Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.03.2007, 00:26:24
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Eu cred ca am fost creati din DUMNEZEU.
Nu poate exista ceva inafara LUI DUMNEZEU, de fapt nu exista inafara LUI DUMNEZEU, pentru ca DUMNEZEU este si atat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.03.2007, 10:29:48
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca am fost creati din DUMNEZEU.
Nu poate exista ceva inafara LUI DUMNEZEU, de fapt nu exista inafara LUI DUMNEZEU, pentru ca DUMNEZEU este si atat.
Dumneata reprezinti o pozitie de tip gnostic/panteist/oriental. Dar, in mod sigur, nu crestin. Se vede asta din toate postarile tale.

Ortodoxia are o conceptie panenteista (pan en Teo) (vezi Pr. Dumitru Popescu, Introducere in dogmatica ortodoxa), conform careia Dumnezeu este in toate si toate sunt in Dumnezeu, fara insa sa existe o identificare intre Dumnezeu si creatie, intre care exista o distinctie calitativa clara: necreat - creat. In acest sens se pronunta Sfantul Ioan Damaschin cand afirma ca " dumnezeirea... este in intregime in toate si in intregime mai presus de toate" , " Dumnezeu este amestecat in toate pentru ca tine firea" , dar " toate sunt distantate de Dumnezeu, nu prin loc, ci prin fire " . "Ea (dumnezeirea) strabate prin toate fara sa se amestece, dar prin ea nu trece nimic" . ( Dogmatica )

Parerea ca noi suntem o emanatie din Dumnezeu nu este deloc crestina. Cartea "Facerii" este foarte clara in acest sens. A te crede una cu Dumnezeu dupa fiinta este o idee luciferica, cu care sunt amagiti cei care se incred in ei insisi si sunt inselati de draci. Exista la noi in tara practicanti de yoga (Bivolaru), "avansati", care au ajuns la convingerea ca sunt una cu Dumnezeu. Ce zic marii nostri duhovnici despre asta: ratacire, amagire diavoleasca.

Tu poti sa ai ce credinta vrei. Tine insa cont ca te afli pe un forum ortodox, iar insistenta cu care aduci in discutie teme despre care Biserica s-a pronuntat cu cea mai mare claritate nu stiu la ce slujeste.

Gnosticismul "crestin" a fost condamnat explicit la sinodul V ecumenic din 553. Si inainte de aceasta a fost combatut. Vezi in acest sens epistola catre Coloseni a Sf. Ap. Pavel, "Despre gnoza cea cu nume mincinos" de Sf. Irineu al Lyonului - sec 2, "Despre crearea omului" de Sf. Grigorie de Nyssa s.a.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.03.2007, 13:07:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Da si eu am impresia ca asha pune intrebarile incat sa ne duca in eroare, lucru neplacut, care nu se cade a se face, eu sper totusi ca nu o face intentzionat ca demulte ori nu realizezi de unde vine ispita si in cele mai mult cazuri singur te ispitesti, ca asha ne spun cei inaintatzi... ca proverbul "cine sapa groapa altuia s-ar putea sa cada tocmai el in ea" poate ca e valabil dar nu neaparat... unii se descurca foarte bine.

Dar la ce spune Arhanghelul, care spune totusi ca este crestin ortodox, am sa incerc sa raspund desi, n-ar prea fi cazul fiindca a raspuns Grigorie... ca pericolul panteist se manifesta si este greu de facut fatza... si ne da tarcoale si nepomenitul...

Poi asha spune si biblia in cartea Facerii doar ca nu DIN ci DE...
Iar numele Domnului ce se arata in muntele Sinai si care a vorbit catre Moise spunea altceva: "Eu sunt Cel ce sant" poate si in sensul ca este Cel pe care-l cautase Moise de se suise pe muntele Sinai dar si Cel care ii binecuvantase inaintashii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.03.2007, 13:16:44
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Grigorie, nu stiu daca are rost sa ne obosim... Discutiile cu acest `arhanghel` nu sunt constructive, decat poate in masura in care ceilalti citesc raspunsurile postate, accepta niste argumente logice s.a.m.d.
Incerc de ceva vreme sa realizez un tipar ideologic al `ingerului` nostru, insa un singur cuvant i se potriveste - haos. Vorbesc de haos in organizarea propriului sistem de idei, de incoerenta, de lipsa de substanta, si mai ales de mandrie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.03.2007, 15:33:35
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Eu cred ca am fost creati din DUMNEZEU.
Nu poate exista ceva inafara LUI DUMNEZEU, de fapt nu exista inafara LUI DUMNEZEU, pentru ca DUMNEZEU este si atat.
Dumneata reprezinti o pozitie de tip gnostic/panteist/oriental. Dar, in mod sigur, nu crestin. Se vede asta din toate postarile tale.

Ortodoxia are o conceptie panenteista (pan en Teo) (vezi Pr. Dumitru Popescu, Introducere in dogmatica ortodoxa), conform careia Dumnezeu este in toate si toate sunt in Dumnezeu, fara insa sa existe o identificare intre Dumnezeu si creatie, intre care exista o distinctie calitativa clara: necreat - creat. In acest sens se pronunta Sfantul Ioan Damaschin cand afirma ca " dumnezeirea... este in intregime in toate si in intregime mai presus de toate" , " Dumnezeu este amestecat in toate pentru ca tine firea" , dar " toate sunt distantate de Dumnezeu, nu prin loc, ci prin fire " . "Ea (dumnezeirea) strabate prin toate fara sa se amestece, dar prin ea nu trece nimic" . ( Dogmatica )

Parerea ca noi suntem o emanatie din Dumnezeu nu este deloc crestina. Cartea "Facerii" este foarte clara in acest sens. A te crede una cu Dumnezeu dupa fiinta este o idee luciferica, cu care sunt amagiti cei care se incred in ei insisi si sunt inselati de draci. Exista la noi in tara practicanti de yoga (Bivolaru), "avansati", care au ajuns la convingerea ca sunt una cu Dumnezeu. Ce zic marii nostri duhovnici despre asta: ratacire, amagire diavoleasca.

Tu poti sa ai ce credinta vrei. Tine insa cont ca te afli pe un forum ortodox, iar insistenta cu care aduci in discutie teme despre care Biserica s-a pronuntat cu cea mai mare claritate nu stiu la ce slujeste.

Gnosticismul "crestin" a fost condamnat explicit la sinodul V ecumenic din 553. Si inainte de aceasta a fost combatut. Vezi in acest sens epistola catre Coloseni a Sf. Ap. Pavel, "Despre gnoza cea cu nume mincinos" de Sf. Irineu al Lyonului - sec 2, "Despre crearea omului" de Sf. Grigorie de Nyssa s.a.
La originea fiecarui lucru sau fiinta exista DUMNEZEU.
Biserica sustine ca nu se amesteca DUMNEZEU cu ceea ce sa creat dar totusi se afla la originea fiecaruia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.03.2007, 16:05:52
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Creati de Dumnezeu e un lucru, creati din Dumnezeu este cu totul altceva. (Dealtfel, "creat" din Dumnezeu cel etern inseamna de fapt emanat din Dumnezeu din vesnicie.)
Nu putem sa ne jucam cu cuvintele (de/din). Mai bine ar fi sa marturisesti singur ca nu ai o conceptie crestina. Asta ca sa nu produci confuzie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.03.2007, 16:13:40
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Da si eu am impresia ca asha pune intrebarile incat sa ne duca in eroare, lucru neplacut, care nu se cade a se face, eu sper totusi ca nu o face intentzionat ca demulte ori nu realizezi de unde vine ispita si in cele mai mult cazuri singur te ispitesti, ca asha ne spun cei inaintatzi... ca proverbul "cine sapa groapa altuia s-ar putea sa cada tocmai el in ea" poate ca e valabil dar nu neaparat... unii se descurca foarte bine.

Dar la ce spune Arhanghelul, care spune totusi ca este crestin ortodox, am sa incerc sa raspund desi, n-ar prea fi cazul fiindca a raspuns Grigorie... ca pericolul panteist se manifesta si este greu de facut fatza... si ne da tarcoale si nepomenitul...

Poi asha spune si biblia in cartea Facerii doar ca nu DIN ci DE...
Iar numele Domnului ce se arata in muntele Sinai si care a vorbit catre Moise spunea altceva: "Eu sunt Cel ce sant" poate si in sensul ca este Cel pe care-l cautase Moise de se suise pe muntele Sinai dar si Cel care ii binecuvantase inaintashii...
DUMNEZEU a zis sau a facut asa scrie in Biblie.
Ca sa existam trebuie sa fim in DUMNEZEU pentru ca nu este ceva inafara LUI.
Geneza.
cap.1
ver.26,27
Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru,dupa asemanarea Noastra;el sa stapaneasca peste pestii marii,peste pasarile cerului,peste vite,peste tot pamantul si peste toate taratoarele cari se misca pe pamant,"

Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau,L-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2007, 16:23:48
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Da si eu am impresia ca asha pune intrebarile incat sa ne duca in eroare, lucru neplacut, care nu se cade a se face, eu sper totusi ca nu o face intentzionat ca demulte ori nu realizezi de unde vine ispita si in cele mai mult cazuri singur te ispitesti, ca asha ne spun cei inaintatzi... ca proverbul "cine sapa groapa altuia s-ar putea sa cada tocmai el in ea" poate ca e valabil dar nu neaparat... unii se descurca foarte bine.

Dar la ce spune Arhanghelul, care spune totusi ca este crestin ortodox, am sa incerc sa raspund desi, n-ar prea fi cazul fiindca a raspuns Grigorie... ca pericolul panteist se manifesta si este greu de facut fatza... si ne da tarcoale si nepomenitul...

Poi asha spune si biblia in cartea Facerii doar ca nu DIN ci DE...
Iar numele Domnului ce se arata in muntele Sinai si care a vorbit catre Moise spunea altceva: "Eu sunt Cel ce sant" poate si in sensul ca este Cel pe care-l cautase Moise de se suise pe muntele Sinai dar si Cel care ii binecuvantase inaintashii...
DUMNEZEU a zis sau a facut asa scrie in Biblie.
Ca sa existam trebuie sa fim in DUMNEZEU pentru ca nu este ceva inafara LUI.
Geneza.
cap.1
ver.26,27
Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru,dupa asemanarea Noastra;el sa stapaneasca peste pestii marii,peste pasarile cerului,peste vite,peste tot pamantul si peste toate taratoarele cari se misca pe pamant,"

Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau,L-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.
Unde scrie in textele pe care tu le-ai citat `din Dumnezeu`, Arhanghel?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2007, 16:48:42
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Grigorie, nu stiu daca are rost sa ne obosim... Discutiile cu acest `arhanghel` nu sunt constructive, decat poate in masura in care ceilalti citesc raspunsurile postate, accepta niste argumente logice s.a.m.d.
Incerc de ceva vreme sa realizez un tipar ideologic al `ingerului` nostru, insa un singur cuvant i se potriveste - haos. Vorbesc de haos in organizarea propriului sistem de idei, de incoerenta, de lipsa de substanta, si mai ales de mandrie.
Faptul ca incerc sa vad mai mult decat imi da voie Biserica sau sa gandesc mai mult decat accepta inseamna ca devin Haos???????
Te poate ispiti ceva ce nu cunosti nu ceva ce cunosti???????
Iar eu asta fac incerc sa imi explic dece toate cate sant nu sant la fel pentru toti, ca doar toti ne nastem la fel si venim puri de la DUMNEZEU, dar aici ne stricam datorita educatiei si anturajului, nu mai zic de acele entitati negative care ne stapanesc unele insticte iar noi trebuie sa ne luptam cu ele sa putem scapa.
Dece pe pamant aceste entitati negative ne pot stapani??????? Noi nu putem sa le vedem, sar putea zice ca nar fi dreapta aceasta lupta si totusi se da aceasta lupta.
Tu ce parere ai de creatia ta???????Dece ai fost creat???????Cand mori ce faci dincolo???????Din ce spune Biserica reese ca astepti sa vina sfarsitul lumii ca sa fii judecat. Dar in acest timp ce faci stai si atat???????Cum iti explici toate aceste intrebari???????
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.03.2007, 16:53:30
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de vsovi
Da si eu am impresia ca asha pune intrebarile incat sa ne duca in eroare, lucru neplacut, care nu se cade a se face, eu sper totusi ca nu o face intentzionat ca demulte ori nu realizezi de unde vine ispita si in cele mai mult cazuri singur te ispitesti, ca asha ne spun cei inaintatzi... ca proverbul "cine sapa groapa altuia s-ar putea sa cada tocmai el in ea" poate ca e valabil dar nu neaparat... unii se descurca foarte bine.

Dar la ce spune Arhanghelul, care spune totusi ca este crestin ortodox, am sa incerc sa raspund desi, n-ar prea fi cazul fiindca a raspuns Grigorie... ca pericolul panteist se manifesta si este greu de facut fatza... si ne da tarcoale si nepomenitul...

Poi asha spune si biblia in cartea Facerii doar ca nu DIN ci DE...
Iar numele Domnului ce se arata in muntele Sinai si care a vorbit catre Moise spunea altceva: "Eu sunt Cel ce sant" poate si in sensul ca este Cel pe care-l cautase Moise de se suise pe muntele Sinai dar si Cel care ii binecuvantase inaintashii...
DUMNEZEU a zis sau a facut asa scrie in Biblie.
Ca sa existam trebuie sa fim in DUMNEZEU pentru ca nu este ceva inafara LUI.
Geneza.
cap.1
ver.26,27
Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru,dupa asemanarea Noastra;el sa stapaneasca peste pestii marii,peste pasarile cerului,peste vite,peste tot pamantul si peste toate taratoarele cari se misca pe pamant,"

Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau,L-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut.
Unde scrie in textele pe care tu le-ai citat `din Dumnezeu`, Arhanghel?
Cuvintele acestea iti spun ceva: "dupa chipul NOstru,dupa asemanarea Noastra".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Cum credeti ca a fost Biserica la inceput? lacrimi Generalitati 9 11.04.2010 19:39:29
De ce cred preotii ca am fost creati din nimic? ARHANGHELUL Iudaismul 12 20.04.2009 20:31:16
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Biserica Sfantului Mormant a fost astazi pangarita silverstar Generalitati 1 09.11.2008 21:50:56