Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.10.2014, 15:08:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
"Odată ce ai acceptat că religia este o creație a omului, ea devine la fel ca arta și literatura, și anume un mijloc foarte prețios de a te cunoaște pe tine-însuți", afimă el.
Frumos spus!
  #12  
Vechi 29.10.2014, 15:14:22
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Frumos spus!
Exact asa crezi si tu ! Ai vazut ce usor ai luat plasa ? Din pacate sunt foarte multi care cred asa si nu e vina lor.
  #13  
Vechi 29.10.2014, 15:57:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Exact asa crezi si tu ! Ai vazut ce usor ai luat plasa ? Din pacate sunt foarte multi care cred asa si nu e vina lor.
Albert, precum spui tu ca credinciosii catolici au luat plasa, si s-au indepartat de la traditie (ortodoxie), asa se poate spune si despre ortodocsi ca au luat plasa acum 2000 de ani, si s-au indepartat de la iudaism, religia traditionala si aleasa de Dumnezeu.
  #14  
Vechi 29.10.2014, 16:00:22
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Albert, precum spui tu ca credinciosii catolici au luat plasa, si s-au indepartat de la traditie (ortodoxie), asa se poate spune si despre ortodocsi ca au luat plasa acum 2000 de ani, si s-au indepartat de la iudaism, religia traditionala si aleasa de Dumnezeu.
Rationamentul tau este gresit, pentru ca nu-l include pe Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu, din pacate.
abaaaabbbb63, sa stii ca DRACU nu-i inteligent, el se bazeaza doar pe "statistica".

Last edited by AlbertX; 29.10.2014 at 16:05:59.
  #15  
Vechi 29.10.2014, 16:13:38
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Rationamentul tau este gresit, pentru ca nu-l include pe Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu, din pacate.
Deci situatia poate fi considerata de evrei o plasa luata de crestini, la fel cum crestinii considera ca mormonii au luat plasa pentru ca cred intr-un testament mai recent decat noul testament.

Se numeste evolutia religiilor, nu "luat plasa". Crezurile evolueaza, de la politeismul primitiv din africa de acum 100 000 de ani, la apararitia monoteismului in epoca de bronz, acum 5000 de ani, aparitia iudaismului acum 4000 de ani, crestinismul, islamul, fiecare cu diferite secte.

Dupa logica cu "plasa", ar trebui sa se intoarcem la politeismul sumerienilor, unde Dumnezeu (Yahweh, zeul razboilui) era zeu peste ceilalti zei (Baal, El, Asherah).
  #16  
Vechi 29.10.2014, 16:48:21
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci situatia poate fi considerata de evrei o plasa luata de crestini, la fel cum crestinii considera ca mormonii au luat plasa pentru ca cred intr-un testament mai recent decat noul testament.

Se numeste evolutia religiilor, nu "luat plasa". Crezurile evolueaza, de la politeismul primitiv din africa de acum 100 000 de ani, la apararitia monoteismului in epoca de bronz, acum 5000 de ani, aparitia iudaismului acum 4000 de ani, crestinismul, islamul, fiecare cu diferite secte.

Dupa logica cu "plasa", ar trebui sa se intoarcem la politeismul sumerienilor, unde Dumnezeu (Yahweh, zeul razboilui) era zeu peste ceilalti zei (Baal, El, Asherah).
Din pacate pentru tine faci doar rationamente gresite, intentionat sau nu spui numai prostii.
  #17  
Vechi 29.10.2014, 16:57:30
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Din pacate pentru tine faci doar rationamente gresite, intentionat sau nu spui numai prostii.
In ce mod este gresit? Spune-mi, ca sa am motiv sa nu mai repet.
  #18  
Vechi 29.10.2014, 17:04:45
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
In ce mod este gresit? Spune-mi, ca sa am motiv sa nu mai repet.
O sa repeti oricum, ca pe tine nu te intereseaza sa pricepi ceva ...
Ai dovedit de atatea ori ca nu pricepi mare lucru. Poti sa repeti linistit ... ca nu deranjezi pe nimeni.

Last edited by AlbertX; 29.10.2014 at 17:08:43.
  #19  
Vechi 29.10.2014, 17:13:32
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
O sa repeti oricum, ca pe tine nu te intereseaza sa pricepi ceva ...
Ai dovedit de atatea ori ca nu pricepi mare lucru. Poti sa repeti linistit ... ca nu deranjezi pe nimeni.
Incearca din nou. Poate o sa inteleg, cine stie.
  #20  
Vechi 29.10.2014, 17:17:27
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Incearca din nou. Poate o sa inteleg, cine stie.
Roaga-l pe colegul t4ilgunn3r sa-ti explice, poate o fi inteles el ceva ... cine stie ?
Subiect închis