Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.02.2012, 13:51:09
chujo30 chujo30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2011
Locație: tokyo
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Cei 12 apostoli

In acesta perioada se citeste Canonul Mare al Sfantului Parinte Andrei Criteanul Ierusalimiteanul si se gastete acest pasaj care mi-a atras atentia (tin sa preciez ca am mai gasit acesta formulare si in alte rugaciuni dar nu imi aduc aminte unde anume si de aceea nu le aduc in discutie)
"Apostolii, cei 12 de Dumnezeu alesi , aduceti acum rugaciune lui Hristos, ca sa trecem toti curgerea postului savarsind rugaciuni cu umulinta si savarsind virtutii cu osardie; ca in acest chip sa ajungem sa vedem Invierea cea slavita a lui Hristos Dumnezeu, slava si lauda aducand"

Sunt mai multe pasaje care se adreseaza Apostolior dar nu le scriu dar doresc sa va intreb pe cei care stiu catre care Apostoli se face referire deoarece Iuda Iscarioteanul care L-a vandut pe Iisus s-a spanzurat si nu cred ca este bine sa ne rugam la dansul sau este vorba despre ucenicul urmator care in Fapte se arata ca locul lui Iuda a fost luat de Matia dar unele voci spun ca locul lui Iuda a fost luat de Pavel
Sau daca are cineva o alta explicatie de ce unele rugaciuni se adreseaza celor 12 Apostoli poate le impartasiti si mie
Stiu ca rolul lui Iuda Iscarioteanul a fost unul important deoarece daca nu il vindea pe Iisus Hristos poate istoria mortii Lui se schimba oarecum dar nu cred ca este bine sa fie adus in discutia noastra cu Dumnezeu ca rugaciunea asta este pana la urma o discutie care o ai cu Dumnezeu si cu Sfintii pe care ii rugam sa se roage pt noila Dumnezeu sa ne mantuiasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.02.2012, 14:17:41
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

La început, Dumnezeu a chemat 12 ucenici în obștea Bisericii, dându-le misiunea de a propăvadui adevărul. Potrivit Evangheliei, Iuda Iscarioteanul a fost unul dintre primii apostoli, dar odată cu lepădarea sa de credință și moartea lui, a fost înlocuit de Apostolul Matia. Soborul Sfinților 12 Apostoli este la 30 iunie. Numele apostolilor sunt enumerate la Matei 10,2, Marcu 3,14, Luca 6,12, Faptele Apostolilor 1;13, 26.
După înlocuirea lui Iuda Iscarioteanul, lista celor 12 Apostoli este următoarea:
Simon, zis Petru - (29 iunie și 16 ianuarie) răstignit pe cruce;
Andrei cel Întâi chemat - (30 noiembrie) fratele lui Petru; răstignit pe cruce;
Iacov (fiul lui Zevedei) - (30 aprilie) zis cel Mare ; decapitat;
Ioan Teologul - (26 septembrie și 8 mai) fratele lui Iacov (fiul lui Zevedei);
Filip - (14 noiembrie) răstignit pe cruce;
Bartolomeu - (11 iunie și 25 august) zis și Natanail; răstignit, jupuit și decapitat
Toma - (6 octombrie) s-a săvârșit fiind pătruns cu cinci sulițe;
Matei - (16 noiembrie) zis și Levi, fratele lui Iacov; ars de viu;
Iacov (fiul lui Alfeu) - (9 octombrie) răstignit pe cruce;
Iuda - (19 iunie) numit și Levi, supranumit Tadeu, fratele lui Iacov, fratele Domnului; răstignit pe cruce;
Simon Zilotul - (10 mai) zis și Canaanitul; răstignit pe cruce;
Matia - (9 august) în locul lui Iuda Iscarioteanul; omorât cu pietre și decapitat.

Cei Șaptezeci de apostoli sunt ucenicii aleși de Dumnezeu (descriere în Luca 10,1-16) alături de cei Doisprezece și trimiși să predice. După o vreme, cei Doisprezece Apostoli au mai adăugat câțiva celor Șaptezeci pentru a predica Evanghelia. Deși în cele din urmă numărul lor a depășit șaptezeci, toți vor fi pomeniți ca "cei Șaptezeci de Apostoli" . Acești șaptezeci de apostoli, fiind aleși de puterea dumnezeiască, au fost trimiși în toată lumea ca să smulgă pe oameni din înșelăciunea și nebunia idolească și să-i întoarcă la cunoștința cinstirii de Dumnezeu. Pentru aceasta, toți s-au nevoit în multe feluri și chipuri pentru adevăr și s-au mutat la Domnul așa cum se arată la pomenirea fiecăruia.
Soborul Sfinților Măriților Apostoli, cei șaptezeci la număr este la 4 ianuarie.

Apostolul Pavel (29 iunie) este numit și el apostol, deși nu a făcut parte dintre cei Doisprezece sau cei Șaptezeci. El se numește pe sine apostol pentru viziunea care a avut-o pe drumul Damascului, și a fost cu timpul recunoscut ca atare de ceilalți Apostoli.
Sf. Pavel împarte ziua de prăznuire obștească cu cei Doisprezece Mari Apostoli. El a fost decapitat la Roma, în vremea domniei Împăratului Neron (Nero).

Întocmai-cu-apostolii au mai fost considerati Sf. Maria Magdalena (22 iulie), Sf. Mare Muceniță Tecla, precum și Sfinții Împărați Constantin și Elena.

Listă alfabetică a celor 70 de apostoli
Acvila (13 februarie), Agav (8 aprilie), Ahaic, Alfeu, Amplia (31 octombrie), Anania (care l-a botezat pe Pavel), Andronic (30 iulie), Apelie (10 septembrie), Apfia (19 februarie), Apollo, Arhip (22 noiembrie), Aristarh (27 septembrie), Aristobul, Artema (30 octombrie), Asincrit (8 aprilie), Barnaba (căpetenia celor Șaptezeci și tovarăș al lui Pavel), Carp, Chesarie, Chifa, Clement (10 septembrie), Cleopa (care l-a întovărășit pe Domnul către Emmaus), Crescent (30 iulie), Crisp, Cvadrat (21 septembrie), Cvart (10 noiembrie), Epafrodit, Epenet (30 iulie), Erast (10 noiembrie), Ermie, Ermis (episcop al Dalmației) (8 aprilie), Evod (7 septembrie), Filimon (22 noiembrie), Filip (unul din primii Șapte diaconi), Filolog, Flegon, Fortunat, Gaie, Iacov (Fratele Domnului), Iason, Irodian (8 aprilie), Iunia, Iust (fratele Domnului) (30 octombrie), Lin, Luca Evanghelistul (tovarăș al lui Pavel și autor al Evangheliei care îi poartă numele) (10 septembrie), Luchie, Marcu Evanghelistul (tovarăș al lui Pavel și autor al Evangheliei care îi poartă numele) (30 octombrie), Narcis (31 octombrie), Natanail, Nicanor (unul din primii Șapte diaconi) (28 iulie), Olimp (10 noiembrie), Onisifor (7 septembrie), Onisim (22 noiembrie), Parmena (unul din primii Șapte diaconi) (28 iulie), Patrova, Priscila, Prohor (unul din primii șapte diaconi), Pudens, Rodion (10 noiembrie), Ruf (8 aprilie), Sila (tovarăș al lui Pavel) (30 iulie), Silvan (30 iulie), Simeon (27 aprilie), Sosipatru (10 noiembrie), Sostene, Stahie (31 octombrie), Ștefan Întâiul-mucenic (unul din primii șapte diaconi), Tadeu (confundat uneori cu Iuda dintre cei Doisprezece), Terpne, Tertie (30 octombrie), Tihic, Timon (unul din primii șapte diaconi) (28 iulie), Timotei (tovarăș al lui Pavel) (22 ianuarie), Tit, Trofim, Urban (31 octombrie), Zaheu și Zina.

(Sursa: "Ortodox-wiki")
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.02.2012, 17:48:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit confuzie

am intalnit deseori la crestini o confuzie in ce priveste numele celor 12 apostoli.
multi incep cu: Petru si Pavel.
si il uita pe Iuda Tadeu, din cauza confuziei de nume.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.03.2012, 04:13:16
chujo30 chujo30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2011
Locație: tokyo
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit cei 12 apostoli

multumesc pentru clarificare aveam tot timpul inima indoita la rugaciune
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2012, 14:49:25
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am intalnit deseori la crestini o confuzie in ce priveste numele celor 12 apostoli.
multi incep cu: Petru si Pavel.
si il uita pe Iuda Tadeu, din cauza confuziei de nume.
Pavel a fost al 13-lea apostol, daca consideram ca Matia se incadreaza in nr. celor 12.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2012, 14:59:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pe catapeteasma nu cumva este pictat Pavel in locul lui Matia?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2012, 15:39:07
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chujo30 Vezi mesajul
Stiu ca rolul lui Iuda Iscarioteanul a fost unul important deoarece daca nu il vindea pe Iisus Hristos poate istoria mortii Lui se schimba oarecum dar nu cred ca este bine sa fie adus in discutia noastra cu Dumnezeu ca rugaciunea asta este pana la urma o discutie care o ai cu Dumnezeu si cu Sfintii pe care ii rugam sa se roage pt noila Dumnezeu sa ne mantuiasca



__________
Cu fraza asta, tocmai v-ati instalat intr-o zona tulbure, ce duce direct spre erezie.

Hristos ar fi fost rastignit si ar fi murit si fara contributia lui Iuda, pentru ca El Insusi, Dumnezeu din vesnicie fiind, tocmai de aceea si-a adaugat si fire de om, pe langa firea divina pe care o are din vesnicie, tocmai pentru a o invia.

Iar ca sa invieze firea noastra umana, care era despartita de Dumnezeu din cauza pacatului adamic, trebuia sa moara si El mai intai, nu?

A spune ca rolul lui Iuda a fost important, ca daca n-ar fi fost Iuda, Hristos n-ar fi fost rastignit etc, e o intelegere gresita.
Tradarea lui Iuda a fost cu atat mai abjecta, cu cat, oricum a fost gratuita si inutila. Prinderea Lui fusese oricum hotarata de sinedriu. Iuda n-a facut decat gestul gratuit de a o grabi.

Hristos ar fi murit si fara tradarea lui Iuda. Altfel nu ar fi avut cum sa invieze firea umana pe care si-o adaugase. Pentru asta a venit El in lume. Ca sa moara tocmai pentru a invia firea umana pe care si-o adaugase prin Intrupare. Iar de moarte „buna”, de batranete sau boala, cred ca n-ar fi putut niciodata muri, deoarece doar pacatele (pe care El nu le avea) duc la asa ceva.


Exista pe site un editorial al adminului scris parca expres pentru dvs. Cititi-l mai jos, daca nu vreti sa persistati in erezie.

„Iuda apare in mintea unor oameni ca cel care a contribuit la mantuirea neamului omenesc. Acest mod de gandire ii face sa afirme ca daca nu ar fi fost Iuda, nu ar fi fost nici rastignirea lui Hristos si astfel, firea omeneasca ar fi ramas si astazi in moarte. Mare ratacire.

Daca Mantuitorul ar fi avut nevoie de pierzania lui Iuda ca sa mantuiasca omenirea, apoi nu El, ci Iuda ar fi fost cu adevarat jertfa izbavitoare.
Iuda nu este o persoana predestinata de Dumnezeu ca sa-L vanda pe Hristos. Este adevarat ca tradarea lui Hristos a fost prezisa in Vechiul Testament, dar prorocia nu a fost un lucru care cerea implinirea.
Este de ajuns sa ne amintim de faptul ca Dumnezeu vesteste ca va distruge cetatea Ninive, insa pentru pocainta ninivitenilor, El renunta sa implineasca aceasta profetie.
Pe de alta parte, sa nu uitam ca prinderea Mantuitorului fusese hotarata de sinderiu inainte ca Iuda sa-L vanda pe Hristos. In acest caz, Iuda nu face decat sa grabeasca arestarea Domnului, care se putea face si fara el.

Tradarea nu este necesara mantuirii. Asa ca nu este important sa ne intrebam: daca nu ar fi fost Iuda, atunci cine i-ar fi luat locul?
In cantarile din Saptamana Patimilor se spune ca "Iuda nu a voit sa inteleaga". Din aceste cuvinte reiese ca ceea ce avea sa faca Iuda nu era conform cu voia dumnezeiasca si ca Iuda avea in sine posibilitatea indreptarii.
Nu intamplator, Biserica face pomenirea femeii pacatoase care a spalat cu lacrimi si a uns cu mir picioarele Mantuitorului in Miercurea Saptamanii Sfintelor Patimiri, ziua in care Mantuitorul a fost vandut. Pocainta acestei femei ar fi trebuit sa o aiba si Iuda si Dumnezeu ar fi tamaduit indata boala sufletului sau.

Iuda Il vinde pe Hristos nu doar din cauza pierderii credintei, ci si pentru iubirea de arginti. Primeste de la sinderiu suma de treizeci de arginti, pentru ca sinedriul credea ca prin acest act implineste porunca lui Moise, care spunea ca cel care va ucide fara voie un sclav apartinand unui iudeu, sa-si rascumpere greseala achitand stapanului pagubit prin fapta sa treizeci de arginti (Exod XXI, 32).
Vinderea lui Hristos are loc miercuri spre seara, cand Iuda paraseste casa lui Simon Leprosul, in care se afla Mantuitorul cu ceilalti ucenici si vine in casa arhiereului Caiafa spunand: "Ce-mi veti da mie, si eu il voi da pe El voua? Iar ei i-au dat treizeci de arginti. Si de atunci (Iuda) cauta prilej sa-L predea" (Matei XXVI, 15-16).

Mantuitorul stia cine il va vinde. Acest lucru reiese din cuvintele Evanghelistului Matei: "Adevar graiesc voua: Unul din voi Ma va vinde" (Matei 26, 20-21). Nu-i spune numele, ca prin aceasta tainuire sa-i ofere un nou prilej de pocainta. Hristos alege sa-i infricoseze pe toti, ca sa-l mantuiasa pe Iuda: "Iar ei intristandu-se foarte, au inceput a-L intreba fiecare: Nu cumva sunt eu, Doamne? Iar El raspunzand a zis: Cel ce a intins cu Mine mana in blid, acela va sa Ma vanda. Ci Fiul Omului va merge, precum este scris pentru EI, dar vai aceluia prin care Fiul Omului se vinde. Atunci Iuda, cel ce L-a vandut pe El, a intrebat: Nu cumva sunt eu, Invatatorule? Zis-a lui: Tu ai zis!" (Matei XXVI, 20-25; Marcu XIV, 17-21).

Faptul ca El stia, nu inseamna ca Iuda era predestinat sa-L vanda. El vesteste aceste lucruri pentru a-l indrepta pe Iuda. Dar pentru ca acesta ramane nesimtitor la dragostea Sa, Mantuitorul va incerca sa-l indrepte prin frica, caci spune: "Cu adevarat Fiul Omului va pieri dupa cum este scris, dar vai celui prin care se face acest lucru. Mai bine era sa nu se fi nascut". Si pentru ca si in urma acestor cuvinte Iuda ramane impietrit, ii spune: "Ceea ce ai sa faci, fa mai degraba" (Ioan XIII, 21).
Prin aceste cuvinte Hristos nu-i ofera lui Iuda o binecuvantare, ci o dezlegare, dupa cum spune Parintele Rafael Noica. Daca Domnul nu ar fi dat dezlegarea, Iuda nu ar fi putut face nimic. Tot ce se petrece in aceasta lume este cu ingaduinta lui Dumnezeu.

In concluzie, putem afirma fara retineri ca Iuda nu L-a vandut pe Domnul ca sa implineasca Scriptura, ci din cauza rautatii lui. Nu vanzarea lui Iuda ne-a adus mantuirea, ci intelepciunea lui Hristos, care s-a slujit de rautatile altora pentru folosul nostru.
Iar ca sa nu ramana in noi credinta ca Iuda a lucrat pentru mantuirea noastra, voi reda cuvintele Sfantului Ioan Gura de Aur: "Daca nu L-ar fi vandut Iuda, nu L-ar fi vandut oare, un altul? Departe de noi un astfel de gand. Atotinteleptul Dumnezeu stia cum sa ne mantuiasca daca s-ar fi intamplat sa nu fie nici un vanzator. Intelepciunea Lui e fara margini si mai presus de mintea omeneasca. Tocmai de aceea Hristos il vaita pe Iuda, ca sa nu socotesti ca el a slujit la mantuirea noastra".
Adrian Cocosila

Last edited by delia31; 24.04.2012 at 15:57:26.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2012, 16:01:20
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

ca Pavel a fost unul dintre apostoli, asta e cert, el insusi o spune - 1 Corinteni 15:9
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2012, 18:05:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pe catapeteasma nu cumva este pictat Pavel in locul lui Matia?
asa este.
ar trebui sa fie pictati 13.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2016, 11:36:07
AlmaPower AlmaPower is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2014
Mesaje: 1
Implicit Ce ma nedumireste

Sunt multe erori in biblie, una din ele este aceasta: de ce daca Iuda s-a spanzurat, in evanghelia lui Matei se vorbeste despre cei 12 apostoli care au fost trimisi sa propovaduiasca in lume printre care este insirat si Iuda Iscarioteanu, din moment ce el era mort? se vede clar ca aceasta carte sa ma ierte Dumnezeu este re si re si refacuta pentru ca daca ar fi desavarsita de ce ar exista atatea erori?

apoi daca este vorba de Dumnezeul Iubirii, cel bun care a facut toata creatia si tot ceea ce exista in Univers, de ce din nou prin Unul Nascut, fiul Sau precum se afla in biblie se spune metaforic ca "Eu am venit in lume sa despart pe mama de fiul ei, etc...nu cred asa ceva!

De ce ar face Dumnezeu Iubirii asa ceva? de ce El ar face atat de mult rau in loc sa ne indemne la unitate, cine sunt cei ce dezbina azi? Masonii au deviza"devide et impera" ceea ce ma face sa cred ca insusi biblia a fost scrisa de stramosii lor.

pentru ca daca inclusiv pe Maria si Iosif si fratii lui nu a vrut sa i mai recunoasca ce poate insemna asta?

asta poate fi exact un exemplu negativ pentru un copil de a si parasi familia.

cum poate o mama sa si lase copii, misiunea ei din viata aceasta, una din ele cel putin este sa ajute copii sa aibe o viata sanatoasa si in credinta, iar ce nu tine de ea sau o depaseste sa ceara ajutorul Lui, iar daca acesta binevoieste sa ajute la constientizarea Divinului in mintea copiilor.

ori in zilele noastre fratii nu se mai spun cu fratii, deci asta e bine? dupa biblie da. pentru ca asa scrie, dar eu zic ca nu e bine, pentru ca eu una personal am aceasta situatie, toata viata mea am crezut si cred in Dumnezeu, si fratii mei buni m au dat la o parte, pentru ca zic ei eu sunt mai ciudata, nu fumez, nu beau, cred in Dumnezeu. si ei restul sunt uniti...nu este ok.

copilul meu cel mare cand a plecat de la mine a plecat la fel din cauza ca eram necajiti financiar, si mi a spus: nu vezi ca degeaba te rogi toata ziua? nu exista dumnezeu de aceea, apoi cu influente de la cei unde a plecat a zis, nu vezi ca in lumea asta dumnezeu e banul?

si uneori simtitm ca asa este, suferim peste masura si El parca nu e nicaieri, iar altii care au de toate si o duc bine, nici nu l baga n seama pe Dumnezeu si totusi... e o adevarata nebunie, nimeni nu stie ce va fi dupa, de aceea multi isi fac o viata buna aici, chiar calcand peste legile divine, statul roman, biserica romana, toti fura de pe seama multimii au de toate multimea e prostita in biserici ca sa nu si adune comori pe pamant blabla, si popii au cate 3 masini casa si conturi in banca, traiesc bine si se lafaiesc, politicienii la fel, si nu 10% cat scrie ca zeciuiala ci peste 35% da omul din munca sa iar cei ce nu au loc de munca, sunt persecutati sa dea de unde nu au, deci unde e Dumnezeu acum?

acestea si multe altele care se intampla sunt neconforme cu biblia, si totusi sunt conforme, ca insusi in biblie sunt orori, si chestii abominabile, crime si ucideri epntru averi si avutii, .... daca exista Dumnezeu atunci oamenii dupa 2000 de ani de la Iisus ar trebui sa aiba un nivel de constiinta foarte ridicat, incat sa fim toti ca fratii, sa ne iubim si sa ne ajutam unii pe altii, dar nu e asa...atunci concluzie ca moartea lui a fost in zadar? o umanitate guvernata de cel rau asta e acum pamantul, si inclusiv sectele si cultele religioase sunt dezbinate, desi daca ar fi un singur Dumnezeu ar fi unite, in credinta macar. asta inseamna ca sunt mai multi dumnezei, cum sunt si mai multe intelegeri si dogme, e un haos per total pentru ca daca exista un adevar la asta, sunt doar putini care l cunosc si prostimea e tinuta n orbire...

Last edited by AlmaPower; 13.02.2016 at 11:39:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli mirelat Sfintii Apostoli Petru si Pavel 35 14.06.2015 19:33:52
cei 12 apostoli BebeGeo Generalitati 4 04.07.2012 18:21:04
Moaștele sfinților Apostoli Carmen FUNIERU Sfintii Apostoli Petru si Pavel 5 08.10.2010 22:44:04
Iisus, Sf.Taine si Sf.Apostoli - nelamuriri sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 31 17.12.2009 09:50:09
sfiintzii apostoli sovidiu Din Noul Testament 8 25.06.2008 19:26:01