Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.09.2009, 11:17:44
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit ai dat-o/n bara

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
O intrebare, de la care astept un raspuns cit se poate de sincer: daca cineva ti-ar propune sa faci un spectacol despre sfintii neoprotestanti (nu stiu daca au, habar n-am care e credinta lor, am dat un exemplu), ai face? Parintii ortodocsi s-ar opune?
Neoprotestantii nu au si nu cred in sfinti. Vezi unde duce nestiinta...
Iarta-ma, Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.09.2009, 12:18:57
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca Sfantul Ioan Gura de Aur scrie in opera sa: "Pe eretic cand il auzi vorbind si hulind pe Dumnezeu, sa-l lovesti peste gura, ca ti se sfinteste mana”, atunci nu este suficient de clar ca acele "alte biserici/alte credinte" sunt sinagogi ale satanei, in afara de Ortodoxia Traditionala, Cea care n-a schimbat nici un fir de nisip din invatatura primita de la Domnul Hristos, de la Sfintii Apostoli si de la Sfintii Parinti ai Bisericii si incluzand (printre ereticii hulitori si mincinosi) si pe "ortodocsii" care au adus innoiri de genul: "dam din nu stiu ce motive astronomice calendarul stabilit de Sfintii Parinti ai Primului Sinod Ecumenic de la Niceea [anul 325 dupa Hristos cu 13 zile inainte" si " Biserica lumii se imparte in mai multe ramuri si ramurele eretice care detine fiecare cate o particica din adevarul spiuritual [referindu-ma aici, explicit la asa-zisa ortodoxie de stil nou, care in fond e tot erezie, insa una abil mascata prin tot felul de vorbe] ?
In concluzie, toate lacasurile acestor culte sunt temple ale inchinarii la idoli, de fapt la ceea ce cred adeptii acestor culte ca ar fi Dumnezeu, dar de fapt nu este decat Mamona/satana/sarpele cel din iad care a ademenit-o la pacat pe Eva.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 05.09.2009, 13:24:38
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Daca Sfantul Ioan Gura de Aur scrie in opera sa: "Pe eretic cand il auzi vorbind si hulind pe Dumnezeu, sa-l lovesti peste gura, ca ti se sfinteste mana”, atunci nu este suficient de clar ca acele "alte biserici/alte credinte" sunt sinagogi ale satanei, in afara de Ortodoxia Traditionala, Cea care n-a schimbat nici un fir de nisip din invatatura primita de la Domnul Hristos, de la Sfintii Apostoli si de la Sfintii Parinti ai Bisericii si incluzand (printre ereticii hulitori si mincinosi) si pe "ortodocsii" care au adus innoiri de genul: "dam din nu stiu ce motive astronomice calendarul stabilit de Sfintii Parinti ai Primului Sinod Ecumenic de la Niceea [anul 325 dupa Hristos cu 13 zile inainte" si " Biserica lumii se imparte in mai multe ramuri si ramurele eretice care detine fiecare cate o particica din adevarul spiuritual [referindu-ma aici, explicit la asa-zisa ortodoxie de stil nou, care in fond e tot erezie, insa una abil mascata prin tot felul de vorbe] ?
In concluzie, toate lacasurile acestor culte sunt temple ale inchinarii la idoli, de fapt la ceea ce cred adeptii acestor culte ca ar fi Dumnezeu, dar de fapt nu este decat Mamona/satana/sarpele cel din iad care a ademenit-o la pacat pe Eva.
Te asemeni sectarilor prin ce spui. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.09.2009, 21:13:14
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Neoprotestantii nu au si nu cred in sfinti. Vezi unde duce nestiinta...
Iarta-ma, Doamne ajuta!
Neoprotestantii nu si-au fabricat sfinti, adica nu au facut canonizari. Au considerat ca Dumnezeu le va da Sfintilor o rasplata indestulatoare. Martiri au fost destui si din randurile protestantilor. Iar ca mod de a crede si viata de credinta Sfintii Apostoli se apropie mai mult de protestantism decat de bisericile traditionale.

Iar in ceea ce priveste credinta in Sfinti, nu stiu ce ati vrut sa spuneti. Poate ati vrut sa spuneti ca neoprotestantii nu se inchina la Sfintii. Acest lucru ne invata Sfantul Apostol Petru ( Fapte 10:26), Sfantul Apostol Pavel (Fapte 14:15). Nici chiar ingerii nu vor sa primeasca inchinare (Apocalipsa 22:8,9).
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.09.2009, 01:10:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Tocmai aceasta este marele pacat al ortodoxiei,al nostru,al omenirii,al lumii credincioase ortodoxe....aceasta este defectul care trebuie reparat.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.09.2009, 08:54:49
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit prietenii lui Hristos

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Neoprotestantii nu si-au fabricat sfinti, adica nu au facut canonizari. Au considerat ca Dumnezeu le va da Sfintilor o rasplata indestulatoare. Martiri au fost destui si din randurile protestantilor. Iar ca mod de a crede si viata de credinta Sfintii Apostoli se apropie mai mult de protestantism decat de bisericile traditionale.

Iar in ceea ce priveste credinta in Sfinti, nu stiu ce ati vrut sa spuneti. Poate ati vrut sa spuneti ca neoprotestantii nu se inchina la Sfintii. Acest lucru ne invata Sfantul Apostol Petru ( Fapte 10:26), Sfantul Apostol Pavel (Fapte 14:15). Nici chiar ingerii nu vor sa primeasca inchinare (Apocalipsa 22:8,9).
Tocmai vorbeati de primii sfinti ai Bisericii Ortodoxe - apostolii. Fabrica ortodoxa de sfinti este Hristos. Pe ei ii cinstim si ii marim iar pe Hristos si Maica Domnului ii "prea"cinstim si "prea"marim. Sfintii sunt mijlocitori catre Hristos si Maica Domnului. Cand ne inchinam unui sfant ne inchinam sfinteniei date de Hristos.

Cat despre apostoli sunt afirmatii pur si simplu profane. A nega prima biserica intemeiata de ei in urma cu doua mii de ani, pentru a pune in loc un fals proaspat "fabricat", e o incercare de mistificare. Daca esti nascut in una din aceste culte si il cauti cu adevarat pe Dumnezeu, iti recomand sa citesti cel putin o carte despre vietile sfintilor. Daca ai fost ortodox si ai plecat, atunci pot sa-ti spun ca e pacat de nestiinta ta, acesta e motivul pentru care ai plecat si cauta sa umpli golul care-l porti mai departe in suflet.

Hristos fabrica mereu sfinti pentru a-i aseza in locul ingerilor cazuti. Numarul lor este apreciat la cateva miliarde. De aceea se zice ca atunci va veni sfarsitul, cand toti ingerii cazuti vor fi inlocuiti de sfinti, cand pe pamant nu se va mai savarsi nici o Sfanta Liturghie si nu va mai produce sfinti.

Am vrut sa spun ca neoprotestantii ii desconsidera pe sfinti, nu cred in sfintenia lor. Eu asa stiu de la cei pe care ii cunosc. Ai alte argumente? Simplele citate din Biblie alese doar cat sa justifice ideologiile neoprotestante, care au ajuns azi la cifre cu multe unitati - zeci de mii, este un truc deja invechit. Biserica a ramas aceeasi, lasata de Hristos si urmasii lui si e unica cale de sfintenie. Biserica Catolica este a doua biserica care pastreaza si transmite sfintenie pentru ca a pastrat o mare parte din mostenirea apostolica. Dar in acelasi timp a deschis la rg portile ereziilor si neo(protestantismului).

Acestia nu pot invoca mostenirea apostolica fara a avea o linie de continuitate directa pana in zilelel noastre. Majoritatea acestor culte nu au mai mult de un secol. E ca un pod la care ii lipseste partea din mijloc ce acopera apa.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 06.09.2009, 08:58:32
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit care defect

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Tocmai aceasta este marele pacat al ortodoxiei,al nostru,al omenirii,al lumii credincioase ortodoxe....aceasta este defectul care trebuie reparat.
Nu stiu la ce defect faci referire. Dar te asigur ca prin ce spui trebuie sa te repari intai pe tine sa intelegi biserica, ortodoxia, lumea.
Defectele se afla la unii oameni, in nici un caz la Biserica lui Hristos.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 06.09.2009, 09:15:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
Neoprotestantii nu au si nu cred in sfinti. Vezi unde duce nestiinta...
Iarta-ma, Doamne ajuta!
Inteleg ca doresti sa ocolesti raspunsul, importanta era ideea, si nu exemplul concret.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 06.09.2009, 09:31:24
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit nu ocolesc

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Inteleg ca doresti sa ocolesti raspunsul, importanta era ideea, si nu exemplul concret.
Nu pot scrie pentru alte culte, din constiinta. Eu nu ma lepad de ortodoxie, acesta imi este crezul, marturisirea. Eu il marturisesc pe Hristos si pe sfintii neamului, nu caut sa-i profanez.

Nici nu as putea face acest lucru pentru ca nu ma pot exprima in religia catolica de exemplu care are si cultul sfintilor.

Dar asta nu poate insemna ura, in nici un caz. Tocmai vorbeam de iubire...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 06.09.2009, 09:41:32
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iubire, iubire, numai sa fie din partea celorlati pentru mine
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 15:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 21:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58