleg că pe la biserică treceți din An în Paști, în schimb îi țineți lecții de ortodoxie a credinței mamei dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2011, 01:19:49
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ca sa intelegi ce e Protestantismul inlcusiv Biserica de care zici tu si ce e Biserica Ortodoxa.

Abc'ul vietii eterne

1. Viata Vesnica

Ioan 6:53. Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi.
Ioan 6:54 Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
Cine vorbeste in versul de mai sus? Ce inseamna cuvintele “Adevarat, adevarat”? Puteti sa gasiti mai sus cuvantul “simbol” sau “simboluri” ? Dar cuvintele “nimic” sau “cuvant”? Puteti sa mancati cuvinte? Cand a fost ultima data cand s-a intamplat? Vedeti cuvintele viata vesnica mai sus? Deci ca sa avem VIATA VESNICA in noi probabil ca trebuie sa mancam Sfanta Impartasanie la care a renuntat Protestantismul. Ultima data cand Eva a gresit au fost ceva consecinte deci trebuie sa ne ferim de religiile/denominatiunile care nu dau sfanta Impartasanie si aici includem toate religiile inafara de Crestinism si Protestantismul.
1.Toate religiile inafara de crestinism nu dau Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica.
2.Protestantismul a renuntat la Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica inlocuind-o cu simboluri, cuvinte, cina in amintire, nimic.
3. Biserica ortodoxa da Sfanta Impartasanie ca in Biserica Primara, cu paine si vin si cu paine dospita, pentru viata vesnica. Sa ascultati imnurile despre viata vesnica ce se canta in Biserica Ortodoxa. Cine vrea viata vesnica aici sa vina.

2.Intrarea in rai
Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Cine a spus versul de mai sus? Ce inseamna Adevarat, adevarat? Spune acolo cumva despre rugaciunea 5 ori pe zi ?
Botezul inseamna nasterea din apa si Duh si este gasit in Crestinatate. Deci o interpretare a versului de mai sus ar fi ca fara botez, lumea nu poate intra in rai.
Este interesant ca daca mergem in vizita la celelalte religii cam asta se intampla:
Religia greaca veche
Religia greaca veche spunea oamenilor care credeau in ea ca ei merg in imparatia subpamanteana numita Hades. Acolo nu e raiul ci mai degraba iadul. Aici e un film cu ce credeau grecii ca se intampla dupa moarte, din mitologia lor:
http://www.youtube.com/watch?v=iv-VlJnDvuw
Religia romana Veche
La fel se spunea si religia romana Veche, ca cei ce o urmeaza , dupa moarte merg in Hades.
Religia iudaica
Pe siteul wikipedia la cuvantul Sheol , http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol ,se spune ca cei de religie iudaica buni sau rai merg in Iad denumit acolo Sheol sau abis. In Evanghelia lui Nicodim se arata ca Iisus i-a gasit in iad pe Adam, Abraham, Isaia, Regele David, profeti si Patriarhi si ca apoi i-a luat si i-a botezat, ca sa poata sa-i duca in rai. Acest lucru arata ca legea cea Veche cu cele 10 porunci nu are putere de mantuire daca nu esti botezat. Acum acesti drepti sunt in rai. Deci Legea cea Veche la baza religiei iudaice este nemantuitoare si de aici se vede ratacirea protestanta care merge de la Legea Noua Crestina data de Iisus si mantuitoare, adica care te duce in rai, spre Legea cea Veche fara putere.
Religia hindusa , yoga, budismul, rei ki, tai ki
Regiile estice de obicei sunt cu vrajitorie si idolatrie avand zei. Problema cu vrajitoria este ca destinatia poate fi cea mai groaznica parte a iadului si anume Tartarul care are flacari. Deci trebuie atentie mare si cine a facut yoga, hinduism, vraji, ghicit in cafea, astrologie si altele asemenea trebuie sa se spovedeasca.
Cuvantul Mantrik insemna magician in limba indiana sanscrita si de acolo vine si cuvantul mantra pe care sunt pusi sa le faca cei de la yoga. Hinduismul are in cartile lui sfinte si magie care e partea cea mai de sus a vrajitoriei , deci e foarte periculos.
Tot asa cum nu poti spune ca faci vrajitoriepentru sanatate, nu poti spune ca faci hinduism, yoga, budism, rei ki, tai ki sau alte religii estice pentru sanatate.
Hindusii spun ca dupa moarte se transforma in animale cu ceva sanse de a se reincarna in oameni dar cei ce vin din moarte clinica zic ca nici vorba de reincarnare si ca au fost in iad . Din cauza vrajitoriei religiei lor un om declara ca ingerii cazuti, zeii lor, i-au taiat picioarele de la genunchi si I le-a pus in cuier si cand a venit din coma a aratat celor din jur o urma la genunchi. Aceste religii estice nu sunt nici pentru cei ce se urasc pe ei insisi, asa de groaznica e pedeapsa.
Deci cine vrea SI viata vesnica SI intrare in rai, religia ce si-o alege trebuie sa fie Crestinismul Ortodox.
3.Minuni
Minunea Sfintei Impartasanii
Pentru cei ce au dubii ca Sfanta Impartasanie este trupul si sangele lui Iisus, in Italia, pe cand aceasta era Ortodoxa, Sfanta Impartasanie, s-a transformat in sange si carne. Painea si vinul din Sfanta Impartasanie au devenit sange si carne. Analizele de laborator arata ca acea carnea este tesut din inima omeneasca si ca sangele este omenesc avand grupa AB. Pe baza analizelor s-a stabilit ca sangele are origine Israeliteana.
Aici e filmul: http://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM
Minunea Raului Iordanului care se intoarce spre matca
In locul in care Iisus s-a botezat, aproape in fiecare an , la raul Iordanului are loc o minune. Cand are loc slujba ortodoxa de sfintire a apelor, raul Iordan se intoarce spre matca pentru cateva minute. Acest lucru se intampla cat timp crucea este lasata in apa. Intr-un an, guvernul nu a lasat lumea sa se boteze si asa nu s-a mai intamplat minunea. Se spune ca aceasta minune dateaza din anul in care Iisus s-a botezat . Se spune ca atunci cand Iisus s-a botezat, raul Iordan s-a intors spre matca ca sa arate lumii ca Iisus e fiul lui Dumnezeu.
Aici este filmul: http://www.youtube.com/watch?v=CfmrqZwUjCQ
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2011, 01:48:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare:

Madalin, ai iesit din ceata?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2011, 01:58:29
Madalin18's Avatar
Madalin18 Madalin18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Madalin, ai iesit din ceata?
Am tot mers si am dat cu capul de perete :|
Poate ca ar trebui sa-mi respect religia si sa merg mai des la Biserica ... dar tin minte ca am vazut nu stiu unde, o discutie in care cineva a specificat faptul ca Iisus, cand I se ruga lui Dumnezeu, nu o facea intr-o cladire, sau prin intermediul unui preot sau la icoane care aceastea erau facute de mana omului ... ci mergea in pustiu si se ruga.
In concluzie, tot nu stiu ce sa cred ... defapt sunt asa de obosit incat nici nu stiu ce mai caut la PC, dar nici de dormit nu pot sa dorm!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2011, 03:04:57
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Istoria lumii pe scurt:

Omul a fost creat in asemnarea lui Dumnezeu, nemuritor, in rai si fara pacat. Dupa ce a fost creat omul Dumnezeu a cerut ingerilor sa i se inchine omului fiind in imaginea sa dar Lucifer nu a dorit aceasta. Pe baza acestui lucru a fost dat afara din cer. De atunci ingerii cazuti sunt impotriva omului si ar face orice sa-l distruga.

Pentru ca a fost iubit atata i s-a lasat si libertatea de a alege viata sau moartea. Omul a luat aceasta libertate de a cunoaste moartea si binele si raul mancand din pomul oprit. A fost izgonit din rai si i s-a dat cunoasterea mortii cu maximul de viata de pe Pamant 1000 de ani in intelegerea mea.

Adam a fost foarte suparat pe gresala oprita si a cerut iertare. 40 de zile a stat fara mancare si bautura in Iordan ca semn de pocainta. Dumnezeu i-a promis ca va trimite pe Cuvantul lui Dumnezeu sa salveze omenirea . Cine vrea sa inteleaga perioada aceasta sa citeasca cartile lui Adam si Eva de pe google cautand cu "cartea lui Adam si Eva".

Iata ca timpul a trecut si perioada de dinainte de potop a fost descrisa in "cartea lui Enoch" de pe google.
Aici vedem cum au aparut armele, razboiul, si multe altele.

Apoi dupa potop viata oamenilor s-a scurtat si avem turnul Babel cand au aparut limbile si natiunile. Aceasta realitate a fost dorita de Dumnezeu.

Apoi avem Abraham care si-a dat fiul lui Dumnezeu. Deci Dumnezeu a avut un copil si pe urmasii acestuia. Apoi a venit Moise si Dumnezeu a dat Legea lui Moise si oamenii prin circumcizie deveneau oamenii lui Dumnezeu. Prin circumcizie Dumnezeu lua pe primul nascut baiat deci datul copiilor lui Dumnezeu a devenit un proces sistematizat. Deci Dumnezeu a avut un popor pe Pamant.

Avand popor Dumnezeu s-a intrupat in mijlocul lor si a adus omenirii prin jertfa sa pe cruce, viata vesnica prin Sfanta Impartasanie si intrarea in rai prin Botez .

Pana la Iisus s-ar parea ca nu s-a intrat in rai. Ilie si Enoh s-au rapit la rai dar s-ar fi putut sa stea in fata portii gradinii raiului. Sf Ioan Gura de Aur zice ca raiul a fost inchis pentru vreo 5000 de ani.

IIsus a coborat in iad de unde a luat pe cei de acolo inclusiv pe Adam 5000+ani in iad, eva 5000+ani in iad, Seth 5000+ani in iad , Regele David , Isaia fiecare cu sute de ani in iad si i-a botezat in Iordan si apoi i-a dus in rai. Cine vrea sa stie ce s-a intamplat e o carte, "Evanghelia lui Nicodim" de pe internet.

Deci acuma omul avea botezul ca sa intre in rai si Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica.

Apoi ingerul cazut a realizat o contraofensiva. A creat islamul care trimite oamenii in iad caci nu-i boteaza , islamul care desi recunoaste pe IIsus ca profet a renuntat la Sfanta Impartasanie si botez si protestantismul care nu da imortalitatea inapoi caci a renuntat la Sfanta Impartasanie si mai multe lucruri... Mai nou a creat ecumenismul care e probabil o incercare de nivelare a religiilor daca se poate fara botez sau cel putin fara Sfanta Impartasanie.

Si lupta continua. Insa Biserica Ortodoxa nu va fi infranta caci IIsus a spus asa.

Acestea fiind zise, chiar daca sunt botezati deci copii ai lui Dumnezeu care ii zic acestuia tata, puteti sa va dati un copil lui Dumnezeu sau Sfintei Maria ca sa aiva grija de ei, fie sa devina mireni sau calugari. Parintele Arsenie Boca a fost dat Sfintei Maria, PArintele Cleopa a fost dat Sfintei Maria, Constantin cel Mare a fost lui Dumnezeu si din cate stiu toti au fost luati de Dumnezeu dupa viata asta si mantuiti. Copiii lui Dumnezeu care au fost adevarati stalpi ai omenirii.

Last edited by spre_rasarit; 18.07.2011 at 06:27:15.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2011, 11:34:36
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit paginauniversala.ro

Salut Madalin,

Intamplarea descrisa de tine se poate vedea si dintr-un unghi pozitiv.
Tu zici ca nu stii prea multe despre ortodoxie si ne-ai aratat ca si mama ta este in aceeasi situatie. Totusi, in sufletul tau ai simtiti ca ce era pe site-ul respectiv era o... aiureala! Asadar poti sa incepi sa cauti lucrurile care nu sunt aiureli si sa i le prezinti si mamei. In felul acesta poate amandoi ajungeti unde trebuie.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2011, 11:38:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Madalin18 Vezi mesajul
Am tot mers si am dat cu capul de perete :|
Poate ca ar trebui sa-mi respect religia si sa merg mai des la Biserica ... dar tin minte ca am vazut nu stiu unde, o discutie in care cineva a specificat faptul ca Iisus, cand I se ruga lui Dumnezeu, nu o facea intr-o cladire, sau prin intermediul unui preot sau la icoane care aceastea erau facute de mana omului ... ci mergea in pustiu si se ruga.
In concluzie, tot nu stiu ce sa cred ... defapt sunt asa de obosit incat nici nu stiu ce mai caut la PC, dar nici de dormit nu pot sa dorm!
Si oare cand tu ai auzit de vorba asta ai inceput sa mergi in pustiu sa te rogi?
Si de postul negru de 40 zile al Domnului din pustiu, ai auzit?
Faci la fel?

Astea sunt argumente care diavolul le serveste celor slabi si indoielnici ca sa stea departe de Biserica, pentru ca acolo ar putea gasi izbavire de pacate si un drum drept prin viata, dar e mai usor sa te crezi deja bun prin faptul ca nu esti ateu si pacatele sa ti le ascunzi sau treci cu vederea, eventual judecand pacatele altora ca fiind mult mai mari.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunt in ceata... antiqu Generalitati 8 16.07.2019 11:09:43
STUDIU COMPLET ASUPRA DATEI PASTELUI emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.01.2017 13:55:48
Paraclisul Maicii Domnului complet Petre. Rugaciuni 4 13.01.2012 00:08:14
Pelerinaj Grecia-cel mai complet 2 octombrie 2011 kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 1 18.08.2011 12:13:16
Cel mai complet Circuit-Pelerinaj Grecia 3 octombrie 2010 kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 2 27.09.2010 19:32:43